עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  סיפורים

  ארכיון : 2/2010

  15 תגובות   יום רביעי, 10/2/10, 20:55
  המוזיקה המזרחית (הים תיכונית?)  השתלטה על חיינו. זאת עובדה. התחנות משמיעות את קובי פרץ ופמלייתו  ללא הרף ואין מנוס מהתמורה הזאת על הרגלי השמיעה של המאזין הישראלי. אותם אמנים מפציצים כל חלקת אדמה שפעם הייתה רשומה על שמו של שלמה ארצי ועושים זאת שבוע אחר שבוע. ואני אפילו לא ארחיב את הדיבור על ערוץ 24 , שמאז סיומו של המנדט הקוטנרי,  שינה לחלוטין את פניו והיום הוא כבר נחלתם הבלעדי של אוהבי הז'אנר וחובבי תוכניות ההגשה, שהקשר בינם לבין מוזיקה מקרי בהחלט.

  מכל עבר נשמעים קולות מופתעים המבכים על הרס התרבות המוזיקלית, אשר כל כך דאגנו לטפח במשך השנים. מייחסים זאת - בין השאר- לרדידות הנוער, לתרבות הסלאב , למגמה שהמרקסיזם זיהה אודות תקשורת אשר מעצימה כל דבר העלול להכניס להם כמה דולרים לכיס, ללא התחשבות בנזק התרבותי העשוי להיווצר עקב כך.

  ואני שואל שאלה פשוטה – על מה התמיהה ועל מה המהומה? אין סיבה שקהל אשר פיזז להנאתו ממיטב שיריה של רוני סופרסטאר וממחרוזות הבינוניות של חבורת רימון, לא יאמץ לחיקו את הז'אנר הזה.  שום קונספירציות ושום נעליים. מה שהציבור רוצה, הציבור מקבל. כל כך פשוט.

  אי שם במעבדות הפלייליסט של גלגל"ץ, נרקחה הנוסחא המושלמת לפיצוח טעמו של הישראלי הממוצע. אפס יצירתיות, אפס מקוריות, אבל אפשר לרקוד עם זה, אז למה לא? בסוף היום, למי יש כוח לשמוע דברים ברומו של עולם? למי יש כוח לשמוע זעקה אמיתית?

  אולי הוויכוח השכיח ביותר העומד במרכזה של התופעה סובב סביב אותו שד עדתי, הטורח לבקרנו מידי פעם. האשכנזים מתלהמים על כך שכל הסגנון הזה הוריד את האיכות של המוזיקה הישראלית אל תהומות שטרם נראו, ואילו בני עדות המזרח מתרעמים על ההתנשאות חסרת הבסיס והגזענות הרבה שיש בהצהרה מעין זו.  אני חושב ששורש הבעיה הוא עצם הגדרת הסגנון המוזיקלי הזה כמזרחי. חבר'ה, אני לא יודע מי אחראי במדינתנו הקטנה על קיטלוגים של אמנים וסגנונות, אך לדעתי זהו עוול גדול לקרוא לאותה מוזיקה – שבמקרה הטוב ניתן להגדירה כפופ זול – למוזיקה מזרחית. מדוע בני עדות המזרח צריכים להסתובב עם הכתם הלא מחמיא הזה ברחובות? מדוע הם צריכים להשתייך – בעל כורחם – לאותו סגנון קליל ונטול אמירה?  בגלל שאותם אמנים מסלסלים בקולם ומשתמשים בכלים מזרחיים? אני מכיר הרבה אנשים, יוצאי מדינות המזרח, אשר סולדים לא פחות ממני מאותה מוזיקת חסרת השראה.

  שלא נתבלבל,חלק מהאשכנזים מקשיבים לאותה מוזיקה בדיוק כפי שחלק מבני עדות המזרח מקשיבים לה, ותנחשו מה? זה לא בגלל שהם מתחברים לאיזושהי מסורת עתיקה אותם מעבירים האמנים הללו באמצעות המוזיקה. הם מתחברים לכך כי זה פופ – במובן הכי בסיסי של המילה. זוהי מוזיקה פופלרית שאינה מצריכה חשיבה יתרה.

  אז נשאלת השאלה, מה היא כן מוזיקה מזרחית? איך היא נמדדת? ע"פ צלילי הבוזוקי והדרבוקות ? ע"פ כמות הסלסולים בשיר?  אולי על סמך הטקסט? זו שאלה חשובה שראוי לענות עליה ברצינות. אני חושב שרבים מבני עדות המזרח ישמחו שלא להשתייך אל אותם טקסטים ולחנים, המאפיינים סגנון זה. 

  כאמור, כל אחד וההגדרות שלו. לטעמי,  אהוד בנאי הוא דוגמא מובהקת למוזיקה מזרחית אמיתית. מוזיקה אשר משתמשת באותם כלים נפלאים (דרבוקה, בוזוקי וכדומה), ומתעלת אותם לאמירה אמיתית, חשובה, מהותית ונוקבת. להקת אלג'יר השכילה להוציא שני אלבומים המבוססים בחלקם על טהרת המזרח ושלל כליה. גם "המלך" של המוזיקה המזרחית, זוהר ארגוב, ידע להביא ערך מוסף ליצירתו. ויש עוד אינספור דוגמאות.  

  שימו לב לרשימה החלקית הבאה : ברי סחרוף, אהוד בנאי, אביתר בנאי, אביב גדג', קובי אוז, עמיר בניון, יוסי בבליקי, ארז לב ארי, מיכה שטרית, כנסיית השכל, יהודה פוליקר. כולם מזרחים (אני מכליל ברשימה זו גם את יוצאי יוון והאזור, משם הגיע הז'אנר הים-תיכוני), ומדובר  בחוד החנית של המוזיקה הישראלית. 

  חשוב להגיד, אין כאן שום קשר לעדתיות, והגיע הזמן שזה יהיה ברור. רוב הרוק הישראלי "האשכנזי", לא מתעלה בהרבה על אותם זמרים מזרחים. רק תקשיבו לטקסטים של להקה כמו "סינרגיה" ותבינו שכתיבה גרועה היא לא נחלתה הבלעדית של עדה מסוימת.

  כל התקוממות של מבקר אשכנזי על  הסגנון "הים תיכוני מזרחי", מייד מלווה בדיבורים על גזענות והתנשאות . לרוב,  אין כאן עניין של גזענות או התנשאות, יש כאן עניין של מוזיקה אשר מוציאה שם רע לצמד המילים "מוזיקה מזרחית". הגזענות היחידה שאני רואה כאן, היא הדבקת התווית לבני עדות המזרח, אשר נאלצים - מעצם שמו של סגנון מוזיקלי זה -  להיות מקושרים לאותו ז'אנר כל אימת שהנושא עולה לדיון.   

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   אריק פ.
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון

   פיד RSS