עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  מסביב לעולם

  אוהבים לטייל ? מסעות ארוכים או סופ"ש קצרים של תרבות ? חוויתם חוויות מיוחדות, נחשפתם לתרבויות שונות, מקומות ואנשים מיוחדים ? רוצים לשמוע על חברות התעופה הטובות ביותר ? באיזה נמל תעופה לא להשאר לילה ? ואיפה המסעדה הטובה ביותר בטנזניה בפריז או באיסטנבול ? יש לכם סיפורים שאלות וצורך להתייעץ בנושאים אלו ? לשם כך הקמנו את קהילת מסביב לעולם.   אנחנו כאן כדי לסייע לנוסעים המחפשים אינפורמציה וטיפים מיד ראשונה ולחלוק חוויות יוצאות דופן ממסעות וטיולים, אם בעקבות מפגש עם אנשים שונים, אירועים מיוחדים, מוזיאונים, מסעדות, בתי מלון, מקומות יחודיים, חיבור לטבע, מדבריות, שלגים וקרחונים, ג'ונגלים, איים, נופים, טיולי פאר, דת, אתגרים / טיולי אקסטרים, עולם הולך ונעלם ועוד...

  טיולים ותיירות

  חברים בקהילה (2868)

  שטוטית
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  מדלן גזיאל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  נגעת בצמרות ...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  חנה וייס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  צבי קירשטיין
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  הזהרו מחיקוי...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  yelamma
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  amnonti
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אמיר לשם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יורם-כהן
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  עדי נה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  שמורת דה וולקנוס – וירונגה שמורת גורילות ההרים ברואנדה

  14/3/09 22:17
  1
  דרג את התוכן:
  2010-12-10 19:21:13
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין


  שמורת דה וולקנוס – וירונגה שמורת גורילות ההרים ברואנדה  

  עם סיום מלחמת האזרחים ברואנדה מתפתחת המדינה לעיתה והיא הופכת לאט לאט לאטרקציה תיירותית.

  שמורת דה וולקוס ,שבצפון רואנדה היא החלק הדרומי של שמורת וירונגה הגדולה שמאכלסת את אחרוני גורילות ההרים בעולם. שמורת וירונגה נחלקת לשלושה חלקים:

  החלק הצפוני באוגנדה - שמורת מגאינגה 

  החלק מערבי, שנמצא בחלק המזרחי של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ובעייתי למטיילים בגלל מלחמות הגרילה המקומויות שבקונגו.

   והחלק האטרקטיבי ביותר – פארק דה וולקנוס שברואנדה

   

     Virunga Conservation Area

   שמורת וירונגה במשולש הגבולות אוגנדה - קונגו - רואנדה

   

  רואנדה – 'ארץ אלף הגבעות והאביב התמידי' נקראת כך על רקע נופיה הקסומים – יערות גשם , גבעות ואגמים קסומים.  ההיסטוריה של רואנדה קשורה עם התפתחות התיירות והנגישות למדינה. לפיכך ניתן סקירה קצרה על ההיסטוריה והנתונים הדמוגרפים של הארץ.גודלה של רואנדה הוא 26,300 קמ"ר קצת יותר גדולה ממדינת ישראל. והיא שוכנת בחלק המערבי של מזרח אפריקה. שכנותיה הן אוגנדה בצפון , הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו במערב, טנזניה במזרח ובורונדי בדרום. זוהי ארץ הררית ללא מוצא לים, המרוחקת כמעט 2000 ק"מ מנמלי מומבסה (קניה) ודאר –א-סלאם (טנזניה). מדובר באחת המדינות העניות בעולם, החסרה כל מחצבים, שמרבית תושביה (90% ) מתגוררים בכפרים ובעיירות קטנות ומקיימים מחקלאות. בננות ובטטות הן בין הגידולים העיקריים לצריכה עצמית, וקפה ותה הם הגידולים העיקריים לייצוא.

   

   

   

   צפיפות האוכלוסיה בה היא מהגדולות באפריקה   ונכון ל- 2008 היו ברואנדה 10,186,063 תושבים. קצב גידול האוכלוסיה השתפר מאד בשנים האחרונות והוא נאמד על 2.7 % לשנה ואף תוחלת החיים השתפרה.

   

  ''

   

   רואנדה -'ארץ אלף הגבעות'

    למדינה רקע קולונילי. מהשנים 1916 – 1962  שלטה בלגיה במקום.  מצד אחד זה הביא לכך, שהצרפתית הפכה לשפה הרשמית של רואנדה – שפת המוסדות השלטון ושפת ההוראה בבית הספר התיכוניים ובאוניברסיטה ומצד שני הנציחה את הפעריים החברתיים בתוך המדינה בין ההוטו והטוטסי.החלוקה השבטתית היא 84% הוטו , 15% טוטסי ו- 1%טאווה (פיגמים) ההתפלגות הדתית היא 65% קתולים , 20% פרוטסטנטים ו- 10% מוסלמים.

   

   בשנת 1994 בין אפריל – למאי אירע רצח עם מהאכזריים שידע העולם מאז מלחמת העולם השניה. תוך שבועות מעטים נרצחו בין 800 אלף ל- 900 אלף אנשים. רובם הגדול של הנרצחים היו מבני הטוטסי. ההערכה היא כי מתוך 930 אלף בני טוטסי, שחיו אז ברואנדה, נטבחו 800 אלף – ומיעוט מבני ההוטו והטווא. לא נפרט לגבי הסיבות לטבח רק נציין ,שלאורך השנים ה- טוטסי נחשבו לבני המעמד הגבוה במדינה שהיו רועי הבקר ואחר כך החזיקו בשלטון הפקידות והדרגות הגבוהות והלוחומות בצבא בעוד ההוטו היו החקלאים העניים והנשלטים והסבלים. חוקי המדינה היו מופלים לטובת בני הטוטסי.

   אי היציבות השלטונית בשנות התשעים יצרו פחד ומורא אצל זרים ,שמיעטו להיכנס למדינה באותם שנים. עם התייצבות השלטון כך החלו לאט לאט להגיע תיירים לרואנדה.

   בניתוח גיאוגרפי תיירותי רואנדה מורכבת מהרבה יערות גשם ואגמים. במדינה איזור נופש אחד מפורסם והוא אגם קיבו ,שבשנות ה- 2000 הפך למקום נופש לעשירים הבלגיים.

   ברואנדה 3 שמורות טבע עיקריות אחת בכל פינה:

  מזרח רואנדה – שמורת אקגרה ( AKAGERA NATIONAL PARK   ) שמורה בגודל 900 קמ"ר יושבת על הרמות הנמוכות של רואנדה ומכילה ביצות וסוואנה עם תמהיל של ספארי ובעלי החיים המאפיינים את הסוואנה האפריקאית של מזרח אפריקה.

   דרום רואנדה – שמורת ניונגווה  NYUNGWE NATIONAL PARK     ,אחת השמורות המרתקות ביותר, נחשבת למוצא לאחד ממוצאי הנילוס הלבן. 1000 קמ"ר של יערות גשם וחורש טבעי מרתק.200 סוגי עצים שונים , 13 סוגים שונים של קופים ו- 300 סוגי ציפורים.

   צפון רואנדה - פארק דה וולקונס ,  PARK NATIONAL DES VOLCANS    שמורת הגורילות המופרסמת של רואנדה ,שעליה נרחיב. 

   

   קצת היסטוריה .....

   התיעוד הראשון של גורילות ההרים הינו מ- 1902 של הגרמני רוברט פון ברינג ששהה במקום במסגרת משלחת צבאית גרמנית לקביעת גבולותיה של מזרח אפריקה והעפילה לשרשרת הרי וירונגה וצפתה ב"קופים שחורים גדולים". המשלחת ירתה  בשני קופים והאחד שניצל נשלח למוזיאון הזיאולוגי של ברלין וקיבל את השם Gorilla  

   Beringei  על שם המגלה (שגם ירה בהן...).

   

   ב- 1925 שכנע קרל אקליי, חוקר בשירות המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע, את מלך בלגיה אלברט הראשון להקים פארק לאומי כדי להגן על בעלי החיים בסביבת הרי וירונגה. כך נוצר לראשונה "פארק לאומי אלברט". מאוחר יותר שונה השם לוירונגה ,שפירושו בשפת קיניהרואנדה – 'שמורת ההרים'.אייקלי היה הראשון ,שערך תצפיות מדעיות על חיי הגורילות בטבע. הוא סבר שהקופים הפראיים אינם אלא ענקים טובי מזג, החיים בשקט ובשלווה בבית ההרים שלהם. אלא ,שבטרם הספיק להוכיח את השערותיו מת מדלקת  ריאות ונקבר בהרים.

  המחקר הרציני הראשון נערך ב- 1959 על ידי  הזיאולוג ג'ורג שאלר ונמשך קצת יותר משנה וחצי. מחקרו שפך אור ראשון על המבנה החברתי , מהלך החיים והאקולוגיה בנושא השמורה והגורילות. שאלר פרסם שני ספרים The Mountain Gorilla   ו- The Year of the Gorilla שנתנו רקע כתוב ראשון על הנושא.באחד הספרים נתקלה במקרה דיאן פוסי והוקסמה מהנושא.

   

  דיאן פוסי עבדה בבית חולים לילדים בקנטאקי. בהכשרתה האקדמאית הייתה בכלל מרפאת בעיסוק מה שנתן לה יכולת מיוחדת ליצור קשר עם ילדים חולים ללא שימוש במילים – יכולת בה נעזרה רבות בהמשך כזאולוגית וחוקרת חיות. הנושא של חקר הגורילות הצטלב הייטב עם תוכניותיה של דיאן לערוך סיור מקיף באפריקה. וכך בשנת 1963 מצאה עצמה פוסי בשמורת דה וולקנוס ברואנדה.

   

  היא החלה לערוך תצפיות על הגורילות בהדרכתו של האנתרופולוג המפורסם לואיס ליקי, ששהה אף הוא במקום. הפגישה הראשונה הייתה 'אהבה ממבט ראשון'  וכך נשארה דיאן פוסי לחקור את הגורילות.בשנת 1970 חזרה לארה"ב להשלמות אקדמאיות בתחום הזיאולוגיה אז גם הבינה שמקומה כבר לא בציליוויזציה המערבית והיא מיהרה חזרה לרואנדה. כשחזרה לרואנדה גילתה כי ציידים בלתי חוקיים צדו חלק מהגורילות אותן חקרה ובמיוחד את הגורילה האהובה עליה 'דיג'יט'. התקופה השניה של דיאן מאופיינת בחקר הגורילות ובמאבק בצייד הלא חוקי. למען זה הקימה קרן, שקיימת עד היום The Digit Fund' '. המאבקים להגנת הגורילות היו אלו ,שהביאו לסוף דרכה – בדצמבר 1983 היא נמצאה ללא רוח חיים בתחנת המחקר שלה "קריסוקה" לאחר שנרצחה על ידי ציידים מקומיים ,שאיתם הייתה במאבק ממושך להגנת הגורילות.

   

   

  שמורת פארק דה וולקנוס – וירונגה  PARC NATIONAL DES VOLCANS

   כאמור שמורת פארק דה וולקנוס היא החלק הדרומי של שמורת וירונגה הגדולה.גודל השמורה הוא בסך הכל 125 קמ"ר. והגובהה נא בין 2225 מטר ועד 4270 מטר. בית הגידול החשוב והמרכזי של השמורה הוא יער גשם הררי שמכסה את רוב שטחי השמורה.  רוב חגרות היער הזו גדלה בגבהים של 2800 מטר ועד 3500 מטר . האיזור מתברך במאות זני צומח שונים מכל הסוגים. בתוך סבך הצמחיה הזו חיות להן הגורילות.

   

  למרות שהשמורה ידועה באטרקטיביות שלה בשל הגורילות יש בשמורה מאות סוגי ציפורים שונים ,שהיא גן עדן לחובבי הציפורים.השם המדעי של גורילות ההרים הוא כאמור  Gorilla beringei  החוקרים משערים ,כי משפחת האדם (הומינידים) התפצלה במהלך האבולוציה ממשפחת קופי האדם (פונגידים) רק לפני חמישה עד עשרה מיליון שנים (תלוי באסכולה המדעית). לפונגידים מאפיינים גופניים קרובים מאד לאלה של בני האדם. הגורילות הם בעלי מבנה גוף מוצק וכבד וזרועות הארוכות מן הרגליים. אין להם זנב ,ראשם גדול, המצח צר והגבות בולטות. העיניים קטנות וקרובות זו לזו ואפם שטוח ורחב. גולגלתם מוארכת ומהווה בסיס לשרירי הצוואר והלסת החזקים. שיערם ארוך וכהה משל מיני גורילה אחרים. הזכרים הבוגרים מתהדרים בשער גב בצבע אפור כסוף, והם מכונים "כסופי גב". הזכרים הגדולים עשויים להגיע לגובה של 1.80 מטרים, ומשקלם עשוי להגיע ל- 200 קילוגרמים.למרות גודלם המרשים וכוחם הרב ולמרות המראה המאיים והם צמחוניים כמעט לחלוטין (פירוט בהמשך).הן בעלות יכולות חברתיות גבוהות, וחיים בקבוצות מלוכדות יחסית. את החבורה מנהיג הזכר כסוף הגב. (SILVER BACK ) מרבית הזכרים ,ו- 60% מן הנקבות, פורשים מן הקבוצה שבה נולדו. הזכרים עוזבים את הקבוצה בסביבות גיל 11

   

   ''

   

   

   

  אמא עם גור

   

   

    

  איזור המחיה שלהן הוא במקומות  הגבוהים בו הטמפרטורה היא נמוכה.  ג'ורג' שאלר זיהה עשרה איזורים נפרדים בהם יערות במבוק ברום של 2225 – 2800 מטר , יערות Hagenia  בגובה של 2800 – 3350 מטר, והאיזור הצחיח יותר בגבהים של 3440 – 4270 מטר.

   

  ''

   גורילת הרים - נקבה

   

  את מרבית הזמן מעבירות הגורילות בגבהים ,שבין 2800 מטר – 3350 מטר בגלל, שבגובה זה יש את התנאי המחייה האידיאלים. האקלים הוא קריר, ערפילי וגשום. תנאים אלו הם הבסיס האידיאלי להתפתחות חגורת יער גשם הררי.  גורילת ההרים ניזונה בעיקר מצמחים,  כשמרבית האוכל מבוסס על עלים ,נבטים ,וגבעולים (85.8% ) של 142 מיני צומח.בנוסף ניזונה גורילת ההר מקליפות (6.9% ) ,שורשים (3.3% ) ,פרחים (2.3% ) וצמחים (1.7% ) ,ומעט חסרי חוליות קטנים ונמלים (0.1% ). זכרים בוגרים עשויים לאכול עד 34 ק"ג של צמחים ביום ואילו הנקבות עד 18 ק"ג ביום.

  הזכר השליט כסוף הגב קובע לרוב את תנועת הקבוצה ומוליך אותה למקורות המזון השונות. הם ידידותיים לאדם ולשאר החיות ואת הסיכסוכים הפנימיים הם פותרים באמצעות מחוות איוםיחד עם זאת, סיכסוכים בין חבורות יריבות עלולים להוביל לקרבות אכזריים עם אבידות בנפש. דיאן פוסי כתבה בספרה על תקרית אלימה, שבה ננשכו ארבעה קופים וסבלו מפצעים חמורים, וגור בן עשרה חודשים ,שננשך למוות. 

    ''

  זכר כסוף גב

  בגלל אי היציבות בקונגו שהבריחו לזמן מה את הפקחים (לאחרונה בתחילת 2009 הם חידשו את עבודתם)  קשה לעמוד את המספר המדוייק של גורילות ההרים. ההערכה מדברת על 700 בסך הכל מתוכן כ- 30 קבוצות  / משפחות.  כ- 15 מתוכן חיות ברואנדה. 8 מיועדות למחקר ואינן פתוחות בכלל לקהל מבקרים , ורק 7 זוכות לביקור של אדם.  סה"כ מונפקים ביום 56 פרמיטים לביקור בלבד. קבוצות הביקור מתחלקות ל- 8 אנשים לקבוצה. אורך הביקור – שעה אחת בלבד על השעון! עלות התענוג – 500$ לאדם (כן זו לא טעות) – המחיר מתואם בין כל שמורות הגורילות של וירונגה ובוונדי באוגנדה. ההליכה לגורילות לוקחת בין שעתיים ל- ארבע שעות תלוי בתנודת הקבוצה. ההליכה היא בתוך יער הגשם הסבוך וממולץ לקחת נעלי הליכה טובות בשילוב בגדים ארוכים. שימו לב – ילדים מתחת לגיל 15 אסורים במגע עם הגורילות מחשש להעברת מחלות. 

   

   לסרטון קצר על הגורילות

   

  http://www.youtube.com/watch?v=tEha9ZmwSSY

  לתמונות נוספות :

  http://www.facebook.com/Ecofieldtrips?ref=ts

   

   

  הגעה לשמורה

  העיירה גיסני מרוחקת בין שעתיים וחצי – שלוש מקיגלי הבירה או שעה נסיעה מהגבול הדרומי של אוגנדה. באיזור מבחר לודג'ים שמעלות 250$ ללילה ועד 1500$ דולר ללילה.כמו כן באיזור אכסניה צנועה ובית מלון.  

  ויזה

  לרואנדה יש צורך בויזה שעלותה 60$ בכניסה 

  ספרות מומלצת:

  'גורילות בערפל' – דיאן פוסי (שאגב קשה מאד למצוא עותקים בחנויות הספרים וצריך להזמין במיוחד)

  'ג'נוסייד – רואנדה 1994 רצח-עם ב"ארץ אלף הגבעות" ' – בנימין נויברגר

   

  Attached files:
  קובץ מספר 1 (jpg)
  קובץ מספר 2 (jpg)
  קובץ מספר 3 (jpg)
  קובץ מספר 4 (jpg)
  קובץ מספר 5 (jpg)
  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "שמורת דה וולקנוס – וירונגה שמורת גורילות ההרים ברואנדה "

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  19/3/09 20:49
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2009-03-19 20:49:26
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין


  תודה על הסקירה המעמיקה וההסברים...והעבודה המאומצת (-:

  ויופי של תמונות !


  --
  מנהלת את קהילת התיירות בישראל, קהילת מסביב לעולם וקהילת הצוללים.


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "שמורת דה וולקנוס – וירונגה שמורת גורילות ההרים ברואנדה "

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה