עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  מסביב לעולם

  אוהבים לטייל ? מסעות ארוכים או סופ"ש קצרים של תרבות ? חוויתם חוויות מיוחדות, נחשפתם לתרבויות שונות, מקומות ואנשים מיוחדים ? רוצים לשמוע על חברות התעופה הטובות ביותר ? באיזה נמל תעופה לא להשאר לילה ? ואיפה המסעדה הטובה ביותר בטנזניה בפריז או באיסטנבול ? יש לכם סיפורים שאלות וצורך להתייעץ בנושאים אלו ? לשם כך הקמנו את קהילת מסביב לעולם.   אנחנו כאן כדי לסייע לנוסעים המחפשים אינפורמציה וטיפים מיד ראשונה ולחלוק חוויות יוצאות דופן ממסעות וטיולים, אם בעקבות מפגש עם אנשים שונים, אירועים מיוחדים, מוזיאונים, מסעדות, בתי מלון, מקומות יחודיים, חיבור לטבע, מדבריות, שלגים וקרחונים, ג'ונגלים, איים, נופים, טיולי פאר, דת, אתגרים / טיולי אקסטרים, עולם הולך ונעלם ועוד...

  טיולים ותיירות

  חברים בקהילה (2868)

  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שטוטית
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  נגעת בצמרות ...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  מדלן גזיאל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  חנה וייס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  צבי קירשטיין
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  הזהרו מחיקוי...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  yelamma
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  amnonti
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אמיר לשם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יורם-כהן
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  עדי נה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  שמורות טבע באפריקה - מכתש הנגורונגורו ואזור השימור - הפלא התשיעי

  7/2/09 00:50
  2
  דרג את התוכן:
  2013-06-26 18:28:53
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין


  מכתש הנגורונגורו ואיזור השימור הפלא התשיעי בכדור הארץ 

    כפי שכתבתי במאמר על הסרנגטי רבע משטחה של טנזניה הינו שמורת טבע. אין ספק ,שספארי בטנזניה נחשב לאחד הטובים מתוך המדינות שבהם עושים ספארי באפריקה.

   ספארי בטנזניה נחלק בחלוקה גסה לשלושה אזורים.לאלו שמוגבלים בזמן וכסף לטייל ,כדאי לבחור טיול אחד מתוך 3 האזורים

   מערב טנזניה – איזור אגם טנגניקה - שמורת קטבי (Katavi Game reserve ) , מהלה Mahale Mountains  (אזור מחקר השימפנזים של ג'ין גודל ) וגומבה Gombe Stream  

   דרום טנזניה – שמורת רואה (Ruha National Park ) סלו (Selous Game reserve) ומיקומי (Mikumi National Park)

   צפון טנזניה – שמורת ארושה ((Arusha National Park , קילימנג'רו (Kilimenjaro national park ),טרנגירה (Tarangire national park ) , אגם מניירה (Lake Manyara National Park ), נגורונגורו ( (Negoronegoro Conservation areaושמורת הסרנגטי ((Serengeti national park )

   רוב הטיולים בטנזניה מתרכזים בחלקה הצפוני של טנזניה ,שמרכזת את מירב השמורות האטרקטיביות עם אפשרות הגעה נוחה לשדה התעופה הבינלאומי קילימנג'רו (JRO ). לאלו ,שמתכננים ספארי לאפריקה ולטנזניה בפרט רצוי מאד לא לוותר של הסרנגטי והנגורונגרו.

   לעיתים ,כשאני נשאל מה ההבדל בין קניה לטנזניה אז התשובה הכי מדוייקת היא : יש דברים שיש בקניה ואין בטנזניה ויש דברים ,שיש בטנזניה ואין בקניה. מכתש הנגורונגורו היא שמורה ייחודית באופיה לכל טיולי הספארי באפריקה.קודם כל רצוי לשים לב שהאיזור אינו מוגדר כ – National Park   אלא כ- Conservation erea .

  הממשלה הטנזנית הקימה גוף מיוחד לטיפול בשמורה. ה- NCAA (Negoronegoro Conservation Area Authority).הגוף מטפל במספר אספקטים חשובים:

   א.שמירה על בעלי החיים ומעקב אחרי הריבוי הטבעי שלהם בשמורה תוך בחינה על איזון בין כל הגורמים.

  ב. טיפול בשבטים הגרים במקום – המסאים ,שגורשו משמורת הסרנגטי מצאו מקלט באיזור הרמות של הנגורונגורו וקיבעו שם את כפריהם. יחסי גומלין עדינים יש בין הארגון לבין המסאים ,שאגב חלקם החלו לעבוד באירגון וחלקם בלודג'ים המקומיים.

   

  ''
   
  ''

  כפרים מסאים במורדות אזור השימור  וילדים מסאים לאחר טקס ברית המילה המסורתי

   

   ג. שמירה על הטבע – ברמות יש את חגורות יער הגשם ההררי מהרשימות ביותר באפריקה. בעת טיול לטנזניה חובה לעבור דרכן ומומלץ ברגל...כמו כן ניתוב ושמירה על המים הרבים ,שזורמים משיפולי הרמות.ד. שמירה על אתרים – בתוך איזור השימור יש את האתר האלודבאי גורג' אתר ארכיאולוגי  פרה היסטורי של האדם הקדמון ,שבה חפר ריצ'רד ליקי. ה. חינוך ומדע – ניתוב על כל המחקרים האקדמיים וסיורים לימודיים של בתי ספר מקומיים הם . ראשית אפשר לחלק את השמורה לשניים. איזור השימור החיצוני והמכתש והקלדרה עצמה. 

    

   איך לא קצת היסטוריה ....

   תהליך היווצרותו של המכתש הוא בקריסתו של הר געש ,אשר גובהו המשוער היה 4500 מטר והיה אחיו הקטן של הקילמנג`רו.האירוע הגיאולוגי של היווצרות המכתש אירע לפני כשני מיליון שנה.סדקים בקרקע והרי געש הם ,שעיצבו את נוף ``הנגורוגורו``. עם הזמן הסדקים שברו את קרום הקרקע ,אשר גרמו לקריסתו של ההר ויצרו את קירות המכתש.

   המונח המקצועי הנכון למכתש במקרה זה הוא 'קלדרה'. הקלדרה היא תופעה וולקנית הנוצרת כאשר המגמה ,שבתוך הר הגעש הייתה דלילה דיה ונסוגה מהמאגר או במקרה שהייתה צמיגה והכילה חומרים נפיצים וגזים ונעלמה בהתפרצות געשית מתחת לקרקע הרדודה של מאגר המגמה התת-קרקעי. העלמות כמות גדולה של מגמה יוצרת חלל במקום שקודם היה מלא בחומר וגורמת לקריסת הקרקע ,שאיננה נתמכת עוד על ידי משהו מתחתיה. כתוצאה מקריסת פני הקרקע נוצר שקע גדול ועמוק. הר הגעש מפסיק להיות פעיל. במקומות רבים נוצר אגם בשקע המעגלי הגדול שנוצר בקריסת הר הגעש כי השקע סגור ואננו מנוקז. במקרה זה בתוך הקלדרה של הנגורונגורו נמצא אגם מגדי.

  עומק הקלדרה שנוצר הוא כ –. 600 מטר , רוחבו כ- 16 ק``מ ואורכו כ- 19 ק``מ ,סה``כ כ- 300 קמ``ר.

   

   

  ''
  ''

   שתי תמונות של הקלדרה אחת בתקופה הרטובה והשניה בתקופת יובש.

   

   מכתש ``נגורונגורו`` כלול באתרי המורשת העולמית של ארגון אונסק``ו משנת 1979 .

  בשל מבנהו המיוחד והתנאים בו ,מהווה המכתש חממת גידול ל 20,000 –. 25,000 אלף יונקים בינוניים וגדולים כאחד ומגוון רחב מאד של ציפורים.
  לילדים רבים ,שמבקרים בפעם הראשונה במכתש חוזרת חווית הסרט `פארק היורה`.

  רק שבמקום מתהלכים יונקים מציאותיים - גנו ,זברות,אנטילופות,פילים,אריות ,נמרים,צבועים,תנים ,היפופותמים ועוד בעלי חיים רבים היוצרים מארג אמיתי של טבע קדום ושרשרת מזון במיקרו של מקום.
  לחובבי הציפורים סוגי העופות ,שתוכלו לראות בשמורה תלויים בעונה. בדרך כלל תוכלו לראות את יאורית, איביס קדוש, תמירון,סייפן פנינית הקסדה (כחולת הלחי). בחורף ניתן לראות את האנפות והברווזים המוכרים לנו מהארץ. רוחות הגשם מביאות אל המכתש חסידות אבדימיות באלפיהן. הן עוצרות במכתש במהלך נדידתן מאתיופיה לדרום היבשת ובחזרה. הסיבה העיקרית להתקבצותן ההמונית במקום היא שפע נחילי החרקים המופיעים עם הגשמים.
  בנוסף אפשר למצוא את הדורסים האופיינים לטנזניה ונשרים המתקבצים בהתאם להיצע.....
  רוב החיות אינן מוגבלות ויכולות לצאת מהמכתש במעברים העולים במדרונות התלולים מלבד הפילות שבשל היותן בהריון ומשקלן לא יכולות לעלות את העליה המסיבית.

   כמו כן אין ג'ירפות ,כי גם הן לא יכולות להיכנס לתוך המכתש בגלל מגבלה פיסית.
  במכתש יש את כל האמצעים לרבות מקורות מים ומשטחי מרעה נרחבים כדי לקיים בתוכו מערכת חיים עצמאית שאינה קשורה בנדידה לעומת שמורת הסרנגטי.


  ''

  בעלי החיים בתוך הקלדרה של המכתש


  בדרך כלל  היה נהוג לטייל בתוך המכתש כיום שלם. משנת 2008 פיצלו את הביקור לשני מחזורים – ביקור בוקר מ- 08:00 בבוקר ועד 12:30 ומ 13:00 ועד 17:30 . אין גוף אכיפה לנושא הזה אבל זו הדרישה. לא ניתן לצאת מהרכבים בכל השמורה (לבעלי בעיות בשלפוחית ראו הוזהרתם...) למעט מקום ספציפי שיועד לכך למטרת אוכל ,שירותים ומנוחה לבעלי . הכניסה לשמורה מחויבת ברכב מסודר עם האישורים מתאימים לכך והעלות אינה מבוטלת. 50$ כניסה לאזור השימור ועוד 200$ לירידה למכתש.

   אזור השימור של הנגורונגורו  

  הרמות הגבוהות של המכתש נמצאות בגובה של 2235 מטר. האיזור ידוע במזג האויר הקריר שבו אולם גם הגשום בהתאמה בהתאם לעונות הרטובות.
  אזור הרמה של הנגורונגורו מאופיין ביער חורש טבעי יפהפה ,שניתן לערוך בו הליכה מסלולי הליכה (בליווי שומר חמוש בלבד). המונח המקצועי לחורש זה הוא יער גשם הררי והוא מאפיין את היערות באיזורים הטרופים של מזרח אפריקה בקניה (במורדות הר קניה) ובטנזניה (בקילימנג'רו , הר מרו ובאזור המכתש של הנגורונגורו)

   

   ההיסטוריה הגעשית שיצרה את רמות נגורונגורו (Ngorongoro Highlands) ניכרת בכל תווי בקרקע. הרמות הפוריות זרועות מכתשים והרי געש כבויים, בעוד ששיפולי ההרים מכוסים יערות צפופים. בהרי אולדיאני (Oldeani), לולמלסין (Loolmalasin), מקרוט (Makarot) ולמגרוט (Lemagrut), המכוסים חורשים ויערות, עוברים מסלולי הליכה שמותר לעבור בהם בליווי חמוש. המסלולים מובילים אל פסגות גבוהות, המשקיפות על הנופים של ימת מניארה (Manyara), ימת איאסי (Eyasi) ומישורי הסרנגטי. בראש הרי הגעש אולמוטי (Olmoti) ואמפאקאי (Empakaai) יש מכתשים, שאליהם אפשר לטפס בדרך החוצה יערות מוריקים ועשירים בבעלי חיים.
  שמורת היער הצפוני כוללת כ־900 קילומטר רבוע של יער גשם הררי צפוף, ובו אוכלוסיות גדולות של קופים, פילים ותאואים. יש בה מסלולי הליכה רבים, אבל אפשרות מיוחדת במינה היא לצאת לטרק של כמה ימים, העובר דרך רמות געשיות, מכתשים, יערות וימות, ומסתיים בהר הגעש הפעיל אול דויניו לנגאי.  

  תנאי לינה

   על שפת המכתש יש 4 לודג'ים קבועים. לודג' אחד נחשב ברמת דלקס דלקס ועלות לילה בו יכולה להגיע ל- 1000$ לחדר ללילה. שאר שלושת הלודג'ים עלות חדר היו בין 150$ ל- 300$.בנוסף לכך יש 2 לודג'ים אוהלים ברמה גבוהה  ומאד יקרים וחניון קמפינג אחד.הגעה למכתש:2 דרכים בלבד 1. לאלה שמגיעים מארושה (3 שעות נסיעה על כביש סלול עד השער של השמורה)2. לאלו שטסו בהתחלה לסרנגטי וחוזרים לכיוון ארושה ממערב. עונות טיול

  כל השנה כי בעלי החיים במכתש לא מושפעים מהנדידה

   

  לסרטון המחשה על הנגורונגורו

  http://www.youtube.com/watch?v=SkfF8WMmVkg

   

  אשמח לענות על שאלות ובקשות

   

    

  להצטרפות לפייסובק של אקו

  http://www.facebook.com/Ecofieldtrips?ref=ts

    

   

  דורון

   

  Attached files:
  קובץ מספר 1 (jpg)
  קובץ מספר 2 (jpg)
  קובץ מספר 3 (jpg)
  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "שמורות טבע באפריקה - מכתש הנגורונגורו ואזור השימור - הפלא התשיעי "

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  7/2/09 16:16
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2009-02-07 16:16:20
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  הי דורון,

  לפני שלוש שנים טיילנו בקיץ בקניה: סמבורו, אברדיר, ברינגו, בוגוריה, נקורו ומסאי.טיול מופלא!!!

  מאד רוצה לחזור לטיול נוסף- האם בהתחשב במה שעשינו מומלץ כטיול שני טנזניה, או יעדים  אחרים באפריקה.

  בקבוצה גם שתי בנותי ( 9.5 ו- 12.5).

  אם יש לך לינקים לשלוח- אשמח.

   

  26/6/13 18:28
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2013-06-26 18:28:53
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  היי מחפש המלצות לטיול לאתיופיה, ראיתי כמה חברות אבל לא יודע עם מי לסגור,
  צרפתי לינק להסבר על הטיול, אשמח אם מישהו ייתן לי המלצות.

  טיול לאתיופיה עם המשפחה  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "שמורות טבע באפריקה - מכתש הנגורונגורו ואזור השימור - הפלא התשיעי "

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה