עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  פרטי קהילה

  קולנוע

  ברוכים הבאים לקהילת קולנוע. כאן ניתן לקרוא ולהחליף מידע על סרטים וביקורות. מידע, מדריכים ושאלות ותשובות בנושאי הפקת וידאו, צילום ועריכה ובנושאי לימודי קולנוע ותסריטאות. זהו בית לקהילות וידאו עצמאיות כמו פורום קולנוע חברתי-פוליטי.

  סרטים

  חברים בקהילה (3613)

  לירן ז
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  yang9600
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אורן קרבל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  רז סמפור
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  סטונס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  debie30
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  Heda
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  חנה וייס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  bonbonyetta
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  צבי קירשטיין
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  בגרות - כריסטיאן מונג'יו

  15/1/17 10:41
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2017-01-15 10:41:19
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  [ בגרות כריסטיאן מונגו, קולנוע ר ]

  ''

   

  תחילת הסרט, שוט ארוך ונייח על בתי שיכון מנוכרים ברומניה, בקדמת התמונה בצד ימין מישהו חופר בור, לא רואים אותו, רק את רגבי האדמה המושלכים החוצה, ואת הערימה הנוצרת כתוצאה מהחפירה שלו. (מה הוא חופר שם?).

  ורגע אח"כ – אבן המושלכת על חלון בית המשפחה. מי זרק ולמה? לא הבנתי גם בסופו של הסרט. מין רוע חסר סיבה ואולי אפילו חסר מטרה, או שמישהו מתנכל למשפחה הזאת. האבן הזאת, המוטחת משום מקום, מסמלת את האיום על הבית. הרוע הזה, שלא יודעים מה מקורו ומה סיבתו, חוזר אח"כ בצורת אבן המוטחת על חלון מכוניתו של רומאו. (וזה מזכיר את הרציחות חסרות הפשר בסרטי האחים כהן – רוע בלי סיבה ניכרת לעין).  

  רומאו, רופא בבית חולים, שהאבן הוטחה על חלון ביתו, יוצא לחפש את מקור האבן וסיבתה, (ועכשיו מלווה אותו מצלמת כתף קופצנית), הוא אינו מוצא את זורק האבן. האב ובתו מתארגנים במהירות, ויוצאים לבית הספר שלה,  יש לה בחינת בגרות, אחת מכמה בחינות שיקבעו אם היא תוכל לקבל מילגה ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטה באנגליה, ולברוח מרומניה שהעתיד בה לא מבטיח. בדרך לבחינה היא נשדדת וכמעט נאנסת ע"י פועל באתר בניה הסמוך לבית הספר. כתוצאה מכך היא נוקעת את ידה, והסיכויים להצליח בבחינה ולהגשים את מטרת העל של המשפחה, או לפחות של האב, הולכים וקטנים.

  אלא שברומניה, אם יש לך את הקשרים הנכונים, או מעטפות כסף, כל דבר אפשר לפתור. צריך קידום בתור לניתוח השתלת כבד? (כנראה שהרבה צריכים, כי רבים שותים), אישורי בניה? ציון טוב במבחני הבגרות? הכל ניתן לפתור עם קשרים או מעטפת כסף.

  הסרט קשה ונוקב, מהגל החדש הרומני, שאני כל כך אוהבת. הסרט הקודם של מונג'יו היה "ארבעה חודשים, שלושה שבועות ויומיים" על מה שנשים היו צריכות לעבור כדי לעבור הפלות בתקופת צ'אושסקו, עליו הוא זכה בפרס דקל הזהב בפסטיבל קאן 2007, על סרט זה זכה בפרס הבימוי בפסטיבל קאן האחרון.

  אותן הסיבות שגורמות לי לאהוב את הקולנוע הזה, כלומר שוטים ארוכים בהם המצלמה לא זזה, או בניגוד להם שוטים קופצניים עם מצלמת כתף העוקבת אחרי הגיבור, מעט פוסט פרודקשן, הסאונד הדיאגטי (כלומר רק קולות ממציאות הסרט, בלי מוסיקה שתסיח את הדעת מהדברים החשובים), דיאלוגים כמו במציאות, והסיפורים הפשוטים, (למשל של סרטו הקודם של מונג'יו הקודם, או של "בן יחיד" למשל, אף הוא מהגל החדש הרומני) עשויות לגרום לבני משפחה אחרים להשתעמם, או לזוז בחוסר סבלנות על הכסא.

  הגל החדש הרומני (שיוצריו לא תמיד מסכימים עם ההגדרה שלו), זוכה להצלחה רבה בפסטיבלים בעולם, (רוב הסרטים מופקים באותו אולפן ומצולמים באותה מצלמה, לפחות בעבר. היוצרים כינו את המצלמה בה צולמו סרטים רבים שזכו בפסטיבלים- "מצלמת הזהב", כי בה צולמו כמה סרטים שזכו בפרסים בפסטיבלים שונים), זהו קולנוע אמנותי, אוטריסטי, אבל הסרטים הללו נצפים פחות ע"י הקהל הרומני, למגינת ליבם של הבימאים.  

  הבמאי כריסטיאן מונג'יו אמר שעשה את הסרט בהמשך לכתבה שקרא בעיתון על בחורה שהותקפה ונאנסה ברחוב מרכזי, ואף אחד לא עזר לה. שני דברים הקשורים בסרט הזה הזכירו לי את המציאות הישראלית: מונג'יו אמר בראיון שהוא מסיע את ילדיו לבית הספר ונתקל בהרבה אלימות בכבישים - זו משקפת לדעתו את האלימות בחברה, ומעטפות הכסף – הזכירו לי מציאות ישראלית נושכת, על הרפואה הפרטית המשגשגת כאן, ולאחרונה אף פורסם שמי שרוצה לפגוש בשר הבריאות ליצמן, צריך להצטייד במעטפה עם כמה אלפי דולרים. אנחנו נהיים דומים יותר ויותר לרומניה.  

  מי שיש לו ילדים, בגיל העשרה וגם בגילאים אחרים, יזדהה אפילו עוד יותר עם הסרט הזה. רומאו, האב בסרט, יעשה הכל, או כמעט הכל, כדי להבטיח לבתו עתיד טוב יותר. גם אם זה אומר להיות לא מוסרי. בשבילו זה ברור מאליו, הוא לא מוכן להביא בחשבון את האפשרות שבתו לא תצליח בבחינות, ותאלץ להישאר ברומניה, שהחיים בה קשים, מושחתים ואלימים. הוא רוצה עבורה עתיד אחר. מה גם שהמשחק לא הוגן, בתו היא תלמידה מצטיינת, ויש להניח שהייתה מצליחה בבחינות לו לא הייתה מותקפת בדרך לבחינה. וכשכללי המשחק לא הוגנים, הכל מותר. כששלטון צ'אושסקו נפל, הייתה תקווה לעתיד טוב יותר, לא מושחת, והמציאות בסרט מראה שאין זה כך.

   אשתו של רומאו לא מסכימה עם דרכו, וחושבת שזה לא מוסרי לנהוג בדרך הזו. רומאו הוא אדם ישר בדרך כלל, הוא מטפל בחולים ללא משוא פנים, ולא מסכים למעטפות כסף, דבר נפוץ אצל חבריו לעבודה. אבל כשזה מגיע לבת שלו, הוא מוכן לותר על עקרונות המוסר שלו.

  סרט מטלטל על החיים ברומניה של עכשיו. "עשינו טעות כשבאנו לפה ב91. היינו אידאליסטים, חשבנו שנוכל לשנות משהו. לא שינינו כלום" אומר רומאו לאשתו. השחיתות והשקר מקיפים כל – לרומאו יש מאהבת, ואשתו מסכימה עם כך, הסכמה שבשתיקה, עד שהבת מגלה את קיומו של הרומן. רומאו מוגלה מביתו, ולמעשה נותר חסר בית. העוני והחיים הקשים ניכרים גם בכך שרומאו לא שוכח להביא למאהבת שלו שקיות עם קצת אוכל כל פעם שהוא מבקר אצלה.  

  שתי נקודות אור בסוף הסרט, שאולי מסמנות תקווה קטנה לעתיד: רומאו משיג מרפא בדיבור לבנה של המאהבת שלו (שאינו מדבר, כמה סמלי, אולי עכשיו הדור הצעיר ידבר וישנה את המציאות ברומניה), ובתו של רומאו ישרה ולא הולכת בדרכים העקלקלות שאביה בחר עבורה, רק כדי להמתיק עבורה את המציאות הקשה והלא הוגנת. לא להפסיד.

   

  אסנת פיינזילבר ברדה – מרצה לקולנוע.  

   

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "בגרות - כריסטיאן מונג'יו"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "בגרות - כריסטיאן מונג'יו"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה