עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  ספרים

  "לא היו לנו רהיטים ולא וילונות, לא סדינים, לא מגבות ולא כלים. לא היה לנו רדיו והכי גרוע לא היתה לנו ספרייה..." (החיים והספרות - מרסל רייך רניצקי)  

  ספרים

  חברים בקהילה (6878)

  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  lior peleg
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  esty.d
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  forte nina
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ofer ben z
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  mr.unicorn
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יוסי בר-אל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  cassiopeia
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  Hanna Watts
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יעל חיון
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  איציק אביב
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אבישי ל.
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פורום

  ספרים - ראשי

  על החיים ועל הספרות ועל מה שביניהם.

  מים שקטים

  25/3/14 10:39
  2
  דרג את התוכן:
  2014-03-26 19:27:47
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  [ זבולון הדר, סוהרת הרגשות, מלב הומה, יהדות תימן, גלות, תימן, עליה, יצרים, ספר, קריאה, כתיבה, יצירה, כותב, אופיר ביכורים, ספר ביכורים ]

  מים שקטים


  הוא גדל במעברה * עלה לישראל במבצע כנפי נשרים בשנת 1949 * גדל בראש העין * שירת במג"ב * שוטר וחוקר במשטרת ישראל * התחנך בתימן במסגרת דתית נוקשה * חווה בארץ הלם תרבות * בן 75 * מתעלם מהגיל ומרגיש צעיר * גר ביהוד * נשוי בשנית * אב לשתי בנות * המסורת והמשמעת טבועים בו * חובב מדים ומשמעת ואוהב את הארץ וכל מה שקשור בה * לספר ביכוריו הרווי יצר וקונפליקטים, החליט לא להכניס את כל האמת במערומיה, הוא הסתפק ברמיזות וטעימות בלבד או כפי שהוא מעיד על בחירתו: "די לחכימא ברמיזא"

   

  ''


  הוא היה אז ילד קטן ושחור תלתלים, התחנך על ברכי התורה והאמונה, מסורת וערכי צניעות. הרבי חיים שבזי מגדולי חכמי ומשוררי תימן ואחד מגדולי היוצרים בספרות העברית והיהודית היה לו ולדורו, אב רוחני, מורה וסמן דרך. כל מורשתו אומרת תורה וקבלה ואז עלה עם משפחתו לארץ ישראל. משמלאו לו אחת עשרה שנים, התהפך עולמו. התרבות פלורליסטית, האמונה מתירנית, האנשים חיים איש איש על פי רעות עיניו. מן העיסוק בקודש הוא צולל לתוך עיסוק מתמיד בחיי חולין. הוא פוקח עיניים ורואה כיצד איש איש כטוב בעיניו יעשה. והוא סקרן לטעום ולגעת. ראה בעיניו את היצר משתולל ולא הלך שבי. זבולון הדר, בוחר לגעת במקומות הרגישים ולתת כבוד ומקום לרגש פנימי של קונפליקט, התמודדות, ומאבקים שהם פניו וליבו של דור שלם. הדור שלו, של ילדי ומשפחות העולים מתימן. בספר ביכוריו, סוהרת הרגשות, בהוצאת "אופיר ביכורים", הוא חושף את קרביה של קהילה המתנפצת לתוך מציאות חדשה. ספרו רווי יצרים, תשוקה ותאווה. על רקע המקום השקט והמסוגר שממנו צמח, הוא מצליח לייצר עלילה סוערת על אהבה בוערת, קנאה מסוכנת ומה שביניהן.

  במעברה של ראש העין. בגיל אחת עשרה עלה זבולון הדר ארצה ולא ידע שהוא עושה את המהפך של חייו. "בספטמבר 1949 עליתי ארצה עם הורי, אח ושלוש אחיות קטנות. עוד מאז שהייתי קטן חוויתי ילדות במסגרת דתית  נוקשה, ועם הגעתנו הרגשתי הלם מוחלט. הרגשתי כאילו נפלנו לתוך עולם חדש שבו הכול השתנה - הדמויות הסובבות אותנו, הלבוש, הראש ללא כיסוי, שפה שלא היתה מובנת. הסתובבתי במעברה של  ראש העין כשיצר הסקרנות שבי לא ידע שובע. הרגשתי חסר ביטחון, לא הבנתי את השפה, נחשפתי לשלל שפות זרות אחרות. הבנתי שיעברו מים  רבים בירדן עד שאמצא את עצמי. וכך גם כולם סביבי, בני העדה התימנית חשו אבודים, או כך לפחות סברתי אז, בעיניים של מי שהיה בשוק גמור. במחנה שבו היינו בראש העין שהו ילדים רבים בבטלה מתמדת. הסתובבנו ברחוב ללא מעש. הגדנ"ע, בחסות של צה"ל, לקח אותנו תחת חסותו והפעיל אותנו במסגרת קורסים שנעשו במקומות שונים ברחבי הארץ. דרכי כללה קורסי גדנ"ע בנס ציונה, ראש הנקרה, עפולה ובעין זיתים. המדים, המשמעת והאהבה לארץ ישראל היו טבועים בתוכי".

   

  כחולי המדים. זבולון הדר התאהב במדים כבר כנער בהיותו בקורסי גדנ"ע ומשם המשיך למשמר הגבול. זבולון הדר: "החל משנת 1959 ועד 1965 שירתי לפרנסתי במג"ב. לאחר מכן עברתי לשרת במשטרת ישראל, שבין שורותיה שימשתי עד 1985. כמו בכל דבר אחר ברצף חיי, אני נשען על ברכי מסורת ותורה וגם כאן אני מאמין בדרך ובייעוד. כפי שנאמר בפרקי אבות, על ידי חנניה סגן הכוהנים: הווה מתפלל בשלומה של מלכות, שאלמלא מוראה, איש את רעהו חיים בלעו. אני מאמין בחשיבותו המיוחדת של השוטר עבור כל אזרח, שבמילוי תפקידו מאפשר לנו לחיות את חיינו טוב יותר. שהרי הוא נמצא שם לעזרה, ואז גם הוא נגלה במלוא נחיצותו. ולא רק זאת אלא שכל משפחתו של השוטר הינה שותפה לתפקידו על שום העיסוק המיוחד, אם בחיי אדם ואם בנפש האדם. את העיסוק הזה קשה להפריד מהחיים הפרטיים שלך ומכאן שעיסוקך הוא גם מהותך".

  על קידמה ויהדות. ככל שגדל על ברכי האמונה והמסורת, כך אינו מתכחש זבולון הדר לקידמה. "נכון שהעדה התימנית הגיעה ארצה כשהיא מושרשת היטב בעבותות מסורת אבות. את ילדותי ביליתי בין ספרי הקודש, בין שירי משוררים כרבי שלום שבזי ואחרים. המסורת הנוקשה של תימן, והפתיחות בארץ ישראל גרמו לי, כילד שגדל על ברכי הדת, למפץ גדול. וכך גם לכלל העדה שנאלצה לתת קפיצה לקדמה באחת. יחד עם זאת אי אפשר להתעלם מההשפעה החזקה של הסביבה והמדיה על חיינו. לרחוב ולתקשורת השפעה מכריעה בכל זמן, על כל חברה ואין עליה שליטה. לא ניתן לדחוק את רגליה והיא חודרת גם את שיריון היהדות. הם אלה המכתיבים את הקצב בחיינו. הקידמה היא המורה המכריעה בכל חברה והאינטרנט נמצא בכל מקום. המדיה חודרת את שיריון היהדות ושורשי העבר. את הקושי הגדול ביותר חוויתי בצעדים הראשונים שלי מיד עם עלייתי מתימן. הגענו עם מנהגים, לבוש וסגנון מסוים. כאן פגשנו בערבוביה. מתוך אילוץ של חיים ביחד, פעל יצר הסקרנות שרצה לחשוף את מה שמסתתר מעברו השני של ההר. היה בנו רצון עז לגלות, לראות, לטעום, לחוש ולגעת. למרות ההשפעות המעורבות, אני סבור שיש לראות את הטוב שבכל דבר. אם ניתן לוותר עדיף לחוס ולרחם, להקדים שלום לכל אדם, ללכת ולחזור בשמחה".

  אהבת ציון. על הסופרים האהובים על זבולון הדר נמנים מגדוליה של הספרות העברית. בניהם אברהם מאפו וספרו אהבת ציון, חיים נחמן ביאליק ויצירתו חיים ומוות בידי הלשון ושאול טשרניחובסקי בשירו "בעין דור". את חיבתו הרבה הוא מפנה גם לספרי היסטוריה של עם ישראל. בגיל 75 הוא אדם שיודע לומר על עצמו מהן אהבותיו. זבולון הדר, ללא ספק אוהב את החיים ומבין לנפשם של אנשים. על עצמו הוא אומר: "אני בן 75 ומתעלם מהמספר. מרגיש צעיר בגוף וברוח. עוסק בסוגיות של תולדות עם ישראל ואוהב לחשוב על העבר אל מול העתיד. אני מאמין גדול באנשים ובטביעת היד שיש לאדם, ובהשפעה שלו על העתיד לקרות מחר".

   

  ספרים נוספים של הסופר זבולון הדר שיצאו בהוצאת "אופיר ביכורים"

  "מלב הומה" אסופת שירים שעיקרם תורת ישראל,  עם ישראל וארץ ישראל. השירים מגוללים את סיפור תלאותיו של עם ישראל, סיפור הגלות והתקומה, המלחמות והאסונות בעבר ובהווה וכן את תולדות הנסים והנפלאות שעשה האל לעמו.  הגיבורה הראשית בשירים אלה  היא ארץ ישראל על שלל מעלותיה ונופיה האהובים. שירים רבים מיוחדים לנושא האהבה, הזוגיות, ההורות והחברות. חטיבת שירים נוספת מכילה ברכות היוצאות מן הלב לרגל אירועים משפחתיים משמחים. כמו כן מיוחדת חטיבת שירים נפרדת אשר בהם מתוודה המשורר על אהבותיו, אלו שצלחו בידו ואלו שהכזיבו.

  בשיריו נוגע המשורר באהבת איש לרעהו ובאהבת איש לאשתו. כבעל נפש רגישה ועמוקת מחשבה, עמוסה אהבה עד אין קץ, מביע המשורר רגשי אהבה אמיתית לאדם ולבריאה.

   

  גורל , קובץ סיפורים קצרים העוסקים בילדות בכפר בתימן, שחווה על בשרו המחבר, בגלות המרה בין שבטי ערב הפראיים. המחבר מוביל עמו את הקורא בשבילי תימן, ומגלה בפניו את עולמו של ילד יהודי, העובר "חישול", לימוד החיים הקשים והכרתם במציאות, לקראת חייו העצמאיים. ה"חישול", שנמשך כחצי שנה, נעשה על ידי נדודים בכפרים נידחים, תוך חיפוש אחר עבודה ופרנסה. בנדודיו נקלע הילד למצבים מסוכנים, שמהם הוא ניצל רק בדרך נס. הסופר, בעל הנפש הרגישה, חודר אל תוככי ליבותיהן של הנפשות הפועלות, ולכן הסיפור חי ומציאותי.

   

  החיים בתימן נעו סביב מציאות מעורבת בדמיון פורה. הפחד מפני השדים והרוחות היה פחד אמיתי ומציאותי, לא פחות מהפחד מפני מחלות או חיות טרף. רבים מסיפוריהם של מספרי הסיפורים עסקו בחייהם של השדים, בתעלוליהם ובפגיעתם בבני אדם. בידי הסופר, שחווה את חיי הדמיון הללו, ישנם כלים רבים ומגוונים שבאמצעותם הוא יוצר סיפורים חדשים על שדים ורוחות. אלו הם סיפורי עלילה מרתקים ומותחים, המלמדים על הלך רוחם של יושבי תימן. 

   

  ''

   

  סוף!

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "מים שקטים"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  25/3/14 10:52
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2014-03-25 10:52:00
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  הוספת תגובה
  26/3/14 07:24
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2014-03-26 07:24:49
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  בהצלחה!
  26/3/14 07:33
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2014-03-26 07:33:48
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  תודה !

  --
  לבנון ארז , אדם אחד בעולמנו הרחב . מכיר אנשים טובים ומוכן ורוצה להקיף עצמו במבקשי טובתו ורוצי טובתו ורוצי טובת הכלל. דבר נוסף , אעשה כל שביכולתי במסגרת החוק והיושרה העצמית להצר ולהגביל את עובדי האלילים המכנים עצמם יהודים ומנסים בכל כוחם לכפות עליי גבולותיהם , המזון הכשר אותו אני צורך , לצערי כי רב , מנהגיהם וכו..
  erezlevanon1957@gmail.com
  26/3/14 19:27
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2014-03-26 19:27:47
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  בהצלחה!

  --
  מי שכבד לא ממריא.


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "מים שקטים"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה