עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  פרטי קהילה

  חברים בקהילה (4070)

  mirit ben nu...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שטוטית
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  debie30
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לוונדר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  תנועת כמוך
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  מקדגי ,סר פו...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יוסי בר-אל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  --()--
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  צלם חובב
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  eran yoran
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  sari10
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פורום

  העיצוב עובד

  כל תחום בעיצוב וכל הקשור בעיצוב

  עיצוב תעשיתי איננו "מנוע חדשנות"

  11/8/13 19:29
  1
  דרג את התוכן:
  2013-08-12 17:01:08
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  [ חדשנות עיצוב צמיחה ]

  כל מעצב תעשיתי נתקל בשאלות תם (או טמבל) כמו "איזה פטנט המצאת עכשיו?" שמתעלות את עבודתו לעניני "פטנטים והמצאות".

  עבודת פיתוח מוצר בהכרח כוללת התקדמות ולפעמים אפילו התקדמות המצאתית במובנה המשפטי (הגדרות באתר רשם הפטנטים) ועבודת יזמות בתחום מוצרי הצריכה הפשוטים לעיתים קרובות מכילה שיכלול של עקרונות ידועים או התחכמויות ברמות שונות.

   

  ''

  מחקר שנעשה עבור המימשל הבריטי על ידי מריאנה מאצוקאטו מפריך כמה סברות בתחומי הפיתוח, שנעשו לנחלת הציבור על ידי ספינים כמו זה למשל:

  "ראש הממשלה בנימין נתניהו, כמו גם רוב הרפובליקאים בעולם, אוהב לדקלם את המנטרה הבאה: המגזר הציבורי הוא אטי, עצל וביורוקרטי, ואינו מסוגל לייצר חדשנות ומקומות עבודה, ואילו המגזר הפרטי הוא מהיר, יזמי, חדשן, יעיל - והוא זה שמייצר מקומות עבודה, או לפחות יכול לייצר אותם אם רק ישחררו אותו מכבלי הרגולציה."


  "שאלו כל אזרח שאינו עובד ציבור, והוא ידקלם לכם בדיוק את תיאור המציאות הזה, כאילו זו אמת מובנת מאליה. ישנה רק בעיה אחת עם התזה של נתניהו ושל אבירי השוק הפרטי: זהו מיתוס, וזה פשוט לא נכון - במיוחד בכל הקשור ליזמות ולחדשנות טכנולוגית."

   

  לא פחות תרם לזה איש השיווק והניהול המזהיר שבתמונה

  ''

   

  "פרק שלם ומפתיע במיוחד בספרה של מצוקאטו מטפל בחברת אפל ובסטיב ג'ובס, נער הפוסטר של היזמות, החזון והתעוזה של המגזר הפרטי. מצוקאטו לוקחת את האייפון, ה־פלא הטכנולוגי־עסקי של העשור האחרון, מפרקת אותו לגורמים, ובודקת אחד לאחד מי אחראי לטכנולוגיות הארוזות בתוך המכשיר הקטן והחכם הזה.

  חיבור לאינטרנט? זוהי המצאה של הצבא האמריקאי. ה–GPS? זוהי רשת לוויינים עולמית שהומצאה ונפרשה על ידי ממשלת ארה"ב. מסך מגע? מדובר בפיתוח שנולד במימון ממשלתי. תקשורת סלולרית? כולה הומצאה על ידי הצבא האמריקאי. פרוטוקול התקשורת HTTP ושפת HTML? אלה הן המצאות של המכון האירופי למחקר גרעיני בז'נבה, שהוא גוף ציבורי. SIRI, התוכנה שיודעת לדבר בשפה אנושית עם המשתמש ולהפעיל את המכשיר בהנחיות קוליות? גם היא מבוססת על פיתוח של DARPA, אותה סוכנות צבאית אמריקאית שהביאה לנו את האינטרנט."

   

  כל מעצב תעשיתי יזהה בפיסקה הבאה מקרי מבחן שעבר וחווה:

   

  "בצד השני של המטבע, מצוקאטו אינה נרתעת מחשיפת האמת בנוגע למגזר הפרטי - זה שאמור להיות יזמי, יעיל וחדשני. אנשי עסקים וכסף פרטי, מתברר כולל גופים כמו קרנות הון סיכון - שונאים סיכונים, ובוודאי שהם שונאים סיכונים גדולים ופרויקטים גדולים.

  אנשי עסקים מעדיפים לחפש "רנטה כלכלית", כלומר הטבה עסקית או הטבת מס שתאפשר להם להרוויח תשואה גבוהה על ההון בצירוף סיכון נמוך. גם בישראל וגם בעולם יודע כל איש טכנולוגיה שאפילו קרנות ההון הסיכון הן שונאות סיכון. הן תמיד מעדיפות להשקיע בחברות הבשלות ביותר במונחים של שלבי הפיתוח הטכנולוגי, ולהשאיר את ההמצאות והפיתוח הבסיסי - שם סיכויי הכישלון ואובדן ההשקעה גבוהים - לגופים ציבוריים, לחממות ממשלתיות, ליזמים ולאנג'לים."


   

  את הכתבה כולה תמצאו כאן

   

  ומסקנה די ברורה נוגעת לשניים, מעצבים ומימסד:

  תמיכה ממוסדת שאינה עסקית היא חובה על מנת לגרום לחדשנות.המגזר הפרטי, ומעצבים על אחת כמה וכמה, אינם מנוע חדשנות אלא משרתי החדשנות. חלקם של מעצבים בקידום מוצרים ורעיונות אינו מוטל בספק אבל הם אינם מסוגלים להניע תהליך מורכב ויקר של פיתוח ובודאי שאינם יכולים להניע תהליך מחקרי רחב היקף ובעל משמעות.

  יובל סער הכתיר את שר הכלכלה האחרון, האח נפתלי, כבעל ההשפעה הגדולה ביותר על העיצוב התעשיתי.

  עם בחירותיו האחרות בתחום המקצוע הזה קשה לי להסכים אך עם זו אני מסכים בלב שלם: האח נפתלי יכול לקדם או לעכב את התחום.

   

  מסקנה אחרת נוגעת רק לעיצוב התעשיתי.

  הקונפיגורציה בה עובדים רובנו מכתיבה את מקומנו בשרשרת המזון.

  החשיבות היחסית של עבודת המעצבהתעשיתי היאהרבה פחות ממה שהוא רוצה. היחסיות נקבעת על ידי הכתבת בעל הענין המרכזי- היזם הפרטי, אם הוא בודד או חברה- ללא הבדל משמעותי.

  המעצב התעשיתי , כמאמר בוב דילן ,חייב לשרת מישהו.

  העיצוב התעשיתי הוא רקחלק בתהליך שאין למעצב שליטה עליו-אם יש לו שליטה משמעותית בתהליך פיתוח מוצר יש שתי אפשרויות:

  1. זהו מוצר מאד פשוט.

  2. התהליך הניהולי מאד לקוי.

   

  ומעצבים מוצאים את עצמם מספקים שירותי הנדסה (לעיתים על סף חוסר האחריות המקצועית) ונענים לגחמות של לקוח שאכן כל מה שהוא רוצה אינו להביא גאולה לעולם אלא לחשבון הבנק...

   

   

   

   

  ''

   

  "בסיכום הספר מוצגות שלוש המלצות.

  1. המדינה צריכה לבנות מוסדות מחקר, יזמות ופיתוח בתחומים שבהם המגזר הפרטי לא יעסוק, וליצור סביבם תדמית של מצוינות ושליחות שתמשוך אליהם את האנשים הטובים ביותר. המשמעות היא שדרוג והשקעת תקציבים במוסדות המחקר הממשלתיים - תהליך הפוך למגמה הנוכחית שבה הממשלות מקצצות בכל תקציב אפשרי.

  2. מצוקאטו טוענת שעל הממשלה ליהנות הרבה יותר מפירות ההשקעה הטכנולוגית שלה, למשל באמצעות תמלוגים על הצלחות מסחריות. אלה יאפשרו לממן את המשך המחקרים, וגם ייצרו גיבוי מצד משלמי המסים, אשר יראו לנגד עיניהם את כדאיות ההשקעה.

  3. הצמיחה שתיווצר מההשקעות הממשלתיות חייבת להיות יותר מכלילה. לא ייתכן, למשל, שתקציבי מדינה יביאו להמצאת תרופות, ואלה יתגלגלו לידיהן של חברות פרטיות שידרשו עבורן מחיר שרוב הציבור אינו מסוגל לשלם. בדומה, לא ייתכן שחברות שממסחרות טכנולוגיות ציבוריות ימצאו דרכים להתחמק מתשלום מסים - כפי שהתברר בחודשים האחרונים במקרים של אפל בחו"ל ושל טבע בישראל.

  טכנולוגיה, מחקר, פיתוח, חדשנות ויזמות הם קריטיים: כדי שבני אדם יזכו ברמת חיים גבוהה, הם צריכים לשפר את התפוקה שלהם - ואת זה ניתן לעשות רק באמצעות טכנולוגיה ותהליכים יעילים יותר. על פי מצוקאטו, כדי להאיץ את התהליך הזה, יש להתחיל בשבירת המיתוס על המגזר הציבורי הגרוע מול המגזר הפרטי המצטיין.

  במקום זאת יש לייצר שיח ציבורי, להחליט על השקעות, ולבנות מוסדות ותהליכים שיאפשרו לשני המגזרים האלה לשתף פעולה ביעילות - ולא תוך ניצול הדדי. האמריקאים עשו את זה כדי לשים אדם על הירח, עתה כולם צריכים לעשות את זה כדי להתמודד עם התחממות כדור הארץ ועם שאר האתגרים הגדולים שעומדים בפני האנושות."

   

  לעניננו הפרטי,כמעצבים : נותר לראות האם (בהנחה שזה רכב עם הנעה קדמית) העיצוב יושב בתא הנוסעים או בתא המטען (או בנגרר שמחובר מאחור).

   

   

  הרצאה של מאצוקאטו בTED

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "עיצוב תעשיתי איננו "מנוע חדשנות""

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה     ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "עיצוב תעשיתי איננו "מנוע חדשנות""

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה