עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  אדריכלות ועיצוב פנים

  ברוכים הבאים לקהילת אדריכלות ועיצוב פנים, הקהילה פתוחה להעברת מידע בתחום ונגזרותיו בפורומים: "פינת הייעוץ" לייעוץ בנושאי אדריכלות ועיצוב פנים, "על עבודת העיצוב" פתוחה לפולמוס מקצועי, "קריאה לחברים" לחברים המציעים ממרכולתם בנושאים שונים, "זה מה שיש" העוסקת בנושאי אדריכלות מקיימת ואדריכלות חברתית ו"רוח הדברים" העוסק בתפיסות אלטרנטיביות. מקווים להנאתכם והשתתפותכם.

  נדל"ן ואדריכלות

  חברים בקהילה (3312)

  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  איציק אביב
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ~גאיה~
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  MyleneLv
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יואל עיני
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  _eran_
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  קרמיקה גסטרו...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  MyleneLev
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  גילי-גול
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  רינת אגרנט
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  נפלאון
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פורום

  רוח הדברים

  הפורום עוסק בתפיסות אלטרנטיביות בעיצוב. מבט אחר על עולם העיצוב והאדריכלות בראייה שונה.

  על אנשים אוספים ובתים

  25/1/12 21:23
  5
  דרג את התוכן:
  2012-02-12 19:59:33
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  [ אספנות, אוסף, אוספים, אגרנות, עיצוב, מינימליזם ]

   

  ''


   כותבים על האדם הקדמון שהוא היה צייד ואילו האישה הקדמונית היתה זו שמלקטת. הוא היה מביא את הפגר והיא היתה מתבלת אותו בגרגרי הפלפל ועשבי הטיבול שאספה. הצייד למד בהמשך גם לעבד אדמה ולאסוף תבואה. בקיצור שניהם הפכו לאספנים.

   

   מאז אותם עשבים וחיטה אסופים עברה האנושות מוטציה גנטית ואימצה לעצמה את יצר האספנות. היצר הזה הפך ברבות השנים להיות לפרקים חזק יותר מהיצר המיני.

   

   ההתפתחות הזו קשורה למקום המגורים. כשאנשים עוד נדדו הם סבלו תחת הגבלת מטען האוספים. השחרור הדרמתי בא עם התיישבותם בבתים או דירות. סוף סוף הם יכלו לממש את המאוויים שלהם ולתת פורקן ליצר האספנות.

   

   אני נזכר באנשים בעלי יצר אספנות חזק במיוחד, שאם היה זה יצר מיני הרי שהיו מכריחים אותם לקחת תרופות משככות. אני נזכר בקירות מכוסים בצלחות מכל מדינות העולם, בדגמי רכבות שכיסו מדפים שלמים, במיניאטורות של דמויות מזכוכית ופורצלן, אוספי תחתיות לכוסות בירה, פלקונים עם ריחות שונים, ערמות תקליטים ישנים ומה לא עוד.

   

   אני נזכר שאנו כילדים למדנו לפתח את יצר האספנות שלנו עם בולים, פקקי בקבוקים, ונטילים וסמלים של מכוניות (גניבות אספנות), ג'ולות, בובות ועוד. היתה גם חלפנות, לנסות ולקבל בעד אחד אולי שנים או שלוש ולהרחיב בכך את האוסף.

   

   וכך יצר האספנות מלווה אותנו כל ימי חיינו. בעוד שכצעירים עברנו מאוסף אחד לאוסף אחר וזרקנו או הורשנו את הישן למישהו אחר צעיר יותר במשפחה, הרי שבבגרותנו התגבר יצר האספנות לכדי שמירה של הכל! ומאז אנו אוספים ושומרים הכל, מפני שאולי נצטרך אי פעם להשתמש באחד מפריטי האוספים שלנו אולי לטיבול אולי לטיפול ואולי לארוז אותו כמתנה לבר מצווה של בן השכן.

   

   מרתפים, חדרי ילדים שעזבו את הבית, מרפסות, פינות איכסון מאחורי הספה, מתחת למיטה, על הארונות, על מדפים שעוד לא התמלאו באוספים, במחסנים, בחניות הסגורות, ובפינות החצר, בקיצור כל מקום פנוי אפשרי הופך למקום איסוף. לאן שהעין מביטה אוספים. פה כמה פסלים מאפריקה, שם המתנות הלא שימושיות שדודה חנה מביאה לכל חג, ובתוך המגרות הסירים הישנים, המחבתות, הסכו"ם, סט כלי האוכל שבו נשתמש בבוא המשיח.

   

   יש אנשים אחרים שסובלים מהפרעה גנטית. אני שייך לאותה קבוצה. אצלה התפתח היצר הקדמוני של האספנות להיפוכו. כל דבר שאני לא משתמש בו יותר משנתיים אני זורק.

   

   יש כאלו שהיצר ההפוך שלהם חזק יותר והם זורקים כל דבר ללא שימוש לאחר שנה או פחות, רק שלא יערמו אוספים אילו שהם באחד מהחדרים או הפינות בבית. כמו האחרים בקבוצה זו גם אני סובל כשאני מבקר בבתים אחרים והאוספים הנערמים מופיעים לנגד עיני. אני חש את צורך העז לקום ולזרוק את הכל לפח. אבל כמובן שאני מרסן את יצרי ומנסה שלא לראות ולחשוב על משהו אחר. פיתחתי את שיטת המחשבה שאני רואה לפני רק את הקירות והפריטים הנחוצים. לפעמים אני מתאר לעצמי כיצד אותו בית או חלל היה יכול להיראות בעיצוב אחר, מינימליסטי, חופשי מכל אוסף.

   

   חשבתי שאולי כתרפיה אציע את עצמי כמפרק אוספים מקצועי וגם ארוויח כמה גרושים. בארצות הברית קיים מקצוע זה ויש אפילו סדרות טלוויזיה שמראות כיצד זה מתבצע. שלא תחשבו, המקצוע הזה די מסוכן. הוא כולל התערבות בין בני זוג האספנים כשלכל אחד יש את האוסף שלו ונימוקים לשמרו. גישה לא נכונה יכולה להביא מעבר לגירושין גם תביעת נזיקין על פינוי אוספים שלא כדין.

   

   בשנים האחרונות מצבי עוד החמיר. עכשיו אני רואה כאדריכל גם קירות הנמכה, נישות, וכל מני קירות ומדפי גבס למיניהם כאוספים מיותרים. מפריע לי לעין שכל אדריכל או מעצב פנים מגבס דירה באוספים של חללים מיותרים ומקטין אותה בצורה משמעותית. אני משווע לקירות חלקים, לתקרה גבוהה ככל האפשר, לחללים פתוחים וכמובן לריהוט שמשמש את דייריו ולא עומד רק כאוסף בדרך.

   

   בסיור האחרון שעשיתי לתכנון שיפוץ בבית, נאלצתי לטפס על ההרי אוספים במרתף, לשמוע שלמרות שלפחות שני חדרים עמדו ריקים משימוש ומלאים באוספים ישנים, בעל הבית מתכנן להרחיב את השטח הבנוי. שאלתי לשם מה, והוא ענה שאינו יודע בדיוק אבל יש לו עוד אחוזי בנייה בלתי מנוצלים. על הלשון עמדה השאלה על אילו אוספים חדשים הוא חשב, אבל נשכתי עליה.

   

   מישהי הציע לי לצפות בסדרת טלוויזיה על תחרות מעצבים בארה"ב. אלו אומנים בהחלפת אוסף (ג'אנק) אחד באחר עוד יותר גרוע ועוד יותר צבעוני. עוד לפני סוף הפרק הראשון קיבלתי פריחה משונה בפנים. מתישהוא עלתה בעקבותיה סדרה ישראלית על שיפוצים, אבל כבר לא העזתי להעיף מבט.

   

   יש גם את המעצבים ב"צד" הגנטי שלי. אינכם יכולים לתאר לעצמכם כיצד נהנתי לקרוא על עיצוב מינימלסטי ופונקציונלי של דירת 40 מר בתל אביב עם אי באמצע שכולל בתוכו אמבט, שירותים, ארונות, מטבחון מאובזר היטב וקיר לספרים וטלוויזיה. משני צידי הדירה המוארכת סלון וחדר שינה ו-2 מעברים צרים ביניהם (גם אם על רעיון זה עליתי כבר לפני 8 שנים). דירת אנטי אספנות למהדרין.

   

   יש גם לקוחות אנטי ממסדיים שכמוני שמתלהבים מהרעיון, להתפטר מהמדרגות לקומה העליונה ולמרתף בסלון ולספחם לבית כמבנה חיצוני עם שירותי אורחים! תארו לעצמכם סלון בלי דלת כניסה ישירה מבחוץ , בלי שירותי אורחים ומדרגות, כולו קירות וזכוכית ואין מקומות אכסון מתחת למדרגות ואין פינות מוסתרות למלא אותם בחפצים ואין נישות לדחוף לשם עוד כמה פסלים, ויש רק קיר אחד שכולו מטבח. אבל לקוחות עם מטען גנטי שכזה צריך לחפש בנרות.

   

   כשאני מעלה את הנושא בחבורה, כולם משבחים את הנטייה שלי ומבטיחים לי שאני אדם בריא בנפשי. אבל כל זה לא נוגע לאוספים שלהם. ואני חושב שאולי כמה מהם באמת בקו הגנטי שלי והם סובלים, אבל עוד לא מעיזים לצאת מהארון!

   

   אולי צריך להתאסף, להקים עמותה עם שם כמו "לפח" או "הזורקים" או יותר מסוגנן "הליגה להדרת אוספים בבתים" (אתם יכולים לעזור לי לחשוב על שם מתאים), עם לוגו, יושב ראש אחד ומשרד עם 4 קירות ריקים, שולחן כתיבה, כיסא מתקפל ואייפד. ואם תוך כמה חודשים שום דבר לא יקרה אפשר לזרוק את הכל.........

   

  ''

   

   

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "על אנשים אוספים ובתים "

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  27/1/12 04:35
  2
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2012-01-27 04:35:03
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  27/1/12 21:25
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2012-01-27 21:25:50
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  ''
  הוספת תגובה


  --
  "Stay Hungry. Stay Foolish"

  27/1/12 21:26
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2012-01-27 21:26:54
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  תודה משה העלתי את הסרטון לצפייה ישירה

  --
  "Stay Hungry. Stay Foolish"

  12/2/12 19:59
  0
  דרג את התוכן:
  2012-02-12 19:59:46
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  יקה, אתה יודע שאני משוחד לדיעותיך אם כי לא תמיד עקבי למימושם...

  אני מריץ וממליץ עליך כ"מפרק אוספים", שלא לדבר גם ככותב מוכשר(:

   

  שיהיה לנו אחלה שבוע


  --
  יוסי קאלו | עיצוב פנים
  yosikalo.weebly.com
  מנהל קהילת אדריכלות ועיצוב פנים


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "על אנשים אוספים ובתים "

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה