עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  פרטי קהילה

  שירה וכתיבה יוצרת

  קהילת "שירה וכתיבה יוצרת" בניהולם של שלמה אברמוביץ' ושל bfou, מיועדת למי שכותבים שירה, אוהבים לקרוא שירה ולמי שעוסקים בכתיבה יוצרת לסוגיה. הקהילה תעניק במה ליוצרים ותיקים ומנוסים לצד כותבים חדשים ומתנסים. הקהילה תיזום ותעודד דיונים ענייניים על יצירות וניתוחן, תוך שמירה על כבוד היוצרים. מדי פעם נארח כאן משוררים וכותבים בעלי שם, שחיים עדיין בינינו ונציג גם יצירות אלמותוית של יוצרי עבר, שכולנו גדלנו על ברכיהם. הקהילה תחשוף מפעם לפעם יוזמות חדשניות, שעיקרן עידוד הכתיבה והיצירה. בואו נהנה.

  אמנות ובמה

  חברים בקהילה (2290)

  צ'יקיטיקה...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יעל-לי
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אמיר ניצן
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  Nana
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  א. אפולינר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ארנה א
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  רונית אברהם
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ששת שצ
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  rebosher
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פורום

  שירים שאני אוהב/ת במיוחד

  במה להצגת שירים ויצירות אהובות במיוחד.

  אתי לוי צ'ה גווארה

  9/10/11 13:00
  0
  דרג את התוכן:
  2011-10-09 13:46:38
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  ''

  אתי לוי צ'ה גווארה
  מילים: יוסי גיספן
  לחן: ערבי עממי
  עיבוד: דורון אלימלך

  תגיד לי למה
  בן אדם ידידותי, ירושלמי אמיתי
  אין לך ימים שקטים, תגיד לי למה
  למה זה כל השנים, על קוצים ואבנים
  נגד כל הסיכויים, תגיד לי למה
  איך אתה נותן ממך, את כל מה שאין לך
  לא חושב על עצמך, תגיד לי למה
  גם אם לעולם לא אבין, אליך שרה

  היי צ'ה גבארה היי אני איתך
  היי אני שרה את השיר שלך

  תגיד לי למה
  למה בכלל להלחם, מי שטועה גם ישלם
  כמו שהוא בא גם יעלם, תגיד לי למה
  למה אז וגם עכשיו, לבדך אתה ניצב
  לא פוחד מאש הקרב. תגיד לי למה
  איך אתה נותן ממך, את כל מה שאין לך
  לא חושב על עצמך, תגיד לי למה
  גם אם לעולם לא אבין, אליך שרה

  היי צ'ה גבארה היי אני איתך
  היי אני שרה את השיר שלך

  היי כפרה היי אני איתך
  היי אני שרה את השיר שלך

  **********************************

  המחבר, עיתונאי, מרצה באוניברסיטה המתמחה בענייני כלכלה וחברה, מביא בפני הקוראים את הביוגרפיה של צ''ה גווארה, המהפכן הארגנטינאי-הקובני המפורסם, שהיה לאגדה עוד בחייו, ומהווה כיום מין סמל ומותג, בעיקר בקרב בני נוער לדמות רובינ-הודית אמיצה, הנלחמת על עקרוניתיה ורואה בעשיית הצדק החברתי את חזות הכל. בכל מקרה צ''ה גווארה הוא הרבה מעבר למותג על חולצה או תיק, ואף כמתנוסס על דגלה של "הפועל תל-אביב".
  צ''ה גווארה, או כפי שמכונה בשם "הצ''ה גווארה", נולד כארנסטו גווארה לינץ'' דה לסרנה בארגנטינה בשנת 1928. לאחר שסיים את לימודי הרפואה עקר לגווטמלה, זו שתפקדה בחסות ארה"ב, ונאלץ להימלט למקסיקו. שם פגש ב-1955 את המשפטן פידל קסטרו, שמאז לא נפרדה דרכם. השניים עמדו בראש קבוצה מרדנית-מהפכנית שלפשה לקובה והביאה לנפילת המשטר הדיקטטורי בה ולכינון ממשלה מהפכנית בעלת נטיה סוציאליסטית.
  צ''ה תיפקד כשר בממשלת קסטרו והיה ל"שגריר המהפכה הקובנית" שנדד בין בירות העולם.
  ב-1966 יצא לבוליביה על מנת לכונן בה כוח אנטי-דיקטטורי, אלא שנפצע שם ונשבה והוצא להורג על-ידי הצבא הבוליביאני בסיוע סוכן אמריקאי.
  צ''ה היה אדם מאוד מיוחד ורב אשכולות: רופא, צלם שטח במקסיקו, עיתונאי, שר התעשיה בקובה, לוחם בקונגו האפריקאית, נגיד בנק, מסאי וסופר מוכשר ופורה. האוטו-ביוגרפיה שלו - "דרום אמריקה על אופנוע" היה לסרט מצליח, שאף הוקרן אצלנו לפני כשנתיים.
  צ''ה היה אידיאולוג ואף פילוסוף. הוא היה מרקסיסט בנפשו, אך ידע לבקר באומץ את המשטר הסובייטי. הוא האמין כי לכוון מדיניות כלכלית וחברתית מלמעלה ללא שיתוף היוזמה שמלמטה.
  רבים רואים בו מין התגלמות של ישו, רובין הוד, דון קיחוטה דה-למנשה ועוד ממין מהפכנים-חולמים שכאלה.
  צ''ה נרצח כאמור ב-1968 כשטרם מלאו לו ארבעים שנה.
  *********************************************************************************************************************

  צ'ה גווארה מת ועיניו נותרו פקוחות

  מאת: אפרים דוידי, מערכת וואלה!
  יום שני, 8 באוקטובר 2007, 18:15
    
  פייסבוק  טוויטר
   

  ביום שלישי ימלאו 40 שנה למות האיש שהפך לסמל. אפרים דוידי על הלוחם והוגה הדעות, שחזה אירועים שהתרחשו שנים לאחר מותו

  רוצחו הבולביאני של גווארה ניצל מעיוורון בזכות רופאים קובניים (רויטרס) רוצחו הבולביאני של גווארה ניצל מעיוורון בזכות רופאים קובניים (רויטרס)

  רוצחו הבולביאני של גווארה ניצל מעיוורון בזכות רופאים קובניים (רויטרס)

  לפני 40 שנה נרצח לוחם הגרילה האגדי ד"ר ארנסטו "צ'ה" גווארה בבוליביה. כמעט בכל פינות העולם נערכים בימים אלה אירועים לזכרו, גם בתל-אביב ובחיפה הקרובות וגם בלה-היגרה, מקום הירצחו הרחוק כל כך. כולם זוכרים את צ'ה, אבל איש לא זוכר היום את מריו טראן. אך לפני ארבעים שנה מריו טראן היה לאישיות מפורסמת ושמו התנוסס בכותרות העיתונים. בנו של מריו טראן פרסם לפני שבועיים בעיתון מודעה באחד מעיתוני בוליביה ובה הבעת תודה לצוות הרופאים הקובנים שהשיבו לאביו את ראייתו. הרופאים הקובנים שוהים בבוליביה במסגרת "מבצע נס" וכבר השיבו את הראייה לרבבות מתושבי בוליביה, פרו וצפון צ'ילה.

  מריו טראן הוא הסמל שרצח בדם קר את מפקד הגרילה השבוי צ'ה גווארה בבית הספר שבעיירה לה-היגרה בדיוק לפני ארבעה עשורים. טראן סיפר אז לכלי התקשורת איך רעד כולו בעת מעשה הרצח כאשר מולו ניצב "בן אדם ענק, ענק כל כך". על פי מה שסיפר טראן, גווארה הפצוע ישב על הרצפה הלא-מרוצפת של בית הספר הקטן, והסתכל עליו בבוז. ברגעיו האחרונים הוא פתח את חולצתו והפטיר לעבר טראן "אתה עומד להרוג בן-אדם..." סמל צבא בוליביה טראן מילא אחר הפקודה שיצאה ישירות מן הגנרלים ששלטו בבוליביה ושהתקבלה מן הבית הלבן והסי.אי.איי. גווארה מת, אבל עיניו נותרו פקוחות.

  כעבור ארבעה עשורים אין לסמל הרוצח את האמצעים כדי לטפל בראייתו הנחשלת, ולכן הוא פנה אל הרופאים הקובנים הפועלים בבית חולים בעיר סנטה קרוס, בית חולים שהוקם הודות לתרומה של ממשלת קובה, ושנחנך על ידי הנשיא אוו מוראלס. טראן יכול עתה לשוב ולשחק עם נכדיו. הוא גם יכול לשוב אל מגרשי הכדורגל האהובים עליו. השאלה הנשאלת היא האם טראן מודע לפרדוקס - דווקא רופאים קובנים הם אלה שהצילו את מאור עיניו. ארבעה עשורים לאחר שמריו טראן ניסה, ללא הצלחה, לסיים את מפעלו המהפכני של צ'ה גווארה, הגיעו הרופאים הקובנים כדי להצילו מעיוורון.

   
  ספקן, פולמוסן וציניקן

  דיוקנו של צ'ה על שטר קובני (ShutterStock) דיוקנו של צ'ה על שטר קובני (ShutterStock)

  דיוקנו של צ'ה על שטר קובני (ShutterStock)

  לכאורה היו חייו של צ'ה גווארה אוסף של מעברים חדים: מסטודנט א-פוליטי בארגנטינה לרופא ומהפכן, ממנהיג גרילה לנגיד בנק מרכזי ושר בממשלת קובה, ומשם בחזרה אל הגרילה בקונגו ובבוליביה. היו אלה חיים קצרים וסוערים של דמות שהפכה סמל לדור שלם.

  בסוף שנות ה-60 ובמשך שנות ה-70 של המאה שעברה התנוססה תמונתו של צ'ה בכל הפגנת סטודנטים באירופה, על דש בגדיהם של נאבקים נגד מלחמת וייטנאם בארצות הברית ועל קירות בתיהם של מאות אלפים מתומכיו בעולם השלישי. תמונתו מתנוססת עדיין על קירות הבתים, על כרזות בהפגנות ואף באירועים רשמיים ברחבי אמריקה הלטינית. הוא אף הפך ליקיר התנועה נגד הגלובליזציה הקפיטליסטית חרף העובדה שהוא מת כשלושים שנה לפני שמישהו דיבר על הגלובליזציה.

  חייו של צ'ה זכו לתשומת לבם של היסטוריונים וביוגרפים רבים. היו שראו בו דון קישוט שמאלני, רובין הוד קומוניסטי, רומנטיקן חסר תקנה ולאחר מותו - ישו של הזמנים המודרניים. "סן ארנסטו דה לה-היגרה" (ארנסטו הקדוש), כינו אותו האיכרים הבוליביאנים, לאחר שגופתו נקובת הכדורים הוצגה בעיירה לה-היגרה. צ'ה לא היה קדוש, לא היה חבר בשום מסדר כנסייתי וספק רב אם היה מאמין ללא סייגים או פקפוקים בכנסייה כלשהי. הוא היה ספקן ופולמוסן, ולדברי כמה מידידיו גם ציניקן לא קטן. אך מעבר לסיפור הדרמטי של חייו הקצרים והמרתקים, הוא היה גם איש המחשבה.

   
  צפה את התפרקות ברה"מ

  בניגוד למהפכנים אחרים במאה ה-20, לא עסק גווארה התיאורטיקן בניתוח החברה הפגומה, המחכה לשינוי, על חולייה והדרכים להתמודד עמה. ספרו "מלחמת הגרילה", המסכם את מלחמת הגרילה בת השנתיים שהביאה את חבורת קסטרו לשלטון, נכתב רק לאחר מפלת בטיסטה. עמדותיו בשורה ארוכה של תחומים – כמו כלכלה, חברה, פוליטיקה, פילוסופיה, היסטוריה, ניהול – גובשו תוך כדי ניסיון לפתור אלף ואחת בעיות שצצו בעת לידת המהפכה הקובנית ותוך לימוד מתמיד של נושאים בכלכלה, חברה והתאוריה המרקסיסטית.

  ספריו וכתביו של גווארה אינם מהווים משנה סדורה. ניכר בהם הצורך להגיב על הכאן ועכשיו, מתוך פרספקטיבה היסטורית ותיאורטית רחבה יותר. במשך חמש-שש שנים, מרגע ניצחון המהפכה ועד שעזב את קובה ב-1967, עמדותיו של גווארה השתנו וראייתו התחדדה. לצד העוינות השורשית כל כך (והנפוצה כל כך ברחבי אמריקה הלטינית) כלפי השכנה האימפריאליסטית מן הצפון, הוא היה גם ביקורתי כפי ה"סוציאליזם הקיים", כפי שכונה אז.

  דוגמה מובהקת לכך היא המעבר מהערצה כמעט עיוורת כלפי ברית המועצות ומדינות מזרח אירופה של תחילת שנות ה-60 ועד לביקורת הקשה שמתח עליהן שש שנים מאוחר יותר. זו לא הייתה ביקורת על עמדה זו או אחרת שנקטו מנהיגי ברית המועצות בסוגיות פוליטיות. הייתה זו ביקורת ערכית-עקרונית בשורה ארוכה של נושאים, כולל פילוסופיה. הוא אף צפה את התפרקות ברית המועצות "אם העניינים ימשיכו להתנהל כמו שמתנהלים עכשיו". מתברר שלגווארה היו עיניים פקוחות לפני מותו וגם אחריו.


  ד"ר אפרים דוידי הוא מחבר הספר "צ'ה גווארה – חייו של מהפכן" שפורסם בהוצאת רסלינג.

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "אתי לוי צ'ה גווארה"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  9/10/11 13:13
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2011-10-09 13:13:14
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  ''
  הוספת תגובה

  9/10/11 13:46
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2011-10-09 13:46:38
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  ''
  הוספת תגובה  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "אתי לוי צ'ה גווארה"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה