עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  אדריכלות ועיצוב פנים

  ברוכים הבאים לקהילת אדריכלות ועיצוב פנים, הקהילה פתוחה להעברת מידע בתחום ונגזרותיו בפורומים: "פינת הייעוץ" לייעוץ בנושאי אדריכלות ועיצוב פנים, "על עבודת העיצוב" פתוחה לפולמוס מקצועי, "קריאה לחברים" לחברים המציעים ממרכולתם בנושאים שונים, "זה מה שיש" העוסקת בנושאי אדריכלות מקיימת ואדריכלות חברתית ו"רוח הדברים" העוסק בתפיסות אלטרנטיביות. מקווים להנאתכם והשתתפותכם.

  נדל"ן ואדריכלות

  חברים בקהילה (3312)

  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  איציק אביב
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שטוטית
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ~גאיה~
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  MyleneLv
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  יואל עיני
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  _eran_
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  קרמיקה גסטרו...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  MyleneLev
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  גילי-גול
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  רינת אגרנט
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  נפלאון
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  פורום

  רוח הדברים

  הפורום עוסק בתפיסות אלטרנטיביות בעיצוב. מבט אחר על עולם העיצוב והאדריכלות בראייה שונה.

  בעד המינימליזם

  21/2/11 16:00
  5
  דרג את התוכן:
  2012-05-14 18:01:42
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  [ אדריכלות, עיצוב פנים, עתידנות, מינימליזם ]

   

  ''

   

   

  הבנייה של היום מתבססת ברובה על עקרונות עיצוביים של המאות הקודמות. עקרונית, שום דבר משמעותי לא השתנה מזה מאז שאנשים יצאו מהמערות ונכנסו לקוביות שנקראות חדרים. בנייה שנותנת לעצמה את התג של מודרנית, מסתמכת בעיקר על עיצוב חיצוני. בפנים נשארה בגדול החלוקה האופיינית של סלון ושינה ומטבח ואמבטיה בפרופורציות שונות פחות או יותר מוצלחות.

   

  אם מדברים על שינוי כלשהו, אפשר למצוא אותו במטבח. ברוב המגורים החדשים אין יותר חדר מטבח. את מקומו תופסת פינה בישול ואוכל שמתווספת לחדר המגורים. מצד אחד אופנת הבישול תופסת מקום נכבד במדיות והגורמה הפך להיות מגמת צרכנית לשכבות המבוססות כלכלית. מצד שני לרוב האנשים ובמיוחד לזוגות צעירים אין הרבה זמן להכנה קולינרית. ובכלל כבר מהינקות האוכל רובו מתועש ומוכן לצריכה מיידית.

   

  השינוי השני כולו מחשבה כלכלית. גם חדר או מסדרון הכניסה נעלמו. עם פתיחת הדלת נופלים ישירות לתוך הסלון. ככלל מסדרון שייך כיום לקטגוריית בזבוז מקום מגורים. תכנון מגורים מעולה נחשב גם ובמיוחד על פי חסכון בשטח המסדרונות במגורים.

   

  אבל שינויים אלו אינם משנים משמעותית את קונספט החדרים. ארבעה הקירות מבטון אבן או גבס ישרים או מעוגלים נשארים אבן יסוד הבנייה. האומנות העיצובית היא של הכוורת.

   

  ובתוך לבירינט החדרים יש הרבה מקום לז'אנק.

   

  לעתים קרובות אני מתפלא עד כמה אפשר למלא חדרים בחפצים מיותרים, עד כמה אנשים מוכנים לחיות עם ובין אותם חפצים ועד כמה הם שומרים עליהם בקנאות כמעט דתית למרות שיודעים שאין ולא יהיה לעולם שימוש מעשי בהם.

   

  ''

   

  בצד אותם חפצים ישנם רהיטים מיותרים שאחד התפקידים העיקריים שלהם הוא לאכסן את הז'אנקיאדה על מדפים בגלוי או בארונות ומגרות בנסתר. מעצבים רבים תורמים למצב על ידי הוספת נישות קיר וסוגי כוכים כשהמוטיב המוביל הוא חס ושלום שלא השאיר ולו קיר אחד חלק וערום כמו שהוא.

   

  ולא כל קיר כבודו במקומו. ישנם די והותר קירות מיותרים במגורים של היום שתכליתם להשעין לידם את הרהיטים המיותרים שמאכסנים חפצים מיותרים. מה שיוצר בסופו של דבר את החלל המקובע. חוסר הגמישות בחלל המגורים גורם לחלוקה מעוותת ולעתים מיותרת של השימוש בו.

   

  למה אני חותר. בראייה לעתיד אני רואה מגמה שתשנה בצורה מהפכנית את קונספט הדיור שבסיסה יהיה המינימליזם. למול העיצוב העכשווי של היותר תעמוד הגישה של הפחות אבל דווקא היא תהיה היותר מעוצבת. כלומר הכשרון והיכולת העיצובית תתבטא כיצד לממש את הצרכים האישיים לדיור במינימליזם של התערבות בחלל המגורים שמשאיר אופציה למקסימום בגמישות והתאמה פונקציונלית.

   

  ''

   

  יש כאן גם חשיבה אקולוגית, מונח שבארצנו עוד זר לחלוטין. ויתור על המיותר חוסך הרבה אנרגיה, חומרים שמכלים את היערות או לא ידידותיים לסביבה, וכמובן עוזר לפתור את בעיית הפסולת. מינימליזם אקולוגי מחומרים שאפשר למחזר יכול להיות מאוד פונקציונלי ומעוצב בסגנון תעשייתי שאינו מוגבל אופנתי. אמני הבאוהוס הראו לנו כיצד אפשר לחבר פרקטיקה ואסטתיקה במינימליזם האפשרי.

   

  את חלל המגורים אני רואה בעתיד כ"ספייס" שכל מה שבו נתון לשינוי במינימום של פעולה. קחו למשל מבנה קוביה עם קירות הזזה לאורך ולרוחב על פי הצורך בחללים בגודל שונה למגורים או עבודה, על פי לוחות זמנים של יום ולילה, על פי עונות השנה, על פי דרישות ספציפיות הקשורות לגודל המשפחה, לגיל הדיירים וכ"ו. קחו פרטי ריהוט מיטות, ארונות בגדים, כסאות, שולחנות או ספות שבהתאם לשינויים בפונקציית החלל אפשר לקפלם או להטמיעם בקיר או ברצפה. (האם ראיתם את הסרטון הנהדר שהופך אולם עם כסאות לאולם פרקט ריק לריקודים למשל).

   

  ''

   

  העיצוב העתידי הזה נוגע לא רק לבתים פרטיים של עשירים, שבהם אפשר לראות דוגמאות להתפתחות זו כבר כיום. גם הדירה הממוצעת תהפוך מכוורת לחלל מעוצב. המינימליזם כקונספט יאפשר לעצב ריהוט מסוג שונה שמותאם לחלל החדש וגם הקירות לא יהיו מקובעים אלא מותאמים לצרכים האישיים. לופטים ניו יורקים מאפשרים לנו להביט במה שהולך להיות, פונקציונליזם מינימליסטי בתוך בתים קיימים ישנים שמעצבים בתוכם את החלל מחדש.

   

  כל זאת דורש שינוי של מודעות צרכנית. הכשל הקונספציוני כיום מתבטא בדירות שבכלל אינן תואמות לצרכים של הגילאים השונים והרובד הסוציאלי. ראו למשל את שכונות המגורים החדשות ששם אפשר לקנות או לשכור כיום כמעט ורק דירות גדולות של 4 חדרים לפחות, כשהגודל מתבטא יותר במספר החדרים מאשר במטרים הרבועים. קהל שקונה על פי חדרים ולא במבט לדרישות אישיות שמשתנות עם הזמן אינו יוצר שוק דיור אבולוציוני אלא מקבע עצמו, גם פיננסית, להרבה מאוד שנים.

   

  בקונספט המינימליזם אפשרי לחלק חלל לצורך דיור של זוג צעיר, לחבר חללים לצורך משפחה גדלה. גודל מגורים אינו נקבע מראש, בקומות הבניינים משתנה גודל החללים על ציר הזמן. אפשר לקנות או למכור חלקי חלל לפי הצורך.

   

  ''

   

  המינימליזם יתבטא גם בריהוט וגם בחפצי הבית. לז'אנקידה פשוט לא יהיה יותר מקום. אבל כאן אנחנו נמצאים יותר בחזון אחרית הימים מאשר בפרספקטיבה של מינימליזם עתידי.

   

   

  ''

   

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "בעד המינימליזם"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  28/2/11 03:01
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2011-02-28 03:01:32
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  פוסט מושקע ויפהפה, אשמח לדעת אם אתה כותב פוסטים עבור בלוג מסוים או רק לקהילה בקפה דה מרקר?
  7/5/11 13:38
  0
  דרג את התוכן:
  2011-05-07 13:41:06
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  האם רעיון קירות ההזזה הוא רעיון מעשי בבית שבאמת חיים בו ויש בו אנשים ריהוטם וציודם [להבדיל מארכיטקט רווק פדנטי שחי לבד ויכול להקפיד על קלה כחמורה בתחזוקת ביתו הקטנטן והיקר להפליא]?

   

  בהנחה שזה פתרון לרבים ולא אנקדוטה בלבד - האם מדובר בקיר ממש - או במחיצה ויזואלית בלבד [שיכולה להפריד ולהסתיר חלק מחלל - במקרה הצורך]

  האם פונקצית הבידוד [אקוסטי / תרמי] של הקיר לא תיפגע בהכרח בגלל צורך בקיר קל יותר כדי שיוכל להיות נייד?

   

   

  תמונת הרהיטים המתקפלים אל הקיר- יפהפיה.

  29/6/11 13:50
  0
  דרג את התוכן:
  2011-06-29 22:34:20
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   יקה יקירי, וכמה זמן לא השתמשתי באמירה זו(: אתך בפועלך למען הזרם המינימליסטי, אם כי

  אינני חושב שכלל האוכלוסיה תפנה לכיוון. ואחלק את העיצוב המינימליסטי לשלוש:

   

   מינימליזם כתוצר לוואי- מפאת גודל חלקות וחללים, אנו רואים זאת במיוחד ביפן וישנה זליגה לשאר הערים הגדולות בעולם. על האנשים הגרים במרכזי אוכלוסיה צפופים להתפשר לגודל חללי מגורים שהולכים וקטנים.

   

  ''

  בית בטוקיו, משרד אדריכלים "אטלייר טקוטו" - יפן

   

   מינימליזם כתפיסה עיצובית- שהחלה בשנות העשרים של המאה העשרים ואת אותותיה אנו רואים וחווים עד היום. "המעט הוא פחות" ו-"אם אין צורך אזי לא צריך" וכו'... דוגמא לכך ניתן לראות בעבודות משרד "בר אוריין אדריכלים" ומשרדי אדריכלים נוספים בארצנו.

   

  ''

  דירת גג בתל-אביב, בר אוריין אדריכלים. צילום: עמית גרון (בניין ודיור)

   

   מינימליזם כראיית עולם תרבותית- ויש צורך להזכיר את שמך "יקה 1" כנושא הדגל המינימליסטי מפאת תפיסתך העיצובית- תרבותית. לתפיסה מינימליסטית זו אין הרבה קונים בארץ אלא אם כן באה על הלקוח אותה "רעה חולה" של חלל קטן הדורש את הפיתרון המינימליסטי. ז"א- רק אם אין ברירה. המינימליזם היפני הוא תוצר לוואי תרבותי- אקולוגי, שורשיו בריבוי רעשי אדמה ושאר פגעי הטבע באיים. ולכן יתאים לכלל התפיסות שציינתי. גם התרבות הגרמנית יש בה סממנים תרבותיים שכאלה אם כי נוריד מהמשוואה את העניין האקולוגי וניוותר עם התפיסה התרבותית. "less is more" בסופו של דבר הגיע אלינו מלודוויג מיס ואן דר- רוהה...

   

  ''

  מיס ואד דר-רוהה, הביתן הגרמני, היריד העולמי בברצלונה- 1929

   

  לכן, האם הזרם המינימליסטי יתאים לכולם?

  לא תמיד, במיוחד לא בארצנו מרובת התפיסות והתרבויות.


  האם המינימליזם ישרת אותנו בעתיד ביתר שאת? לאלוהים הפתרונים,

  קשה לי לראות את כלל האנושות מפסיקה לאגור ולעטר את הסביבה...

   

  ד"ש חם ותודה על דיון מרתק ומאיר עיניים  --
  יוסי קאלו | עיצוב פנים
  yosikalo.weebly.com
  מנהל קהילת אדריכלות ועיצוב פנים
  20/7/11 14:58
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2011-07-20 14:58:33
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ליוסי היקר, שמחתי על תגובתך המעניינת והחשובה כתמיד. הדיון לגבי המינימליזם והפונקציונליות של חללים ובעיקר חללים קטנים בערים הגדולות מקבל משמעות אקטואלית על רקע המחאה של הצעירים בשל מצוקת הדיור והמחירים הגבוהים. הם היו לבטח מוכנים להתפשר על הפחות ועל יותר פתרונות עיצוביים לדיור שאמורים להיות מותאמיםם לצרכים שלהם וגם זולים יותר....

  --
  "Stay Hungry. Stay Foolish"

  21/7/11 19:09
  0
  דרג את התוכן:
  2011-07-21 19:10:58
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

   יקה יקר, תגובותי אינן חשובות ככתיבתך בנושא- ועל אחת כמה וכמה, אם תאירנו בנוכחותך

  בשבת הקרובה בכיכר הבימה(: לאזרחים מהשורה ובמיוחד לאידיאליסטים ביננו הכניסה חובה.

   ולפוליטיקאים? כן, כן, גם אלו שיהיו שם... שמא כדאי להכין קוביות מגורים מהסוג המדובר

  עליהם בדיון זה או להשמיש את מחנות המעצר בעתלית (עדיפות לאריתריאה) לשימושם.

   

   ד"ש


  --
  יוסי קאלו | עיצוב פנים
  yosikalo.weebly.com
  מנהל קהילת אדריכלות ועיצוב פנים
  30/7/11 17:15
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2011-07-30 17:15:53
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אני מסכימה במאה אחוזים ומרגישה הזדהות עם הכתוב. לפני שבכלל חשבתי ללמוד עיצוב פנים החלטתי לשנות סגנון עיצוב במרחב הפרטי שלי ולהפרד מכל רהיט או חפץ שלא משמש אותי בהווה ולא לנבא האם אצטרך אותו בעתיד (כי למדתי לעקוב אחרי הדברים האלה ומה שלא משתמשים גם לא נשתמש). התוצאה היא יותר מקום פנוי, שיפור ההרגשה הכללית ונוחות שלא הכרתי קודם. אין כל ספק שמי שלא מגיע למסקנה "שהפחות הוא יותר" בעצמו ימשיך לשמור על בית עמוס . כמעצבת אני מקווה שאוכל לשכנע לקוחות לשינויים שאולי בשבילם יהיו קיצוניים אך הכרחיים . שאלה ששאלתי את עצמי מאות פעמים היא כיצד אדריכלים לא חושבים על דירות לפי רמות גיל , אתה גם נוגע בזה. אני מקווה שמשהו יעשה משהו והדברים ישתנו. תודה לך

  --
  למדתי עיצוב פנים ואוהבת ליצור.
  31/7/11 15:25
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2011-07-31 15:25:55
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אני אשמח ללכת רחוק יותר בתפיסה שלך הגורסת מרחבים פתוחים, מיעוט בחלוקות לחללי משנה ועוד. מצב שיביא את כל המשפחה להתראות כלומר להיפגש בחלל המרכזי ולא להיות מבודדים איש איש בחללו. מזכיר לי את התמצית של הבית הערבי המרוכז סביב פטיו פנימי לשימוש כולם. אהבתי

  --
  מרטה
  16/8/11 09:29
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2011-08-16 09:29:46
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  חלל גדול/לופט פלוס מינימליזים לרבים לא נתפס ביחד. ככל שהמרחב גדול צריך למלא אותו... הרעיון בא לידי ביטוי בעיקר כשיש מצוקת גודל, אז מחפשים להיות מינימלסטים. .כמו כן עבור רבים לחפצים-מזכרות וכו... מתלווים רגשות וחוויות ולכן גם קשה להיפטר מההרגל המגונה הזה. גם אני בעד הגישה של less is more ונדרשת חשיבה הרבה יותר אומנותית ,יצירתית ועיצובית כדי לקיים אותה ועדיין קשה לי לראות את קירות ביתי ומבנה החלל משתנים(נכנסים לתוך הקיר לדוגמא) לפי הצרכים,כי בכל זאת אתה מעצב את ביתך, גם אם בצורה מינימלסטית, מתוך מחשבה, אהבה,וכדי להינות גם ויזואלית מהמראה והתוצאה ... בהחלט לא פשוט,אבל אני פתוח לחשוב על זה,ויהיה מבורך גם אם ניקח חלק מהגישה.


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "בעד המינימליזם"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה