עדכונים מעכבר העיר אונליין >
    cafe is going down
    ';

פרטי קהילה

חברים בקהילה (4070)

יוסי בר-אל
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    שטוטית
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    לולה של היום
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    Logo in
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    ayoji
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    היזם
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    bukowski
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    77777777
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    משה ,
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    שרון גרינברג
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    reverie
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    לולה
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

פורום

איור

המקום לכל מה שתרצו בנושאי איור מקצועי על כל תחומיו. התייעצויות, הבעות דיעה, פרסומים וקישורים לנושאי איור בארץ ובעולם.

אירוח חי של ליאורה גרוסמן

15/1/11 21:43
    0
    דרג את התוכן:
    2011-01-15 21:46:52
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: ליאורהגרוסמן 2011-01-15 13:40:10

התבקשתי ע"י כמה חברים להרחיב כבר עכשיו ולתת מבוא מורחב לנושאים בהם אעסוק, והנה אני עושה את זה: לפני זמן מה, הביאה בפני סופרת, שעזרתי לה להשיג חוזה בהוצאת ספרים נחשבת, את התיאוריה של הסוכן שלה לגבי הסיבה בגלל מאיירים אינם זכאים לתמלוגים: מסתבר שהסוכן חושב, שהסופר כותב מעט ולעיתים נדירות, לכן הוא זכאי לתמלוגים נרחבים שיפרנסו אותו, בעוד שמאייר עובד על הרבה ספרים, ויכול להסתפק בשכרו. נדהמתי מהתאוריה הגאונית ולמען האמת גם התעצבנתי לא מעט. אני אציג שאלה רטורית: האם ספר ילדים נקנה בשל הטקסט שלו או בגלל איוריו? כמה פעמים בהיסטוריה מדובר באמת במוצר מוגמר ומושלם משני הכיוונים? כמה ספרים יצאו, בהם האיור מחפה בגדול על טקסט בינוני ומטה? אז למה שיתייחסו אלינו כשווים פחות מהסופרים עמם אנחנו עובדים? העמדה שלי פשוטה – חייבת להיות זיקה בין מכירות הספר ובין התגמול הכספי שמקבל המאייר. למיטב ידיעתי זה לא המצב במרבית ההוצאות בארץ – ברוב המקרים ההוצאה משלמת למאייר סכום חד-פעמי ולא פרופורציונלי להיקף ההשקעה של המאייר, תמורת האיורים והזכות להשתמש בהם - זאת בניגוד לתשלום לכותבים, שמגיעים ראשונים להוצאה, מגובים בסוכנים ומקבלים תמלוגים מהמכירות. למצב עניינים זה כמה סיבות, ביניהן תפיסה שהשתרשה בתעשייה בעבר בדבר מקומו המשני של האיור בספרי ילדים, (פעם קראו להם " עיטורים") והעובדה שהטקסט (כמעט) תמיד קודם לאיור בכרוניקה של תהליך יצירת הספר. לאלה מתווספים התנאים הלא פשוטים בהם פועלות הוצאות הספרים בארץ (שוק קטן וכוח גדול של שתי רשתות הספרים, שמתורגמים למתח רווחים מוגבל). במילים אחרות, אין מה לכעוס על ההוצאות בעניין הזה, צריך למצוא דרך לשפר את המצב. ככל שההוצאות קטנות יותר, אגב, החוזים שהם חותמים עם המאיירים בעייתיים יותר, והיחס למאיירים הוא כאל מוכרי דגים בשוק (לא רוצה אלף שקל למאה איורים? לא צריך, יש עוד אלף כמוך). סיפורי הזוועה רבים, והייתי רוצה להתייחס לכמה סעיפים בחוזים של הוצאות ספרים, שבאמת כדאי לשים אליהם לב. אני רוצה לסכם ולאמר - שאני יודעת שמאיירים רבים בתחילת דרכם צריכים את ההכרה, ואת ההזדמנות ומוכנים לחתום על חוזים מגבילים מאד בשביל לזכות בהם. זה בסדר - כל עוד הם יודעים שכך הם עושים. ולסיכום, בואו נראה מה אפשר לעשות ואיך ניתן לשפר את המצב ביחד.

הי ליאורה,
    דברים כדורבנות!
    אני רק רוצה לחדד דבר מה שלא ברור לי:
    העניין הזה של תמלוגים מתקיים כתוספת לשכר החד-פעמי הניתן ליוצר ע"י ההוצאה או במקומו ואז קיים הסיכון שאם הספר לא ימכר טוב היוצר יצא קרח מכל הכיוונים? 

והערה קטנה טכנית:
    קשה נורא לקרוא את גושי הטקסט שלך (אני יודעת,זה התמלילן הארור של הקפה!) אחרי שאת מעלה לפורום את יכולה ללחוץ בחלון של דברייך מצד שמאל למעלה על "עריכת טקסט" ואז לסדר אותו בפסקאות.

16/1/11 12:01
    2
    דרג את התוכן:
    2011-01-16 12:02:46
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

ליאורה יקרה,

קודם כל  אני רוצה להגיד לך כל הכבוד על היוזמה המבורכת והאמיצה.

בתקופה האחרונה, בה אני פעילה יותר ויותר בתחום חו"ל, אני מתוסכלת מהעניין הזה יותר ויותר, שהרי אין בכך כל הגיון, בנוהג השרירותי, המרגיז והמעליב הזה, של יחס שונה לסופרים ולמאיירים. וזאת בניגוד למקובל בעולם בספרי ילדים מאויירים שהסופר והמאייר מקבלים בדיוק אותו דבר (פרט למקרים בהם אחד מהם מפורסם יותר - ולא משנה אם הוא סופר או מאייר).
    ברוב העולם נהוג שהמאייר מקבל תמלוגים, בדיוק כמו הסופר, וזאת בנוסף למקדמה.

כלומר - תשלום חד פעמי של מקדמה, סכום שאינו מוחזר, ולאחריו - תמלוגים בניכוי המקדמה. כך שאם הספר לא מוכר טוב, המאייר (והסופר כנ"ל) מסתפקים במקדמה שקיבלו. אך אם הספר מצליח, הסופר והמאייר נהנים מפירות ההצלחה ביחד עם המו"ל.

ואילו בארצנו לא נשמע כדבר הזה, והמאייר עדיין נתפס כמי שמקשט קצת את הספר ושיגיד תודה שהוא מקבל עבודה בכלל.

כשיצא לאור הספר שלי בארה"ב (בהוצאת מילק אנד הני), קיבלתי תמלוגים כפולים, פעם כסופרת ופעם כמאיירת
    וגם בשני הספרים האחרים שהם הוציאו באותו זמן לסופרים ומאיירים ישראליים, הם התייחסו באופן שוויוני לחלוטין לסופרים ולמאיירים.
    הם עשו כך בטבעיות, כי כך מקובל שם. ובאמת שאני לא מצליחה להבין את ההגיון שבאפליה המרגיזה הזו המקובלת בארץ.

מירי לשם-פלאי

מנהלת הסניף הישראלי של SCBWI - אגודה בינלאומית לסופרים ומאיירים לילדים

--
    www.mirileshem.com
    מנהלת SCBWI ישראל
    16/1/11 20:08
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-01-16 20:08:38
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

לצערי הרב לא אוכל להשתתף באירוח החי אבל יש לי שתי שאלות:

א. מה בדיוק נחשב ל"שימוש מחדש" שיש לדרוש עבורו תשלום נוסף?

האם כל הדפסה חוזרת מעבר לכמות הראשונית שהודפסה?

האם כל פרסום במדיה חדשה?

האם רק שימוש באיורים לצורך מוצר חדש?

ב. כאשר עובדים מול הוצאת ספרים המאייר מקבל חוזה מוכן, אולם במקרים רבים המאייר הוא זה שמכין חוזה ושולח ללקוח.

היו לא מעט פעמים שמצאתי את עצמי מסתבכת בניסוח חוזה. אחת הבעיות היא שבכל הקשור לענייני כספים ישנה מעט מאוד שקיפות וכל מאייר מתחיל צריך להמציא את הגלגל מחדש (ולעשות עשרים טעויות כואבות בדרך).

האם יש לך טיפים מועילים ומעשיים לתת בנושא?

וכמובן - תודה גדולה, גם לליאורה וגם לשחר

--
    עינת א. שמשוני
    מאיירת ומעצבת גרפית http://www.s-gaash.com/
    16/1/11 21:04
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-01-16 21:04:19
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

היי ליאורה ותודה על הביקור כאן.

אמנם זה הוא לא הנושא המרכזי שביקשת לדבר עליו כאן, אבל במהלך שיחתנו המקדימה לקראת האירוח בפורום ציינת כי את חברה ב- IBBY הישראלי. נדמה לי שמעטים כאן יודעים במה בדיוק עוסק הארגון. אשמח אם תוכלי מעט לפרט או להפנות אותנו לאתר אינטרנט כלשהו שמסביר על פעילות הסניף המקומי. רק באתר הבינלאומי יש הסברים על הארגון באופן כללי, אך לא מצאתי בשום מקום הסבר על פעילות הארגון בארץ, כיצד ניתן להיות חבר ובמה כרוך הדבר.

ואם כבר מדברים על חברוּת וארגונים, מה גישתך בנושא התאגדות המאיירים בארץ, (את היית ממקימי אגודת המאיירים אך בדומה לרוב המאיריים מהשורה הראשונה אינך חברה בה כבר מזמן), מדוע לדעתך אין הצלחה בתחום והאם באמת יש צורך בארגון שכזה?

תודה.

--
    http://www.skober.com
    16/1/11 21:38
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-01-16 21:38:46
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: שחר_קובר 2011-01-16 21:04:19

אמנם זה הוא לא הנושא המרכזי שביקשת לדבר עליו כאן, אבל במהלך שיחתנו המקדימה לקראת האירוח בפורום ציינת כי את חברה ב- IBBY הישראלי. נדמה לי שמעטים כאן יודעים במה בדיוק עוסק הארגון. אשמח אם תוכלי מעט לפרט או להפנות אותנו לאתר אינטרנט כלשהו שמסביר על פעילות הסניף המקומי. רק באתר הבינלאומי יש הסברים על הארגון באופן כללי, אך לא מצאתי בשום מקום הסבר על פעילות הארגון בארץ, כיצד ניתן להיות חבר ובמה כרוך הדבר.

ואם כבר מדברים על חברוּת וארגונים, מה גישתך בנושא התאגדות המאיירים בארץ, (את היית ממקימי אגודת המאיירים אך בדומה לרוב המאיריים מהשורה הראשונה אינך חברה בה כבר מזמן), מדוע לדעתך אין הצלחה בתחום והאם באמת יש צורך בארגון שכזה?

תודה.

יש באתר שלהם קצת מידע על הסניף הישראלי

http://www.ibby.org/index.php?id=430

--
    בלוג איור, אינדקס מאיירים
    http://facebook.com/meayrim
    16/1/11 21:48
    0
    דרג את התוכן:
    2011-01-16 21:49:07
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: גיא גרניט 2011-01-16 21:38:46

תודה.

נו באמת, זה לא נקרא מידע.

--
    17/1/11 09:56
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-01-17 09:56:15
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: שחר_קובר 2011-01-16 21:49:07

תודה.

"לא מצאתי בשום מקום הסבר על פעילות הארגון בארץ"

--
    בלוג איור, אינדקס מאיירים
    http://facebook.com/meayrim
    17/1/11 11:06
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-01-17 11:06:26
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    איזה יופי שיש כזאת תמיכה ושיתוף ,ליאורה גרוסמן בין המאיירות שאני מעריצה לפעמים אני ממש מרגישה שהולכת לאיבוד ואין אם מי לדבר ,,לא יודעת מה נכון מה לא,,,,, אני חדשה באגודה ומקוה שיהיה לי גב חשוב לי לדעת עד כמה ללכת לקראת הלקוח ולא לצאת פראירית מה באמת המינימום מחיר לאיור פשוט -שחור לבן בקו,,,או איור פשוט לספר תינוקות ומינימום לאיור ספר ילדים [של כפולה] משום מה תמיד נותנים לי הרגשה שאני יקרה,,,ותמיד יש זולים יותר מה עושים במקרה שפנתה אלי סופרת,,ביקשה סקיצה לספר מאוד התלהבה אבל אמרה ששילמה כבר להוצאה קטנה והכל יהיה דרכם מה נהוג לעשות במקרה כזה? יש לי הסכם תנאי עבודה שלי האם אני צריכה ללכת לפי תנאים של ההוצאה ולהתפשר ,,או לתת להם הסכם עבודה שלי ולחבר לשלהם? אני מאוד רוצה את הספר אבל יש גבול להתפשרות ועוד שאלה, מה עושים לגבי סופר שמושך את הספר כמו מסטיק ,עשה מלא שינויים עכשיו הספר היה בדרך לדפוס ופתאום החליט לעשות לו עריכה מחדש ורוצה שוב 2 איורים נוספים,,,,אחרי שכבר יצאתי מזמן מהספר והתפנתי לספר חדש יש גבול לטירטורים??? הוא משלם על שינויים בסוף אבל לפעמים זה מיקוח כמו שוק למרות שהכל כתוב

--
    האתר שלי
    www.lexis10.com

http://www.facebook.com/IllustrationAndDrawing?fref=ts
    17/1/11 11:48
    1
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-01-17 11:48:58
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: גיא גרניט 2011-01-17 09:56:15

צטט: שחר_קובר 2011-01-16 21:49:07

תודה.

"לא מצאתי בשום מקום הסבר על פעילות הארגון בארץ"

גיא, זה לא המקום לזה, אבל - נו באמת. ראיתי את הפסקה הזאת לפני שכתבתי את מה שכתבתי. קראת את זה? זה לא מידע שיכול להסביר למישהו מדוע ואיך להצטרף לשורות הארגון. זה כמו גב של ספר. נשאיר את זה לדיון אחר.

--
    17/1/11 17:19
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-01-17 17:19:24
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    היי לכולם, אני חדשה פה. יש לי שאלה לליאורה: עבדתי במקום שהייתי צריכה לאייר ספרי ילדים, השקעתי המון למרות שכל הזמן האיצו בי לסיים כבר,בסוף יצא ממש יפה. אני כבר לא עובדת שם וכל מה שקיבלתי בתמורה זו המשכורת החודשית הרגילה בזמנו ואת המילה שלהם שייכתבו את שמי בכריכה כשיחליטו להדפיס(למרות שהמעסיק בהתחלה לא כל כך היה בעד). האם יש לי איזה שהם זכויות בכלל? האם מותר לי להציג את האיורים הללו באתר שלי? במידה והם כותבים את שמי בדף הקרדיטים בלבד ולא בכריכה או לא בכלל(!), האם יש לי הזכות לומר משהו בעניין?
    17/1/11 18:23
    0
    דרג את התוכן:
    2011-01-17 18:28:39
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

ravsb יקרה אני רוצה לענות לך לבנתיים היות והיית שכירה כל הזכויות לאיורייך הן של המעסיק ןאפילו אם את מבקשת להציג את האיורים באתרך עלייך לבקש ממנו אישור... ככה זה :(

עינת- אולי גם לך אוכל לענות על קצה המזלג בפוסט שלי בנושא

ליאורה אני ממתינה ליום חמישי בקוצר רוח, שתמלאי אותנו באומץ לדרוש יותר מהוצאות ספרים אבל לדעתי- לא שווה לרוב לעבוד עם תמלוגים בארץ כי הספרים מוכרים מעט מאוד- הקהל פה כל כך קטן כמובן שזה משתנה בשניה שהספר מתורגם או עובר לחו"ל על- כאלו מקרים- הייתי רוצה לשאול- איך לנסח את החוזה מראש האם להתנות את התמלוגים בהדפסה בחול ? בתרגום ? במכירה לצד שלישי ?

--
    בקרו בבלוג המאויר שלי
    http://www.elite-illustrator.com/
    17/1/11 19:33
    1
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-01-17 19:33:44
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    גיא ושחר! תפסיקו עם זה מיד! תראו איך אתם מתנהגים! אתה תעמוד בפינה הזאת ואתה תלך לעמוד בפינה הזאת של הדף! מירי לשם, שכתבה פה פוסט אי-שם למעלה, היא היו"ר של IBBY אנא, פנו אליה, והיא תתן לכל מי שצריך מידע מקיף בנושא. ואתם שניכם! אני לא אסבול התנהגות כזאת באירוח חי שלי! עוד פעם אחת - ותצטרכו להביא לפורום את ההורים.

ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
    /null/cdate#

/null/text_64k_1#

מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...

הוספת תגובה על "אירוח חי של ליאורה גרוסמן"

נא להתחבר כדי להגיב.

התחברות או הרשמה