עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  פרטי קהילה

  אוכל

  ברוכים הבאים לקהילת אוכל והחיים הטובים. כאן זה המקום לספר ולשאול על ההנאות הקטנות שלנו מאוכל, קינוח, יין וקפה. אנחנו כאן כדי לשתף, להעביר את החוויות השונות בצורה הכי טובה וכמובן בשביל להנות.    

  מסעדות ואוכל

  חברים בקהילה (6507)

  ציפור לחשה ל...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  איציק אביב
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לולה של היום
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  ש ק ט ה
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  שטוטית
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  נגעת בצמרות ...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  מדלן גזיאל
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  לולה///
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  אורלינצ'קו
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  גן עדן לאנשי...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  קרמיקה גסטרו...
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  חנה וייס
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  יש אבירים בלי סוסים

  24/5/10 10:00
  11
  דרג את התוכן:
  2010-06-19 14:44:07
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  יש לי חלום שחוזר על עצמו, אני אביר חלומות גאה, עטוי שריון קשקשים ורכוב על סוס לבן מעוטר זהב דוהר בחרב שלופה אלי קרב מכריע על לב אהובה. מקץ מאבק איתנים עקוב דמים אני מוטל על הקרקע שרוע על גבי ומעלי רוכן היריב בחרב מונפת, בקשה אחרונה ואני מתעורר מוכה ומיוזע. למחרת החלום חלילה חוזר, אותו הסוס, אותה אהובה, אותו יריב מכוער ואני אביר חולמני שמתמיד ולא מוותר. עוד לילה ועוד אחד ואין חדש תחת הירח, ואז בלי התראה ומשום מקום נוחתת הוכחה שהדבקות משתלמת, הגיעה חוויה מתקנת. 

   

  נקראתי לסדר, והפעם לא לקרב, אפילו לא למילואים רחמנא לצלן. זכיתי להיות אביר אמיתי בהקיץ. הייתכן שבוחרי, רבי האבירים, צפו בחלומי? האביר שלהם ללא ספק אנושי יותר, נטול סוס וחרב, הוא אוחז בגאון בסכין ומזלג, אביר של קולינריה, ולא סתם קולינריה, כזאת של אמנים, שמלחינים טעמים ומציירים סעודות מלכים. יאמי!! 

   

  הוזמנתי לערב הגאלה של הכנס השנתי ("גראנד שפיטרה") של מסדר אבירי הגריל (Chaîne des Rôtisseurs   ) בשיא חגיגות הארבעים בישראל, במלון מצודת דויד, שבמרכזו סעודה מלכותית לכבוד שנת הארבעת אלפים לירושלים.

     
  דגל המסדר 

  לא עניין של מה בכך להיות אביר, על מנת להתחכך באבירים נדרשנו לכללי טקס נוקשים. טל גל-כהן, האביר הראשי, תדרך בדקדקנות בשיחתינו המקדימה על הצפוי ועל כללי הטקס: הכתרה, מסדר, אבירים, מצודה, נשמע תסריט היסטורי. והוא הדגיש, דרסינג קוד בלאק טיי (black tie) ולא בילתו, זתומרת, יענו, למען הסר ספק, חליפת טוקסידו. אביר עם בלאק טיי? מלמלתי לעצמי בדאגה, לא מסתדר לי, מה יש לאנשים מן השורה לעשות בבלק טיי? כאילו יש לי שלושה סמוקינג בארון, שניים בניקוי יבש ועוד אחד אצל החייט. טוב נו, זה בגדי א' שלהם, אלו הכללים וכנראה צולים על הגריל את העבריינים. סופסוף מישהו מנער אותי, איך אני עובר תחיים האלו בלי עניבת פרפר ואבנט בארון? הפרזידנט חושש,  ודאי קיבל תקציר אבירים מהחלום שלי ומדמיין לעצמו אביר-בלוגר חולמני עם ג'ינס וטי שירט. החשש מוצדק, חולצה מכופתרת זה הכסות הכי רחוקה שאני עוטה לתפארת המסדר.

   

  היסוסים. התקשרתי לחברי, אופק, סטייליסט, מטרוסקסואל ומנגליסט מחונן לעת מצא. "תקשיב, אתה בישראל, אין מצב!" אמר בנחרצות ,"ישראלים לא ילבשו בלאק טיי, נקודה. וחוץ מזה אלה אבירי אוכל ולא נסיכים, לך על מכנס וחולצה מחוייטת". נשמע משכנע האיש. לא בדיוק, השם הזה "מסדר" מציף בי שיירים מהתקופה המיליטנטית שלי, אני נדרך, נהיה ממושמע, התאים האפורים דוהים ואני רואה ים אובייקטים זהים בוגרי פס ייצור בתלבושת אחידה. הפור נפל - שכרתי בלאק טיי. 

   

  אספתי את העלמה H ורכבנו במעלה כביש אחד אל אופק הרי יהודה בואכה מצודת דויד. ארבעים דקות של טיפוס וירושלים נגלית במלוא הדרה הלילי, מנצנצת לעברינו בחיוך ביישני מקושט זרנוקי אור מרהיבים, יש לה אינטואציה היא יודעת שאנו חוגגים, עדיין יפה ומושכת חיטוביה מחודדים וקמטיה מעודנים על אף ארבעת אלפים שנים. 

  חיזקתי את עניבת הפרפר באדיבות העלמה H , העפתי מבט מבוהל בחלון המכונית וראיתי זר באריזת הפתעה (לפי H), שינסתי מותניים, נעלתי צוואר ונכנסתי לדמות. חיוכים, ציקצוקי מצלמות וקוקטייל.... לעינינו נתגלו מאתיים אבירים ואבירות מטופפים בחזה נפוח ונוטף גאווה תחת מדליות גדולות בשרשראות ורצועות רחבות המתנוססות בגאון על לוח לבם. האבירים בבלק טיי וחליפות (אלו שחרגו מהקוד-הסתבכו עם הנשיא) והנשים בשמלות נשף מרהיבות.... אנחנו אבירים עכשיו. 

   

                                  שני מעוטרים, טל, נשיא המסדר באדום וחיים ממארבו בסגול, עם H ואנוכי   

   

  לו זר נקלע באקראי למקום, ודאי היה משייך את ההתכנסות לעת אחרת, אי שם בעבר, או לסט צילומים של דרמה תקופתית. "הרצועות הצבעוניות מסמלות מעמדות ותפקידים", הסביר לי בעל רצועה סגולה כשראה אותי בוהה בקנאה ברצועתו, "להצטרף יכול רק מי שמוזמן ע"י המסדר", מיהר להוסיף בהדרת כבוד למעמד,  כאילו קרא את מחשבותיי הגרגרניות, שמא אבקש לי אחת.  

   

  מרחב התנועה של ציר צווארי הוגבל בצוק עניבת הפרפר, את המחדל זהתה העלמה H חדת העין, שתפסה פיקוד וכיונה אותי לאזורי ההתרחשות הלא הם עמדות החטיפים, דילגתי בחיוך אבירי נעדר מגבלות וזקוף צוואר אחריה. לגמנו פוקע אלעסל ? (יצירה לכבוד האירוע-משקה דבש ותבלינים מזרחיים) ונגסנו דבלים ביין ממולאות בבשר טלה, סביצ'ה דג לוקוס עם שומר ורימונים וכן חומוס קלוי בשומן טלה עם לימון נענע ופיסטוקים. פתיח מנער חיך ומחייב לבאות.  

   

  נכנסנו להיכל האוכל ויצאנו למסע קולינרי היסטורי בעקבות ירושלים. תארוחה (תערוכה+ארוחה) מלווה אוצר ומנחה (אורי מאיר-צ'יזיק), מומחה להיסטוריה של התזונה המקומית, שמתאר באריכות כל מנה לפרטי מרכיבים. ההסבר מקיף למדי ויורד לשורשם של זרעים ולעומקם של נתחים. האבירים הרעבים דוחים סיפוקים ובאצילות מקשיבים תוך לגימת יינות ממקבץ בולט של יקבים ישראלים (רמת הגולן, בינימינה וכרמל). אודה שמיס H ואנוכי נכשלנו בסדרת הרעב האבירית וחטאנו בטעימות. מסביב לשולחן התפתחה שיחת עומק בנוגע לכלי הפורצלן הלוכסמבורגים (מבית וילרוי אנד בוש), הקשבתי ברוב קשב לדבר החכמים, כל רכיב מזון בצלחת קיבל התייחסות מקצועית ונעימה של מקבץ המומחים מסביבנו.  

   

  וכל אלף שנים קיבלו מנה:  

   

  התקופה המקראית

  פילה דג לוקוס אפוי באזוב, על ריזוטו פריקי שלם, מבושל במי ים. המחשבות על הארזים, השלהבת ואזובי הקיר נעלמו עם הביס הראשון ואלו שאחריו, שפתחו את מסע השנים ברף מענג למדי עם תמהיל טעמים עדין ומרומם. 

   

  תקופת חז"ל

  פרגית צלויה מונחת על ארטישוק ירושלמי. מסתבר שהארטישוק אינו ארטישוק וגם לא כל כך ירושלמי, על פטריית האנוקי היה פתק מוזהב, הגיע מסר מחז"ל? "זה מזהב טהור ומיועד לאכילה" הסביר לי השף יואב בר שהביס את סטפאן. וואלה, מקורי, אם לא בכספת אז בקיבה.

   

   

  תקופת גן עדן

  פירמידה של קרוסטיני מקמח כוסמין על סלט שורשים ופרחים. סלט עלים ירוק בהגשה מקורית למדי.                         

                               

  התקופה הערבית

  סיכבאג'-נתחי עגל וטלה מבושלים בחומץ בן יין עם פירות יבשים, מוגש על לחם מקמח כוסמין. המנה העסיסית של הערב, כפתורי המכנס כבר פתוחים, המקהלה בצלחת מפייטת שילוב טעמים נפלא לחיך המזרח תיכונית, הלחם סופג את הרטבים, הטלה והעגל במקבץ ניחוחות נוכח והרמוני נאספים ברכות מרובה ומתחברים לידידות מופלאה.

   

                                   
    

  והיה גם קינוח ...

  עטייף-מאפה מתוק ממולא באגוזים ודבש, גרניטת תפוחים ומרווה, מקרון חלבה. העטייף הוא מעדן פנקייק ערבי שאוכלים בתום הרמדאן, התענגנו מאוד על המתוק שהשיב את רף הסוכר לאיתנו, סורבה המרווה היה מקור לדיון גסטרונומי בשולחנינו אודות עוצמת הדברת המרירות למתיקות.  

   

   

  התרשמתי מהמסדר, הטקסיות והרוח המיוחדת שנשבה. האחווה, החברות והפרגון נראו אמיתיים, כנים ואפילו אותי סוחפים. פגשתי אנשים בעלי יחס נדיר למזון איכותי, שטעם, מראה וריחות תבלין מדליקים ניצוץ בעיניהם, שחווים את הסינפוניה הקולינרית בעוצמתיות מעוררת השראה. והכל דומה שבקלילות והנאה שאינה חורגת מן הטעם הטוב... מאוד. הארגון משמר מורשת ומסורת המקבלים מקום של כבוד, על המסך הוקרנו תמונות שחור לבן של סעודות אבירים מן העבר המקומי, משה דיין, שרים ואחרים, אשר התפקדו למסדר. מסתבר שכבר אז, עוד בהיותינו ארץ קטנה ומוקפת אויבים, היו כאן אבירי טעמים. 

   

  הפינאלה

  בתום הסעודה באקט מרגש נכנסו בזה אחר זה היוצרים, המנצחים והנגנים, העושים במלאכה, אלו שהפליאו בכישוריהם הקולינריים, למחוות הוקרה ותשואות. לא פוסחים על אף מגיש ומלצר, יודעים להשיב אהבה למי שהוציא לפועל את הערב הנפלא. ניגשנו באבירות להודות אישית לשפים ויצאנו לסיור מרתק מאחורי הקלעים במטבח. 

   

     
                                                                   סיור מאחורי הקלעים

   

  ובחזרה למציאות מדושנים וטעוני אלכוהול, משוחררי רוכסן ועניבת פרפר נפרדנו מן האבירים והתדרדרנו לעבר השפלה. נחתתי באחוזתי הצנועה הסרתי את התחפושת ונפלתי על המיטה, עצמתי עיניי לרגע ומייד באנרגיות מחודשות דילגתי על האוכף, שלפתי חרבי ודהרתי לזירת הקרב הלילית....הפעם לניצחון.

   

  *************************************

   

    
        
  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "יש אבירים בלי סוסים"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה   

  24/5/10 10:50
  5
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-05-24 10:50:19
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין


  הכתיבה שלך סחפה אותי היישר אל האגדות..

   

  אין ספק התברכת גם בכישרון כתיבה סוחף

  :-)


  --
  רונית מרום אדריכלות ועיצוב פנים
  מנהלת קהילת נשים בעסקים וקהילת נדל"ן
  www.ronitmarom.co.il
  25/5/10 12:13
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-05-25 12:13:24
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  צטט: מרום-design 2010-05-24 10:50:19


  הכתיבה שלך סחפה אותי היישר אל האגדות..

   

  אין ספק התברכת גם בכישרון כתיבה סוחף

  :-)

   

  מרוממת את, רונית.

   


  --
  Realizing The Upside
  Cross Border M&A - www.merger.co.il

  28/5/10 17:51
  0
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-05-28 17:51:39
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  תודה רבה על הפירגון,

  שמחתי לקרוא שנהנת.

   

  אורי

   

   


  --
  מומחה לתזונה
  https://www.mazon-izun.com
  29/5/10 00:39
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-05-29 00:39:34
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  שאפו ענק לך ולהדר , באתם עם הפרארי כמובן

   

  אני מרכין ראש בהכנעה אביר


  --
  מנהל קהילות האוכל והטלוויזיה

  30/5/10 23:22
  1
  דרג את התוכן:
  פורסם ב: 2010-05-30 23:22:17
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  בפעם הבאה

  באולמות האבירים בעכו העתיקה.

   

  תמונות עסיסיות ותיאורים מגרים. איייייי מה עשית לי? מה?

   

  19/6/10 14:42
  1
  דרג את התוכן:
  2010-06-19 14:44:07
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  את מי צריך להרוג כדי להגיע לארוע הזה.....רק תן לי שםקריצה

  טוב אין לי כוונה להרוג אף אחד,רק רציתי להביע את מידת קינאתי הרבה ,הלוואי שם אני אהיה אבירת מסדר הגריל יום אחד.

  (ואם H תהיה עסוקה בפעם הבאה,אני מוכנה להועיל בטובי, להקריב את עצמי למען המדע, ולמלא את מקומה.....)

  אח, אח, הלב נקרע!  --
  www.ettiehorn.com
  www.studiowatt.co.il


  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...
   

  הוספת תגובה על "יש אבירים בלי סוסים"

  נא להתחבר כדי להגיב.

  התחברות או הרשמה