עדכונים מעכבר העיר אונליין >
    ';

פרטי קהילה

ספרים

"לא היו לנו רהיטים ולא וילונות, לא סדינים, לא מגבות ולא כלים. לא היה לנו רדיו והכי גרוע לא היתה לנו ספרייה..." (החיים והספרות - מרסל רייך רניצקי)  

ספרים

חברים בקהילה (6881)

שטוטית
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    אבישי ל.
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    ~בועז22~
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    לולה של היום
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    תנועת כמוך
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    ארנה א
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    "מוכר הסיפור...
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    sari10
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    ford-forcus
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    יוסי בר-אל
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

שאלה למי שאוהב את ספרי נרניה

9/9/10 18:48
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2010-09-09 18:48:03
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: קרטיס 2010-05-12 08:21:41

ואכן, אסלן הוא גם אל סלחן, כזה שמוכן לתת הזדמנות שנייה לחוטאים,

ומה שנפלא יותר למאמיניו, הוא מופיע לפניהם! הם יכולים לקיים את נאמנותם
    ואמונתם בייתר קלות ושמחה בעקבות המפגשים המופלאים.

אולי זה האל שלואיס ייחל לו...

אפילו יותר ממופיע לפניהם - הוא אחד מהם.

זה בולט במיוחד ב-"הסוס ונערו", ספר שבו בא לידי ביטוי הלעג של לואיס לכל מה שקשור במעמדות.

בספר זה אומר הסוס האצילי ברי, שאסלן מופיע בצורת אריה. נער הדייגים שסטה שואל האם אסלן הוא באמת אריה, והסוס האצילי נדהם - "מובן שלא!!" המחשבה שאסלן האל הגדול הוא בעל חיים, מזעזעת אותו.

אבל... כאשר אסלן מופיע, מסתבר שהוא באמת אריה, בעל חיים. הוא מזמין את הסוס לגעת בו, להריח אותו. אולי, באמת, זה האל שלואיס ייחל לו. 

--
    ליאור דגן - למידה בראייה אחרת
    www.liordagan.com
    12/12/10 10:57
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2010-12-12 10:57:04
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    גם אני שותפה לאהבה לסיפורי נרניה. לדעתי הסופר מכניס בעולם דימיוני את כל מה שיש בעולם האמיתי והכול מתובל בקסם ומיסתורין. לדעתי הסיפורים מדברים על אומץ לב ולא לוותר על האמונות שלך, לאבק על הצדק . והכי חשוב תמיד לזכור שגם עם הדרך קשה ומלאת כוונות זדון אם נלחמים על הצדק בסוף מנצחים ובגדול.

--
    למצוא אהבה זה יד המקרה אך לשמור עליה זה מעשה אומנות
    ג'ון דאן
    13/12/10 10:37
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2010-12-13 10:37:48
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

נרניה ניכתב בהשפעה של 2 מלחמות עולם שקרול עבר,ו"אריה מכשפה,," ניפתח בארוע של המלחמה שניה, 

מעבר למלחמה שהילדים הצליחו לחמוק ממנה - הם ניכנסים למימד אחר - שגם בו יש את מלחמת הטוב ברע, 

הסידרה הופכת אט אט מסיפור אקטואליה לסיפור עם פאן דתי, 

רואים את ההשפעה של טולקין, (או אולי השפעה הדדית) 

הספר הראשון שתורגם לעיברית היה "אריה מכשפה וארון הבגדים" - לשמחתם של חברי "דן חסכן" 

הוא כנראה גם הטוב שבסידרה, (לטעמי),

בניגוד לטולקין אין פה עולם שלם שהכול בו ברור ומובנה, טולקין טרח ל בנות לעולם שלו היסטוריה, שפה, גאוגרפיה מלאה ואפילו דת, קרול הסתפק בהצצה לעולם זר שעלין השלך את הרעיונות שלו בנושאי צדק ואמונה, 

טולקים ברא את היצורים שלו , קרול שאל אותם מהדת,  מהמיתולוגיה היונית-רומית וממיתוסים ואגדות של העת העתיקה וימי הביניים, 

רוב הדמויות סטרוטופיות, מכשפה רעה, מלך החיות טוב, החיות היפות טובות, המכוערות רעות, ענקים יש כל מיני - רעים וטובים, גם עצים יש טובים ורעים, 

סצנות מסוימות הם דתיות בעליל - האורוה, ההקרבה העצמית של אסלן, נושא הצדק "מלפני שחר-הימים" , 

טוב - אני חוזר לקרוא את כל הסידרה :)

18/12/10 12:25
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2010-12-18 12:25:58
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: shby 2010-12-13 10:37:48

רוב הדמויות סטרוטופיות, מכשפה רעה, מלך החיות טוב, החיות היפות טובות, המכוערות רעות, ענקים יש כל מיני - רעים וטובים, גם עצים יש טובים ורעים, 

תודה על התגובה,

לגבי הקטע המצוטט -

הדמויות דווקא חורגות מהסטריאוטיפים המקובלים, כתבתי על כך באחת מתגובותיי הקודמות.

אני יכול להוסיף לגבי היפים והמכוערים: עכרור השלולית מ"כס הכסף" הוא דווקא מכוער מאוד, והוא דמות חיובית. כאן נשבר סטריאוטיפ נוסף - עכרור השלולית הוא בשום אופן לא מה שהיינו מכנים "טיפוס נחמד", ובכל זאת - הוא אחד מ"הטובים".

דמויות מעניינות ומורכבות (ברמה של ספר לילדים/נוער, כמובן) שמתנהגות פעם כך ופעם כך, אפשר לראות באופן בולט ב"המסע בדורך השחר". והגמדים ב"הקרב האחרון" הם דמויות שאם נרצה לתאר את אופן ההתנהגות שלהם, לא נוכל להסתפק במונחים "טוב" ו"רע".  

--
    www.liordagan.com
    26/12/10 10:19
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2010-12-26 10:19:35
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין
    אגב - מעניין להשוות את אדמונד ב"אריה. מכשפה" לדמותו של יהודה איש-קריות , גם פה מדובר על בגידה תמורת בצע , שבעקבותה ניצלב הגיבור, אבל "חזר בגדול" מעולם האחר כדי להושיע את הנדכאים ולשפוט את העולם, ישנו הדמות של הסאטיר טומנוס שחוזר בתשובה ועוזר לילדים - מתיו המוכס,
    29/12/10 11:11
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2010-12-29 11:11:45
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: shby 2010-12-26 10:19:35

אגב - מעניין להשוות את אדמונד ב"אריה. מכשפה" לדמותו של יהודה איש-קריות , גם פה מדובר על בגידה תמורת בצע , שבעקבותה ניצלב הגיבור, אבל "חזר בגדול" מעולם האחר כדי להושיע את הנדכאים ולשפוט את העולם, ישנו הדמות של הסאטיר טומנוס שחוזר בתשובה ועוזר לילדים - מתיו המוכס,

ואללה,

לא חשבתי על זה, אדמונד כיהודה איש קריות... באמת מתאים.

אבל יש הבדל - כי אדמונד בסופו של דבר חוזר למוטב, ויהודה איש קריות, עד כמה שידוע לי, לא.

אני לא יודע מי זה מתיו המוכס (בעצם, אם אני לא טועה יש בברית החדשה ספר "מתיו", לא? אבל כל מה שאני יודע ממנו זה השם...) - אבל בטח זה מתאים, וכמו שכתבת בתגובתך הקודמת, יש הרבה הקבלות לנצרות ולברית החדשה.

פתחתי את הדיון הזה בעבר בפורום ספרים של מדע בדיוני ופנטזיה, נדמה שלי שזה היה ב"ואלה",

ושם קיבלתי תגובות נזעמות...שהדגישו בעיקר את ההקבלות לנצרות, וראו זאת באור מאוד שלילי.

--
    www.liordagan.com
    2/9/11 20:32
    0
    דרג את התוכן:
    2011-09-02 20:35:41
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: liordagan 2010-12-29 11:11:45

ואללה,

אבל יש הבדל - כי אדמונד בסופו של דבר חוזר למוטב, ויהודה איש קריות, עד כמה שידוע לי, לא.

אני לא יודע מי זה מתיו המוכס (בעצם, אם אני לא טועה יש בברית החדשה ספר "מתיו", לא? אבל כל מה שאני יודע ממנו זה השם...) - אבל בטח זה מתאים, וכמו שכתבת בתגובתך הקודמת, יש הרבה הקבלות לנצרות ולברית החדשה.

פתחתי את הדיון הזה בעבר בפורום ספרים של מדע בדיוני ופנטזיה, נדמה שלי שזה היה ב"ואלה",

ושם קיבלתי תגובות נזעמות...שהדגישו בעיקר את ההקבלות לנצרות, וראו זאת באור מאוד שלילי.

ניתקלתי פתאום בדיון הזה - 

אז תוספת קטנה - 

יהודה איש קריות למעשה מוכר בחלק מהחוגים הנוצריים כקדוש , 

הקדושה שלו נובעת מזה הוא פתח את התהליך (שישו ידע עליו מראש) ושהביא לצליבה , ישו ידע ש"אחד מכם יבגוד בי" , גם ההפיכה של יהודה ל"קדוש" די מזכירה את החזרה של אדמונד לקרב האחים, 

יהודה מתאבד , אדמונד מנסה לכפר על חטאו בהקרבת נפשו (ניצל ע"י לוסי) בקרב נגד המכשפה , 

יהודה הולך לכוהנים (נציגי השלטון המקומי), אדמונד הולך למכשפה (המלכה) ,

גם אסלן וגם ישו משלמים ברצון בחייהם על תהליך ידוע מראש , שניהם חוזרים לחיים, שניהם תולים את יהבם בגורם שקיים "מלפני שחר הימים" , 

ספרי הברית החדשה הכילו במקור 7 ספרים (איגנטיוס מאנטיוכיה (Ignatius of Antioch) הכיר 7 ספרים) - כמו מספר ספרי נרניה , 

בשורות - יש 4 (מוכרות) 

גם 4 ספרים מהוים למעשה את הסיפור המלא של נרניה ,

המעניין שבנרניה הספרים לא לפי סדר , למעשה "אחינו של הקוסם" היה אמור להכתב ראשון - אבל אינו ראשון , 

20/10/11 13:56
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-10-20 13:56:07
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: shby 2011-09-02 20:35:41

צטט: liordagan 2010-12-29 11:11:45

ואללה,

ניתקלתי פתאום בדיון הזה - 

אז תוספת קטנה - 

יהודה איש קריות למעשה מוכר בחלק מהחוגים הנוצריים כקדוש , 

הקדושה שלו נובעת מזה הוא פתח את התהליך (שישו ידע עליו מראש) ושהביא לצליבה , ישו ידע ש"אחד מכם יבגוד בי" , גם ההפיכה של יהודה ל"קדוש" די מזכירה את החזרה של אדמונד לקרב האחים, 

יהודה מתאבד , אדמונד מנסה לכפר על חטאו בהקרבת נפשו (ניצל ע"י לוסי) בקרב נגד המכשפה , 

יהודה הולך לכוהנים (נציגי השלטון המקומי), אדמונד הולך למכשפה (המלכה) ,

גם אסלן וגם ישו משלמים ברצון בחייהם על תהליך ידוע מראש , שניהם חוזרים לחיים, שניהם תולים את יהבם בגורם שקיים "מלפני שחר הימים" , 

ספרי הברית החדשה הכילו במקור 7 ספרים (איגנטיוס מאנטיוכיה (Ignatius of Antioch) הכיר 7 ספרים) - כמו מספר ספרי נרניה , 

בשורות - יש 4 (מוכרות) 

גם 4 ספרים מהוים למעשה את הסיפור המלא של נרניה ,

המעניין שבנרניה הספרים לא לפי סדר , למעשה "אחינו של הקוסם" היה אמור להכתב ראשון - אבל אינו ראשון , 

היי,

תודה על כל התוספות, באמת מרתק.

אגב במהדורה אלבומית שכוללת את כל ספרי נרניה, בחרו לשבץ את "אחיינו של הקוסם" בהתחלה, אני מתאר לעצמי שזה מהסיבה שציינת.

--
    www.liordagan.com
    26/11/11 18:51
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2011-11-26 18:51:38
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: רונרונ 2010-01-05 21:32:30

הי ליאור

התרשמתי מהעבודה שלך.

מאד אהבתי את האריה והמכשפה

מאד אהבתי את התחושה של עולם אחר,של אגדות שנמצא מעבר לדלת הארון

אולי זה דימוי לכך,שבעצם יש עולם אחר מאד קרוב אלינו,אנחנו רק צריכים לחפש אותו,להושיט יד,לחפש ולפתוח דלת..

אצטט מתוך דבריה של ימימה אביטל,שאת דבריה אני לומדת:"כל רגע הוא נקודת כוח מתחילה"

אני חושבת על זה שבעצם בכל אחד מאיתנו יש את האריה הטוב והחכם ואת המכשפה המעצבנת ואנו רק צריכים לבחור..

עוד חשבתי על כך,שתבדוק אולי מה עזר להם במלחמתם נגד הרוע?אילו תכונות?

מקווה שעזרתי במעט..

עייפה מדי..

בהצלחה

בטח שעזרת, ותודה על התגובה.

(אגב ספר נוסף שבו יש ארון כזה הוא "השלושים וחמישה במאי" של אריך קסטנר. בספר הזה יוצאים למסע דרך ארון, ולאחר המסע הארון חוזר להיות ארון רגיל.)

מה עזר להם במלחמתם נגד הרוע... אילו תכונות... הממ...

אני לא ממש יודע, אבל כאן יש לי משהו מעניין לומר, לגבי "רוע" בסדרת נרניה ובחיים בכלל - את יודעת מה, נראה לי שאכתוב על כך בדיון נפרד.

--
    www.liordagan.com
    27/7/12 21:57
    0
    דרג את התוכן:
    פורסם ב: 2012-07-27 21:57:50
    1. שלח הודעה
    2. אוף ליין
    3. אוף ליין

צטט: פלומפי 2010-12-12 10:57:04

גם אני שותפה לאהבה לסיפורי נרניה. לדעתי הסופר מכניס בעולם דימיוני את כל מה שיש בעולם האמיתי והכול מתובל בקסם ומיסתורין. לדעתי הסיפורים מדברים על אומץ לב ולא לוותר על האמונות שלך, לאבק על הצדק . והכי חשוב תמיד לזכור שגם עם הדרך קשה ומלאת כוונות זדון אם נלחמים על הצדק בסוף מנצחים ובגדול.

תודה פלומפי,

ואם כבר מדברים על כך שהסופר מכניס בעולם דימיוני כל מה שיש בעולם האמיתי -

אפשר לראות זאת ב"אחיינו של הקוסם" אם עומדים על הדימיון בין הדמות של ג'דיס המלכה האגדית לדמות של דוד אנדרו, שמייצג מבחינתי את החוליים והטיפשויות של המבוגר השגרתי.

--
    www.liordagan.com

ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
    /null/cdate#

/null/text_64k_1#

מה אתם חושבים? מעתה קל יותר להוסיף תגובה. עוד...

הוספת תגובה על "שאלה למי שאוהב את ספרי נרניה "

נא להתחבר כדי להגיב.

התחברות או הרשמה