עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  נתניה-ברלין- ברלין- נתניה

  3 תגובות   יום שישי , 1/2/13, 14:21

   

  ''

   

  שמחתי מאוד כשנשלחה אלי הגרסה הדגיטאלית של האלבום החדש חדש " We Are One Two Three "  של להקת "נתניה" שמקורה בעצם מברלין, עוד בטרם צאתו.

  את מיכה קפלן, מנהיג הלהקה ,הגרעין ,יוזם הרעיון, כותב הלחנים והמילים שגם שר ומנגן על בס באלבום הזה יצא לי להכיר בעקבות פוסט על ברלין שכתבתי כאן לפני כחודש. הוא קרא את המילים, יצר קשר ובעקבות כך גם נחשפתי ליצירות המוזיקאליות שלו. קפלן, מוזיקאי ישראלי מגוון ומעניין (אקס סדרני הדשא המיתולוגיים ואקס זקני צפת) הגיע לברלין לפני 13 שנה כדי ללמוד לנגן על קונטרבס קלאסי ומאז הוא יוצר כאן, מנגן בהרכבים שונים, משתף פעולה עם מוזיקאים רבים ( בינהם גם אסתר עופרים) וגם הקים מספר הרכבים ביניהם גם את להקת " נתניה" שמוציאים את האלבום החדש הזה בסביבות חודש מרץ הקרוב. 

   

   

  ''

   

  (שיר של סדרני הדשא הנהדרים זל) 

   

  ''

   

  הזקנים של צפת

   

  ''

   

  אסתר עופרים בהופעה, מיכה קפלן על הקונטרבס

   

   

   

  האלבום סיקרן אותי ולכן החלטתי שאני רוצה לכתוב עליו ביקורת. 

   

  אך נתחיל מכך שאני חושבת שהרוק האלטרנטיבי, האינדי העולמי נתון בבעיה קשה. כבר שנים שלא מצאתי בז'אנר עניין כי כבר שנים שלא קרה בו שום דבר משמעותי. מאז שנות ה90 האדירות שהחמיאו לז'אנר והעלו אותו למודעות הציבורית יותר מאי פעם, הוא רק הולך והתדרדר. ואם כבר אז כולם מנסים לחקות ולשחזר את ימי הזוהר העליזים של הניינטיז.

  אני גם חושבת, ואני בטוחה שרבים יחלקו עלי ששירה היא אובר רייטד ושזמר או זמרת צריכים להיות באמת יוצאי דופן באופן שירתם כי היום בעזרת קצת טכנולוגיה אפשר להפוך גם זייפן ממוצע לפלסיבו דומינגו. אני נוטה גם לא להקשיב למילים שבשירים בדרך כלל אלא ללחנים עצמם כי מילים כמו "או בייבי בייבי" לא ממש עושות לי את זה

   

  כך שחייבת להודות שהגעתי עם המון ספקות ודעות קדומות עוד לפני שהקשבתי לאלבום של " נתניה". 

  וכבר חשבתי שניצחתי כי השיר הראשון  Sex for Me Now ישר הזכיר לי את הפסיכדליות המנייריסטית של  Mr. Bungle השנואים עלי באמתהבס הכבד,התיפוף העמוק ,השירה התאטרלית משהו כמו גם הלחן המורכב ישר זרקו אותי למקומות הללו של מר. בנגל אך אני חושבת שמה שמשך את תשומת לבי במיוחד היתה אותה צעקה/ זעקה מתמשכת של קפלן בתחילת השיר/קטע הקצר הזה. מן אות לבאות. והמשך יבוא. המשך שמערער חלק מהספקות שלי, מנטרל את המחשבות שלי ולאט מוביל אותי לאזורי עומק פסיכדליים והרסניים שאליהם האלבום הזה רוצה שאכנס.

   

  השיר הבא Never נפתח עם דרבוקות שקצת הפתיעו ושמחו אותי. הנה קפלן שכבר חי שנים בגרמניה לא מתכחש או מתנתק ממוצאו המזרח תיכוני ואפילו הנתנייתי שלו ( שמשם גם מגיע שמה של הלהקה) ולמרות השירה באנגלית, והשם הלועזי של האלבום וכל הניחוח הבנילאומי הוא מחליט לשלב אלמנטים מזרחיים בתוך שיר שלמרות המקוריות שלו עדיין הזכיר לי בחלקים מסויימים שלו הפקה ומלודיות של הPixies.

   

  הקטע השלישי Sick Boys שבעצם יהיה גם הסינגל הראשון שייצא מתוך האלבום, משלב גם הוא דרבוקות יחד עם שירה מסתלסלת של עפרי ברין. הסינתיסיזר, והשירה של קפלן כמו לתוך טלפון זרקו אותי לאפיונים של שנות ה80 דווקא. השילוב של לחן ושירה כמו מזרחית המקצב המקפיץ העליז והרקיד גם גרמו לי לחשוב שבאופן הכי ציני ואבסורדי זה היה עלול להפוך במקומות מסויימים ( ואלטרנטיבים) לשיר חתונות די מצליח, זאת כמובן אם המעטפת לא היתה מגיעה יחד עם הגרעין הקשה והעצוב של הקונטקסט של כל האלבום הזה.

   

  הקטע הרביעי באלבום One Thing  מאוד הזכיר לי רפרנס ל Sonic Youth עם שירה נשית מספרת/מדברת רכה/קשה וסקסית שממש נשמעת כאן כמו קים גורדון. בסהכ קטע רוק מצוין שקשה לא לעשות בו קצת האד בנגינג. אך כאן גם התחלתי להקשיב למילים. והמלים של השיר הזה מתחלות להקשות ואף מרמזות על אותו משבר וחוויה קשה שעבר קפלן לפני כחמש שנים ושבעקבותיו נכתבו השירים הללו.

   

  מכאן האלבום הופך לאט ובטוח לעמוק,מורכב וכבד ואולי אישי יותר וגם מכאן בעיני הוא מתחיל להיות באמת מעניין.

   

  השיר החמישי David הוא שיר בעברית כשמקהלה של מוזיקאים ישראלים מאוד מוכשרים ומכובדים כמו ריפ כהן, מאיה דוניץ ועוד רבים וטובים מלווים אותו. זהו שיר עם לחן כמו עממי, ( סטייל אריק איינשטין וחברים) ויפה וקודר. שיר לימי זכרון ממש אבל עם טוויסט אלטרנטיבי, עכשווי ומיוחד.

   

  השיר השישי This one is a Downer הוליך אותי לאזורי מאטל נותנים בראש ואילו והקטע השביעי One Drink Woman הוא מן בלדה בלוזית מלנכולית ועצובה שמובילה ל Of Suck It שהוא קטע רוק פסיכובילי אוירתי המשלב מילים בעברית ובאנגלית, שילוב שדי הגניב אותי

  אישית קשה לי עם ישראלים ששרים באנגלית או בשפה אחרת בגלל הדיקציה והמבטא שאף פעם לא נעלם. אבל כאן קפלן מוכיח לי שהוא מודע, ושאינו רק שר באנגלית כדי לצאת אל העולם שמחוץ למדינת תל אביב אלא כי ככה זה הכי מתאים לו וכי ככה בא לו. והוא גם יעשה מה שמתחשק לו. וכי הוא חי בעיר שהיא כור היתוך קוסמופוליטית שתערובת של שפות הינה רק טבעית ושאנגלית גרמנית ועברית משולבים ביחד אצלו כאמצעי תקשורת הכרחי. גם כאן המלים מאוד קשות וכואבות והקטרזיס שלי הגיע לאחר המנטרה "גבוה למעלה, למעלה גבוה, בשמים נגעתי,בעליבות שלי" מנטרה הכלואה בתוך לחן שמעלה לספירות גבוהות ואחרות. שגם מוליך ישירות לשיר התשיעי  A Year After שאותו הכי אהבתי באלבוםאולי בגלל התיפוף השבור המזכיר אולי אומ-צה של טכנו ובגלל הלחן הכובש והקליט שאפילו מצאתי את עצמי נסחפת ומצטרפת אליו לשירה בלי לשים לב. 

  אחכ גם הסתבר לי שמדובר בעצם בשיר שהוא ציטוט עצמי של שיר ישן של קפלן, שנוגן עי הרכב אחר שלו Into White כשאת השיר ההוא שרה בעצם אישתו לשעבר.

   

  לינק לשירים של ההרכב Into White 

   

  קטע 10 Sun Down יורד למעמקי ה-דום. מדובר בשיר ארוך ויפה כבן 8 דקות המשלב סינתי פסיכדלי ונויז פידבקי של גיטרות, מילים מרוחות ולא ברורות בעברית ובאנגלית שהוריד אותי והוליך אותי לקטע שחותם את האלבום  All my Trees שגם הוא קטע כבד, מלנכולי ועצוב שמילים צורבות כמו  you are my sun. you, the sun. you are the sun מקועקעות בו וסמפול של צחוק של ילד משולב בו.

   

  אני מניחה שהשיר הזה גם מתייחס לבנו של קפלן ומספר בעצם את הסיפור העצוב של גירושים טראומתים וקשים כשבאמצע מעורב ילד חף וקטן. סיפור שהוביל לכתיבת האלבום. אלבום שמגיע מתוך האם אמא של הקרביים של קפלן.

   

   

  כך שכשהקשבתי לאלבום בשמיעה ראשונית, הוא הזכיר לי לפחות בחלקו יותר מדי הרכבי עבר מוצלחים ואהובים מהניינטיז. אבל בשמיעה שניה ושלישית, כשאני מקשיבה גם למילים אני יכולה לסכם שבסהכ מדובר באלבום מאוד אקלקטי מבחינת מוזיקאלית, טוטאלי, אינטליגנטי, מאתגר, מורכב, מודע לעצמו, קשה, מעניין ושמאוד נהנתי להקשיב לו הן מבחינת השירים והן מבחינת התהליך שהמאזין עובר במהלך ההקשבה

   

  ובששון ושמחה ואפילו בקול תרועה אני יכולה גם להודיע שלהקת "נתניה" הגיעה לסיבוב הופעות קצר בארץ והם ינגנו ב8/2 באוזן בר שבתל אביב יחד עם להקת המידנייט פיקוקס המצויינים. כך שאם הסתקרנתם ואתם מתחברים למוזיקה מעניינת ומאתגרת וגם רוצים קצת לתמוך באמנות, תוכלו לשמוע ולראות את הלהקה מנגנים בלייב שזאת בכלל יכולה להיות חוויה מצויינת

   

  לינק למספר שירי להקת "נתניה" מתוך האלבום החדש! 

   

  לינק לדף הפייסבוק של להקת נתניה 

   

  להקת " נתניה" היא

  מיכה קפלן- בס/שירה.

  שצקי- קלידים/שירה.

  ליעד וענונו- גיטרה.

  בנימין אמברג- תופים.


  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 4 מתוך 5

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     2/2/13 11:15:
   תודה, אני באמת חושבת שזהו אלבום מעניין וגם בגלל שהוא ככ אקלקטי כל אחד יכול למצוא בו משהו. מה גם שאני חושבת שהרבה אנשים יכולים למצוא נקודות הזדהות עם הסיפור מאחורי האלבום הזה ולכן עשויים לעבור מסע/ חוויה מרתקת תוך כדי הקשבה. וגם נראה לי שכדאי ללכת לראות את ההופעה. למרות שעדיין לא ראיתי אותם מנגנים בלייב. לא מדובר בילדים חסרי נסיון אלא במוזיקאים מאוד מקצועיים ואני בטוחה שיהיה מעולה.
     2/2/13 09:35:
   באמת מסקרן ..
     1/2/13 17:47:
   סיקרנת אותי.