עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  מחרוזת

  הצלה באמצעות התנגדות

  ביקורת על בדנמרק זה לא יכול לקרות

  הצלה באמצעות התנגדות

  3

  ספרים  

  8 תגובות   יום ראשון, 11/4/10, 17:58

  משהו רקוב בממלכת העולם. ממלכת דנמרק אור לכולם

   

   

  "התנגדות" -  הספר והסרט שנוצר בעקבותיו מסמלת את ההצלה האולטימטיבית והאופטימאלית בתקופת השואה בהנהגתו של  טוביה ביילסקי שנלחם להציל את כל היהודים שהצליחו להגיע ליערות. מומלץ לראות את הסרט ולקרוא על התקופה.

    

  ההתנגדות מאפיינת מעשה הצלה נוסף, נרחב, מדהים ויוצא דופן המהווה את המקבילה של ההתנגדות ההרואית שארגן טוביה ביילסקי בעזרת אחיו ועוד פרטיזנים יהודים. ממלכה שלמה וגאה - "דנמרק" התגייסה התגייסות טוטלית להציל את היהודים שבתחומה, לרבות הפליטים שהגיעו אליה מארצות אחרות ולרבות המעטים שהנאצים הצליחו לשלוח למחנות.

    

  דנמרק הוכיחה שהיא יכולה. עם שלם הוכיח שאם הוא מתנגד לרשע ולרע הוא מסוגל להציל את הכבוד האנושי. מה שלא התרחש באף מדינה התחולל בדנמרק.

    

  דנמרק ידעה היטב שאינה יכולה לעמוד לבדה נגד ההשמדה.  בלית ברירה היא אפשרה לאניות הגרמניות שבאו לאסוף את היהודים להיכנס לטריטוריה שלה והיא גם לא מנעה מהקלגסים הנאצים לדפוק על בתי היהודים לפי רשימות  שהיו להם. אבל ברגע שנודע לדנים שעומדים לאסוף את היהודים למחנות ההשמדה הם פעלו במהירות, ביעילות ובדייקנות מעוררת קנאה והערצה.

    

  29.9.1943  הדנים הפעילו מערך אנושי מזהיר שהזהיר את היהודים בכל הדרכים ובכל האמצעים  על האקציה הנאצית המתקרבת. הדבר נעשה במהירות הבזק, שכן כעבור יום  1.10.1943 בלילה הנאצים כבר ניתקו את כל מערכות הטלפונים והתקשורת על מנת להבטיח את יעילות פעולת ציד היהודים בדנמרק.

    

  הדנים לא רק הזהירו את היהודים אלא ערכו תוכנית מדהימה להצילם. הם ניתבו את כולם לחוף שם המתינו סירות לרשות כולם ללא יוצא מהכלל. בעלי היכולת שילמו עבור הנסיעה ומהעשירים ציפו לתשלום גבוה יותר, אבל אף אחד לא נשאר על החוף. סירות הדייגים העבירו את האנשים לספינות ורובם הגיעו לחוף מבטחים.

    

  כל הגופים בממלכה גויסו למפעל ההצלה. המשטרה, בתי החולים, בתי המשפט,האוניברסיטאות כולם נתנו את המרב על מנת שאף אחד לא יושאר מאחור. חלק מהספורים המדהימים של מעשי ההקרבה וההצלה, תוכלו לקרוא בספרו של נחום פונדק "בדנמרק זה לא יכול לקרות: מבצע הברחת יהודי דנמרק לשוודיה באוקטובר 1943" בהוצאת זמורה-ביתן, תשנ"ו.

    

  התוצאה: מתוך כשבעת אלפים יהודים ששהו בדנמרק בזמן האקציה הצליחו הנאצים ללכוד כ-280 בלבד. 180 נלכדו בים 80 נתפשו בעליית גג של כנסיה. סה"כ 477 יהודים שנשלחו לטריזנשטאט. גם להם דאגה דנמרק ושלחה חבילות שעזרו להם לשרוד ורובם ניצלו.

    

  השמדת יהדות הונגריה ארעה חודשים ספורים לאחר מבצע ההצלה המדהים של תושבי דנמרק וקרוב מאד לסיום המלחמה. המחזה שנחרת  של המוני יהודי הונגריה המובלים למחנות, עומדים מושפלים וצמאים יורקים בפני אלו שעומדים לעלות לרכבת קסטנר ושופכים את המים שהם מושיטים להם ומבטאים בכך את הרגשתם הנוראית שמכרו אותם תמורת הצלת מעטים. במקום לעודד אותם לברוח ולעזוב שכנעו אותם לחכות כצאן לטבח.

    

  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/4/10 14:35:

   הנסיך המלט תודה מיוחדת לתגובתך וברוך בואך לממלכת דנמרק שסירבה לשלוח את היהודים  ששהו בשטחה למחנות, הזהירה והכריחה אותם לעזוב את בתיהם תוך יום אחד, מיד לאחר שנודע לה על האקציה הנאצית. השמדת יהדות הונגריה היא אנטיתזה למה שקרה בדנמרק. אביא עדויות נוספות ואודה על תגובתך:  השופט זילברג   (פסק דין עליון, עמוד 2253)    בהאשמת קסטנר בשיתוף פעולה עם הנאצים... די לנו בשלוש עובדות אלה:    א. כי הנאצים מעוניינים היו שלא להיתקל לא במרד רבתי - ורשה שנייה - ולא בהתמרדויות זוטות, וכל תאוותם הייתה שמכונת ההשמדה שלהם תפעל בשובה ונחת, ללא פאניקה וללא התנגדות. על עובדה זו נודע לקסטנר מן המקור המוסמך ביותר, מפי אייכמן גופו... והיו לו הוכחות נוספות .....    ב. כי האמצעי היעיל ביותר לשיתוק רצון ההתנגדות או הבריחה של הקורבן הוא להעלים ממנו את מזימת הרצח הקרוב...    ג. כי הוא - למען הגשמת תכנית ההצלה של קומץ המיוחסים, מילא ביודעין ושלא בתום לב, את רצונם האמור של הנאצים, והקל עליהם על ידי כך את מלאכת השמדת ההמונים.   מכתב מאת יוסף רייס, חיפהגרתי בטרנסילבניה...  הייתה לי משפחה גדולה, ולצערי אף לא אחד מהם חזר. הייתי איתם בקשר ....עד שהובילו אותם לאושוויץ ..... מתוך המכתבים נודע לי שהם רצו לעבור לרומניה, ושאפשר היה לעשות זאת בקלות.לקסטנר נודע שצעירים רוצים לברוח, והוא הפיץ בין האנשים שלא כדאי לברוח ולעשות בעיות למשפחות, שלוקחים את כולם לדרום הונגריה - קנרמזו - והמשפחות יישארו בשלמותן במקום ויעבדו בחקלאות. רק קסטנר ידע שלוקחים אותן לאושוויץ להשמדה ועזר לרוצחי היהודים, כדי שיוכל להוציא את החבורה שלו. אחרת היו יכולים להציל עצמם יותר אנשים.  ד"ר רודולף ורבה, אחד המעטים שברחו מאושוויץ, כותב: (פברואר 1961 "דיילי הירלד", לונדון)

   "הנני  יהודי. למרות זאת - למעשה, בשל כך - אני מאשים מנהיגים יהודים מסוימים במעשי התועבה האיומים ביותר במלחמה...  קבוצת קויזלינגים קטנה זו ידעה את הנעשה ליהודים בתאי הגז של היטלר, וקנתה את חייה במחיר שתיקתה. על קבוצה זו נמנה ד"ר קסטנר, ראש הועדה, דוברם של יהודי הונגריה.
   "
   בהיותי אסיר מספר 44070 באושוויץ - המספר עודו חקוק על זרועי - אספתי בזהירות נתונים סטטיסטיים על ההשמדה... נטלתי נתונים איומים אלה עמי בהימלטי ב- 1944 ולכן יכולתי לתת למנהיגים הציונים בהונגריה אזהרה מוקדמת בת שלשה שבועות שאייכמן מתעתד לשגר מיליון מיהודיהם לתאי הגזים... קסטנר הלך אל אייכמן ואמר לו: "אני יודע אודות תכניותיך... תן חנינה למספר יהודים לפי בחירתי, ואשתוק".  

    אייכמן ("לייף" 1960)ד"ר קסטנר זה היה אדם צעיר, כבן גילי, עורך דין קר כקרח, ציוני פנאטי. הוא הסכים לסייע בשידול היהודים שלא יגלו התנגדות לגירושים - ואפילו לקיים את הסדר במחנות האיסוף - באם אעצום את עיני ואאפשר לכמה מאות או כמה אלפי יהודים צעירים להגר באורח בלתי לגאלי לארץ ישראל. הייתה זו עסקה טובה, תמורת שמירת הסדר במחנות...""...סמכנו איש על רעהו בשלמות. כאשר היה במחיצתי, נהג קסטנר לעשן כאילו נמצא בבית קפה. בעת השיחה נהג לעשן סיגריה מבוסמת אחת אחר השנייה, אותן היה מעלה מנרתיק כסף ומצית במצית עשוי כסף. בגינוניו המהוקצעים ובהתאפקותו, עשוי היה בעצמו להיות קצין גיסטפו אידיאלי"  
     12/4/10 18:36:


   "המוני יהודי הונגריה המובלים למחנות, עומדים מושפלים וצמאים יורקים בפני אלו שעומדים לעלות לרכבת קסטנר ושופכים את המים שהם מושיטים להם ומבטאים בכך את הרגשתם הנוראית שמכרו אותם תמורת הצלת מעטים"

   אני לא בטוח, שדברייך צודקים.

     11/4/10 19:47:


   תודה על התגובה.

   ברגע שנודע לדנים על תוכניות הנאצים להשמיד את היהודים על אדמת דנמרק, הם הזהירו ותוך יום העבירו את כל היהודים לחוף ומשם לשבדיה. למחרת כשהנאצים הגיעו ללכוד את היהודים בבתיהם לפי רשימות הם כבר לא היו שם וכך ניצלה רוב יהדות דנמרק מהשמדה.

    

    

     11/4/10 19:02:

   כל הכבוד לעם הדני שהצילו יהודים.

   בהזדמנות הראשונה אראה את הסרט.

   תודה מחרוזת.

     11/4/10 18:34:


   שבוע טוב ותודה שקראת.

    

   לא כולם מודעים למעשה ההצלה היוצא דופן של העם הדני. הדנים הצליחו להציל את היהודים בתחום הממלכה שלהם ללא מורא ובאומץ שסחף את כולם. לא היה עם שהגן על היהודים בתחומו כמותם.

    

     11/4/10 18:23:

   שבוע טוב.

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   מחרוזת
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין