עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  האולימפיאדה שלי

  לאן ממשיכים מכאן?

  14 תגובות   יום שישי , 18/1/19, 08:08

  הנה פתחנו עוד שנה – 2019 – מה אתם יודעים? בחוץ ימים מעורבבים של גשם ושמש, שדי מבלבלים את תושבי וונקובר, שמנסים להתאושש מההאנג אובר של עונת החגים. עוד מעט מגיע יום שני הכחול, היום הכי עצוב בשנה. ככה נהוג לקרוא ליום שני השלישי של חודש ינואר. היום בו נופלים השמיים על הכתפיים של האנשים, ומי שנמצא במקום רגיש, מועד לנפילות, וזה לא שחסרות סיבות, ליפול. אלו ימים מוזרים שם בחוץ, שנה חדשה והתחזית מעורפלת, כמו תמיד, מוכרחים להמשיך להאמין, מוכרחים להמשיך לעבוד.

  http://www.holidayscalendar.com/event/blue-monday/

   

  **

  קנדה נמצאת בשנת בחירות, ראש הממשלה ג'סטין טרודו ינסה לשמור על כיסאו בסתיו הבא, בנתיים הולכים ונערמים האתגרים לפתחו. הסיפור הכי חם מגיע מסין כמובן, שם האימפריה האדומה האחרונה על הפלנטה, החריפה את המאבק הדיפולמטי שלה מול קנדה. בשבוע השני של ינואר החמיר בית משפט סיני בעונשו של רוברט לויד שלנברג, תושב אבוטספורד (שעה דרומה מוונקובר), שנעצר בסין בדצמבר 2014 באשמת סחר בסמים. במקור נשפט שלנברג ל 15 שנות מאסר, אולם השבוע החליט בית משפט בעיר דאליאן להחמיר את עונשו למוות. טרודו והצוות שלו מיהרו לגנות את ההחלטה "הנוראית" ו"שוברת הלב", ולגייס תמיכה מארה"ב ואוסטרליה בגינוי המשטר הסיני. במשרד החוץ הסיני השיבו "קנדה מציגה סטנדרטים כפולים", מצד אחד, דורשת להחמיר באכיפה על סוחרי סמים, כל עוד הם לא קנדים. באוטווה בטוחים כי עונש המוות של שלנברג, בנוסף למעצרם של שני קנדים נוספים, הם צעדים של מלחמה קרה בעקבות המעצר של מנג וונזהאו, סמנכ"לית הכספים של ווייואיי, חברת הטלקום הסינית, שנמצאת במעצר בית בוונקובר מזה חודש וחצי, בעקבות דרישת ארה"ב. בנתיים, שלנברג הגיש ערעור ומתפלל שמישהו יציל אותו מהוצאה להורג. https://www.cbc.ca/news/politics/schellenberg-death-sentence-china-1.4976959

   

  **

  אם קנדה הפסטורלית של טרודו הייתה צריכה תזכורת כי העולם בחוץ ממש לא דומה לאידיליה הליברלית של אוטווה וטורונטו. שני סיפורים עצובים הגיעו אלינו ממדינה קטנה בשם בורקינו פאסו, שבמערב אפריקה. תחילה התיר משרד החוץ הקנדי לפרסם כי קנדית בת 34, אדית בלאיס, משרברוק, קוויבק, נעלמה בבורקינה פאסו ביחד עם חברה האיטלקי, לוקה טאצ'טו. השניים היו אמורים להגיע לחג המולד בטוגו השכנה, אך מעולם לא חצו את הגבול ועקבותיהם אבדו.   

  https://www.cbc.ca/news/canada/montreal/edith-blais-missing-burkina-faso-sherbrooke-quebec-1.4967254

  יומיים מאוחר יותר נחטף ונרצח עובד חברת מכרות קנדית, קירק וודמן, שעבד באתר מחצבים סמוך לגבול עם ניג'ר. גופתו נמצאה במרחק 100 ק"מ ממקום החטיפה. הממשלה הביעה זעזוע מהרצח האלים. איכשהו, כשזה מחוץ לקנדה, סיפורים כאלה אף פעם לא נגמרים עם סוף טוב. לך תבין את העולם. https://www.cbc.ca/news/politics/canadian-kidnapped-in-burkina-faso-found-dead-1.4981602  

   

  **

  בזירה הפנימית, הנושא החשוב ביותר שטרודו ינסה לפתור השנה הוא בניית צינור הנפט הלאומי. הסיפור הזה מטריד מאוד את האזרחים. סקר לאומי שפורסם החודש מדווח כי 60 אחוזים מהקנדים טוענים כי פרוייקט צינור הנפט התקוע הוא משבר לאומי. לא פחות. במחוז אלברטה, שבו נמצאות רוב עתודות הנפט והגז של קנדה, התמיכה בצינור קרובה ל 90 אחוזים, בקוויבק הצרפתית, לעומת זאת, רק 40 אחוזים מודאגים מהעניין. הפתרון הנוכחי של ממשלת הליברלים הוא לנסות ולשכנע את מועצת שבטי הילידים לרכוש את הצינור מידי המדינה. הדיונים על הרעיון הזה מתקיימים השבוע בין הצ'יפים של 134 שבטי ילידים שהתכנסו בקזינו "הנשר האפור" שבקלגרי. אם התמרון הזה יצליח טרודו ירשום לעצמו ניצחון גדול, פתרון של הכלה שמשתיק את כל המתנגדים מאגף הירוקים. החבר'ה שלו מחכים לסימני עשן מעל הררי השלג של אלברטה. אולי אפשר עוד להציל את הצינור ולשנות את מסלול ההיסטוריה. לך תדע מה יוליד יום.

  https://www.cbc.ca/news/business/tmx-irc-indigenous-1.4975243

   

  **

  משרד ההגירה הקנדי דיווח כי בכוונת המדינה לקלוט מיליון מהגרים חדשים בשלוש השנים הבאות. מדובר בעדכון מספרי הגירה שמורכב משילוב של עובדים בעלי כישורים נדרשים, פליטים מאזורי מלחמה ונקלטים אחרים שמגיעים לקנדה מסיבות הומניטריות. ההודעה של משרד ההגירה מסבירה כי קנדה זקוקה למהגרים חדשים כדי לעמוד באתגרים הכלכלים שמציבה המאה ה 21 בפני המדינה. https://dailyhive.com/vancouver/canada-immigration-plan-2019-2021

   

  **

  בשנה היוצאת רשמה קנדה את הגידול החד ביותר באוכלוסיה שלה מאז 1971. בקנדה חיים כיום 37 מיליון תושבים. הפרובינציה שלנו, בי.סי. חצתה בפעם הראשונה בהיסטוריה את קו 5 מיליון התושבים. עשירית מקליפורניה. איפה נמצא עבודה לכל האנשים האלו? נחכה ונראה.

  https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/b-c-s-population-passes-5-million-thanks-to-high-international-migration-numbers-1.4960225

   

  **

  לפחות יש סיכוי למצוא מקום לשכן את המהגרים האלו. סיכום השנה בשוק הנדל"ן הקנדי מביא איתו בשורות טובות. מה שנראה לפני כמה שנים כמשימה בלתי אפשרית, לצנן את הבועה מבלי לפוצץ אותה, קורה בשטח. עדיין מוקדם לדעת אם לא יהיה כאן משבר קיצוני, אבל בנתיים אפשר לרשום התקררות קלה. היקף המכירות בדצמבר 2018 היה נמוך ב 20 אחוז לעומת השנה הקודמת, והמחיר הממוצע של בית בקנדה ירד בחמישה אחוזים לעומת 2017. ע"פ הדו"ח של בנק מונטריאול בסך הכל נרשמה ירידה של 11 אחוזים בפעילות הנדל"ן בקנדה במהלך שנת 2018. בוונקובר עצמה, ע"פ משרד השיכון המקומי, נרשמה ירידה חדה של 25 אחוז בפעילות. המיסים על משקיעים זרים, מס הדירות הריקות ועליית הריבית תרמו להתקררות. מה יהיה בעתיד? נחכה ונראה.

  https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/bc-real-estate-decline-sales-25-homes-affordable-1.4979029

   

  **

  עם הגידול באוכלוסיה הכללית, צפוי גם גידול במגזרים מסויימים. למשל, הכלכלנים של קרדיט סוויס טוענים כי בחמש השנים הבאות יגיע מספר המיליונרים בקנדה לשני מיליון. גידול של 54% מה 1.3 מיליונרים שחיים כיום במדינה. קצב הצמיחה של הסקטור הזה גדול בהרבה מהקצב הצפוי בארה"ב (18%) ושלישי אחרי סין ורוסיה. הרבה קנדים מתפללים שהשמש תזרח עליהם, יום בהיר אחד.

  https://www.cbc.ca/news/business/canadian-economy-lookahead-1.4959539

   

  **

  קנדה של טרודו רואה עצמה בתור מובילה עולמית בזכויות אדם והגנה על מיעוטים. בתור מדינה שכזו השמש הקנדית זורחת על אנשים במצוקה. כמו למשל הנערה הסעודית הנמלטת, ראחף מוחמד אל קואן, שהתבצרה בבית מלון בתיאלנד בתחילת השבוע. רק עברו יומיים והיא נחתה בקנדה והתקבלה בחיבוק ע"י שרת החוץ כריסטה פרילנד. כזכור קנדה וסעודיה נמצאות בסכסוך דיפלומטי בעקבות הערותיה של פרילנד על חוקיה הנוקשים של הממלכה. סעודיה הוציאה בחודשים האחרונים מקנדה אלפי סטודנטים ועובדים. בערב הסעודית עצמה חיים ועובדים כ 17 אלף קנדים (בעיקר בתעשיית הנפט). האימוץ המהיר של ראחף אל קואן (שבנתיים בחרה להסיר את שם משפחתה) העלה שאלות בקרב עיתונאים לגבי האסטרטגיה של ממשלת טרודו. בנתיים ערכה ראחף מסיבת עיתונאים יחידה, והודיעה כי לא תופיע יותר בציבור בזמן הקרוב. המשטרה דיווחה כי התקבלו איומים על חיייה והיא מקבלת שירותי אבטחה אישית 24 שעות ביממה, כראוי למעמדה כפיונית בכירה במשחק השחמט הבינלאומי של הליברלים הנאורים מול שומרי החומות של העולם הישן. כל יום נכתב פרק חדש.

  https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/rahaf-al-qunun-canada-saudi-refugee-1.4976735

   

  **

  הקרב הזה לא התחיל עם טרודו ופרילנד, כבר חמישים שנה שהתנועה הליברלית מנסה לשנות את המציאות על הפלנטה הזאת, לפעמים היא מצליחה יותר, לפעמים פחות. שישה ימים לפני סיום השנה האזרחית יצא לאקרנים בצפון אמריקה הסרט "עניין של מין" (On the basis of sex) המספר את עלייתה לגדולה של כהנת המשפט האמריקאית רות באדר גינזבורג, אחת מחלוצות המאבק של התנועה הליברלית. כזכור, מוקדם יותר, יצא לאקרנים סרט דקומנטרי על פועלה של גינזבורג (RBG) במהלך שהופך לאחרונה לחביב על האולפנים הגדולים של הוליווד, קודם מוציאים דוקו ואחריו סרט עלילתי. הביוגרפיה של גינזבורג, כוללת פסקי דין תקדימים שהביאו לשינוי תפיסה מגדרי כולל בכל תחומי החיים בארצות הברית. הסרט – בבימוייה של מימי לדר – מתמקד בעיקר בשנים המעצבות ובמשפט התקדימי הראשון של גינזבורג, השוואה של הטבת מס לשכירת מטפל/ת עבור הורה נזקק. עניין פעוט ושולי שגינזבורג ובעלה הפכו לתיק ששינה את ספר החוקים של ארצות הברית. פליסיטי ג'ונס בהופעה מאופקת ורגישה וארמי האמר המצודד סוחבים את הסרט הקטן הזה על כתפיהם ועושים עבודה מצוינת. היציאה המאוחרת של הסרט לאקרנים והעדר קמפיין בפסטיבלים הנחשבים ימנעו ממנו, כנראה, כניסה למירוץ האוסקר, עדיין זוהי פיסת קולנוע אמריקאית חשובה ומרתקת. לא רק לחובבי דרמות משפטיות. מומלץ בחום.

  ''

   

  **

  כמה צפוף לוח האירועים שלנו החודש. ערב שירה בציבור עם מרים ב. וחבריה ביום א' (20 לינואר) החל משבע בערב ב JCC. במוצ"ש (26) נוחתת ב JCC זוכת האירוויזיון נטע ברזילי למסיבת ריקודים של תוכנית "תגלית", ההתרגשות בשיאה. למחרת באותו האולם, צמד הקומיקאים הישראלים נחום דידי ושגיב פרידמן בסטנד אפ קומדי כחול לבן החל מ 6 בערב. מועדון ההיטק הישראלי VIT יערוך את מפגש החורף שלו ביום חמישי (31) החל מ 5:30 באולם סגל של אוניברסיטת SFU (500 רח' גרנוויל). פסטיבל הספרים היהודי יתקיים השנה בין 9 – ל 14 בפברואר ואילו שדר הספורט הקנדי, מייקל לנדסברג, ידבר על הקריירה שלו ועל בריאות הנפש בבית ישראל ביום רביעי (13) החל מ 7 בערב. אל תגידו שלא מעניין לכם כאן. יום שמש, יום גשם.

   

  **

  אז אל תגידו שלא אמרו לכם, שלא קיבלתם את המזכר, ששכחתם, שלא התעוררתם בזמן, שאיחרתם את הרכבת. איך אומר המפרי בוגרט לאינגריד ברגמן בקזבלנקה "הוא מביט בך, קיד". במשפט שהפך להיות נכס צאן ברזל של אמנות הקולנוע והתרבות האמריקאית. ברור שאפשר לשבת בבית ולקטר על החיים, אבל כדי לזכור ולהבין שהכל תלוי בנו, והכל ניתן לשינוי או השגה. צריך לעבוד קשה ולא לאבד ריכוז, החיים הם כמו אמנות, והאמנות היא כמו החיים. תכירו בבקשה את ברט דנמן, מוזיקאי בן 39 מאוקלנד, קליפורניה. ארבע תקליטים הוא הוציא, עד שיום אחד הוא לקח את המשפט של בוגארט והפך אותו ללהיט אדיר. מאז השמיים מחייכים אליו. כי הוא מביט בכם, ילדים. אז לכו ותעשו את זה, למרות הקשים והאתגרים, אף אחד לא הבטיח לכם זר של שושנים. רק בריאות ואושר חברות וחברים.   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (14)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/1/19 21:11:

   צטט: דוקטורלאה 2019-01-23 14:54:27

   קנדה היתה , מאז שזכור לי , ארץ הגירה. זה מאפיין חיים של כל האוכלוסיה, ילידים ומהגרים,. לטובת האוכלוסיה הקבועה, היה רצוי שהתהליך הזה יסתיים, או שיהיה בעל ערכים מצומצמים. אבל, קל לקוות וקשה להגשים תקוות.

   התהליך הזה לא מסתיים, הוא חלק ממחזור הדם של קנדה. מדי שנה המדינה מנפיקה קרוב ל 250 אלף ויזות למהגרים חדשים מכל רחבי העולם. בתור ממתינים למעלה מ 900 אלף בקשות, זה חלק מהחיים כאן. בקנדה אין בעיה של מקום, אפשר לקלוט עוד עשרות מיליונים, הענין הוא לבחור את המתאימים ואת אלו שיכולים לתרום לכלכלה המקומית. זה הרעיון, תהליך הסינון והמיון הוא ארוך, ולא תמיד אלו שמקבלים ויזה, גם מסתגלים לחיים בקנדה, ויש כאלו שעוזבים בדרך. בכל מקרה, ככה שומרים על צמיחה ותעסוקה ויציבות.

     23/1/19 14:54:
   קנדה היתה , מאז שזכור לי , ארץ הגירה. זה מאפיין חיים של כל האוכלוסיה, ילידים ומהגרים,. לטובת האוכלוסיה הקבועה, היה רצוי שהתהליך הזה יסתיים, או שיהיה בעל ערכים מצומצמים. אבל, קל לקוות וקשה להגשים תקוות.
     21/1/19 07:16:

   צטט: באבא יאגה 2019-01-19 15:09:31

   .משרד ההגירה הקנדי דיווח כי בכוונת המדינה לקלוט מיליון מהגרים חדשים בשלוש השנים הבאות - אותי זה מרשים. אגב הדוקו על השופטת גינסבורג היה מענין מאדץ תודה רבה

   רות באדר גינסבורג היא אישיות יוצאת דופן, אין בכלל ספק. ממליץ גם לראות את הסרט העלילתי, להשלמת החוויה. תודה רבה לך ושבוע נפלא.

     21/1/19 07:14:

   צטט: א ח א ב 2019-01-19 07:44:56

   בריאות ואושר חברים....מיליון מהגרים בשלוש שנים ? WOW. הארץ המובטחת ?

   כמו שכתבתי מדובר ב"עדכון" מספרים כלפי מעלה. בכל שנה נתונה קנדה קולטת 250 אלף מהגרים, אז עכשיו עדכנו את זה קצת כלפי מעלה, כי צריך ואפשר. נא לא לשכוח כי מדובר במדינה השניה בגודלה בעולם, ושיש גם אחוזי נשירה בין המהגרים, לא כולם שורדים את עשר השנים הראשונות. אז מובטחת, אבל לא לכולם.

     19/1/19 15:09:
   .משרד ההגירה הקנדי דיווח כי בכוונת המדינה לקלוט מיליון מהגרים חדשים בשלוש השנים הבאות - אותי זה מרשים. אגב הדוקו על השופטת גינסבורג היה מענין מאדץ תודה רבה
     19/1/19 07:44:
   בריאות ואושר חברים....מיליון מהגרים בשלוש שנים ? WOW. הארץ המובטחת ?
     18/1/19 23:03:

   צטט: ~בועז22~ 2019-01-18 20:12:03

   תודה שחר

   בכיף בועז, שבת שלום!

     18/1/19 23:01:

   צטט: bonbonyetta 2019-01-18 19:34:08

   *

    

   קנדה אולי יותר שלווה מאשר משעממת?

   אנשים מכאן רגילים לקצב חיים אחר.

   גם אני חשבתי ככה, אבל זה לא מדויק. גם אצלנו בערים הגדולות הקצב יכול להיות מהיר מאוד.

   מה שכן, הקנדים הרבה יותר שקטים ושלווים מהישראלים, לא מנפחים כל זבוב לפיל ולא עושים סיפור מכל אירוע פעוט. זו גישה אחרת לפרט, למרחב הציבורי ולחיים בכלל. אז כן, יש שלווה ושקט, ברחוב ובחיים. רוב הזמן.

     18/1/19 20:12:
   תודה שחר
     18/1/19 19:34:

   *

    

   קנדה אולי יותר שלווה מאשר משעממת?

   אנשים מכאן רגילים לקצב חיים אחר.

     18/1/19 18:30:

   צטט: שטוטית 2019-01-18 18:24:47

   לא משעמם לכם עיסוקים מרובים. שבת שלום מישראל :)

   הרבה מתלוננים שקנדה משעממת, קשה להיגמל מהקומדיה של הפוליטיקה הישראלית. שבת שלום ויום הולדת שמח!

     18/1/19 18:28:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2019-01-18 17:23:58

   יפה - אם כי להבנתי זה לא יום שני הכחול. זה יום שני העצוב, או בישראלית "אחרי החגים"

   "אחרי החגים" גם הולך, תודה חברה וסוף שבוע נעים!

     18/1/19 18:24:
   לא משעמם לכם עיסוקים מרובים. שבת שלום מישראל :)
   יפה - אם כי להבנתי זה לא יום שני הכחול. זה יום שני העצוב, או בישראלית "אחרי החגים"

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין