עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  האולימפיאדה שלי

  ד"ש בפיתה

  10 תגובות   יום רביעי, 6/6/18, 01:23

  כבר שבועיים שבאוויר מרחפים זרעי קיץ לבנבנים, כמו פתיתי שלג הם נערמים בשולי המדרכות. אביב מכסה את וונקובר, לא חורף, שמש חמימה הפכה את חודש מאי האחרון ליבש ביותר בתולדות העיר. הדשא והעצים צמאים, אנחנו מכוסים בשכבה דקה של אבק, ומסביב מיליוני זרעי קיץ שמחרפים בכל פינה של העיר. כזה הוא חודש מאי "בעיר הירוקה ביותר בעולם". כל הפסקה בגשם מוציאה אותנו מהשיגרה, וזאתי, גרסתה העברית של הרוטינה, היא סם החיים של הקנדי. כולם רוצים שקט, חתיכת פיתה, ולבדר את עצמנו למוות. שיגרה.

  http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/month-of-may-warmest-and-driest-on-record-in-vancouver-1.4687401  

   

  **

  אנחנו חוגגים ביוני הזה בר מצווה קנדית, 13 שנים בעיר, אנחנו כבר לא ביחד אבל עדיין מגדלים שלושה ילדים וצריכים לדאוג במשותף לעתיד שלהם. עתיד אותו בחרנו עבורם, מתוך החלטה שקולה, אחראית, רצינית. אחרי בדיקה מעמיקה ותחקיר רב שכבתי, בחירה שלוותה בהרבה חיבוטי נפש ודילמות. אין דרך שאין בה קשיים, אבל למסע של כולנו יש יעדים שאליהם מגיעים בנחת וקורת רוח, בשמחה, וכאלה כבר יש לנו, תודה ששאלתם.

   

  **

   

  אבל איך עוברים את הרגעים הקשים? נזכרים כי השבוע מלאו 30 שנים לסרט השבדי המופלא "פלה הכובש"? זוכה האוסקר והקאן של בילה אוגוסט משנת 1988. זהו סיפור על אלמן שוודי שמהגר במאה ה 19 עם בנו בן השש לדנמרק השכנה ומועסק שם על ידי בעל חווה מטורף ואכזרי. השבדים מאוכסנים בלול ומועסקים תמורת פרוטות. כל לילה האבא מבטיח לפלה שיום ראשון אחד, אי שם בעתיד, הם יוכלו לשבת ביחד ולשתות בנחת קפה עם חלב. זה החלום של מהגר העבודה: לשתות בנחת קפה עם חלב. אז כשקשה לנו, אנחנו נזכרים שאנשים היו במצבים יותר קשים משלנו. אתם יכולים להיזכר בפלה הכובש, או בנתן שרנסקי, כל אחד וטעמו האישי. וכן, רוב הזמן החיים בקנדה שקטים, יש חתיכת פיתה, ואנחנו משתדלים לבדר את עצמנו למוות. תודה ששאלתם.

  https://www.youtube.com/watch?v=wIoZ5OYc9RE  

   

  **

  שלוש עשרה שנים אחרי שעזבנו אני עוקב מרחוק אחרי המהומה הגדולה שישראל מייצרת מדי יום, או סקנדל או פסטיבל, או נטע ברזילי או שרה נתניהו, אין רגע שקט. אני מציץ באינטרנט ורואה איך הקשקשת הפכה למחלה לאומית, איך כל ציטטה הופכת לכותרת שהופכת לסיפור שכולו אוויר חם. בתחילת דרכי בעיתונות לימדו אותי בבית "דבר" כי א.א.א זה לא סיפור, זה רק "איש אחד אמר", אבל היום הכל הולך. כל ברברן הוא מלך הרייטינג. בנתיים, בשם הדמוקרטיה וחופש הדיבור כל שיטות העבודה של המודיעין הישראלי, הצבא, השב"כ, המוסד, הכל נמצא וגלוי ביוטיוב. רוצים לדעת איך מגייסים סוכן, איך מפעילים אותו, איזה מניפולציה עושים עליו? הכל גלוי ביוטיוב. רוצים לדעת איך חוקרים עצירים ביטחוניים? מה עובר על החוקר? מה עובר על הנחקר? הכל נמצא ביוטיוב. רוצים לבחון את כל תרחישי המלחמה העתידית עם איראן, כל היחידות הסודיות של חילות האוויר הים והיבשה, הכל נמצא וגלוי ביוטיוב. בגיל 70 ישראל מקשקשת את עצמה לדעת, כאילו אין מחר. כל מה שצריך לעשות זה "לעקוב".

  https://www.youtube.com/watch?v=eKV_MUi21uo  

   

  **

  זה מעניין, כי כשיובל נח הררי מדבר על חבורה קטנה ומאורגנת של ספיינסים שיכולים לשלוט במיליוני ספיינסים אחרים, ההקשר הישראלי המיידי יהיה לחונטה הצבאית של משרד הביטחון. הם שקובעים מי ינהל, מי יוביל ולמה. החונטה בנתיים מרוצה מאיש המכירות החלקלק שמביא תוצאות נאות לתעשיות הביטחוניות – אחד מענפי היצוא המובילים של ישראל – שהשנה שבר שיאים חדשים של 9 מיליארד דולר. בקנדה לא שמעו על הסלוגן הישראלי "העולם נהיה מקום מסוכן יותר". בקנדה שומרים על עמימות מוחלטת בפעילות כוחות הביטחון, וזה עובד מצוין השקט הזה.

  https://www.themarker.com/allnews/1.6052023  

   

  **

  אני מסיע את הילדים שלי הרבה בימים אלו, הבת שלי עסוקה עם סרט הסטודנטים שלה והיא צריכה למצוא אתר צילום, הבן שלי משחק כדורגל ומוזמן לכל מיני טורנירים בפרברים. הנסיעות האלו מספקות לנו הזדמנות טובה לשיחות עומק וסגירת פערים. אני לומד איך החינוך העגול שהם קיבלו כאן עיצב אותם בתור בני אדם, אני מבין מה חשוב להם ומהו סולם הערכים שלהם. בניגוד לקטנה שלנו, שניהם ילידי ישראל, יש להם כבוד בסיסי למולדת שלהם והבנה קלושה על מה שקורה שם, לעקוב אחרי ישראל באופן אובססיבי זה לא בתפריט שלהם. הם עסוקים בבניית הקריירה שלהם, בעיצוב האישיות שלהם, בלהתמיד ולשמור על סטנדרטים גבוהים, לחיים כאן יש דרישות משלהם. מאז שפתחתי חשבון באינסטגרם אני מקבל כל מיני הצעות מעקב מנערות בקיני ישראליות, יש גם שלל קומיקאים שמציפים את הרשת בבדיחות. אני מבין את הפסיכולוגיה שמאחורי זה, איך אנשים שגדלו בישראל חושבים שאם הם יצברו מספיק "עוקבים" הם יוכלו לתרגם את הפופלריות שלהם להצלחה מסחרית. אצלנו הילדים מחונכים לשתף פעולה בקבוצות כדי להגיע לתוצאות. הם לומדים מה נכון או לא נכון להגיד, מה פוגע ברגשות של אחרים, איך לתקשר ולהגיע להבנות עם אנשים עם דעות אחרות. הם לומדים כמה עבודה קשה צריך להשקיע בדרך להצלחה. להשקיע מאמץ ברשתות החברתיות זה בכלל לא באג'נדה שלהם. הפערים התרבותיים הם כבר עצומים. כשאני מראה לבת שלי תמונה של נערה בת גילה, לבושה בבקיני ומעליו חולצה של צה"ל היא לא מבינה, "מה זה אבא?", היא מתפלאת, "הם שרלילות?". אני מוציא אנחה כבדה, "לא, הם פשוט זקוקים לתשומת לב אין סופית", אני מסביר לה. ישראל בת 70, אין לה ראש לשיתוף פעולה, רק צ'ומי.

  https://www.themarker.com/allnews/1.6052023  

   

  **

  אבל גם כשאדם מחפש לו חיים שקטים בטבע הירוק, אין פוליסת ביטוח. הנה בוקר אחד התעוררנו למלחמת סחר. זה לא שחסרו סימנים מוקדמים, כל תמרורי האזהרה והנורות האדומות דלקו לאורך כל הדרך, זה היה ברור מהרגע שהאמריקאים בחרו את פושט הרגל האקצנטרי והמתוסבך דונלד טראמפ, ששקט לא יהיה לנו. כבר שנה וחצי מנהלים צוותים מסורים משא ומתן קדחתני על המשך הסכם נפט"א, הסכם הסחר החופשי של ארה"ב, קנדה ומקסיקו. בכל פעם שמתקרבים להסכמה, המתוסבך מגיח עם גחמה חדשה. יום אחד הוא אוהב את קנדה בטוויטר, למחרת אנחנו "איום ביטחוני". מהשבוע גם אנחנו מחוייבים במכסים על יצוא פלדה ואלומיניום לארה"ב. ג'טסין טרודו קפץ מיד לטלוויזיה כדי לבטא את תחושות השכנים מצפון. "אחרי שהחיילים שלנו נלחמו כתף לכתף עם צבא ארה"ב בעיראק ואפגניסטן, לקרוא לנו "סיכון ביטחוני", זה פשוט מעליב", אמר טרודו, וכינה את הטענות של טראמפ "אבסורד". המתוסבך מגיע אלינו השבוע לביקור ראשון במסגרת ועידת ה G7, שתערך במלון מבודד בקוויבק. נקווה שלא יתחשק לו לצעוד ברחובות, הוא אמנם מכור לצ'ומי, אבל כרגע בקנדה זה עלול להיגמר לא טוב.

  http://www.cbc.ca/news/politics/u-s-tariffs-canada-insulting-trudeau-1.4689819  

   

  **

  בזירה הפנימית התעוררה סערה השבוע אחרי ששר האוצר ביל מורנו הכריז כי הממשלה הפדרלית תשלם 4.5 מיליארד דולר כדי לרכוש את פרויקט צינור הנפט התקוע מידי קינדר מורגן. כזכור, ענקית הנפט האמריקאית הקפיאה את הפרוייקט בשל חסמים בירוקרטים שמציבה ממשלת בריטיש קולומביה. הכרזתו של מורנו הגיעה בהפתעה מוחלטת וללא התייעצות ציבורית ועוררה גל מחאה אזרחית. בוונקובר נאספו כאלפיים איש להפגנת התנגדות. אבל הקבינט של טרודו שידר מסר חד משמעי: הצינור יבנה בכל מחיר, אפילו במחיר הכיסא של ראש ממשלת בי.סי, ג'ון הורגן. לטרודו יש כמה אופציות: אם ימשכו הבעיות עם טראמפ הוא יוכל למכור את הצינור לשותפים באסיה או באירופה, שחלקם כבר הביעו עניין. או שהוא יוכל להחזיק בצינור ולהפוך אותו לסוגיה מרכזית בבחירות הכלליות שיתקימו בשנה הבאה. הרבה פיתות זורמות בצינור הזה אם טרודו שם עליו את הקריירה הפוליטית שלו.

  http://www.cbc.ca/news/politics/five-things-kinder-morgan-pipeline-1.4682580  

   

  **

  לועידת ה G7 בקוויבק השבוע האימפריה הקנדית מגיעה עם חששות לא פשוטים. הדו"ח השנתי של קרן המטבע הבינלאומית פורסם השבוע והניף מספר דגלים אדומים: בלי הסכם נפט"א הצמיחה תרד בחצי אחוז, הבנקים חשופים יותר מדי לשוק הדיור ולחובות התאגידים, משקי הבית סוחבים חובות מסוכנים, ועליית הריבית הצפויה ביולי רק תגדיל את רמת הסיכון של החובות הללו. בנתיים, שוק הדיור בטורנטו רושם ירידה של 22 אחוזים לעומת השנה שעברה והפעילות בוונקובר נפלה ב 35 אחוזים. טרודו יודע כי בלי פתרון מהיר, הרבה קנדים יאלצו לוותר על הפיתה שלהם בחורף הבא.

  http://www.cbc.ca/news/business/canada-imf-tariffs-trade-1.4690904

   

  **

  בשנות השבעים נחשב התסריטאי והבמאי פול שרדר (71) לכוח עולה בהוליוווד, שמו הוזכר בנשימה אחת עם שפילברג, סקורסזה, קופולה, דה פאלמה ולוקאס. שרדר כתב שניים מהתסריטים הגדולים בהיסטוריה של הקולנוע: "נהג מונית" ו"השור הזועם", שסקורסזה ודה נירו הפכו לסרטי אוסקר. אבל בזמן שבני דורו השתכללו והתקדמו עם הזמן, שרדר נשאר כבול לביוגרפיה שלו, כילד שגדל במשפחה נוצרית קלוויניסטית שעד גיל 17 לא ראה סרט קולנוע, הוא המשיך לייצר סרטים אבל לקהל יותר קטן. השבוע עלה לאקרנים סרטו החדש First reformed (שעדיין לא נרכש להפצה בישראל) שהופק בתקציב זעום (3.5 מ') וזכה לתשבוחות מהמבקרים והצופים. שרדר מתמחה בגברים במשבר, הגיבור שלו הפעם הוא כומר צבאי בשם טולר (איתן הוק בהופעת חייו), שנישואיו התמוטטו אחרי שבנו היחיד נהרג בעיראק, הוא משוחרר מהשירות ומקבל שיבוץ באחת הכנסיות העתיקות של ארה"ב, בצפון מדינת ניו יורק. מקום שהוא יותר מוזיאון מאשר בית תפילה פעיל. אבל דווקא שם בלב הפסטורליה השלווה טולר נפגש עם כל הדילמות הגדולות של החיים. זהו סרט צנוע, איטי ונטול ברק, כמעט כמו סרט הולמרק, רק שהוא עמוס בשאלות אינטלקטואליות ותיאולוגיות המטרידות ביותר של זמננו: הורות, זקנה, אהבה, תקווה, יאוש, בריאות, איכות הסביבה, כסף ופוליטיקה. שרדר הוא אולי לא במאי גדול, אבל הוא תסריטאי ענק, עמוק ויסודי, שיספק לכם חוויה רגשית ואינטלקטואלית מטלטלת. אם אתם מחפשים משהו שונה משוברי הקופות של דיסני, זוהי אלטרנטיבה איכותית לקיץ הזה.


  ''

   

   

  **

  הקומיקאי הישראלי שחר חסון יתארח ביום א' (עשירי ליוני) בשעה 7:30 בערב ב JCC. מועדון ההיי טק הישראלי של וונקובר VIT יקיים את אירוע הקיץ שלו ביום ד' (27) ב 5:30 אחה"צ בגני טלוס (510 מערב ג'ורג'יה), עם השגריר עידו אהרוני מניו יורק, ואוהד ארזי מהנהלת טלוס. הקומיקאי וכוכב הקולנוע האמריקאי קווין הארט יביא את מופע הקומדיה שלו "חסר אחריות" לרוג'רס ארינה במוצ"ש (16) בשש בערב. פסטיבל הג'אז השנתי של וונקובר יוצא לדרך ביום שישי ה 22 ליוני, עם הופעות חינם בסופי השבוע וחגיגת יום קנדה על הדשא של פארק "דיוויד לאם" ביילטאון, בראשון ליולי. תבואו, אל תהיו פיתה.

   

  **

  השבוע גם קלינט איסטווד (88) וגם אבא שלי (70) חגגו יום הולדת, ולכבוד המאורע צפיתי שוב ב"מיליון דולר בייבי" שאותו ראיתי בפעם הראשונה במטוס שהביא אותנו לקנדה, אי שם ביוני 2005. יש שם ציטוט ענק של סקראפ (מורגן פרימן) שאומר "אנשים מתים כל יום, פרנקי, בשטיפת רצפות, בהדחת כלים, והדבר האחרון שעובר להם בראש הוא "לעולם לא קיבלתי את ההזדמנות שלי", בזכותך מגי קיבלה את ההזדמנות שלה, אם היא תמות היום, היא תגיד לעצמה "אני חושבת שהייתי בסדר". בסופו של יום, כולנו, גם פה וגם שם, רוצים להיפרד ככה.

  https://www.youtube.com/watch?v=PIbBz0OCfYg  

   

  **

  וזה המסר שלכם לקיץ הזה ילדים, תעזבו את האינסטה ואת המחשב ולכו לעבוד קשה על החלומות שלכם, כדי שיום אחד תוכלו לשבת על הדשא תחת שמש קיץ נעימה ולשמוע את "רודיאו כחול" שרים קלאסיקה קנדית כמו "זה עדיין לא היכה בי", ולצבוט את עצמכם שזו המציאות, אלו הם חייכם, ואלו הם ימי הקיץ שלכם, כמו רוח חרישית בשיבולי השדה. נשיקות לכולכם.

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     9/6/18 17:38:

   צטט: א ח א ב 2018-06-08 12:08:08

   משבר הדיור הגיע עד קנדה? חובות משקי הבית בסכנה? למה זה נשמע לי מוכר?

   אתה זוכר ידידי, כי שוק הדיור האמריקאי התמוטט בשנת 2008? זה תועד לא רק בחדשות אלא גם בכמה סרטים על התקופה כמו The big short או "99 בתים", לסקטורים מסויימים יש סממנים קבועים, ממש כמו למחלות בגוף האדם שמלוות בסימפטומים קבועים. הבעיה בשוק הדיור הישראלי והקנדי מאוד דומות, ועל זה כבר כתבתי לך בטור הקודם. לא המצאתם שום דבר, ואצלנו מדובר גם על מחירים יותר טובים, כי עם כל הכבוד, תל אביב היא לא טורונטו.

     9/6/18 00:08:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2018-06-08 09:07:16

   תודה לך - גם על המראה הלא-מחמיאה.. כשהעולם מונהג בידי פוטין מזה וטראמפ משם, כשילדים סורים מתים ואיש לא עושה שום דבר, מהי הפטפטת? מגעילה, אכן. אבל נראה אותך יושב כאן ורואה שדות נשרפים בשם ה"צדק" של עזתיים שאיש לא חפץ בהם, כולל מנהיגיהם-שלהם... שבת שלום.

   אין קשר בין הדברים חברה, העולם מתמודד עם אתגרים לא קלים, הרעיון הדמוקרטי נמצא תחת מתקפה רב-חזיתית כתוצאה מחוסר נחת כלכלי. ישראל בכלל כלואה לעד בסיטואציה כמעט בלתי אפשרית, ועדיין מצליחה לתפקד לא רע, רוב הזמן. עדיין, מכאן ועד חשיפה מלאה של כל שלדת הביטחון שלנו, היא רעיון מסוכן, גם בטווח הקרוב וגם ברחוק. פשוט איוולת. תודה שביקרת.

     8/6/18 19:56:

   צטט: עמנב 2018-06-08 07:38:46

   תודה על הפוסט רחב היריעה. ברצוני להגיב על עניין אחד - "הקשקשת הפכה למחלה לאומית". זה מטריד מאד גם אותי. אתמול שמעתי הרצאה של שני אנשי שב"כ לשעבר, שפרסמו ספר על פעילותם בארגון, שחושף את הדברים שהזכרת, על חורים ושיטותיהם. הם התגאו בעובדה שראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז"ל, זימן אותם אליו, שיבח אותם, ואף כתב להם הקדשה אישית בספרם. רבין? הביטחוניסט ב"ה" הידיעה? כל טוב ושבת שלום, עמוס.

   תודה לך ידידי, שמחתי לשמוע דעתך. אישית אין לי עניין להכנס לזווית הפוליטית של תחת מי התחילה התופעה, אלא רק לציין אותה בתור עובדה מאוד מדאיגה ולא מחמיאה על מערכת שנחשבת לאחת הטובות בעולם בתחומה. ראוותנות בתחום הזה היא לא רק טיפשית ומיותרת, היא פשוט מסוכנת.

     8/6/18 12:08:
   משבר הדיור הגיע עד קנדה? חובות משקי הבית בסכנה? למה זה נשמע לי מוכר?
   תודה לך - גם על המראה הלא-מחמיאה.. כשהעולם מונהג בידי פוטין מזה וטראמפ משם, כשילדים סורים מתים ואיש לא עושה שום דבר, מהי הפטפטת? מגעילה, אכן. אבל נראה אותך יושב כאן ורואה שדות נשרפים בשם ה"צדק" של עזתיים שאיש לא חפץ בהם, כולל מנהיגיהם-שלהם... שבת שלום.
     8/6/18 07:38:
   תודה על הפוסט רחב היריעה. ברצוני להגיב על עניין אחד - "הקשקשת הפכה למחלה לאומית". זה מטריד מאד גם אותי. אתמול שמעתי הרצאה של שני אנשי שב"כ לשעבר, שפרסמו ספר על פעילותם בארגון, שחושף את הדברים שהזכרת, על חורים ושיטותיהם. הם התגאו בעובדה שראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז"ל, זימן אותם אליו, שיבח אותם, ואף כתב להם הקדשה אישית בספרם. רבין? הביטחוניסט ב"ה" הידיעה? כל טוב ושבת שלום, עמוס.
     7/6/18 16:11:

   צטט: באבא יאגה 2018-06-07 14:28:44

   איזה יופי של רשימה. גם ניו ג'ורנליזם וגם סתם ג'ורנליזם, בקיצור פעמיים איזם כי טוב. וגם לי מפריע מאד הפטפוט לדעת שלנו. רק טוב

   כנראה שאנחנו שנינו אולד-סקול, באבא, אבל אם איך שנראה הבית ספר, זה הרבה יותר עדיף. תודה לך.

     7/6/18 14:28:
   איזה יופי של רשימה. גם ניו ג'ורנליזם וגם סתם ג'ורנליזם, בקיצור פעמיים איזם כי טוב. וגם לי מפריע מאד הפטפוט לדעת שלנו. רק טוב
     7/6/18 00:07:

   צטט: שטוטית 2018-06-06 23:57:02

   תודה על הסקירה קראתי בעיון

   והעיקר שאתם משקיעים בילדים

    

   ברכות לבר-מצווה המולדתית :)

    

   הילדים זה הכי חשוב, ותתרחקי מהאינסטה, שומעת? :)

   תודה שביקרת, ד"ש למזח.

     6/6/18 23:57:

   תודה על הסקירה קראתי בעיון

   והעיקר שאתם משקיעים בילדים

    

   ברכות לבר-מצווה המולדתית :)

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין