עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  האולימפיאדה שלי

  שירת העריקים

  12 תגובות   יום שישי , 23/10/15, 08:51

  ממש קשה לכתוב בימים אלו, לא רק מפני שהזמן קצוב ביותר, אלא בשל תחושת האי נוחות הגדולה שאוקטובר כזה יכול לייצר. הרי גם במולדת וגם בארצנו המארחת, אוקטובר נצבע באדום, רק שאלו שני סוגים שונים מאוד של אדום, ומי שהופך להיות קנדי, חייב להרגיש שלא בנוח אם חלילה הוא מעורר תחושה של אי נוחות אצל בן שיחו. אומרים על הקנדים שהם אינם אוהבים ויכוחים ועימותים, חלק ניכר מזה נובע מרצון שלא לפגוע או להביך את בן שיחתם. אולי יש כאן חינוך שמעודד אינטליגנציה רגשית גבוהה, אולי זוהי מסורת שנובעת ממקומות אחרים, לא ממש בטוח או יודע, אבל זה כאן וזה קיים, כמעט בכל מקום, אולי למעט בשיחות עם מהגרים ישראלים שטרם הסתגלו לתרבות החדשה. בכל מקרה, אצלנו אוקטובר היה פשוט חודש נפלא, חודש של הוקרת תודה אמיתית (חג ההודיה הקנדי מאחורינו כבר), חודש של התקדמות אישית ומקצועית בכל החזיתות. כן, הלב נחמץ לאור האירועים הכואבים בישראל, כי עדיין לפעמים אנחנו מרגישים קצת כמו עריקים, וכן, אני יודע שאתם בעיקר אוהבים לקרוא (ולהפיץ) כשנדמה לכם שרע וקשה כאן, וחשוך וקר. אבל מה לעשות, שלא תמיד זה ככה, כי גם אם יש רגעים קשים בדרך, בסופו של יום, מי שעובד קשה, וממשיך לדחוף ולהתקדם, יכול להגיע לאן שהוא רוצה וצריך להגיע. כי לא רק שאין כאן איום ביטחוני, פנימי או חיצוני, אלא יש כאן שיטה שרוצה לייצר אזרחים שמחים, טובים ומועילים לכלכלה הלאומית. תמיד כששואלים אותי "מדוע באת לכאן?" – וזה חלק קבוע שכל מהגר עובר כאן – אני עונה בשתי מילים "שלום ושגשוג" בעברית אלו שתי ש' אבל באנגלית אלו שתי מילים שמתחילות באות P. “Peace and Prosperity” ואנחנו לא היינו כאלה שקשה לרצות אותם. לא אז ולא היום. אז מה לנו שנתלונן אחרי חודש נהדר שכזה, שרק יימשך ככה. ותנחומינו הכנים למשפחות הפצועים וההרוגים, שלא תדעו עוד צער.

   

  **

   

  אוקטובר עמד בסימן הישורת האחרונה במערכת הבחירות הפדרלית של קנדה, שתיזכר כאחד המירוצים הצמודים והמרתקים ביותר בהיסטוריה של ארץ המייפל. לאורך כל הקמפיין הארוך בהיסטוריה (78 יום) דיווחו כלי התקשורת על סיכויים שווים בין שלושת המועמדים המובילים, אבל בישורת האחרונה התברר כי מנהיג המפלגה הליברלית, ג'סטין טרודו, מורה לאמנות בן 43 שנולד בערב חג המולד 71' לראש ממשלת קנדה (לשעבר) פייר טרודו, הוא ראש הממשלה הבא של קנדה. הליברלים האדומים ניצחו בפער עצום את השמרנים הכחולים של סטיבן הרפר, שיפרד מהתפקיד לאחר כמעט עשר שנים של שירות ציבורי. הרפר כבר הודיע על התפטרותו מראשות המפלגה השמרנית ובימים הקרובים יעביר את השלטון למחליפו הצעיר. ג'סטין טרודו, הוא אב לשלושה ילדים, בעל תואר שני בחינוך, ועבר של עבודה בתור מורה בוונקובר, לפני שחזר לפעילות פוליטית. לאורך כל הקמפיין תקפו השמרנים את טרודו על חוסר ניסיונו ועל גילו הצעיר, הסיסמא שלהם היתה "הוא עדיין לא מוכן". מנגד, הליברלים השתמשו בטקטיקה מאוד יעילה כדי להביס את הרפר. הקמפיין שלהם דיבר על מנהיג שמשתמש ברטוריקה של "הפחדה והפרדה" בין היתר הוא ציין כי הרפר "גורם לשתילה מכוונת של חרדות בלב הציבור, במקום לעודד אחווה ושיתוף פעולה בין קנדים, הוא דוחף לחשדנות ואיבה בין האזרחים". גם בחזית הכלכלית טרודו חזר והדגיש איך השמרנים של הרפר הטיבו בעיקר עם העשירון העליון על חשבון מעמד הביניים שכל כך חשוב לכלכלה הקנדית. הניצחון של טרודו הוא בעיקר ניצחון של הבורגנות שרוצה לחם ושעשועים. טרודו הבטיח להם כי יטיל מס על העשירים ויקל על שכבות הביניים, שיעודד יצירת מקומות עבודה חדשים ע"י מימון פרוייקטים של תשתיות. הוא הבטיח להחזיר את ההשקעה במדע, אמנות, תרבות ותיירות, הוא הבטיח להפוך את המריחואנה לחוקית ולקלוט יותר פליטים מסוריה ("כדי שיהיה מי שיסלול את הכבישים", הצחיק אותי קולגה אחד). אחרי עשר שנים של לאומנות שמרנית, עם השקעות של מיליונים בהפקות מוזרות כמו הנצחת מלחמת 1812 בין קנדה לארה"ב, או הובלת הפצצות אוויריות נגד דעאש בסוריה. הקנדים רוצים לחזור לשלום ושגשוג. זו המשימה שעומדת בפני ראש הממשלה השני הכי צעיר בתולדות קנדה. על יחסו לקהילה היהודית ולסוגייה הישראלית הוא התייחס בהרחבה בראיון הזה שהעניק בקיץ לג'ואיש אינדיפנדנט שלנו. כל מה שנותר לנו זה להחזיק לו אצבעות, איזו ברירה אחרת יש לנו כבר?

  http://www.jewishindependent.ca/trudeau-talks-with-the-ji/  

   

  **

  מערכת הבחירות שברה שיאים של שעורי הצבעה, קרוב ל 70% מבעלי זכות ההצבעה נטלו חלק בתהליך, עליה של כ 10 אחוזים לעומת הבחירות הקודמות, משקיפים פוליטים רבים הביעו חשש כי קדחת הבייסבול שסוחפת את המדינה בחודשים האחרונים עלולה לגנוב את ההצגה מהפוליטיקאים. זה לא קרה, הקנדים הלכו להצביע ומיד חזרו לעקוב אחרי העונה ההיסטורית של הטורנטו בלו ג'ייס, שהצליחו להעפיל לפלייאוף בפעם הראשונה מאז 1993. בייסבול הוא משחק מאוד פופולרי בקנדה, וכשלושים שחקנים קנדים משחקים בליגת הבייסבול הבכירה של צפון אמריקה ה MLB. עד לפני כעשור שיחקו שני מועדונים קנדים בליגה, אך המונטריאול אקספו נמכרו לזכיין מוושינגטון, והעורבנים הכחולים מטורנטו נותרו בודדים במערכה עם ההיסטוריה המאכזבת שלהם, שכוללת אמנם שתי אליפות היסטוריות בעונת 92' ובעונת 93', אבל מאז כאילו הוטלה על המועדון קללה שנמשכה 22 שנים. כמובן שהפוליטיקאים ניסו לנכס את הצלחת הספורטאים לטובתם האישית, סטיבן הרפר לבוש בכחול (כזכור, צבע המפלגה השמרנית) הגיע לאחד המשחקים, וטורנטו הפסידה לקליבלנד. האוהדים היו בלתי סלחנים כלפי הרפר והרשתות החברתיות חגגו על העניין. מה אפשר להגיד, אם אפילו הכחולים של טורנטו דפקו עריקות להרפר, זה היה די ברור לאן העסק הולך.

  http://globalnews.ca/news/2197208/blue-jays-and-politics-toronto-fans-want-stephen-harper-to-stay-away-from-games/  

   

  **

  פסטיבל הסרטים הבינלאומי של וונקובר הסתיים באוקטובר ורשם נוכחות קהל טובה בהחלט. אמנם, בשל העבודה החדשה שלי, נאלצתי לדפוק עריקות מרוב הפסטיבל, עדיין ידידתי היקרה, ר.ר הפקות מדיה, דאגה לפנק אותי בהזמנה ל"זיכרון", סרטו החדש של הבמאי הקנדי המשובח אטום אגויאן ("המתיקות שאחרי", "אררט") שהגיע אלינו אחרי הופעת בכורה בפסטיבל הקולנוע של וונציה. "זיכרון" מוציא אותנו למסע נקמה של זאב (כריסטופר פאלמר בהופעה מדהימה) קשיש ניצול שואה ומוכה דמנטיה שמגלה כי הנאצי שרצח את משפחתו באושוויץ מתגורר בארצות הברית תחת זהות בדויה. חמוש במכתב הדרכה מפורט מחברו הקרוב מקס (מרטין לנדאו הותיק) זאב יוצא למסע בחצר האחורית של אמריקה כדי למצוא את אותו צורר ולסגור איתו חשבון. כמובן שמצבו הבריאותי ואתגרי הדרך הופכים את משימתו של זאב לכמעט בלתי אפשרית, אבל הסוף המפתיע והבלתי צפוי תפס את כולנו בלתי מוכנים בעליל. "זיכרון" הוא ללא ספק אחת מהעבודות היותר מוצלחות של אגויאן והוא עולה לאקרנים בעירנו השבוע, וברחבי ארצות הברית ב 16 לינואר. סמנו אותו בלוח שלכם ולא תצטערו.

  ''

   

  **

   

  נובמבר החשוך מתקרב אלינו בצעדי ענק, אבל גם אחרי שהטמפרטורות יצנחו אנחנו נישאר כאן, כמו תמיד, כדי לעבוד קשה ולהנות מהחיים. בנתיים ב JCC מציעים בכל יום א' בשלוש אחר הצהריים שעה של ריקודי עם בחינם לכל המשפחה. ביום א' 25 לחודש בהופעת טרום בכורה לפסטיבל הספרים השנתי תתארח (ב J) הסופרת סיגל סמואל ממונטריאול לשיחה על ספר הבכורה שלה "המיסטיקה של המייל אנד", העוקב אחרי אח ואחות הגדלים ברובע היהודי של מונטריאול. בבית ישראל מציעים "ספגטי של שבת" ב 30 לאוקטובר. בכולל מארחים "דייט נייט" לזוגות עם סדנת בישול יהודית פעם בשבועיים, פגישה ראשונה ב 1 לנובמבר. ב 5 לנובמבר יוצא לדרך פסטיבל הסרטים היהודי של וונקובר בקולנוע השדרה החמישית המשופץ (עם באר מודרני). בולטים ברשימת הסרטים הקומדיה הבריטית "בצק", הדרמה הצרפתית "עתלית" והקומדיה הישראלית "מיתה טובה" עם זאב רווח ושולה רוזן. רשימת הסרטים המלאה כאן: http://vjff.org/festival-listings/   ב 19 לנובמבר יגיע טל ברודי לביקור בעיר לכבוד הקרנת הסרט הדקומנטרי "על המפה" ב JCC. וכעבור יומיים יוצא לדרך פסטיבל הספרים היהודי בו יתארחו בין השאר אסף גברון ואיילת צברי. פראייר מי שדופק נפקדות.

   

  **

  שיר "העריקים" של הלהקה הניו יורקרית החדשה שגרירי X הולך להיות כנראה שיר השנה של מוזיקת האינדי בארצות הברית. מאז שיצא לאור בחודש יוני הוא זכה כבר למעלה מעשרים מיליון צפיות ביוטיוב (בכמה גירסאות שלו) ואומץ על ידי חברת ג'יפ לקידום המודל החדש שלה. זה לא פשוט להיות עריקים, אנחנו עובדים קשה, אתם יודעים, ועוקבים מרחוק אחרי העניינים, וככה אנחנו חיים, על הגבול,  ועל הגדר. אז שרק תהיו לי בריאים וחזקיםחורף נעים חברות וחברים. 

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     5/11/15 10:42:
   תודה יסינראל, מעריך את ההצעה אבל חי בשלום עם ההחלטות שלי, נהנה מה PP שלי, מקווה שאתם נהנים משלכם. חורף נעים וחמים.
     4/11/15 20:06:

   כשאתה כותב על נובמבר המחשיך בא לי להציע לך לתת צ'אנס חוזר לנובמבר הישראלי. למרבה הצער [אנפורטשנלי, כמו שאומרים אצלך], חוץ מזה אין שלום ושגשוג להציע לך כאן...

     28/10/15 19:17:
   אני משתדל, מר כורך היקר, יש דברים שאפשר להעביר ויש כאלה שקצת פחות, העיקר הכוונה. תודה שביקרת.
     28/10/15 19:16:
   תודה נערה יקרה, לא יודע איך קישרת בין האריק ההוא מהחווה, והאריק ההוא מהצריף, אבל בסדר, הקישורים שלך הם תמיד מופלאים. סוף שבוע עוגיות.
     28/10/15 18:23:
   בזכותך הוכנסנו קצת ל"קנדה במפנים".
     28/10/15 14:52:

   גם עלינו אומרים שאנחנו לא חובבים עימותים. וטרודו - את האב יש פה עוד מי שזוכרים אותו. וגם את טדי קולק באותה נשימה. 

   לגבי אחוזי הצבעה - אצלנו כמו שאתה יודע למרות המרחק הפיזי שלך, זה קצת אחרת. לפחות לגבי מי שנבחרים להיות המחליטים פה במדינה. והשיר שהוספת שני העריקים. נראה לי שכל ישראלי ישר יעלה לו בראש אריק אחר ההוא מהחווה. לא רק בגלל מימדי הגוף שלו (או שזה רק אני) ובכל מקרה שיר טוב. אולי זה רק אנשים שיש להם free spirit ההם שנמצאים בחצר האחורית ולא משנה איפה היא נמצאת על הגלובוס הזה שהוא בעצם כפר גלובלי נורא קטן.

    

   אז הנה שיר מכאן. 

    

   ''

    

   ''

     27/10/15 16:47:
   המרחקים מתקצרים באדיבות הטכנולוגיה. שמח לשמח.
     27/10/15 13:16:
   כתמיד, קצת שפיות מארץ רחוקה עושה לי טוב. חורף קל..!
     27/10/15 06:34:
   סטיבן הרפר עשה הרבה דברים טובים עבור קנדה, אבל איבד קשר עם העם בהרבה תחומים. גם לטרודו יש הרבה תמיכה בקהילה היהודית בקנדה, אסור לשכוח שהוא במקור ממונטריאול, שבה יושבים כמה מהיהודים העשירים במדינה (משפחת ברונפמן, למשל), ובכלל יש גם הרבה ליברלים שהם תומכי ישראל. ואתה צודק בועז, אנשים צעירים מביאים איתם תמיד תקווה גדולה לשינוי. יהיה בסדר, זו קנדה, אחרי הכל.
     26/10/15 21:37:
   עם כול הצער על סטיבן הרפר, אוהד ישראל מושבע, שמסיים את תפקידו, אני מאחל לטרודו את כול ההצלחה. אולי דווקא גילו הצעיר, כמו גם הרקע בחינוך ממנו בא יביאו אותו להצליח לא פחות מקודמו.
     26/10/15 18:34:
   בבקשה, כנראה שנגעתי "קצת" יותר מדי. תגובה ראשונה רק אחרי שלושה ימים.....שרק תהי לי בריאה וחזקה באבא
     26/10/15 11:40:
   תודה, דברים מהלב שנוגעים בלב

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין