עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  סיפורים קצרים

  0

  משטה קורנטה מודל 127

  4 תגובות   יום ראשון, 19/10/14, 00:17

  משטה קורנטה מודל 127 

   

  בשדה סוכר קבוצת שחורים קוצרת

  קנה, קנה, קוצרת כל היום!

   

  תומס עובד כפוף, לגופו מכנסי פשתן בהירים וחולצת כותנה תכולה. בעת שהוא מניף את המשטה שלו, השרוולים הקצרים חושפים את שרירי זרועותיו המשתרגים תחת עורו השחור הבוהק. לראשו הוא חובש כובע קש בהיר להגנה מפני השמש הקופחת, ואת מצחו עוטרת מטפחת בד אדומה - בנדנה - לעצור את הזיעה הניגרת. כך עובדים הוא וחבריו מהנץ החמה ועד...שקיעתה, תחת השגחתו של מנהל העבודה – פועל שחור כמותם, שזכה לקידום.

  תומס הוא בחור חזק ובעל סיבולת גבוהה, והעבודה לא שוברת את גופו, ולא את רוחו. על מנת לעזור בפרנסת המשפחה, הוא רגיל לעבוד מגיל צעיר בעבודות מזדמנות בנוסף ללימודים, ומאז שסיים את בית הספר התיכון, הוא עובד בשדות קני הסוכר. הוא גאה מאד במשטה החדשה שלו, שהיא קשיחה, אך גם בעלת גמישות מסוימת, עשויה מפלדה ממורטת, נוצצת בשמש. המשטה יוצרה על ידי חברת קוֹרֽנֶטה באל-סלבדור - אחד המרכזים באמריקה הלטינית, שהקימה החברה הגרמנית המפורסמת סוֹלינֽגֶן, לשם הפצת כלי העבודה ממתכת מתוצרתה. ככל המשטות מסוגה, יש לה ניצב פלסטיק שחור אופייני, שעליו מוטבע שם החברה, עם חור במרכז השליש העליון שלו, שבו מושחלת לולאת עור, שבזמן העבודה תומס מחבר אל פרק ידו. בסיום העבודה הוא משחיל את המשטה בחגורה הרחבה, החובקת את מותניו. הלהב באורך 46 ס"מ, מחודד רק בחלקו התחתון, כשההשחזה מתחילה במרחק של כ-10 ס"מ מן הניצב. הוא צר בסמוך לניצב ומתרחב בהמשך, ואז מתעגל סמוך לקצה ומסתיים בחוד. על הלהב מוטבעים שם החברה, סמלה המסחרי - חצוצרה, ומספר הדגם – 127. לכל מקום הולך תומס כשהמשטה מתנדנדת על ירכו, והיא הפכה לסימן ההיכר שלו, "סמלו המסחרי".

   

   

  משטה


   

  בעל האחוזה האמריקני מגיע מדי פעם לשדה כדי לוודא שזרם הדולרים מייצוא קני הסוכר לא ייפסק. הוא לובש תמיד חליפות קיץ מחויטות, לראשו כובע קש אופנתי והסיגר הקובני היקר לא מש מפיו. כל הפועלים השחורים, ותומס ביניהם, מביטים בעיניים כלות במכונית השברולט הארוכה והנוצצת של "הבוס".

   

  תומס כבר בן עשרים ושמונה, משכיל יחסית לבני כפרו האחרים, שנאלץ לוותר על שאיפתו ללמוד באוניברסיטה, בשל העדר אמצעים. למעשה, גם מי שזכו ללמוד באוניברסיטאות נאלצו לחזור אל שדות הטבק, או שדות קני הסוכר, בשל מיעוט מקומות עבודה לאקדמאים. הוא קרא בצעירותו את כתבי קרל מרקס וכתבי לנין, ונהה אחר רעיונות הסוציאליזם. עוד בעת לימודיו בבית הספר התיכון, הצטרף יחד עם פרננדו חברו, לתא מחתרתי של התנועה הקומוניסטית, וספג עוד ועוד מרעיונותיה. על בשרו חש את ניצול העמלים בידי הקפיטליסטים – כל בני משפחתו חיו מידיו של בעל האחוזה. הרעיונות הקומוניסטיים הגבירו את תחושת הקיפוח שלו אל מול הבוס האמריקני במכונית המהודרת. לתחושות הקיפוח המעמדי נוסף גם גוון לאומני - הרצון לפרוק את עולו של הקולוניאליסט הזר. לא פעם עברה במוחו של תומס מחשבה ילדותית – כמה טוב היה לחסל את הגרינגו השחצן במשטה, ולהשתחרר מן הניצול.

   

  "קֶה טאל (מה נשמע?)" שאל תומס את פרננדו כשנפגשו בערב לשתות כוס בירה במכולת המקומית, ששימשה גם כפאב.

  "לא שמעת?" רכן פרננדו לעברו ולחש. "הולכים להתרחש דברים גדולים".

  "מה הולך לקרות?" לאט בשקט גם תומס, כממתיק סוד, שעדיין אינו יודע מהו.

  "פידל תקף את כוחות הגנרל בּטיסֽטה".

   

  בדצמבר 1956 לא היה צורך לפרט מיהו פידל. כל חברי התנועה הקומוניסטית במחתרת שמעו על פידל קסטרו. אמנם עדיין לא היה באותה עת קומוניסט מוצהר, אך מאז ניסיון ההפיכה הכושל שלו, מאסרו, ויציאתו לגלות, נחשב למנהיג שעתיד להגשים את מאווייהם של הצעירים הקובנים המשחרים לשחרור משלטונו הקפיטליסטי של בטיסטה, הנתמך בידי המשטר האמריקני.

  "איפה זה קרה?" שאל תומס.

  "הוא תקף במחוז אוֹרֽיֶנֽטֶה ונסוג להרי סיירה מׇאֶסֽטֽרה".

  "וההתקפה הצליחה?"

  "לא, אבל בסוף ננצח!" אמר פרננדו בביטחון רב.

   

  פרננדו, חברו הטוב של תומס מאז לימודיהם בביה"ס התיכון, היה מֶסֽטיצוֹ, בן כלאיים לאם אינדיאנית ילידת קובה וגבר לבן. הוא היה בחור צנום וממושקף, נמוך מתומס, ובעל עור בהיר. העבודה בשדות לא התאימה לו, והוא הצליח לקבל עבודה כפקיד זוטר בסניף הדואר המקומי. בפגישותיהם לאחר העבודה, היו תומס ופרננדו דנים ברעיונות הקומוניזם וחולמים על השחרור.

   

  "בוא ונצטרף אל פידל", הציע תומס בספונטניות.

  "מה, נעזוב פה את הכל?" היסס פרננדו.

  "שנינו רווקים ואין לנו אישה או ילדים שתלויים בנו. האחים שלנו גדולים ומשתכרים והם ידאגו להורים. בוא נעשה מעשה, במקום רק להמשיך ולדבר".

  "אתה בטוח שזה הדבר הנכון, תומס?"

  "בעצמך אמרת שבסוף ננצח, אתה לא רוצה לקחת חלק פעיל במאבק?"

  "אתה אמיץ וחזק ותהיה לוחם, אבל מה אני אעשה?" שאל פרננדו.

  "המהפכה זקוקה גם לאנשי מנהלה, ואני משוכנע שיימצא לך תפקיד. אני רוצה להילחם. אם לא יהיה נשק עבורי, אלחם במשטה!" אמר וטפח על המשטה התלויה על צדו.

  "אתה בטוח?" חזר פרננדו על שאלתו, מבטא שוב את היסוסיו.

  "ככל שאנו מדברים, אני בטוח יותר".

  "ואמוֹס (נלך), אני מוכן לצאת להרפתקה", אמר פרננדו, ותומס חיבק אותו בחיבה.

   

  תוך זמן לא רב השלימו שני החברים את הכנותיהם ויצאו לדרך. הם נקבצו יחד עם מאות מתנדבים נוספים במחנה המורדים שבהרים, ושובצו לתפקידיהם. פרננדו התמנה לפקיד אפסנאות ותומס שובץ כלוחם בצוות של עשרה מתנדבים חדשים כמוהו. מפקדו היה אחד הלוחמים הוותיקים, שליווה את קסטרו מאז ששב מן הגלות ונחת שוב בקובה. כפי שצפה תומס, לא היו בתחילה רובים לכולם, והוא שמח על המשטה שלא משה מירכו. בקרבות הגרילה שניהלו נגד כוחות הצבא, הצליח תומס לא פעם לגבור באמצעות המשטה על חיילים מצוידים בנשק חם. על גבורתו בשימוש במשטה נודע בין חבריו כ"אֶל מׇשֶטֶרוֹ" – "בעל המשטה". גם כוחות הממשלה של הגנרל בטיסטה שמעו על "אל משטרו" וחששו מאד מפניו. הם אף הכריזו על פרס של עשרת אלפים דולר אמריקנים למי שיסגיר אותו, אך חבריו לדרך ולנשק לא העלו כלל על דעתם לבגוד בו. בשלב מסוים ניכס לעצמו תומס תת-מקלע מאחד מקורבנותיו, אך מן המשטה לא נפרד. הוא הצטיין כלוחם בכל הקרבות שנערכו בין לוחמי הגרילה של קסטרו לחיילי הממשלה, ובמשך הזמן אף התמנה להיות מפקד צוות.

  צבא הגרילה של קסטרו הלך והתעצם עם הצטרפותם של עריקים רבים מצבאו של הגנרל בטיסטה, עד שבינואר 1959 נמלטו הגנרל בטיסטה והנשיא "הנבחר", ובפברואר התמנה קסטרו לראש ממשלה, והפך למעשה לשליט קובה.

   

  תומס חזר לכפרו, ומהר מאד גילה שקשה להתפרנס מתהילת העבר, וחזר אל שדות קני הסוכר. המשטה של תומס, שכבר טעמה את טעמו המתוק של דם האויב, שבה אל המתיקות הישנה והמוכרת של קני הסוכר. תהילת עברו כלוחם וכמפקד הקנו לו קידום והוא הפך להיות מנהל עבודה - ראש צוות של קוצרים.

   

  המשטה באוסף הסכינים שלי דומה למשטה שהיתה צמודה לירכו של תומס - גם היא מתוצרת קורנטה. בצידו הבלתי חרוט של הלהב מודבק פתק, שבין היתר מפרט את נתוני המשטה, כמודל 127, 18 אינץ'. קיבלתי אותה במתנה מערני בננו, כשחזר מביקור בחבל צֽ'יאפׇּס במקסיקו. היא משמשת שם ככלי עבודה נפוץ, אך האינדיאנים משתמשים בה גם ככלי נשק, במרידותיהם כנגד השלטון המרכזי.

   

  אורכה של המשטה מתאים לאורכם של כף ומזלג אפריקניים מגולפים בעץ, המקשטים את הקיר של פינת האוכל בביתנו. תקעתי מסמר נוסף בקיר, והמשטה שלי, שמעולם לא קצרה קני סוכר, וגם לא ראשי אויבים, שוכנת כבוד על הקיר בין שני הכלים האחרים – ממש מערכת סכ"ום!

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     20/10/14 12:52:

   צטט: יסינראל 2014-10-20 12:17:55

   יופי של סיפור, עמוס. מפליגים אתך ליבשות שונות ופוגשים את הפרטים הקטנים והממשיים של המציאות.

   תודה רבה, שושן.

   אני שמח שאני מרחיב את רפרטואר המקומות שכבר ביקרתם בהם בפועל.

   כל טוב, עמוס.

     20/10/14 12:17:
   יופי של סיפור, עמוס. מפליגים אתך ליבשות שונות ופוגשים את הפרטים הקטנים והממשיים של המציאות.
     19/10/14 12:37:

   צטט: sari10 2014-10-19 12:27:49

   עמוס,
   חייכתי לסיום שלך...
   חובב סכינים, פגיונות ומשטות....
   איזה עולם יש לנו,
   איזה חיים שונים יש לאנשים
   תלוי היכן אתה נולד...
   נראה כל כך קשה ורחוק מאיתנו כאן.

   תודה רבה, שרי.

   הסכינים שלי באמת הפגישו אותי עם תרבויות שונות ואורח חיים שונה של אנשים, כאשר כל חברה מייחסת ערך ומשמעות שונים לפגיונות והסכינים.

   לעתים אלה כלי עבודה - כמו שתי המשטות שלי, ממקסיקו ומצילון; לעתים אלה אמצעי הישרדות ולעתים אלה כלי מלחמה. רוב הפגיונות שלי הם פשוט מזכרות לתיירים.

     19/10/14 12:27:

   עמוס,
   חייכתי לסיום שלך...
   חובב סכינים, פגיונות ומשטות....
   איזה עולם יש לנו,
   איזה חיים שונים יש לאנשים
   תלוי היכן אתה נולד...
   נראה כל כך קשה ורחוק מאיתנו כאן.

   ארכיון

   פרופיל

   עמנב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין