עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  האולימפיאדה שלי

  ימי תשובה

  14 תגובות   יום ראשון, 8/9/13, 20:32

    

  הימים הללו, שבין ראש השנה ויום כיפור, נקראים במסורת היהודית "עשרת ימי תשובה", ימים שבהם אנו מבקשים סליחה מהאדם והמקום, לגבי כל השגיאות והטעויות שעשינו בשנה היוצאת. זהו זמן ניקוי השולחנות בלוח השנה היהודי, לעניות דעתי, לוח השנה העתיק ביותר של המין האנושי, ככה אני לפחות מסביר לקולגות הקנדים שלי, אף עם אחר לא סופר 5774 שנים, סופרים וסופרים, איך השנים מתגלגלות. איך אנחנו מחליפים שנה בשנה ורואים את העולם משתנה כל כך מעט מול עיננו, או שבעצם כל כך הרבה. מצד אחד החיים נראים כאילו הם חוזרים על עצמם באותו סדר מחזורי בלתי נגמר, בני האדם מבלים את חייהם בין אסונות הטבע שמורידים אותנו אל תחתיות התהום, לבין חיוכי המנצחים באולימפיאדות המקרבים אותנו אל יושבי השמיים. בין לבין החיים זורמים להם, בלי הרבה שינויים. במיוחד כאן אצלנו, על גדות האוקיאנוס הפסיפי. מכאן כל השינוים נראים רחוקים. למשל ראיתם כמה צוררים נעלמו מחיינו בשנים האחרונות, לאן נעלמו כל הרשעים המיתולוגים של העולם הזה. איפה קדאפי? איפה בין לאדן? איפה קים ג'וג איל? את ברז'נייב הותיק של ילדותינו החליף פוטין הנוקשה של הדור הנוכחי. אבל שלא יהו לכם שום אשליות, פוטין אולי קשוח אבל העסקה על המלחמה הבאה כבר נסגרה השבוע בסנט פטרבורג. תהיו בטוחים שבחדרי חדרים כל מה שהעסיק את פוטין זה לדאוג שהצד המנצח לא יקשור שום חוטים מקשרים בין המשטר הפושע של הרודן האחרון, לבין מחסני האספקה שלו. הדבר האחרון שהרוסים רוצים זה חרם בינלאומי על המשק שלהם. "ראית את נתוני שוק העבודה האמריקאי באוגוסט?" שואל החבר ריצ'רד ל. בתור אל הבופה של ארוחת החג, "המכונה כבר יצאה אל הדרך".

  http://www.forbes.com/sites/abrambrown/2013/09/06/u-s-added-169000-jobs-in-august-unemployment-drops-to-7-3/

  כבר כמה שנים שהחבר ריצ'רד מנסה לשכנע כמה מהחברים שלו בלוס אנג'לס לעשות סרט על אחד הרשעים האולטימטיבים של המאה הקודמת, ד"ר ג'וזף מנגלה, אם אתם מחפשים טאבו בעיר המלאכים, הנה קיבלתם אותו, אף אולפן עדיין לא העיז לשרטט את הפורטרט של האיש  המטורף והמעוות הזה, יכול להיות שבצדק. "אני רוצה להאמין שהמין האנושי השתנה" אמרתי לו, "לא יכול להיות שב 5774 אנשים יהרגו אנשים אחרים בגז והעולם יעמוד מנגד ויעצום עיניים". אני חוזר לשולחן שעסוק בענייני פסטיבל הקולנוע המתקרב ומזכיר לעצמי ש "אני רוצה להאמין" היו
  המילים שבהן התחלתי את המשפט האחרון שלי.

   

  **

  כמו בכל השנים האחרונות קיבלתי ברכת שנה טובה אלקטרונית מראש ממשלת קנדה, מר סטיבן הרפר, הידיד הטוב ביותר של ישראל בעולם המערבי היום. חברים זה טוב.  

  On behalf of the Government of Canada, I extend best wishes to the Jewish communities across Canada and around the world as they mark the beginning of Rosh Hashanah. The start of the New Year is a sacred occasion, during which friends and family gather together to celebrate, reflect on the past year, and look to the year ahead with hope and anticipation. This occasion also presents an opportunity to acknowledge the immense contributions – both past and present – made by the Jewish community here in Canada, which has greatly enriched our nation. “Once again, Laureen and I wish all those celebrating Rosh Hashanah joyous festivities and a new year full of health and happiness. “Leshana Tova Tikatevu V’Techatemu”

   

  תמיד נחמד לדעת שמעריכים את התרומה שלך, כל אחד צריך מדי פעם טפיחה על השכם. בימי תשובה אפשר וצריך גם להחזיר טפיחה. אחרי הכל, הרפר הוא כמעט ראש הממשלה היחידי הכרתי, הוא נבחר לתפקיד בפברואר 2006, שמונה חודשים אחרי הנחיתה, ובסך הכל החיים בסדר, שקט שלווה וביטחון. אבל אם יש תחום אחד שבו אפשר לבקר את הרפר זה המשק המקומי. בדיוק בערב ראש השנה פירסם הפורום העולמי את מדד התחרותיות הגלובלי השנתי שלו וכמו בשנה שעברה קנדה דורגה במקום ה 14, רק לפני ארבע שנים, ב 2009 היינו מדורגים במקום התשיעי בעולם. "אנחנו נמצאים על מסלול שיהפוך אותנו לכלכלה בינונית" טענה לשכת המסחר הלאומית בהודעה שהוציאה לעיתונות. הנתון המדאיג ביותר הוא תחום החדשנות, שבו הדרדרה קנדה עד למקום ה 25 בעולם, כתוצאה מחוסר השקעה במחקר ופיתוח. רק לפני שנתיים עוד היינו במקום ה 15 בעולם.  

  http://business.financialpost.com/2013/09/04/canada-economy-innovation/

  יכול להיות שסבב התיקים שהתקיים בממשלה הקנדית בתחילת החודש יוציאו אותנו לדרך חדשה, אבל לפחות על פי השנים האחרונות התחום הכי בולט שבו משקיע הממשלה של הרפר זה בינוי ותשתיות. כבר שמונה שנים שהעיר הזאת, אחת היפות בעולם, היא אתר שיפוצים אחד גדול ומתמשך. מילא בעשור הקודם, הייתה כאן אולימפיאדה לארח, אבל גם עכשיו אי אפשר לנסוע שלושה בלוקים בעיר הזאת מבלי להתקל באיזה צוות חפירות באמצע הכביש. לא פלא שהכלכלה עומדת במקום, היא פשוט מאחרת להגיע לעבודה. 

  **

  אבל אחרי הכל אנחנו עכשיו בימי תשובה וחשבון נפש, ואדם צריך להיות אסיר תודה על מה שיש ולקוות ולהאמין שהעתיד יהיה קצת יותר טוב ואם אפשר אז גם קצת מתוק לא יזיק. בדיוק כמו בארוחת החג של ידידתי אשת המדיה והאירועים רורי ריצ'רדס שמארחת אותנו בקומה התשיעית המפורסמת שלה. רק לפני שבועיים היא חזרה מחודש וחצי באירופה, כולל שבוע בחווה חקלאית מבודדת בטוסקנה, ועדיין היא מצליחה להרים אירוע לארבעים איש כאילו בלי להתאמץ, מקצוענית אמיתית. כמו תמיד היו לה סיפורים מצחיקים, כמו המפגש האכזרי עם עכבישה איטלקיה עצבנית מהחווה, סיפור שישר הזכיר לי את הסרט הקלאסי "נשיקת אשת העכביש" שהביא לוויליאם הארט את האוסקר על התפקיד הראשי. נחמד שאפשר לערב אחד להתנתק מצרות היום יום ולהנות קצת
  מהחיים. חברים זה טוב.

   

  **

  אז אם כבר דיברנו על פסטיבלים. אז אי אפשר שלא להזכיר את פסטיבל הפרינג' שמציף את רחובותינו בימים אלו ממש, 90 הופעות ב 11 לילות. מהחמישי ועד ל 15 לספטמבר. (http://www.vancouverfringe.com/ ) תיאטרון שווה לכל נפש. בין לבין הקהילה שלנו מתכנסת לפתיחת הקמפיין השנתי שלה ביום שלישי, העשירי לחודש, לערב עם הקומיקאי האמריקאי ג'ייסון אלכסנדר, בתיאטרון המלכה אליזבת, נראה לי שהולך להיות ערב משעשע. אותו הבניין אגב, יארח בסוף החודש את ההפקה הבימתית של "סוס מלחמה" היישר מברודווי. למי שבכל זאת זקוק לקצת ניחוחות של אבק שריפה.  (http://vancouver.broadway.com/shows/war-horse-baa/) בסוף החודש מגיע אלינו גם פסטיבל הסרטים השנתי של וונקובר שאותו יפתח השנה (26 לספטמבר) סרטו החדש של אלכסנדר פיין, "נברסקה", קוראינו הותיקים ודאי זוכרים את חיבתי הרבה לקולנוע של פיין שמשרטט גברים אמריקאים במשברי החיים ("דרכים צדדיות", "לגבי שמידט", "הצאצאים"). התעשיה המקומית תציג השנה את סרט הבכורים של הבמאי המקומי, בן רטנר, Down river. קוראינו הממש ותיקים אולי זוכרים את הפוסט הזה שמספר איך השתתפתי בצילומי סרט קצר של רטנר, בתוך בריכה באמצע פברואר. עיר קטנה, גדולה ( http://cafe.mouse.co.il/post/2040439/ )

  עוד אחת מגולות הכותרת של הפסטיבל היא סרט בכיכובו של הכוכב הקיץ העירוני שלנו, השחקן קורי מונטית (glee) שהלך לעולמו הקיץ עם איזה מחט מורעלת בבית מלון בדאון טאון וונקובר.  בסך הכל יוצגו בפסטיבל 340 סרטים מ 75 מדינות, כולל 90 סרטים קנדים. עוד אין פרטים לגבי סרטים ישראלים, נעדכן בהמשך.

  http://www.theglobeandmail.com/news/british-columbia/dramatic-corey-monteith-role-to-highlight-vancouver-film-fest-offerings/article14110264/

   

  **

  אז הילדים חזרו לבית הספר וגם יום העבודה כבר מאחורינו, אבל יום כיפור עדיין לפנינו. זמן לנקות את השולחנות, אז סליחה אם פגעתי במישהו, אני מאוד מקווה שלא. ותודה על כל הזמן הקדשתם עבורי בשנה היוצאת, אם בקריאת הבלוג הזה, אם בתגובות כאן או בפייסבוק, או בקריאה של הספר שלי "הנסיך השגרתי" שמאז הלידה המלכותית בחודש יולי זוכה להרבה יותר תשומת לב מצד הגולשים. תודה לכולכם ואחלה שנה שתהייה לכם.

  http://www.amazon.com/THE-ORDINARY-PRINCE-ebook/dp/B008EM0G14

   

  **

  בבוקר שאחרי ארוחת החג אצל רורי אני הולך, כמו רבים מחברי הקהילה, לשמוע את השופר, באולם הג'ול ביחד עם משפחת הכולל הגדלה של וונקובר. שם תמצאו אותי גם בארוחה המפסקת, אני מעולם לא מנסה לעשות חשבון נפש עבור אנשים אחרים, אבל אם אנחנו עדיין כאן, סופרים וסופרים את השנים, אולי הגיע הזמן שכולנו נביט במראה וננסה להבין מה אנחנו עושים מדי יום, בין אדם לחברו, ובין אדם למקום. כי אחרי ארוחה אצל רורי, אפשר להשמיע כאן רק אמן אחד. ניצחי, מקורי, מיוחד. אמן שתמיד היה חד כמו תער ואמר את האמת הכואבת, יישר בפנים. אם אתם רוצים, תמיד אפשר גם ככה. קבלו ספיישל יום כיפור, "כולם יודעים"  – לאונרד כהן.

   

  https://www.youtube.com/watch?v=GUfS8LyeUyM

      

  דרג את התוכן:

   תגובות (14)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     13/9/13 18:04:
   גברת face החביבה הצטרפה אלינו. ספרים זה כיף, אני מאחל לך עותק אישי בעברית עם חתימת המחבר, שנה טובה וחתימה טובה לכולם.
     13/9/13 12:46:

   טוב dear

   עכשיו נוסף לו עוד אחד [ספר] לרשימה.

   וכן. ייקח לי קצת זמן. 

   ואהבתי את מה שכתוב עליו שם באמזון!

    

   שנה מלאה המון המון טוב! לנסיכים, פשוטי העם וגם לך! 

     10/9/13 05:15:
   גברת ההלך, עכשיו את יודעת שאני חייב ללכת ל "נברסקה" ובגלל שיש לנו כל כך הרבה מהמשותף, אני בטוח שגם את אהבת את האלבום של הבוס שנקרא באותו השם...אז כמו שאומרים המשך יבוא...חתימה טובה וד"ש למאדים.
     10/9/13 05:13:
   תודה רבה שטוטית, תמיד שאני מתגעגע לקצת אקשן אני קופץ לבלוג שלך...:) רק בריאות ואושר.
     9/9/13 23:35:
   גם אני אהבתי את הסרטים של אלכסנדר פיין, כרגיל נהנתי לקרוא. גמר חתימה טובה שחרולו.
     9/9/13 21:15:
   חשוב שאתה זוכר שאתה ישראלי. שנה טובה ובטוח שקטה במערב הרחוק:)
     9/9/13 18:34:
   תודה רבה נוש3 על התגובה, כמו כל המהגרים, אני חלק מהחברה המקומית אבל שומר על זהותי אותה לא אוכל (ואני גם לא רוצה) לשנות. שנה טובה גם לך, אני מחזיר לך את אותם האיחולים.
     9/9/13 11:09:
   איזה פוסט. אופטימי ורחב יריעה. הרבה הוקרת הטוב יש כאן . נקרא שהכית שורשים שם (למה לעזעזל הכית ?) וקשרת קשרים טובים ויחד עם זאת ניזון עדיין מהמקורות הים תיכוניים. שנה נהדרת שתהיה לך. שימשכו הדברים הטובים. יום יום.
     9/9/13 11:05:
   אני לא בועז, אני שחר, אבל חתימה טובה גם לך, טולי.
     9/9/13 07:11:
   חתימה טובה, בועז.
     9/9/13 06:37:
   בועז ידידי, כמוני כמוך בכל הקשור לתרבות הרוסית, זה לא מבטל במאום את העובדה העצובה שבני עמנו תמיד סבלו שם מאוד מאנטישמיות, והנה היום, שאנחנו כמעט לא שם, התרבות המפוארת כמעט ונעלמה.... לא קראתי את הברכה של רה"מ "שלכם" אז אני לא יכול לעשות השוואות כמוך, לכן כל מה שנותר לי הוא לאחל לכולכם שנה מתוקה ומוצלחת וכמובן, חתימה טובה.
     9/9/13 05:53:

   שחר היקר,

   את הרוסים אני מעדיף לדעת בהקשרים תרבותיים, שהרי

   אנשי התרבות שלהם העשירו כול-כך את התרבות העולמית

   ונראה שבלעדיהם לא היינו מגיעים להיכן שהגענו.

   יפה הברכה שכתב  ראש הממשלה, יפה וטובה היא אפילו

   יותר מזאת שכתב "לנו" ראש הממשלה..., שלנו...

   שנה טובה ידידי, וגמר-חתימה-טובה!

   (~:

     9/9/13 03:51:
   נערה יקרה, תודה רבה, את נהדרת, רק שאת לא תצאי לי מהחלון ותעלמי...רק דבש!!
     9/9/13 00:50:

   שין יקירי,

   מודה שהפעם לא קראתי את הקישור של הפייננשל פוסט (אני אשוב אולי) לגבי הרוסים. שפעם הייתי קצת הרוסה עליהם מכל מיני סיבות. ובכלל בעיניי היסטריה והסטוריה, נדמה לי שכבר המלצתי לך על ספר שווה במיוחד. שאין לי מושג איך הוא נקרא בקנדית מדוברת. (בעברית זה הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם ... )

    

   וכמחווה לכהן הגדול. ולשנה המתחדשת קבל מכאן :))

    

   ''

    

   ושתהיה.מאושרת ומאד!

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין