עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  דברים שרואים משם

  תובנות בין תל-אביב לבאר-שבע

  0

  אם תרצו, אין זו מפלה

  3 תגובות   יום ראשון, 8/9/13, 12:17

  עוד לא יבש הדיו מאז שנדחתה תביעתה של תנועת 'אם תרצו' בבית-המשפט המחוזי וכבר השמאל הישראלי נושם לרווחה ורוקד על דמה של התנועה בו-זמנית: אם בית המשפט קבע שאם תרצו הם תנועה בעלת מאפיינים פאשיסטיים, הרי שאחרי שנים קשות של איומים, הכפשות ואלימות פוליטית ניתן הדין הציבורי על תנועתו של רונן שובל, ויש שיאמרו שבתמיכה לא רשמית של הממסד הפוליטי. השמאל, כאמור, ניצח בקרב לבינתיים, וגם אנשי הימין יכולים לראות בהפסד כהוכחה ניצחת לכך שבתי-המשפט בארץ הם אסופת סמולנים אקטיביסטיים שמוטים פוליטית ושמים מקלות בגלגליה של התנועה לציונות מתחדשת.

   

  מה שקשה לראות כרגע, בעת מצהלות השמחה על ההכרזה הלא-סופית, הוא שבין אם בעלת מאפיינים פשיסטיים או לאו, הצליחה התנועה לרשום הישגים לא מבוטלים במשך קיומה הקצר למדי: פעולות הסיכול הממוקד נגד מספר גופים מרכזיים בשמאל, בעיקר בעמותות ובאקדמיה, גרמה לשינוי מהותי ביחס הציבורי אליהן. הוקעתו של פרופ' ניב גורדון מהקונצנזוס והצגתו כבוגד, יחד עם מעורבות של התנועה בהגשת דו"ח חריף על הטייה פוליטית לועדת המל"ג שהמליצה לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון, הביאו לנטישתו של גורדון למחקר בארצות-הברית, בצעד שכנראה יוכח כצודק אך לא חכם בטווח הארוך. כמו צעד אחר שניסתה לקדם התנועה באותו הזמן, בהשבת יהודים לבתים השייכים להם בחוק בשכונת שייח ג'ראח ("שמעון הצדיק"), היה בעל אלמנטים של צדק מסוים אך ללא כל היגיון מעשי, מה שהביא לכשלון בפעולת הייהוד בסופו של היום.

   

  מאידך גיסא, הפעולה המרכזית באמת של אם תרצו הייתה דווקא פחות צודקת ויותר חכמה: כאשר נמצא אויב חדש לעם ישראל בדמותו של גולדסטון מהאו"ם נמצא הגיס החמישי שאחראי לדו"ח המרשיע, הוא הקרן החדשה לישראל שארגוניה סיפקו לדו"ח גולדסטון מידע רב על הנעשה במהלך מבצע "עופרת יצוקה". לא היה צריך להשתמש בציורים מסיתים כנגד נעמי חזן בכדי להפוך את הקרן לגוף אנטי-ישראלי ואנטי-ציוני שכל ארגוניו הוטבעו באות הקין גם אם הם אינם קשורים בעליל לסכסוך הישראלי-פלשתיני, ובכך הקרן החדשה לישראל הפכה בזירה הציבורית לקרן החדשה לפלשתין.

   

  הנזק כבר נעשה: עמותות השמאל נתונות תחת ביקורת חריפה בעוד עמותות הימין זוכות לתקציבים נרחבים, האקדמיה עומדת תחת מתקפה ונדרשת לשנות את תכניה בכדי שיהיו הולמים יותר לדרישות המדינה. מצד אחד אי-אפשר לאמר שתביעות התנועה הן מופרכות לחלוטין: יש הבדל חריף בין האגודה לזכויות האזרח, שלא משתפת פעולה עם סוגיות של זכויות המתנחלים ביו"ש מכיוון שהפגיעה בזכויות הפלשתינים חריפה יותר לטעמם מפגיעה בזכויות המתנחלים, ובין ארגון 'עדאללה' המנסה לשלול את קיומה של ישראל כמדינת העם היהודי. יש הבדל גדול בין הצבת גבולות לקריאות לחרם אקדמי מתוך כתלי האקדמיה ובין איום בסגירת מחלקה עקב דעות לא הולמות של ראשיה. רונן שובל ואנשיו שפכו את התינוק עם המים כאשר יצאו במלחמת חורמה כנגד כל מי שעומד מצדו השני של המתרס, הפכו בעצמם למנותקים מהמציאות בניסיון להבריח תורמים מאוניברסיטת בן-גוריון תוך כדי דרישה להפקיד כספים בקרן נאמנות עצמאית שלהם, ולא בהכרח יצרו את האפקט הרצוי מהספרון 'נכבה חרטא' שהושק בתגובה לספרון של 'השמאל הלאומי'.

   

  עתידה הנוכחי של התנועה איננו ידוע ותלוי בנדיבות לבם של התורמים מאמריקה, שכבר משכו את ידיהם בעבר בעקבות הפרסום של נעמי חזן עם קרן על ראשה בקריקטורה כמו-דר-שטירמרית. יכול להיות שגם פסק-הדין הנוכחי יביא לתוצאות דומות במערך התרומות של הארגון, מה שייתכן והיה קורא ממילא עקב מקרה הפסקת התרומות ל'לאטמה', אך עדיין קשה להאמין שהתנועה כולה תיעלם מהמפה הפוליטית ותחזיר את נשמתה לבורא, ורונן שובל עוד לא קיבל את גזר הדין שבו תנועתו ומצגת קבל עם ועדה כפאשיסטית. המאבק בין הגופים החוץ-פרלמנטריים בתמיכה אמריקאית עדיין לא נגמר, ותוצאותיו ימשיכו לחרחר ריב ומדון בשיח הישראלי בשנים הקרובות

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     19/9/13 07:15:
   ממליץ לשניכם, אם תרצו, לראות את הכתבה המקיפה שערכה תוכנית 'המקור' לפני כמה שנים על מאבקם של רונן שובל וחבריו במחלקה הסמולנית לפוליטיקה וממשל, עליו ביססתי לא מעט מדבריי: http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=779377 יותר מזה, אפשר לקבוע בבירור שהקונצנזוס בציבור נוטה יותר ויותר ימינה בימינו (כמו שהילה מציינת כאן), ועוד חזון ארץ-ישראל השלמה למועד חג שמח
     11/9/13 13:10:
   שופטי ישראל הם עצמם פאשיסטים יותר מכל תנועה הקיימת בארץ...לדעתי בתי המשפט צריכים לעבור טילטןל יסודי במשפטי הביזיון שלהם וחיבת היתר שלהם לסמאל בישראל.
     11/9/13 02:45:

   עוד לא יבש הדיו מאז שנדחתה תביעתה של תנועת 'אם תרצו' בבית-המשפט המחוזי וכבר השמאל הישראלי נושם לרווחה ורוקד על דמה של התנועה בו-זמנית: אם בית המשפט קבע שאם תרצו הם תנועה בעלת מאפיינים פאשיסטיים, הרי שאחרי שנים קשות של איומים, הכפשות ואלימות פוליטית ניתן הדין הציבורי על תנועתו של רונן שובל, ויש שיאמרו שבתמיכה לא רשמית של הממסד הפוליטי. (???)

    

   מה שקשה לראות כרגע, בעת מצהלות השמחה על ההכרזה הלא-סופית, הוא שבין אם בעלת מאפיינים פשיסטיים או לאו, הצליחה התנועה לרשום הישגים לא מבוטלים במשך קיומה הקצר למדי: פעולות הסיכול הממוקד נגד מספר גופים מרכזיים בשמאל, בעיקר בעמותות ובאקדמיה, גרמה לשינוי מהותי ביחס הציבורי אליהן. הוקעתו של פרופ' ניב גורדון מהקונצנזוס והצגתו כבוגד, יחד עם מעורבות של התנועה בהגשת דו"ח חריף על הטייה פוליטית לועדת המל"ג שהמליצה לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון, הביאו לנטישתו של גורדון למחקר בארצות-הברית, בצעד שכנראה יוכח כצודק אך לא חכם בטווח הארוך.

   "היחס הימני" ו"הקונסנזוס הימני" יהיה מדויק יותר.

    

   כמו צעד אחר שניסתה לקדם התנועה באותו הזמן, בהשבת יהודים לבתים השייכים להם בחוק בשכונת שייח ג'ראח ("שמעון הצדיק"), היה בעל אלמנטים של צדק מסוים אך ללא כל היגיון מעשי, מה שהביא לכשלון בפעולת הייהוד בסופו של היום.

   כאן אתה צודק - הצעד צודק אבל רחוק מחוכמה: זכות הקניין היא קדושה ורכוש שנגזל מבעליו עליו לשוב לבעליו. אבל אותו הצדק ואותה הזכות הם שיחזירו את בתי עכו, בית שאן, יפו, אשדוד, אשקלון ובאר שבע, וכן קטמון, טלביה, עין כרם, מלחה, בקעה, מוסררה, ליפתא, המושבה הגרמנית, המושבה היוונית, בית מזמיל (קריית היובל) ודיר יאסין (הר נוף) שבירושלים לבעליהם החוקיים, ובא לאל-קודס גואל.

    

   מאידך גיסא, הפעולה המרכזית באמת של אם תרצו הייתה דווקא פחות צודקת ויותר חכמה: כאשר נמצא אויב חדש לעם ישראל בדמותו של גולדסטון מהאו"ם נמצא הגיס החמישי שאחראי לדו"ח המרשיע, הוא הקרן החדשה לישראל שארגוניה סיפקו לדו"ח גולדסטון מידע רב על הנעשה במהלך מבצע "עופרת יצוקה". לא היה צריך להשתמש בציורים מסיתים כנגד נעמי חזן בכדי להפוך את הקרן לגוף אנטי-ישראלי ואנטי-ציוני שכל ארגוניו הוטבעו באות הקין גם אם הם אינם קשורים בעליל לסכסוך הישראלי-פלשתיני, ובכך הקרן החדשה לישראל הפכה בזירה הציבורית לקרן החדשה לפלשתין.

   שוב, בזירה הימנית - לא הציבורית. וחטאה הנורא של הקרן הוא שארגוניה סיפקו מידע לגורם רשמי של האו"ם, אותו או"ם שרק בזכותו קיימת מדינת ישראל? מעולם לא שמעתי טענות על אמיתותו של המידע (אם יהיו טענות כאלה, אני משוכנע שיינתן להם מענה הולם) - רק על עצם הפשע שבמסירתו ל"אויב".

    

   (...)

    

   עתידה הנוכחי של התנועה איננו ידוע ותלוי בנדיבות לבם של התורמים מאמריקה.

   בראבו. המשפט המדויק ביותר בפוסט (לא שיש מתחרים רבים על התואר... לשון בחוץ).

    

   המאבק בין הגופים החוץ-פרלמנטריים בתמיכה אמריקאית עדיין לא נגמר, ותוצאותיו ימשיכו לחרחר ריב ומדון בשיח הישראלי בשנים הקרובות.

   אני מבקש: ככל הידוע לי רק "אם תרצו" הפאשיסטית (תבע אותי, רונן לשון בחוץ) נתמכת ע"י אמריקנים מפוקפקים. הקרן החדשה נתמכת ע"י ממשלות נבחרות במדינות אירופאיות וע"י האיחוד האירופי.

   ארכיון

   פרופיל

   yuval oren
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין