עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  האולימפיאדה שלי

  ימי הכלב

  18 תגובות   יום שני, 15/7/13, 01:05

  מעניין שדווקא לביטוי האנגלי הכל כך מוכר dog days דווקא לו, אין שום מקבילה עברית ראויה לשמה. אולי יש ואני לא זוכר או לא מכיר אותה, אבל ככל שאני חושב על כך יותר, אין לנו ימי כלב בעברית. (http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_Days) יש לנו בעברית "קור כלבים" אבל זהו ביטוי שהוא הרבה יותר קרוב ל  raining cats and dogs שהמקבילה העברית שלו היא גשם זלעפות. אבל ל dog days אין לנו שום דבר שעולה על דעתי. ימי הכלב הם הימים הארוכים והאיטיים של הקיץ, ימים שבהם שום דבר לא קורה. בניו יורק הלוהטת הימים הללו היתרגמו למסך הגדול בשלל סיפורים, אחד המוכרים שבהם הוא סרט המופת של הבמאי סידני לומט  dog day afternoon  שסיפק לאל פאצ'ינו הצעיר מועמדות לאוסקר על הופעה מדהימה. הסרט של לומט היה מועמד לחמישה אוסקרים ולקח אחד עבור התסריט המשובח של פרנק פירסון, בעברית קראו לו "אחר הצהריים של פורענות". http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_Day_Afternoon

  אגב, זהו סרט שאני ממליץ בחום לראות גם עבור תלמידי משחק וגם תלמידי תסריטאות, פשוט יצירת חובה. דוגמא אחרת היא דרמת ההתבגרות sleepers של בארי לוינסון, עם הסיפור של ארבעת חברי הילדות שנכנסים לבית כלא לנוער, עוברים התעללות מידי הסוהרים וחוזרים לסגור את המעגל עם רצח בעל אליבי מושלם. גם דסטין הופמן וגם רוברט דה נירו נתנו בסרט הזה הופעות אורח בלתי נשכחות. אבל בואו לא נסטה מהשאלה המרכזית כאן, איך יתכן שבמדינה רותחת כמו ישראל ועם שמדבר שפה כל כך עשירה ועתיקה ומגוונת, אין לו משפט שיתאר את הימים הקשים הללו של הקיץ. יש לנו את שירים שנקראים "ימי ראשית הקיץ", "ימי חמסין", יש "זרעי קיץ", אבל ימי כלב אין לנו, או לפחות אני לא מכיר. אז מה אני יכול לעשות? אני יכול רק לספר לכם על ימי הכלב הקנדים, הימים הללו שטופי השמש, ימי החום שבהם כולם רוצים להיות מחוץ לבית, כל הזמן, או לפחות כמה שאפשר. עבור ימים כאלו וונקובר זכתה במוניטין שלה בתור בועת סבון מרוחקת על גדות האוקיאנוס הפסיפי. מסכי הטלוויזיה מספרים על האסונות שפוקדים את קנדה בשבועיים האחרונים ואנחנו מצקצקים בלשון ולוגמים עוד כוס של יין לבן מצונן היטב. גן עדן עכשיו. 

  **

  על השיטפונות המטורפים של שלהי יוני בעיר קלגרי, השכנה שלנו 970 קילומטר מזרחה, הרחבנו בפוסט הקודם, זה שנכתב עוד לפני יום קנדה. יום ההולדת ה 146 של ארץ המייפל, נחגג בכל רחבי היבשת בשרשרת פסטיבלים באדום ולבן, ואילו אצלנו נפתח הבוקר עם הידיעה על מעצרם של שני תושבי סארי, עיר הפרבר הגדולה ביותר של וונקובר, שעל פי החשד תכננו לבצע פיגוע בנוסח מרתון בוסטון במהלך החגיגות בעיר הבירה של הפרובינציה, ויקטורה. באירוע היו אמורים להיות 40 אלף איש ושני החשודים, גבר ואישה בשנות השלושים לחייהם, תכננו לפוצץ שלושנ סירי לחץ בתוך קהל החוגגים. "דוקטרינת אל קאיעדה" הגיע עד אלינו, אל חוף האוקיאנוס השקט.

  http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/story/2013/07/09/bc-korody-nuttall-bomb-plot.html?cmp=rss

  ג'ון נאטל (38) שהוגדר על ידי עורך דינו כמוזיקאי מוכשר בעל נפש של נער בן 16, והחברה שלו אמנדה קורודי(29) שנכשלה אפילו בניסיון שלה להיכנס לעסקי הליווי והעיסוי, היו במעקב מזה כמה חודשים בעקבות מידע מודיעיני שהגיע למשטרה מהקהילה שמסביבם. השכנים סיפרו למצלמות הטלוויזיה שנאטל היה מסתובב מחוץ לבית ומדבר בטלפון הסלולרי בקולי קולות על הכוונות שלו, המשטרה הקנדית עצרה אותם והציגה לציבור שלוש פצצות מאולתרות באותו הנוסח שבהם השתמשו המפגעים במרתון בוסטון. השניים הובאו השבוע לבית המשפט להופעה ראשונה וכנהוג במקומותינו, המשפט יתחדש רק בחודש הבא, עכשיו קיץ. ימי כלב, מין הסתם עבור צמד האידיוטים האלו, אלו רק תחילתם של המון לילות במכלאה הסגורה.

  **

   עוד לא הספקנו לגהק מעל הסיפור החצי מגוחך חצי עצוב הזה של צמד האידיוטים מסארי וביום השלישי של יולי הוכה מחוז קוויבק בתאונת הרכבת המחרידה שהחריבה את העיירה השלווה לאק - מאגנטיק באישון לילה.

  http://www.haaretz.co.il/news/world/america/1.2065004

  הרכבת שכללה 72 קרונות (!!) של נפט גולמי והייתה נהוגה על ידי "טייס אוטומטי" דהרה באישון לילה אל העיירה הצרפתית השלווה והמנומנמת, מרחק שעה נסיעה דרומה מבירת המחוז - קוויבק סיטי. בכל יום שעובר מאז האסון מתגלות עוד ועוד גופות של קורבנות תמימים, ונכון לכתיבת שורות אלו, מספר הנספים עומד על 30. החיפושים אחרי כחמישים נעדרים נוספים עדיין נמשכים. כמובן שהאסון הרכבת המחריד ביותר שידעה קנדה מזה 103 שנים, עורר מיד דיון ציבורי לגבי נוהלי הבטיחות של הובלת הנפט, מה שהזכיר לכולם שהממשלה הפדרלית בראשות סטיבן הרפר, מאלברטה, מחוז הנפט, רוצה למתוח צינורות הובלה לכל אורך המדינה. ראשי חברות הנפט הגדולות, הוציאו הודעות השתתפות בצער התושבים וטענו כי אף אחד מהם לא מרוויח שום סוג של הון מאירועים טרגיים שכאלו, אבל סביר להניח שהנושא יחזור לסדר היום כאשר הפרלמנט יחזור מפגרת הקיץ ובקוויבק יקומו האבלים מצערם. חברת דירוג האשראי מודי'ס כבר הודיעה כי היא תעריך מחדש את חישובי העלות- תועלת של פוליסות הביטוח שלה לחברת הרכבות, מה שברור לכולם יביא להעלאה נוספת של מחירי הנפט, שגם ככה שברו אצלנו השבוע שיא מקומי עם 1.5 דולר לליטר. מי שמתכנן לבלות את הקיץ בנהיגה בכבישי הפרובינציה כדאי מאוד שיכין את הארנק.

  http://www.cbc.ca/news/business/story/2013/07/11/moodys-rail-costs.html

   

  **

  אבל כאילו שהאלים החליטו שזה עדיין לא מספיק, רק חלפו יומיים והנה מכת טבע חדשה, הפעם על העיר הגדולה ביותר בקנדה, טורונטו. בתוך יממה אחת, היום השמיני של חודש יולי, נחתו על העיר בבת אחת 100 מילימטר של גשם, ככה באמצע הקיץ. הגשמים המרובים הביאו להצפה מטורפת של העיר, מערכת הכבישים והרכבות שותקה, חמישים אלף צרכנים נותקו מהחשמל, ואלפי בתים סבלו מהצפה במרתפים. שלא לדבר על כמה אלפי תיירי קיץ שהחופשה השנתית שלהם פשוט התחרבנה לחלוטין.

  http://www.cbc.ca/news/canada/toronto/story/2013/07/09/toronto-rain-flooding-power-ttc.html

  כמובן, שגם כאן, מיד התעורר דיון ציבורי על הצורך בשיפוצים מאסיביים של העיר, מערכת הניקוז הישנה שלה ומערכת החשמל שזקוקה לשדרוג רציני. זה ייגמר בכמה מיליארדים טובים, אבל מה זה כמה מיליארדים בקנדה, במיוחד כשמדובר באיכות החיים של התושבים. איכות חיי התושבים היא המשימה החשובה ביותר בתיק העבודה של כל פוליטיקאי קנדי, בדיוק כמו שצריך להיות בכל העולם. מכוניות ומכשירי חשמל שצפים באמצע הרחוב זה רע מאוד לפוליטיקאים.

  **

  אז אם כבר אנחנו בפוליטיקה ובענייני הגז, אז עוד לפני שרשרת האסונות הללו, הכריזה ממשלת הפרובינציה של בריטיש קולומביה על הסכם גז המתגבש עם חברת הגז הממשלתית של מאלזיה, פאטרונס. תכנית שתכניס 16 מיליארד דולר לכיסי הממשלה המקומית שלנו.

  http://business.financialpost.com/2013/06/12/global-energy-giants-dead-serious-about-b-c-natural-gas-says-minister-after-petronas-unveils-16b-investment/?__lsa=da54-5cbb

  כזכור ראש ממשלת הפרובינציה שלנו, כריסטי קלארק, ניצחה בבחירות אחרי שהתמקדה במסע הבחירות שלה ביצירת עתיד טוב יותר לילדינו, בזכות מחיקת החוב הממשלתי (הפרובנציאלי) שעומד כיום על 62 מיליארד דולר. עסקת הגז הצפויה תימחק את כמעט רבע מהחוב הזה בין לילה אחד, עסקה נוספת, קטנה יותר, עדיין נמצאת בשלב חילופי הניירות. קלארק הייתה עסוקה גם החודש במערכת בחירות, מסוג שאינו מוכר בארץ, אבל עובד נהדר בשיטה המקומית. מחוז הבחירה המקורי של קלארק הוא שכונת פוינט גריי, "הסביון" של וונקובר, אבל בזמן שהיא הייתה עסוקה במסע בחירות בכל רחבי הפרובינציה כדי להוביל את המפלגה הליברלית לשלטון. היא הפסידה את הכיסא האישי שלה במחוז הבחירה שלה. מה עושים? איך מכניסים את ראש הממשלה לבית הנבחרים, מחפשים מחוז אחר, בו יש רוב ברור למפלגה הליברלית, הנציג הנבחר מודיע לפרלמנט שהוא מתפטר מתפקידו, קלארק שוכרת/רוכשת בית באותו מחוז, במקרה שלנו שכונת מערב-קולונה, עיר של 150 אלף איש המרוחקת 5 שעות נסיעה מוונקובר. היא עוברת לגור שם ומנהלת מסע בחירות חדש מול היריב המקומי, מנצחת אותו ברוב של 60 אחוז וזוכה בכיסא חדש בפרלמנט. עוד באותו היום זוכים תושבי קולונה לשמוע על פרוייקט שיפוץ כבישים גדול שמגיע בקרוב לעיירה שלהם, כראוי לאזרחים משלמי מיסים נאמנים. ככה זה אצלנו, גם פוליטיקה היא עניין של גיאוגרפיה. 

   

  **

  כי בזמן שהמדינה הענקית שמסביבנו סובלת מימים נוראים, בוונקובר השקיעות ממשיכות להיות פנטסטיות, כולם מצקצקים בלשון ומורידים עוד שיפוד מהגריל. ביום קנדה התארחתי אצל רזי ורותי לארוחת צהריים, המון תודה חברים, אתם על הכיפאק. אחר כך קפצתי עם הבנקאי הצעיר מתיו וו. והחברה שלו אנה, לבר בי קיו השנתי של הרבי שמוליק מהכולל. כל המי ומי היו שם. החל מזוג הקיבוצניקים הצעיר, אביחי ש. ובת זוגתו, ליאור ב.י שחזרו מהחתונה הגלילית שלהם. דרך ריקי א.שמטפסת בשבילי ההרים והתודעה האנושית, תומר ודר ג. והצאצאית המקסימה שלהם. האימא המשקיענית לימור ס. שהגיע לפגרת ההוקי בנשימות אחרונות. ג'ניה ונטליה הביאו את חבורת הילדות שלהן, היילי מ. הציגה את אתר האינטרנט החדש שלה, תתחדשי חברה.  שימי י. בעזרת עמרם ודיאנה תפעלו את "המייפל גריל" והאכילו קרוב ל 200 איש שהם המשפחה המורחבת של הקהילה שלנו. כי ככה מבלים אצלנו את הקיץ, בזמן שכל העולם עסוק באסונות.

   

  **

  בזאת עוד לא נגמר השבוע,  בתחילת השבוע ישבתי לקפה עם דיוויד ברסון, לשעבר מבכירי הפדרציה ולאחרונה הנציג של אוניברסיטת בן גוריון בוונקובר. לדיוויד יש מסגרות אקדמאיות מאתגרות לבוגרי אוניברסיטאות צעירים, שמוכנים לנסות בין סמסטר אחד לשנה אקדמאית מלאה בקמפוס של באר שבע. סיפרתי לו בסוד, שרק מעטים יודעים, שאני נולדתי במקור בבירת הנגב, בזמן שהוריי היו שם בשנת שירות, לגבעה שבעמק הגעתי רק אחרי שלושה חודשים. כך שיש לי סימפטיה מובנית והערכה עמוקה לכל מה שקשור לבאר שבע. אם יש לכם סטודנט מתוסכל בבית שמחפש חוויה קצת שונה חפשו את דיוויד, יש לו מה לספר לכם. כי אני מכיר כמה חבר'ה טובים שיוצאים מהאוניברסיטה הזאת, כמו אוהד ג. המשורר שהלך לבית ספר לעסקים וביחד עם החברה שלו אילנה פ. הזמינו אותי לבר בי קיו של סוף השבוע הזה. מה אני אגיד לכם, אחרי שבועיים של dog days הכלב הזה סובל מעודף של hot dogs. שרק תהיו לי בריאים.

   

  **

  במסגרת הפינה שלנו "מוזיקה-קנדית-נהדרת-שמעולם-לא-שמעתם-עליה-אבל-בטוח- תאהבו". אני מציג לכם את סם רוברטס ממונטריאול ולהיט שלו משנת 2003 שנקרא באנגלית brother down, אני לא יודע איך לתרגם את זה לעברית, אבל שורת הפזמון החוזר הנהדרת מתארת כל כך נכון את חיי היום יום כאן, ואולי גם במקומות אחרים, אצלי היא לא יצאה מהראש במשך כל השבועיים האחרונים. "אני חושב שחיי חולפים על פניי", סם רוברטס, בבקשה.

  http://www.youtube.com/watch?v=71EnaOs-Xdk

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (18)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/7/13 17:42:
   תודה רבה לתושבות בינג'ינג היקרות, אני חייב להודות שמעולם לא שמעתי על הביטוי הזה - "זה כלב" - אבל שמחתי להכיר. אני מכיר הרבה ביטויים בעברית על כלבים, אבל לא את הביטוי שבכותרת הטור. המשך קיץ נעים לכן.
     18/7/13 16:25:
   כלבים די מאיימים מצאת בקנדה, הכאילו-רוגעת. יש, יש בעברית ביטוי בסלנג : "זה כלב" שמכוון לומר: זה כלום, זה שום דבר (לעומת משהו אחר), זה חסר ערך... כנראה שאלנו את האמירה משפות אחרות ומתרבות רחוקה בזמן, שבה הכלבים היו חסרי מעמד. ממש לא כמו היום. הזדמנות למסור דרישת שלום חמה לכלבי 'ליהב' - מלך הבית, ולכלב מולך אחר, כלבו של יאיר גרוסמן מהבלוגוספירה. [שושן]
     16/7/13 07:49:
   תודה מכבית, אשמח מאוד לקרוא את הספר, אם וכאשר.
   שבתי וחרשתי את האסון. נורא. אני חולקת אתך את החיבה לבאר שבע כפי שהיתה פעם, ממליצה על הספר "באר שבע סיטי" מאת אורי דותן (בוכנר) שאהבתי לערוך ומחזירנו לימים אחרים, סוג של נוסטלגיה. סם רוברטס אכן הִנעים :))
     15/7/13 21:25:
   תודה לך נערה יקרה, למה לי זה לא עולה? *בונבוניטה, שני הביטויים מוזכרים בפסקה הראשונה של הבלוג, אבל תודה שעברת כאן בשם אגודת חובבי החיות.
     15/7/13 21:23:
   מיכלי, את מצחיקולה.
     15/7/13 20:54:

   אני שמה. אבל זה לא נקרא שחזרתי. טוב? (רק עברתי לרגע) חיוך

    

   ''

     15/7/13 20:34:
   כאן כלכך חם שכלב לא נראה ברחובות...
     15/7/13 19:22:

   צטט: sbhsport 2013-07-15 10:05:05

   הייתכן ששמעת את הביטוי הזה בשפות אחרות? שאלה מסקרנת את מעלה כאן, ידידתי המכבית, הלוואי שמישהו בין קוראינו יוכל לסייע בנושא, בין העונים נכונה תוגרל מטרייה אקסטרה לארג'....:)

   אכן באנגלית יש את הביטוי its raining cats and dogs 

     15/7/13 19:21:
   * בעברית יש ביטוי שנקרא "קור כלבים", קצת שונה מהימים והביטויים עליהם סיפרת
     15/7/13 17:16:
   אתה מוזמן תמיד מר. אביב.
     15/7/13 11:18:
   מעניין.
     15/7/13 10:05:
   הייתכן ששמעת את הביטוי הזה בשפות אחרות? שאלה מסקרנת את מעלה כאן, ידידתי המכבית, הלוואי שמישהו בין קוראינו יוכל לסייע בנושא, בין העונים נכונה תוגרל מטרייה אקסטרה לארג'....:)
   טרם הספיקותי לסרוק כל דברך (שבויה בשילוב של קטסטרופת אוטו מתקלקל ו"וירוס") ובינתיים לענין הגשם: מחמת ילדותי הדו-לשונית איני בטוחה באיזה שפה הרביתי לשמוע על הגשם שהוא "יורד כלבים וחתולים", כנראה באנגלית. אבל איני בטוחה בכך, כי שבתי לביטוי בימי מייקל-מיכאל שהיה שלי לכ4 שנים...
     15/7/13 06:59:
   בועז, ידידי, אכן במשלטים בילו הבחורים הרבה ימי כלב ארוכים....סחתיין על הקונוטציה. בכל אופן, אם להישאר בעולמו של הכלב, אז מי צריך חדשות בכלל, כל מה שצריך זו בעלת בית נחמדה שתיקח אותך לפארק או לחוף, לשחק תופסת עם הכדור טניס, לא ככה?
     15/7/13 06:23:

   לא יודע למה, ואל תשאל..., אבל אווירת "ימי הכלב"

   הזכירה לי כול כך את שירה של נעמי שמר, "חמסינים במשלט",

   וכך נראה הפזמון:

   חמסינים במשלט
   הזמן זוחל לאט
   כל יום כמו שבת נמתח.
   חיל עגום קלסתר
   ולו זקן דוקר
   עם ערב יהרהר לו כך.

   (אפשר לראות את הנוסח המלא באתר שירונט...)

   בכול אופן,

   דף הבית שלי הוא "נטקס" ובצד רצות דגימות מתוך החדשות

   המקומיות בנוסח של: גבר-טבע-שם, ילד-נשכח-במכונית,

   שלושה-נהרגו-בכביש-ארבע, עלייה-קלה-בטמפרטורות וכו'...

   ואז אני נזכר שלפני מלאנתלפים שנים למישהו היה רעיון:

   להקים עיתון שידווח רק על חדשות, טובות...

   אתה חייב להודות שזה אחללללה רעיון.

   אבל זה לא החזיק הרבה זמן, עוד חדשה רעה לרשימה...

   קריצה

     15/7/13 04:32:
   תודה רבה חברה יקרה, אחלה של עבודה. כשאת חוזרת, אם את יכולה תעלי גם את הקליפ של שיר השבוע שלי, משום מה המערכת לא נותנת לי להעלות קליפים. תשארי קול כמו שאת.....
     15/7/13 01:31:

   עד שאני אשוב. ובגלל שאני עוד תקועה כרגע עם הכלבים ועם הרכבות ועם הגשם. קבל את דיוויד (רק לבינתיים) למרות שאין לי שמץ של מושג באיזה חודש של השנה הוא כתב את השיר... אבל די בטוחה שהו אלא הסתכל לשמיים אבל כן שהוא כוכב נוצץ אחד ויחיד ומיוחד! (לא מהסוג שמתכוונים אליו ההם צעקה  )

    

    

   ''

    

    

    

    

    

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין