עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  שכיר עט

  רעיונות והערות על מה שניתן לתקן וכיצד.
  ועוד על דברים שמעניינים אותי ותקוותי שגם אתכם.

  ארכיון

  0

  כאן שביתה

  3 תגובות   יום רביעי, 8/2/12, 13:15

  שביתת עובדי קבלן היום החלה היום ואני בטוח שרוב הדיון יהיה סביב מה השביתה גורמת לנו, ולא האם היא מוצדקת או מי אשם בכך.

   

  בואו נתחיל בסילוק מהדרך של כל הדברים שאינם רלוונטיים, כמו עייני שובת בגלל שיש לו בחירות מתקרבות להסתדרות. ואם כן אז מה?! השאלה אינה מה המניע אלא האם המעשה צודק והתכלית ראויה. ברור לנו שנתניהו הקים את ועדת טרכטנברג לא בגלל שבא לו ברל כצנלסון בחלום ואמר לו לעשות את זה (בטוח גם לא ז'בוטינסקי אולי מילטון פרידמן) אלא בגלל שהוא ידע שאם לא זה ייצור לו בעיה פוליטית.

  (אגב אחד מההוגים הליברלים עלה על כך והציע שכל שנה יהיה בחירות כך המנהיגים ייאלצו תמיד לפעול לטובת הציבור).

   

  האם בכלל יש לעייני סמכות לייצג את עובדי הקבלן?

  ראשית לא רק ההסתדרות אלא גם הממשלה רואה בהסתדרות ארגון עובדים יציג לכלל העובדים במשק ומיישמת באמצעות צווי הרחבה הסכמים עם ההסתדרות על כלל העובדים במשק. לא ניתן לקבל יחס חד צדדי, שבו ההסתדרות יכולה להתפשר על זכויות כלל העובדים, כולל אלו שאינם חברים בה, אבל אינה יכולה לדרוש בשמם זכויות.

  ועובדי קבלן קשורים קשר ישיר להסתדרות, כיוון שרובם (כנראה) אינם חברים בהסתדרות ואני משער שרובם אינם חברים גם בארגון עובדים אחר. ככל שיועסקו יותר עובדי קבלן כך כוחה של ההסתדרות יקטן, לכן זה בהחלט אינטרס של ההסתדרות להגביל את העסקת עובדי קבלן כדי לשמור על זכויות העובדים המאוגדים בה ולשמור על כוחה.

   

  בתחילה עובדי קבלן היו עובדים שהיו נשכרים לעבודות זמניות, חלקיות ששונות מהעבודות הקבועות במובן או במובנים מסוימים, כיום יש במשרדי ממשלה אנשים שמבצעים את אותה עבודה חלק עובדי מדינה וחלק עובדי קבלן. זו המתכונת כפי שהוצגה בסרט "זהב לבן עבודה שחורה" במפעלי ים המלח עובדים עם זכויות ותנאים סוציאליים ועובדים עם זכויות פחותות ותנאים סוציאלים מינימליים.

   

  אבל כמובן שהממשלה מתוחכמת יותר.
  כיום יש מורים (דוגמת תהיל"ה), אחיות בית ספר, עובדים סוציאלים בעמותות, שהם עובדי קבלן. אלו אינם עובדים של הממשלה אלא של צרכים שהממשלה הייתה צריכה לדאוג להם אבל הפריטה אותם, ואז הם יכולים לומר אלו אינם עובדים שלנו אל תבואו אלינו בתלונות.

   

  האם שני עובדים צריכים לקבל שכר שונה בגלל הגדרה שונה כאשר הם מבצעים אותה עבודה באופן קבוע באותו מקום ויש להם תפוקה דומה. יש אנשים שטוענים שכן אם העובד מוגדר כעובד קבלן ולא עובד של החברה. בואו נשנה את ההגדרות, עובד אחד מקבל שכר ותנאים טובים יותר מהשני אבל הפעם השוני ביניהם הוא שאחד גבר והשנייה אישה. עכשיו זה לא בסדר!
  למה, הרי גם ניתוח שינוי מין לא ישנה את הדנ"א שלהם. הטיעון נגד אפליה מגדרית שהיא קשורה רק להגדרת המגדר של האדם ואינה שוקלת את העבודה, כלומר אם גבר ואישה עושים עבודה זהה הם צריכים לקבל אותו שכר.

  אז למה לא עובד קבלן שעושה עבודה זהה?!
  הרי אם הוא יתקבל לעבוד כעובד קבוע הוא יזכה בשכר ובתנאים טובים יותר על אותה עבודה שעליה הוא קיבל קודם פחות.

   

  האוצר רוצה עובדי קבלן כי זה חוסך לו כסף. האם זה נכון?

  בארץ אין מידע מפורט בנושא, אבל בארצות הברית יש ארגון הנקרא Budget Watch  העוקב אחרי ההוצאה התקציבית של הממשל בארצות הברית. ארגון זה הצליח לגלות שבחלק מהמקרים שבהם מועסקים עובדים מחוץ לממשל, שבו הממשל פונה לחברות חיצוניות לבצע את העבודה במקום להעסיק עובדים במסגרת הממשל, למעשה עובדים אלו יקרים יותר לממשל.

  עובדים אלו אינם מקבלים יותר שכר מעובדי ממשל, להפך הם מקבלים פחות, אבל בתשלום של הממשל נכלל גם הרווח של החברה המעסיקה וזה למעשה משווה או מעלה את התשלום מעל עלות עובד ממשל. כמו כן, כדי לבצע זאת הממשל חייב לפרסם מכרז: כל הליכי הכנת המכרז, הבדיקה, השקילה וקבלת ההחלטות יש להן עלות. כך יוצא שבניגוד למועמד לעובד ממשל שנבחן במסגרת מחלקות משאבי האנוש הקיימות בממשל, העובד החיצוני נבחר במכרז שעלות ביצועו גבוהה.

  כך למעשה עלות העסקת עובד חיצוני יקרה יותר מהעסקת עובד ישירות בממשל.

  אין לי סיבה לחשוב שבארץ זה שונה בהרבה, הרי כל התפיסה הכלכלית מועתקת מארצות הברית.

  אני יכול לחשוב על עוד סיבה שהאוצר מעדיף עובדי קבלן.
  זוכרים שהאוצר דרש שקיפות בתקציב הביטחון. אז האוצר מעוניין בעובדי קבלן כי זה מאפשר לו חוסר שקיפות בתקציב. את עובדי הקבלן הוא רושם תחת הסעיף שירותים ולא תחת הסעיף שכר. מה שמראה שגם שממנים ד"ר לפילוסופיה לשר האוצר הלוגיקה אינה משתבחת. אין פלא בכך, שהרי ד"ר שטייניץ אינו מבין בעצמו את הסתירה הלוגית בתמיכה בכלכלה הניאו-ליברלית ובטיעון אי אפשר להחזיר אותנו לאחור.

   

  הרי הכלכלה הניאו-ליברלית טוענת שהכל אפשרי, שלכולם יש הזדמנות שווה וכולם יכולים להגיע לאן שהם רוצים, אם הם ישקיעו מספיק מאמץ. להוכחת דבריה מביאה הכלכלה הניאו-ליברלית דוגמאות כמו שלמה אליהו, צדיק בינו שהתחילו מלמטה והפכו למיליונרים. אם הכול אפשרי אז הכול אפשרי!

   

  לא רק זאת האוצר טוען שאין צורך לשבות הוא מוכן לשפר את תנאי עובדי הקבלן.
  אני טוען שזה בלוף!

  כיצד ייתכן הדבר. חברת כוח האדם תשפר את תנאי העובדים על חשבונה?! יש לה חוזה עם הממשלה, הממשלה אינה יכולה להטיל עליה מחויבויות שלא היו קיימות במסגרת המכרז שבו זכתה. האפשרות היחידה שמשרד האוצר ישפה אותה על שיפור תנאי השכר של עובדי הקבלן, שזה כנראה מה שמוצע כי משרד האוצר הודיע שיש לכך עלות תקציבית.
  כאן נוצרת בעיה אם חברת כוח אדם ניגשה למכרז ולא זכתה בו וידוע לה שמי שזכה משלם לעובדים פחות משהיא משלמת לעובדיה, אזי חברה זו תדרוש או להעביר את המכרז לידיה או לבטל את המכרז הקודם ולהוציא מכרז חדש. הטיעון שלה יהיה שהמדינה דחתה את הצעתה כיוון שהיא הייתה יקרה מדי וכעת המדינה מוכנה לשלם עבור העסקת אותם עובדים את המחיר שאותו היא סירבה לשלם קודם לכן.

   

  אז יש לי הצעה למשרד האוצר. אתם לא תשפרו את שכר עובדי הקבלן, הם לא יבואו לעבודה, אבל כל חודש הם יקבלו את הכסף בבנק. יעני ישראבלוף.

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     10/2/12 19:54:
   עבדי קבלן, חייבים לסלק את המעמדות בתחום העבודה. אם יש כסף לעלות את שכר הבכירים,השרים,והחכי"ם..יהיה כסף גם לתקן את העיוות.
     9/2/12 06:45:
   עובדי הקבלן =עבדים של היום.

   תודה, חן חן. יש לחסל את העסקת עובדי קבלן.

   רק העסקה ישירה. רק סוג עובדים יחיד. הנה, קרא.

   האוצר כבר מכר את העובדים ל"קבלני-העבדים" ולקו העוני - כנופית-חברות-כ"א, האוצר ומעבידים (חלקים א', ב')

    

   ט"ו בשבט שמח !! צוחק

    

   ''

   פרופיל

   Naftali G
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין