עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  שכיר עט

  רעיונות והערות על מה שניתן לתקן וכיצד.
  ועוד על דברים שמעניינים אותי ותקוותי שגם אתכם.

  ארכיון

  0

  עובדי כפייה או אסירי ציון?

  3 תגובות   יום שישי , 14/10/11, 12:35

  פסיקת  בית הדין לעבודה שהתפטרותם של הרופאים המתמחים אינה קבילה כיוון שהיא צעד ארגוני בדומה לשביתה מעוררת את השאלה על זכותו של העובד לעזוב את העבודה.

   

  ברי לנו שמבחינת הנוהל, 30 יום הודעה מראש למעביד הפעולה תקינה. אך מה אם תקנת הציבור?

  ומה אם פתאום כבאים או שוטרים יעזבו את משרתם במחאה על תנאי העסקתם?

  תשובתי, שאם אנשים אלו יגיע למצב זה של נטישת עבודתם ברור שהמצב בלתי נסבל.

   

  אחד הגורמים החשובים במהפכת אוקטובר היה סירוב ממשלת המעבר של קרינסקי להסכים להפסקת הלחימה כנגד גרמניה מה שהביא לתמיכת החיילים בבולשיביקים.
  ב-1974 הייתה פורטוגל נתונה במלחמה במושבותיה מוזמביק ואנגולה כנגד תנועות שחרור שנתמכו על-ידי קובה וברית המועצות. זו הייתה מלחמה חסרת סיכוי וקבוצת קצינים ביצעה הפיכה שהחזירה את הדמוקרטיה לפורטוגל.

   

  יש לציין שבית הדין לא התייחס לתקנת הציבור האם ראוי שאנשים שעובדים במקצוע מציל חיים ינטשו את משמרתם, כי בכל מקרה הוא פסל אותה כצעד ארגוני אסור. גם אז הייתה ניצבת לפתחו הבעיה יש התמחויות שבהן אין סכנת חיים לחולים רק חוסר נוחות, האם מתמחים אלו רשאים להתפטר?
  לדידי, בעיית הפגיעה במקבלי השירות אינו עניינו של בית הדין לעבודה העוסק ביחסי עבודה. מקבלי השירות אינם חלק מיחסי העבודה הם לקוחות ושמורה להם הזכות לבקש סעד על-ידי תביעת נותן השירות על נזקים שנגרמו להם.

   

  הדבר הראשון שחורה כאן הוא חוסר ניקיון הכפיים של המדינה ושל בית הדין. הפסיקה השנייה זהה לראשונה שפסלה את המכתבים שהוגשו בקבוצה ונוסחו על פי נוסח אחיד, בתגובה לכך הגישו המתמחים מכתבי התפטרות אישיים. בית המשפט לא בפסיקתו הראשונה ולא בדיון בהתפטרות השנייה לא מסר את דעתו כל כך שלא ההגשה הקיבוצית או הנוסח האחיד הם הבעיה אלא ההתפטרות הקבוצתית, בכך יש משום הולכת שולל של המתמחים. סביר שבית הדין לא אמר את דברו בפעם השנייה כיוון שהתנהלו מגעים בין המדינה למתמחים, וכאשר המדינה יודעת שבית הדין יפסוק לטובתה מדוע שתגמיש את עמדתה!

   

  בית הדין גם לא התייחס לכך שהמבקש של הצווים לא מגיע בידיים נקיות. המדינה לא ניהלה כל מגעים וביום ה-29 מגיעה ומבקשת צווי מניעה, כך קרה גם בבקשה השנייה. המעסיק לא עשה דבר כדי למנוע את ההתפטרות ומגיע לבית המשפט לבקש סעד.
  מדובר בהתנהגות קבועה של המדינה, כך היא עושה בכל שביתה או עיצומים ובית הדין מסכים לכך ומנהל דיון לילי בדקה התשעים. כל פעם העובדים והנפגעים מהשביתה צריכים לפתוח את החדשות בבוקר כדי לשמוע האם הם עובדים או ניתן לקבל שירות.  נהיינו קשבנו מיקי גורדוס!
  ניסיתם לקבל שירות ממשלתי שלא בשעות הקבלה? מדוע שבתי דין יהיו שונים בייחוד שלא היה דבר שמנע מהמבקש להגיש את הבקשה במהלך 30 הימים הקודמים.

   

  ולעצם העניין עצמו אין מחלוקת על כך שזכותו של עובד לעזוב את העבודה. החוק מחייב אותו בהודעה מראש של 30 יום. אין מחלוקת שהנוהל קוים. לעצם העניין יכול עובד לבקש מהמעסיק שלו משכורת שנתית של מיליון שקל ורכב צמוד יגואר ושאינו מקבל זאת להתפטר. אין זה משנה אם הבקשה אבסודית, מוגזמת או תלושה מהמציאות; זכותו של העובד לדרוש, זכותו של המעביד לסרב וזכותו של העובד להתפטר בשל כך. לכן אין זה משנה לענייננו אם תביעות המתמחים הן מוצדקות אם לאו.

   

  תמיד אומרים: אלו התנאים אם לא נאה לך אתה תמיד יכול לעזוב. מתברר שבמקרה זה גם זה לא נכון.
  האיגוד המקצועי היציג של הרופאים חתם על הסכם לכן הם אינם יכולים להכריז על סכסוך עבודה, איזו דרך חוקית פתוחה לאדם שאינו מסכים לתנאי העסקתו ואינו יכול לשבות - לעזוב אותה. בא בית הדין לעבודה וקובע לא אינכם יכולים לעזוב את העבודה. אם מתמחה מצא עבודה במקום אחר אפילו בחו"ל ריתק אותו בית המשפט לארץ.

   

  לא פעם אנו מתעצבנים על פסקי דין שנפסקים בבתי המשפט על כך שבית המשפט משנה רצח להריגה, הריגה לגרימת מוות וכן הלאה, בשל העובדה שאינו יכול להוכיח כוונה. בא בית הדין לעבודה ובקלות רבה מצליח לחדור למוחו של כל מתמחה וקובע שמדובר בצעד ארגוני.
  בואו ניקח מקרה שחברה נקלעת לקשיים והמעביד מקצץ 10% משכר העובדים העובדים אינם מסכימים וכולם מגישים מכתבי התפטרות האם גם אז ההתפטרות פסולה?! ואם מדובר לא בקיצוץ, אלא בבונוס שהובטח אבל לא שולם?!   

   

  בית הדין לעבודה מעל בתפקידו. תפקידו לא רק להסדיר את יחסי העבודה, אלא גם להגן על העובד שהוא ברוב המקרים הצד החלש (לאלו שהם הצד החזק אני לא דואג). בית הדין הכריח עובדים לעבוד בתנאים שאינם מקובלים עליהם. מה הפתרון משא ומתן בין המדינה למתמחים. למדינה יש עשר שנים המתמחים מנועים מלהתפטר למה שהמדינה תסכים לתת משהו כאשר למתמחים אין כל נשק.

   

  החלטת בית הדין לעבודה היא גם לא חכמה.
  אפשרות אחת של המתמחים להתפטר בטפטוף. האם בית הדין ימנע התפטרות של 5 – 10 מתמחים בחודש או 10 – 20 בחודש?
  אפשרות שנייה להקים איגוד הרופאים המתמחים כמו שיש הסתדרות המורים וממנה התפצל ארגון המורים העל יסודיים. יכולים המתמחים להקים ארגון עובדים, כאשר הם יהיו ארגון מוכר להכריז על סכסוך עבודה. כך כמו במערכת החינוך תיאלץ המדינה לדון עם שני ארגוני עובדים, כאשר כל אחד יפזול לשני לראות האם הוא מקבל פחות.

  אפשרות שלישית שהמתמחים, לא יבצעו אותה כנראה, היא סירוב למלא את הוראות בית הדין ומה תעשה אז? תמלא את בתי הסוהר ברופאים? כיוון שאין להן ארגון מקצועי גם לא ניתן לאסור רק את ראשי הוועד. אך מה יקרה במקרים אחרים?! יש סיכון להפיכת יחסי העבודה למערב פרוע.

   

  הנושא כנראה יבוא לפתחו של בית המשפט העליון. שמעתי גם מישהו שטוען שיפנה לבית דין בינלאומי לזכויות אדם – יופי עכשיו זה בדיוק מה שאנחנו צריכים, שיפסקו שישראל מפרה את זכויות האדם של יהודים.

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     17/10/11 09:39:

   צטט: גדגדים 2011-10-16 21:13:12

   הפעם אני קצת חולק אליך, אם היו בתמונה רק מעסיק ומועסקים אתה צודק, יש פה גם מקבלי שירות מציל חיים, שלהם אין מילה בסיכסוך, הצד שלהם הכי צודק בעיניי. :-) מועדים לשמחה

    

   אז מה יעשה בית המשפט יאפשר למתמחים באורתופדיה, פלסטיקה ועור להתפטר כי המקצוע שלהם לא מציל חיים?! עובדה אנשיים חייו בעבר עם עיוותיים עד זקנתם.

   נשאלת השאלה עד מתי הם מחויבים לעבוד ולא להתפטר?

   בית הדין והאוצר ניצל את העובדה שהמתמחים אחראיים.

   מה אם המתמחים יסרבו לשחרר חולים? ישלחו כל אדם שמתלונן על כאב בטן לסי.טי או ל MRI?

    

     16/10/11 21:20:

   צריך להילחם על הדמוקרטיה, צריך להתאחד ולעשות מעשים,

   לאלה שרוצים לשלוט יש דחפים חזקים,

   צריך למצוא דחפים חזקים ורצון להתאחד ולעשות  -

   אצל אלה שרוצים להגן על ערכים, אסור להישאר אדישים.

     16/10/11 21:13:
   הפעם אני קצת חולק אליך, אם היו בתמונה רק מעסיק ומועסקים אתה צודק, יש פה גם מקבלי שירות מציל חיים, שלהם אין מילה בסיכסוך, הצד שלהם הכי צודק בעיניי. :-) מועדים לשמחה

   פרופיל

   Naftali G
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין