עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  האולימפיאדה שלי

  קדחת הסנטה

  8 תגובות   יום רביעי, 22/12/10, 10:53

  בימים אלו אנחנו כבר עמוק בתוך ההפגזה הקשה של מכירות חג המולד. העיתונים והשבועונים מגיעים כל בוקר עם מוספי מתנות, שיכולים להגיע עד לעשרים עמודים. "אבזרי מחדש את ארגז הכלים שלו" צועקת הכותרת. אחותה זועקת - "כך תרענן את ערכת האיפור שלה". לאוהבי החיות יש כמובן את "מתנה ונביחה" החביב, אבל הכי פופולרי כמובן הוא "דבר אליה ביהלומים". לא יעזור כלום, עד כמה שזה ישמע מוזר, אבנים היו ונשארו אחד הנכסים הכי חשובים שיש לבני המין האנושי. אבנים קטנות ונוצצות מרצדות כל ערב על המסך שלי, הן באות עם תגי מחיר אסטרונומים ועם הלוגו הקטן של חברות כרטיסי האשראי. לא פלא שכל המסחור הזה מתחיל לעלות לחלק מהאנשים על העצבים. במחקר שפרסם השבוע הפרופסור מייקל שמיט (Michael Schmitt) מאוניברסיטת SFU שבעירנו, נטען כי "תצוגות חג המולד מגבירות את הלחץ הנפשי אצל אלו שאינם חוגגים את החג, ובעקבות כך חלה ירידה בתחושת הביטחון העצמי שלהם והרגשת השייכות".  המחקר בוצע באמצעות הכנסת עץ אשוח לכיתות לימוד וניתוח שאלון תשובות התלמידים. בפילוח עדתי התברר גם כי לבודהיסטים ולסיקים אין בעיה לאמץ את רוח החג והם מפעילים בקהילות שלהם מגביות צדקה בעונה זאת של השנה. כנראה שרק אנחנו והבני דודים חוטפים חררה מבואו של פטרון הילדים הנצחי, הקדוש ניק הזקן שבא על מרכבה מהקוטב הצפוני, ובאמתחתו שק של מתנות.

   

  ***

  לא שיש לי בעיה עם מישהו. מבחינתי "איש באמונתו יחיה". אבל באמת שמתי לב שבכל שנה בתקופה הזאת אני חוזר יותר מתמיד על המסר שלי לדור הצעיר. "אצלנו אין קדושים. לא הקדוש ניק ולא הקדוש פטריק. אצלנו אין סנט ואין סנטות. אנחנו כולנו בני אדם ובני האדמה". הבן יקיר לי לא ממש יורד לסוף דעתי. "אז זה אומר שאין אצלנו גיבורי על?" הוא שואל. "גיבורים יש לנו, ואפילו הרבה. משה רבנו, דוד המלך, אביגדור קהלני" אני שולף את שלושת השמות הראשונים שקופצים לי לראש. הוא מסתכל עלי כאילו נפלתי מהירח. "לא חשוב", אני אומר לו, "העיקר שאין סנטה". האחות שלו באה ומצטרפת לשיחה. "אז למה קנינו פחיות שימורים בקוסטקו?" היא סונטת בי. "זה בגלל שצריך לתת לעניים ולמוכי הגורל. אלה הרי שלושת הרגלים שעליהן עומד העולם שלנו. עבודה, תורה וגמילות חסדים". היא חושבת על זה קצת, אחר כך הם חוזרים ללעוס את הטוסטים שלהם. "תגיד" היא בסוף חוזרת אלי, "אז אמרת שאסור לעשות פסל או מסיכה, ואי אפשר להיות קדוש, אז מה כן אפשר להיות?, מה הכי טוב שאפשר לשאוף אליו?". הייתי צריך לדעת עם מי יש לי עסק, אני נד בראשי. "הכי גבוה שאפשר להיות זה להיות צדיק. איש ישר ותמים דרך" אני עונה ומתפלל בלב שהיא לא תשאל אם אני מכיר כאלו. מזל שהקאנקס מכניסים עוד גול, אפשר לשכוח מדילמות אתאיסטיות. אז נכון שחורף חשוך וקר בחוץ. אבל הקאנקס ממשיכים לנצח ומצב הרוח טוב. אז למה להרגיש ברע? כשיש אווירה טובה וידידותית באוויר. יש הרבה מסיבות במשרדים, הבתים והבניינים מקושטים באלפי נורות צבעוניות, והאנשים חביבים יותר באופן כללי, למרות הקור הזה, שיחסית הוא די בסדר, אם אתם רואים את התמונות מאירופה, אצלנו המצב בון בון.

   

  ***

  כי האמת היא שאם לא מפריעים לי לחיות אז אין סיבה שאני אפריע לאחרים. כל עוד זה "חיה ותן לחיות" אין לי בעיה עם אף אחד. צהובים, אדומים, חומים, ורודים, לי אישית זה לא משנה ולא מפריע. הנה השבוע עורכים בעיתון שלנו סדרת כתבות על השכנים החדשים שהגיעו אלינו השנה.

  http://www.vancouversun.com/sports/Refugee+series+Part+Escape+from+Myanmar+brings+family+Langley/4005152/story.html

  בכתבה השנייה בסדרה דיברו על משפחה מאפגניסטן, בשלישית הציגו משפחה ממינימאר (שפעם נקראה בורמה). בתא המשפחתי הזה חיים אבא אמא וארבעה ילדים קטנים. הם גרים בדירת שני חדרים קטנה בצד המזרחי של לאנגלי סיטי, שעה נהיגה דרומה מהעיר הגדולה. לסאר פאו קור אין בעיה עם זה. "דירה יותר טובה מצריף במבוק" הוא אומר לעיתון. אחרי ארבע שנים הוא עדיין לא פיתח שום רגשות טינה למדינה המארחת שלו. הוא רוצה ללמוד אנגלית כדי שיוכל להתקבל לעבודה בהום דיפו. נמאס לקבל קצבאות ממשרד הרווחה. השפה היא המכשול העיקרי של המהגרים החדשים. מחקר אקדמי נוסף שפורסם השבוע על ידי החוקר החברתי ארתור סוויטמן (Arthur Sweetman) מאוניברסיטת מקמאסטר שבהמילטון, מגלה כי בשלושים השנים האחרונות חלה עליה חדה באפליית שכר נגד מהגרים חדשים בשוק העבודה הקנדי. שפה ומחסומים תרבותיים הם החסמים העיקריים שמונעים מהם לסגור את הפער מילידי המדינה. כך שכל מה שמחכה לסאר פאו קור בסוף בית הספר לאנגלית הוא ג'וב של 9 דולר לשעה בחנות לכלי בית. למרות זאת, כמו סאלח שבתי, גם הוא מאוד אופטימי, ובשני המקרים זה מחמם את הלב. 

   

  ***

  חלק מהסיבות לאפליית המהגרים שייכת גם לשינוי בזהות ארץ המוצא. בשנות ה 80' רבים מהעולים החדשים הגיעו מארצות דוברות אנגלית או מאירופה. אך בשני העשורים האחרונים רוב המהגרים מגיעים מיבשת אסיה. "המעסיקים הקנדים נוטים לגלות חשדנות לגבי תעודות ההשכלה והרקע המקצועי של מהגרים חדשים ולכן הם אינם מתוגמלים באופן שווה", מסביר מיקל סקוטרוד מאוניברסיטת ווטרלו. לזכותם של הקנדים צריך לומר שהם פותחים את הדלת לכולם, אבל אף אחד לא מוכרח להישאר. אם רוח חג המולד לא נוחה לך, נסה להתעלם. אז נכון שזה די קשה עם ההפצצה הזאת של סרטים וסרטי ילדים ופרסומות שבהן הכל עטוף בסרטים אדומים. מכוניות, כרטיסי מתנה לכריכי סאבוואי, מקדחות רטט והמון המון אבנים קטנות ונוצצות. עם תג מחיר בלתי אפשרי לידן. מה תעשו עם האבנים האלה אם מחר תתחיל האפוקליפסה? אני שואל את עצמי, ולא מוצא תשובה. אני מוכן להתערב שאישתו של סאר פאו קור לא הייתה מבקשת אבנים לחג, היא הרי ראתה כבר את הצד האפל והמפחיד של החיים. אי שם במחנה הפליטים שמזרח תאילנד. 

   

  ***

   

  אז מה אנחנו עושים? מה שתמיד עשינו. מתרכזים בסרטים וספורט, החומרים הכי משובחים של החיים. על המגרש וגם מחוצה לו. שם הכל מרגש ומסקרן, אנשים באים והולכים, כוכבים עולים ויורדים, כסף מתגלגל כמו מים, ושבת רודפת שבת. אז כמו שהבטחתי, אני חייב איזו פיסקת עדכון ספורטיבית לחברי הגברים. הקוראות הנאמנות יכולות לדלק על הפסקה הזאת, סביר להניח שקשיי שפה יהוו כאן מכשול. ובכן, ב NFC הסיפור שכולם מחכים לו הוא שמייקל ויק יוביל את פילדלפיה איגלס למפגש מול קבוצתו הקודמת, אטלנטה פאלקונס. כזכור, ויק הורשע בניהול רשת שארגנה קרבות כלבים. ויק ריצה כמעט שנתיים בכלא, ואיבד את החוזה הכי יקר בליגה, 121 מיליון דולר לעשר שנים. אחרי הכלא, פילדלפיה הייתה הראשונה להחתים אותו על חוזה מגוחך של פחות משני מיליון דולר לשנתיים. עכשיו, בשנת החוזה שלו, הוא מועמד לתואר השחקן המצטיין של הליגה. ניו אורלינס היא הצלע השלישית בחטיבה הזאת, וגם הבחירה הסימפטית לסופרבול. עדיין, אף אלופת NFC לא הגיע לסופרבול שנתיים ברציפות מאז דאלאס של 93'. ב AFC גידל ביל ביליצ'ק קבוצה חדשה ונהדרת מסביב למנהיגות ולזרוע  של טום בריידי.  הפאטריוטס עברו כל מבחן אופי אפשרי השנה, ונראים הכי טוב בחטיבה הזאת. לפייטון מאנינג אין עונה טובה, בלשון המעטה. הוא עדיין ספורטאי ענק, אבל נובמבר שלו היה איום ונורא, והקבוצה שלו בנחיתות מנטלית מול ניו אינגלנד. גם פיטסבורג והג'טס נמצאות באותה עמדה. זה לא אומר שבערב נתון הן, וגם בלטימור, לא יכולות לגנוב ניצחון מול הפאטס. אבל כרגע זה נראה כמו פילדלפיה נגד ניו אינגלנד. הילד הטוב בריידי נגד הילד הרע ויק. מזל שהפלייאוף מגיע אחרי חג המולד, אחרי שסנטה הולך אפשר להתחיל לכסח.

   

  ***

  ואם כבר כיסוחים, אז אי אפשר בלי הקבוצה שלנו, מהמתנ"ס, ששוב מורידה אותי אל ספסל הפצועים. אמנם רק שבר קטן בציפורן של בוהן שמאל, אבל גם דברים כאלה מחלימים לאט, במיוחד בגילנו. למרות זאת, זה המקום להודות לדבי ויוסי ח. שארגנו לנו יופי של מסיבת חנוכה. היה ערב נהדר. אפילו שמעתי שטאנר גלאס, מהקו הרביעי של הקאנקס, הוא מ"שלנו".  אני לא יודע עד כמה האינפורמציה הזאת בדוקה, אבל זה מה שסיפרו לי. כך או כך, מספר 15 הוא באמת בחור נחמד. אני מחכה לראות איזה מספר חולצה יקבל גיא אסולין במנצ'סטר סיטי. הרבה מברוק לילד בן ה 19 מנהריה. ואם כבר מזכירים ישראלים בליגה האנגלית, אי אפשר שלא להתפלל לבריאותו של אבי כהן, הישראלי הראשון אי פעם בליגה האנגלית, שנפגע השבוע באורח קשה בתאונת דרכים באזור הבורסה ברמת גן. גיבור הילדות שלנו, שזכה עם ליברפול בגביע אירופה לאלופות ברומא 81', חזר מביקור אצל הבן שלו, תמיר, שעומד לסיים את הפרק שלו בבולטון, אחרי שהתדרדר ברשימת ההרכב של מאמנו החדש. אין לי מושג איך הצליח תמיר כהן להגיע לישראל, כאשר כל טיסות הכריסטמס באירופה מעוקבות בשל מזג האוויר הקשה, אבל מה שבטוח זה שגם בתור אחד שמרוויח יפה, ברגעים האלו הוא חש כמו אחרון המהגרים בעולם שמצטנף עכשיו בשמיכה שלו. בין אם זה בלאנגלי, בבלקפול או בבאר שבע. בלילות הקרים האלו של השנה, הלבבות שלנו צריכים להיות קשובים ופתוחים אל אחינו בני האדם, גם אם אנחנו לא נמצאים ברשימת המתנות של סנטה.

   

   

  שלי, הרמנו כוסית השבוע, אז זה בשבילך. 

   

  ''

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (8)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     31/12/10 02:38:

   צטט: OCN 2010-12-30 12:44:00

   לא חוגגת את סילבסטר שהיה כומר שרצח יהודים ועל שמו נקרא החג

    

   פה בכלל לא קוראים לזה סילבסטר. סתם "ערב השנה החדשה",

   אבל בעיקרון תחגגי את מה שאת רוצה ואל תעשי חשבון לאף אחד.

     30/12/10 12:44:
   לא חוגגת את סילבסטר שהיה כומר שרצח יהודים ועל שמו נקרא החג
     24/12/10 11:38:

   צטט: גלית א' 2010-12-24 09:29:54

   אהבתי את החינוך התיאולוגי שאתה נותן לילדיך, אבל אביגדור קהלני...?

   והשיר, הו השיר...

   אישה בת-מזל, שלי שלך.

   לגבי קהלני, נו מה אני אעשה, זה השם הראשון שיצא לי. הוא נחשב במקומותינו גיבור מלחמה, הלא כך?

   לגבי שלי, נו מה את עושה לי גלית. עכשיו בארוחת השבת נחזור שוב לויכוח הישן מי יותר בר מזל.

   תודה על התגובה וסוף שבוע נעים. 

     24/12/10 11:33:

   צטט: אמן סודי 2010-12-24 02:01:41

   אהבתי את חלקו הראשון של הפוסט (פשוט ספורט פחות מעניין אותי) אני ממליץ לך בהקשר הזה לקרוא את הפוסט הזה -שנראה לי שיעניין אותך The Case Against Buying Christmas Presentshttp://zenhabits.net/bah/

    

   תודה על התגובה, אני אחפש את הפוסט הזה בחופשת החג.

     24/12/10 09:29:

   אהבתי את החינוך התיאולוגי שאתה נותן לילדיך, אבל אביגדור קהלני...?

   והשיר, הו השיר...

   אישה בת-מזל, שלי שלך.

     24/12/10 02:01:
   אהבתי את חלקו הראשון של הפוסט (פשוט ספורט פחות מעניין אותי) אני ממליץ לך בהקשר הזה לקרוא את הפוסט הזה -שנראה לי שיעניין אותך The Case Against Buying Christmas Presentshttp://zenhabits.net/bah/
     22/12/10 19:36:

   צטט: yairgil 2010-12-22 12:34:12

   יאללה טום בריידי
   איזה שחקן, איזה אישיות. הוא עוד יהיה נשיא - תזכור מה שאמרתי.

   עזוב בחייך, כמו כל הכדורגלנים גם הוא הלך והתחתן עם דוגמנית.

   מצד שני, אם אובמה יכול, אז גם בריידי הוא מועמד לגיטימי. 

     22/12/10 12:34:
   יאללה טום בריידי
   איזה שחקן, איזה אישיות. הוא עוד יהיה נשיא - תזכור מה שאמרתי.

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין