עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  האולימפיאדה שלי

  סוף שבוע לבן

  10 תגובות   יום שני, 22/11/10, 11:03

   

  בליל שבת הוא הגיע במפתיע, השלג הראשון של השנה. בדרך כלל השלג יורד אצלנו רק באזור חופשת החורף של בתי הספר, השבועיים שבין דצמבר לינואר. אבל כאשר השלג מגיע מוקדם, זהו סימן כי בצד השני של השנה מחכים לנו אביב וקיץ נפלאים. השלג חתם שבוע מסעיר במונחים קנדים, הידיעות על החתונה המלכותית הצפויה בקיץ הקרוב הוציאו פרץ גדול של התרגשות אצל כלי התקשורת המקומיים. על המסך עלו בזה אחר זה שורה ארוכה של פרשנים ומומחים והסבירו לכל מי שרצה לשמוע עד כמה האירוע הזה משמעותי וחשוב. החתונה המלכותית תעזור לממלכה הבריטית לצאת מהמיתון, לונדון תוצף בתיירים, בעיר סטוק שבאנגליה החלו כבר עובדים על קו המרצ'נדייז של מוצרי וויליאם וקייט. הכתבת בלונדון הסבירה כי זהו אירוע גדול יותר מהאולימפיאדה של 2012 , אחרי הכל מדובר בחתונה של מלך לעתיד, שתי החתונות הקודמות בסדר הגודל הזה היו של צ'רלס ודיאנה ב 1981 ושל אליזבת השנייה ופיליפ ב 1947, בשני המקרים שלחה ממשלת קנדה סט של שלוש מתנות. המתנה היחידה ששני הזוגות הקודמים קיבלו היתה סירת קאנו מיוחדת שיוצרה בעבודת יד, מין הסתם גם המסורת הזאת תשמר הפעם. הצצתי מחוץ לחלון, אי שם בחושך הגדול קם עכשיו אינדיאני גדול גוף ויוצא אל היער ועל כתפו גרזן מושחז. על המסך עלה פרשן אחר שטען שהזוג הצעיר מציג שילוב מוצלח בין ערכי המסורת לרוח הקידמה, אני חייב להודות שמאז ימי יוסי אולמרט ב "שירים ושערים" לא שמעתי פרשנות כזאת עניינית. "אז מה יהיה מזג האוויר בלונדון בסוף השבוע השלישי של יולי?" שאל המגיש הותיק פיטר מנסברידג' את נערת מזג האויר שלו, קלייר מרטין. "אתה מארגן לנו נסיעה לחתונה?" היא השיבה לו בשאלה, "אני לא יודע מה איתך, אבל אני בטוח אהיה שם" הוא ענה בגאווה. אני לא יודע מה אתכם, אני בטוח לא נוסע ללונדון הקיץ. מי צריך את כאב הראש הזה?

   

  ***   

  סגרתי את המסך ויצאתי אל פסטיבל הקולנוע הישראלי. הזדמנות נהדרת ללבוש את מעיל החורף האלגנטי. כל כך הרבה זמן הוא חיכה מיותם בארון. ערב קר חיכה בחוץ, איזה מזל שהאולם נמצא עשרים דקות הליכה מהבית. הרגשתי ממש כאילו חזרתי אל הגבעה הקרה שלנו, ואני פוסע עכשיו אל "בית הרשל" הישן והטוב. המוח חזר לחשוב על החתונה. פתאום נראה לי נורא מוזר איך הפן הביטחוני נעדר לחלוטין מהסיקור הקנדי. אף אחד לא דיבר על הערכות מיוחדת של כוחות הביטחון, על סידורי התנועה המיוחדים, איש לא הזכיר מילים כמו מבצע לוגיסטי מסובך או שטח סטרילי. הראש שלי עובד עדיין על חצי אוטומט. הם מדברים על חתונה בלונדון ואני ישר חושב על התמונה של המפגינים המוסלמים מהשבוע שעבר, אלו שביום הזיכרון הלאומי העזו לשאת שלטים בהם נכתב "חיילים בריטים תשרפו בגיהינום". איך אפשר לבנות מהדורת חדשות שלמה מבלי להזכיר אותם, מבלי לראיין איזו אישיות בכירה במדים שתסביר איך מאבטחים אירוע כזה. כנראה שאפשר גם בלי לדבר, אלא פשוט לעשות. בדיוק כמו שהיה באולימפיאדה. מבצע ענק שעבר בשקט מופתי. בכל מקרה נותר לאחל לזוג הצעיר חתונה מוצלחת ובטוחה. אף אחד הרי לא רוצה להיכנס לספר האגדות עם סיפור כמו "היפיפייה הנמה" עם אוסמאה בין לאדן בתפקיד המכשפה הרעה שלא קיבלה הזמנה. כי מה שלא יקרה מקומם של וויליאם וקייט בספרי האגדות כבר מובטח, זרוע ההפקות של בית המלוכה כבר תדאג לכך. כל מה שצריך זה למצוא את הסיפור המתאים ואת הזמן הנכון. הנה למשל היצירה הטרייה שלהם  היא "נאומו של המלך" שאמור לעלות החודש לאקרנים. הסרט נחשב כמועמד רציני לאוסקר, ומסמן את טקס המתקרב כקרב בין שני סרטים העוסקים בתקשורת המונים. האחד הוא "הרשת החברתית" המודרני והשני הוא "נאומו של המלך" החוזר אל עידן הרדיו. הסרט מספר איך ג'ורג' השישי, אביה של אליזבת השנייה, הצליח להתגבר על בעיית גמגום בעזרתו של מורה לדיבור בעל שיטות עבודה לא שגרתיות. קולין פירת' בתפקיד המלך יהיה בין המועמדים לאוסקר עבור תפקיד גברי ראשי. כנראה שג'פרי ראש האוסטרלי יהיה מועמד לאוסקר לתפקיד משנה בתור המרפא שהצליח לשחרר את לשונו העצלה של המלך ולהציל לו את הקדנציה. כל השאר זה היסטוריה.

   

  ***

  וונקובר מאוד אוהבת פסטיבלים של סרטים. החודש התקיימו כאן פסטיבל הסרטים האסייתי, פסטיבל הסרטים הסרבי, פסטיבל חדש בשם סינימסוניקה שהוקדש כולו לפסי קול של סרטים, בסינימטק עשו מיני פסטיבל לסרטים שצולמו עם מצלמה אחת בלבד. ההיצע מלמד שיש ביקוש גדול לאירועים האלו, לפחות אצלנו, בפסטיבל הסרטים היהודי, אתה יודע שהאולם תמיד בתפוסה מלאה. זוהי המהדורה ה 22 של הפסטיבל שהציג 23 סרטים מכל הז'אנרים משמונה מדינות שונות. ההצלחה הקטנה שלי הסתכמה בזה שבמוצ"ש שעבר הלכו שלי והבכורה לראות את "אלי ובן". כבר קרוב לשנתיים ששלי לא רצתה לראות  קולנוע ישראלי. "לא משנה באיזה תקופה הסרט עוסק, תמיד החיים שם נורא קשים" היא אומרת שזה עושה לה מצב רוח. אני מקווה שזה עבר לה, כי היא חזרה מהסרט במצב רוח טוב. למרות שהיא הבטיחה לי שהחיים שם עדיין נורא קשים. בשבילי זה לא חדש, הרי כבר בסרט "בן חור" אומר הרומאי, "שמעתי שבאת מיהודיה", צ'רלסטון הסטון מהנהן בראשו, "אומרים שמזג האוויר שם קשה מאוד לבני האדם", ממשיך הרומאי ובן חור עונה לו, "זה לא קל". מה שנקרא אנדרסטייטמנט, אבל מה אצלנו? החורף שלנו חשוך וקר. למרות זאת הלכתי ביום שלישי בערב לראות את "חמש שעות מפאריס", עמדתי יפה בתור מצטנף במעיל הארוך, שילמתי 13 דולר בויזה, וראיתי את דרור קרן המצוין משחק בתור נהג המונית יגאל שהחיים שלו מה זה מסובכים. בכלל לא ידעתי שגם קנדה מעורבת בסיפור, זה ישר זרק אותי אל "מעבר לים" המשובח של ינקול גולדווסר. לא רוצה להרוס לכם סיפור טוב, הרי הסרט בטח יהיה זמין בקרוב בקטלוג של הספרייה העירונית, אבל יצאתי מהסרט ברגשות מעורבים. בלובי שוחחו שתי דודות בסוודרים ענקיים עם אחד מנציגי הפסטיבל. "איזה סוף עצוב, כל כך עצוב" הם נאנחו בלב כבד, כעבור כמה רגעים ראיתי אותן שוב, נמלטות מהקור והגשם היישר אל תוך ביואיק כהה וגדולה. דרור קרן עשה להן את הערב.

   

  ***  

  בצד אחר של העיר ערכו בסוף השבוע שעבר ערב הוקרה לשחקן המנוח דניס הופר, שהלך לעולמו ב 29 למאי והוא בן 74' שנים. הופר עשה את הופעת הבכורה שלו על המסך הגדול בשני תפקידים קטנים בסרטים של ג'ימס דין המנוח, "מרד הנעורים" (55') ו "ענק" (56'). אחר כך הוא הלך לאיבוד לעשר שנים רק כדי שג'ון ווין יציל את הקריירה שלו כאשר שכר אותו לשני סרטים. "בניה של קטי אלדר" (65') ו "אומץ אמיתי" (69') בשני הסרטים הדמות שלו נהרגה על המסך. בקיץ של 69' הופר ביים את סרטו הראשון "איזי ריידר", שהפך לאחד הסמלים של מהפכת ילדי הפרחים. הסרט שצולם בתקציב של 340 אלף דולר גרף למעלה מ 41 מיליון דולר בקופות והפך לקלאסיקה. חופשי מדאגות כלכליות הופר התפנה לעשות אמנות וקצת אחרי התפקיד הנהדר ב"אפוקליפסה עכשיו" הוא הגיע לוונקובר וצילם כאן סרט קנדי בשם out of the blue סרט שכמו רבים אחרים, גם אני לא שמעתי עליו עד לפני שבוע. כמו מאות סרטים קנדים אחרים, גם הוא נכתב, הופק ושווק מבלי להגיע למיליוני צופים בעולם. כמה סרטים קנדים אתם זוכרים? קשה הא? לא מזמן סיפרו לנו בחדשות שקנדה היא אחד המותגים הכי חזקים בעולם. לתושבי הכדור יש אימג' מאוד ברור כאשר הם חושבים על המדינה השנייה בגודלה בעולם. איך אומר הפסיכולוג סרג'יו ב "חמש שעות מפאריס", "מאוד יפה שם, אבל קר". אפשר לכתוב עבודות לאוניברסיטה על פרדוקס הקולנוע הקנדי. אבל ייתכן שיש במשפט הזה משהו. גל הקור הזה שנכנס השבוע במפתיע, אמור להישאר אתנו לאורך כל השבוע, זה אומר שבשיא היום הטמפרטורות יגיעו למינוס 3, בלילה זה כבר יורד לאזור המינוס 9. בבוקר העיר עדיין חיה ותוססת, אנשים הולכים לעבודה ולקניות, אבל בערב, כשהצינה הזאת מכסה את הכל, העיר צוללת אל תוך שקט גדול. כבר שלושה ימים שאנחנו רק מבשלים ואוכלים, קוראים ספרים, משחקים במונופול ורואים סרטים וספורט בטלוויזיה. בחוץ הכל לבן ושקט, ורק הטלוויזיה מביא כל מיני תמונות של המון צועק ומפגין שמתעמת עם שוטרים עם אלות, אין ספק, יש עדיין בעולם קונפילקטים גדולים וכואבים, אבל הם מתרחשים במקומות אחרים, חמים מיוזעים ורחוקים. אצלנו הדילמה הכי גדולה היום הייתה איזה מרק להכין לארוחת הערב, אפונה, ירקות או עוף? מה אתם אומרים, שנטיל מטבע?

   

  יונה וולך המנוחה ניסחה את זה כבר מזמן, דנה ברגר ולהקת בלאגן רק הוסיפו לזה ביצוע אלמותי.

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (9)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     28/11/10 10:18:
   אני אישית הולך על מרק אפונה.. עוף רק שאני חולה.
   :-)
     24/11/10 11:21:

   צטט: שי מנדל 2010-11-23 21:12:04

   ד"ש לאינדיאני ולשלג הצח. כנראה שאם כל כך הרבה פסטיבלי סרטים יש תרבות בקנדה. כיף.

    

   יש המון תרבות. מכל הסוגים ובכל הסגנונות. יש מגזר אמנותי עצום ויצירתי. יש סרטים וקולנוע נהדר. יש גם בני אדם צהובים, אדומים, לבנים וחומים עם סכינים גרזנים ואקדחים, אבל ככה זה בכל העולם.

     24/11/10 11:18:

   צטט: רונתי 2010-11-23 17:06:18

   לא ייאמן הקור הזה כשכאן כולנו מתבשלים על אש אביבית קטנה כבר שבועות רצופים ואין רואים את החורף באופק.
   ולעניין דניס הופר זצ"ל, איזה יופי שיש ערב הוקרה. בהחלט ראוי.

   אני גם מעריץ גדול של דניס הופר ז"ל, מחכה בקוצר רוח לראות את הקליפ שיכינו לזכרו בטקס האוסקר. איזה סרטים "קטיפה כחולה", "ספיד", "החבר האמריקאי". שחקן ענק. ענק. 

     23/11/10 21:12:
   ד"ש לאינדיאני ולשלג הצח. כנראה שאם כל כך הרבה פסטיבלי סרטים יש תרבות בקנדה. כיף.
     23/11/10 17:06:
   לא ייאמן הקור הזה כשכאן כולנו מתבשלים על אש אביבית קטנה כבר שבועות רצופים ואין רואים את החורף באופק.
   ולעניין דניס הופר זצ"ל, איזה יופי שיש ערב הוקרה. בהחלט ראוי.
     22/11/10 18:29:

   צטט: גלית א' 2010-11-22 15:14:46

   קשה לתפוס איך הבריטים הצוננים והמאופקים, איך האומה הזאת שחלשה על חצי עולם ושהוציאה מקרבה מוחות דגולים כמו שייקספיר, ניוטון, דרווין, הובס, מיל, לוק, לורנס אוליבייה, לנון ומקרטני, ג'יימס בונד, ג'ון קליז ועוד כמה וכמה, איך הם מסכימים ואף סוגדים לאיוולת הפתטית הזאת שעולה להם מיליונים, שהיא בית המלוכה שלהם.

    

   זה פשוט מפני שבית המלוכה הוא שותף פעיל של כל האמנים האלו, שותף עסקי, מעסיק, מפיץ, עוזר במימון. וזה שותף לא רע לרוץ איתו. צריך לחשוב על זה גם מהזווית הזאת.

     22/11/10 18:26:

   צטט: רזאלה 2010-11-22 14:06:12

   לדעתי אחד הפוסטים היותר יפים שלך. נעים.. מושלג...
   והכי טוב - ביואיק כחולה להיכנס לתוכה.
   אנחנו פה.. מחכים לגשם ומלאים עימותים מיוזעים. אתה - לך תקנה עוד בית מלון ותיזהר לא להיכנס לכלא.

    

   תודה רבה, שיפרת את הרגשתי. התעוררתי הבוקר עם קיפוד על מיתרי הקול, וזאת אחרי שבמונופול פשטתי את הרגל שלוש פעמים בסוף השבוע האחרון. מזל שלא עשיתי זמן בכלא, מלא עימותים שם.

     22/11/10 15:14:
   קשה לתפוס איך הבריטים הצוננים והמאופקים, איך האומה הזאת שחלשה על חצי עולם ושהוציאה מקרבה מוחות דגולים כמו שייקספיר, ניוטון, דרווין, הובס, מיל, לוק, לורנס אוליבייה, לנון ומקרטני, ג'יימס בונד, ג'ון קליז ועוד כמה וכמה, איך הם מסכימים ואף סוגדים לאיוולת הפתטית הזאת שעולה להם מיליונים, שהיא בית המלוכה שלהם.
     22/11/10 14:06:
   לדעתי אחד הפוסטים היותר יפים שלך. נעים.. מושלג...
   והכי טוב - ביואיק כחולה להיכנס לתוכה.
   אנחנו פה.. מחכים לגשם ומלאים עימותים מיוזעים. אתה - לך תקנה עוד בית מלון ותיזהר לא להיכנס לכלא.

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין