עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  האולימפיאדה שלי

  יש מחיר לאושר

  6 תגובות   יום רביעי, 10/11/10, 09:17

   

  שלושה ימים לתוך נובמבר והטמפרטורות צונחות אל התחום החד ספרתי. גם בשעות השיא של היום, כשהשמש מחממת את האדמה, אנחנו לא מטפסים מעבר ל 10 מעלות. בבוקר מוקדם ואחרי שש בערב כבר צריך ללבוש כפפות. איזה כיף, החורף מגיע. אבל למרות הקור שבחוץ, בפרלמנט שלנו החום שובר שיאים חדשים. שמונה חודשים אחרי טקס הנעילה של האולימפיאדה, וראש הממשלה של הפרובינציה, גורדון קמפבל, אוסף את כלי התקשורת ומודיע על התפטרותו מהתפקיד אותו מילא מאז 2001. קמפבל בן ה 62 הוא האיש המזוהה ביותר עם העשור האחרון של בריטיש קולומביה, עשור בו נחשפה הפרובינציה לעולם ושווקה בתור המקום הכי טוב על הפלנטה. בעשור הזה נרתמו כולם לאירוח האולימפיאדה ההיסטורית ופרוייקטים ענקים של תשתית עיצבו מחדש את הנוף של וונקובר וסביבותיה. גורדון קמפבל שמייצג את שכונת פוינט גריי, משהו כמו סביון המקומית, נבחר בשנת 84' למועצת העיר, כעבור שנתיים כבר היה ראש העיר וונקובר והחזיק במשרה במשך שבע שנים. ב 93' הוא עזב את בית העירייה כשנבחר למנהיג המפלגה הליברלית בבריטיש קולומביה, שלוש שנים מאוחר יותר והוא הפך לחבר במועצת המחוקקים שיושבת בעיר הבירה, ויקטוריה. חמש שנים במועצה הספיקו לו להפוך לראש הממשלה של הפרובינציה. השבוע, הוא קיפל את החפצים והלך הביתה, ולמה? הכל בגלל שקר לבן קטן, עניין פעוט. מס ערך מוסף. במאי 2009 נערכו בחירות לראשות הממשלה המקומית, קמפבל שפחד לאבד את הכסא ולהחמיץ את האולימפיאדה שהוא בין יוזמיה, הבטיח לבוחרים כי למרות ההשקעה הכבדה במשחקים, לא תהיינה העלת מיסים. שלושה חודשים אחרי הבחירות הודיעה הממשלה כי היא תציג לציבור מס ערך מוסף חדש החל מיולי 2010, המס החדש יוסיף 7 אחוזים למע"מ ויעמיד אותו על 12 אחוז בסך הכל. מכל עבר קמה צעקה גדולה, עצומה ציבורית יצאה לדרך וחתימות נאספו בכל פינה. למרות זאת ביולי 2010 נכנס המס החדש לתוקף. בספטמבר ביקשו העיתונים לחשוף את דיוני הממשלה במסגרת חוק חופש הפרסום, המסמכים גילו כי הליברלים "סגרו" עסקה עם הממשלה הפדרלית עוד לפני הבחירות. קמפבל שיקר לבוחרים. תוך חודשיים הפופולריות שלו צנחה עד ל 9 אחוזים תמיכה. חד ספרתי, כמו מזג האוויר. קמפבל עוד התנצל בשבוע שעבר בטלוויזיה ואף הציג קיצוץ של 15 במס ההכנסה החל מינואר 2011. אבל זה לא עזר. את חג המולד הזה הוא יעביר לבד בבית, משלם את המחיר על אובדן הקשר עם הציבור. 

   

  ***

  אבל את הילדים פוליטיקה לא מעניינת, תנו להם האלווין כל שבוע והם מסודרים. אנחנו גמרנו את הסיבוב השכונתי שלנו עם 216 חתיכות בסל. "בסך הכל זה היה סיבוב לא רע", ציינה הגדולה בסיפוק כשנכנסו הביתה, רטובים וקפואים. הלכנו לחדר הילדים ושפכנו את תכולת התיק על השטיח. היא החלה לספור, הבן יקיר לי התבונן בהתלהבות בעטיפות הנוצצות שנערמו לפניו. הסיור ערך שעה ועשרים דקות, מזג האויר 9 מעלות עם טפטופים עיקשים. בחוץ התרוצצו ילדים מחופשים מדלת אל דלת והעמיסו ממתקים אל שקי הנייר שלהם. ההורים ליוו אותם על המדרכות, רבים מהם מחזיקים בכוס של יין או פחית של בירה. ביום חולין הופעה כזאת גוררת קנס של 250 דולר, אבל הערב זה האלוווין, אז זה בסדר. מאחורי הדלתות המתינו כל מיני פנים, החל מיאפים צעירים שנחנקים מהמשכנתא, משפחות של מהגרים אסייאתים וקשישים שגרים באותה כתובת בה נולדו. כולם היו חביבים ומסבירי פנים. מי שלא רצה להשתתף פשוט כיבה את האור בסלון או לא ענה לדפיקות בדלת. בבית אחד הדור הצעיר טיפס במדרגות אבל חזר אחרי רגע מבלי לנקוש על הדלת. "הם יהודים" היא אומרת לי ומסמנת עם הראש להמשיך הלאה. "איך את יודעת?" אני מסתקרן. "יש להם ארון קטן כזה ליד הפעמון". ילדה פיקחית, אבל אני לא מצפה ממנה שתזכור מילה מיוחדת כמו "מזוזה". עכשיו היא יושבת ומוציאה את חטיפי השוקולד מתוך הסל הגדול. שלוש פעמים הם רוקנו את הסלסילות הקטנות שלהם אל השק המרכזי שלי. בסוף היא נעצרה על 216 חטיפים. יבול יפה. בשנה שעברה, היא נזכרת, היו לנו 236. "לא נורא, חקלאית נבונה שלי, יש גם שנים כאלו. האתגר האמיתי שלכם הוא לא לחסל את הדלי הזה בעשרה ימים". הם הולכים לישון עייפים, הרביצו טיול ערב. אבא הולך לסלון. לילה, חושך, עלים נושרים אל הדשא, הגשם ממשיך לטפטף, מכוניות בודדות חולפות בכביש הסמוך. האש מבערת באח המלאכותי מתוצרת סין. כוס תה חמה, סרט איטלקי עם סופיה לורן. מה הכי מתאים עכשיו....? לא. אני לא נוגע בשוקולד שלהם. אסור. מגיע להם שייהנו מפרי עמלם.

   

  ***

   

  אבל יש גם כאלו שהחורף שלהם חם מסיבות אחרות. למשל הזוג הכי מדובר בעיר. הזוכים הטריים בקופת 50 מיליון הדולר של הלוטו מקס. http://www.vancouversun.com/news/Vancouver+couple+claims+record+million+lottery/3765505/story.html

  קוראים להם קלוד וקורט בלאנשט – אברט ובחודש הבא הם יחגגו 30 שנות זוגיות. קלוד הוא רפד במקצוע וקורט, בן ה 63, הוא קונדיטור במאפיה קטנה. כמו בני אדם רבים, גם הם ידעו לא מעט קשיים כלכלים בחייהם ועתה לעת זקנה הגיע להם הכרטיס שהוציא אותם לפנסיה מוקדמת. השניים מתכננים לקנות בית חדש ואולי לצאת לחופשה במונקו. "האמת היא שהרעיון עוד לא שקע אצלנו, אנחנו עדיין מנסים לעכל. מה שחשוב הוא שנשאר אותם אנשים", אמר קורט לעיתונות. אלו הזוכים האידיאלים של הלוטו הקנדי שרוצה לראות את רוב הכסף נשאר במדינה, וחוזר אל כיסי הציבור בדרך כזאת או אחרת. זה לא שקלוד וקורט לא יכולים מחר לקנות איזו וילה אקזוטית בקאריבים ולהתחיל לשתות רום לארוחת הבוקר. עדיין נשארים המון שטרות בערמה. קחו לדוגמא זוג זוכים אחר שהגיע השבוע לכותרות העיתונים. ויולט ואלן לארג' (ALLEN & VIOLET LARGE ) זכו באמצע יולי בקופה הגדולה של הלוטו 6/49 בסך הכל 11.2 מיליון דולר. אלן לארג' בן ה 75 הוא גמלאי שעסק כל חייו ברתכות. אשתו, ויולט גוססת מסרטן, השניים סגרו בחשבון הבנק שלהם 2 אחוזים מהזכייה, נתנו קצת לילדים, ואת שאר הכסף תרמו לצדקה. כנסיות מקומיות, בתי תמחוי, מכבי אש, בתי קברות, בתי חולים והצלב האדום. כולם נהנו מהזכייה הגדולה של אלן לארג'. "אנחנו רק זוג רגיל ומבוגר מהקאנטרי, אנחנו לא מכירים חיים אחרים, ולא רגילים לכל הרעש הזה" סיפר אלן לעיתונות אחרי שהסיפור שלהם הגיע עד לתחנות הטלוויזיה של בריטניה, ומבול של בקשות תמיכה הגיע לביתם הצנוע של הזוג המבוגר. בתרגום לישראלית : קחו את הכסף שלכם בחזרה ורק תעזבו אותנו בשקט.

   

  ***

   

   מסתבר שהמבוגרים האלו מבינים דבר או שנים על החיים. הנה עבודת המחקר שפרסמו החוקרים אנגוס דיטון, לשעבר ראש המועצה האמריקאית לכלכלה, ושותפו למחקר, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2002 הפרופסור דניאל כהנמן "שלנו".

  http://www.inc.com/news/articles/2010/09/study-says-$75,000-can-buy-happiness.html

  השניים ניתחו תוצאות של סקר טלפוני עצום שהגיע ל 450 אלף אמריקאים ובו הם התבקשו לתת תג מחיר לאושר שלהם. אם אתם חושבים שכולם רוצים להיות מיליונרים, אתם טועים ובגדול. התוצאה המפתיעה היא - 75 אלף דולר לשנה. זה כל מה שהאמריקאי הממוצע רוצה. זה מה שהאמריקאי הממוצע חושב שנחוץ לו כדי לענות על הצרכים הרגשיים שלו. הנשאלים התבקשו להשיב על שני פרמטרים שונים, על שעות הכיף היומיומיות שלהם ועל שביעות הרצון הכללית מחייהם. התוצאה מראה שאנשים מגלים שביעות רצון רבה מחייהם ככל שעולה הכנסתם. הנשאלים קישרו בין הכנסה נמוכה לחיים בעלי אלמנטים שלילים כמו בדידות חברתית, גירושים או חולי. ככל שגדלה ההכנסה דיווחו הנשאלים על יותר שעות של כיף עם המשפחה ועם חברים ועל פעילויות מהנות. אולם עלייה מעבר לרף של 75 אלף דולר בשנה לא הגדילה את מדד האושר בחיי הנשאלים. "יותר כסף יכול לקנות לך יותר הנאות, אך אלו לא בהכרח הופכות אותך לאדם יותר מאושר", הסביר כהנמן את הממצא הכי חשוב במחקר שבוצע במסגרת אוניברסיטת פרינסטון. רוצה לומר, מיליונרים יכולים לקנות הכל, אבל גם היכולת הזו הופכת בסופו של דבר לתחושה סתמית ונטולת ריגוש אמיתי. אז מה המסר הכי חשוב? "אם אתה מרוויח יותר מ 70 אלף לשנה ורוצה ליהנות מהחיים תתמקד במערכות יחסים ובמצבך הבריאותי" ניתח אד לינר, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת אילינוי, "מצד שני, אם אתה עני, תתמקד בלהרוויח יותר כסף".

   

   

  הדוד הותיק רנדי ניומן "שלנו" יודע דבר או שניים, על העניינים האלו. תשמעו מה יש לו להגיד.   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     27/11/13 21:28:

   צטט: אלדד ליבר 2010-11-17 14:16:05

   מסתבר שרוב האנשים שמרוויחים טוב הם גם אותם האנשים שמרוצים מהחיים...אין פה שום הפתעה לדעתי התשובה הזו היא די ברורה

   מה שלא ברור מאליו - לפחות לא לרוב האנשים - הוא שקפיצה למדרגת השכר הבאה, קרי 100 אלף דולר והלאה, לא מביאה יותר אושר או הנאה. יש לזה מחיר - דאגות, טרדות, לחצים, שמורידים נקודות מסף ההנאה בחיים. זה כל מה שהמחקר מנסה להגיד.

    

     17/11/10 14:16:
   מסתבר שרוב האנשים שמרוויחים טוב הם גם אותם האנשים שמרוצים מהחיים...אין פה שום הפתעה לדעתי התשובה הזו היא די ברורה
     11/11/10 19:39:

   צטט: אלי כהן 2010-11-11 16:35:44

   נהניתי לקרוא. תודה.

    

   תודה שקראת ותודה על התגובה.

     11/11/10 16:35:
   נהניתי לקרוא. תודה.
     10/11/10 11:59:

   צטט: ליאת z 2010-11-10 10:41:27

   אצלנו, כפי שרואים היום, מי שמורשע בקלון כבר יודע בדיוק מתי יחזור לפוליטיקה. הוא לא איבד קשר עם אף אחד ואפילו לא עם הבושה הכפולה אבל הי, כאן גם 30 מעלות בנובמבר, אז מה אנחנו יודעים?

   דווקא שאלו אותי לא מזמן מתי יהיו פנים חדשות בפוליטיקה הישראלית. אמרתי, מחר בבוקר בתשע, אבל אני לא חותם על זה. 

     10/11/10 10:41:
   אצלנו, כפי שרואים היום, מי שמורשע בקלון כבר יודע בדיוק מתי יחזור לפוליטיקה. הוא לא איבד קשר עם אף אחד ואפילו לא עם הבושה הכפולה אבל הי, כאן גם 30 מעלות בנובמבר, אז מה אנחנו יודעים?

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין