עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  אדום של גד

  אני כותב על טיולים, ספורט, סיורים בארץ וקולנוע ואוכל.מצלם הרבה טבע,חיות,אתרים בארץ.מקווה שתהנו .

  ארכיון

  פרופיל

  אילן גד
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  0

  ירושלים-סיור ברחוב הנביאים

  2 תגובות   יום שבת, 16/10/10, 15:27

  רחוב הנביאים , הרבה שמות קיבל הרחוב הזה ובצדק. רחוב הקונסוליות,רחוב בתי-החולים, על מספרם הרב של הקונסוליות ששהו פה,ועל בתי החולים הרבים שעדיין נמצאים בו.אגב שמו הנביאים ניתן לו ע"י ועדה בריטית בשיתוף חכמי דת יהודים/מוסלמים/נוצרים, שנתנו את אישורם הרי לכולם יש נביאים..

  הרחוב מעצם הגאוגרפיה שלו מחבר בין הישן לחדש, מהיציאה שלו מכיוון העיר העתיקה (שער שכם) ורחוב סולטן סולימאן,הקטע שנחתך ממנו עקב מלחמת העצמאות ופרעות תרפ"ט וממנו ברחו היהודים, דרך בתי החולים והמבנים שבנו בו מעצמות אירופה,דרך שכונות "יציאת החומה" שהקימו היהודים (מאה שערים,בית-דוד,נחלת שבעה) שסבבו סביב צירו, עד מיזוגו עם רחוב יפו,כמה סימלי בכיכר הדוידקה (לסמל את חזרתו לחיק היהודים).

  ורחוב הכתר של ירושלים החדשה, כמה ראוי הוא לקבל את הבית היפה ביותר בבירה (עפ"י טדי קולק) בית התבור שבנה החוקר הגרמני קונרד שיק.

  הכתובת על השער של בית התבור

  ''

  בית התבור

  בית התבור הוקם כאמור ע"י קונרד שיק , כבית מגורים, אך כיום הוא משמש למיקומו של המכון השבדי התאולוגי.

  האדריכל וארכאולוג הירושלמי הנודע קונרד שיק (1822-1901) שהיה מגדולי אדריכליה,בוניה וחוקריה של ירושלים במאה ה-19,שיק פרוטסטנטי אדוק (שאגב היה מומחה לשעוני קוקיה) שהגיע מגרמניה לירושלים בשנת 1846 ותכננן בין היתר את שכונת מאה שערים, בית היתומות טליתא קומי, בית החולים למצורעים ועוד'.שיק קרא לביתו בית תבור על פי ספר תהילים "צפון וימין אתם בראתם; תבור וחרמון בשמך ירננו". פט, יג.

  בית התבור נבנה כבית טירה גרמני, עם שער (ומגדל שמירה קטן) בכניסה של מבצר גרמני מימי הביניים, וחזות מיוחדת עם רישום תאריך ההקמה 1882 כמו שנהוג בבתי הטמפלרים , הבניין הראשי תוכנן במקורו במתכונת המזכירה רבים מהבתים הערבים ורבים מבתי המושבה הגרמנית שנבנו בסוף המאה ה-19. חדר מרכזי ארוך שממנו נפתחים שני חדרים מכל צד, שגודלם הממוצע הוא כ-5x5 מטרים, ונבנו בקירות אבן עבים ברוחב מטר ומעלה.לבית יש שתי חצרות, אחת חיצונית בין השער לבית (וכיום היא נמצאת בהליכי שיפוץ),ושנייה פנימית שבמרכזה נבנתה ע"י המכון השוודי מזרקת מים מסוגננת, והיא ניזונה מבור המים הענק שמתחת לחצר. מרזבי הגגות מתנקזים כולם אל הבור ששימש בסוף המאה ה-19 מקור מים של הבית.אגב בחצר הבית יש עץ לימון שעל שמו נקראת החצר הפנימית "גן הלימון".

  כמו כן מאכלסים את החצר עצי זית,שושנים,רוזמרין,ועץ רימון.

  חזית בית התבור

  ''

  סדנת הדפוס על גבול מאה שערים ומוסררה בפינת רח' הנביאים ושבטי ישראל ישנו בניין אבן גדול שנבנה עוד בשנת 1865 והוא ביתה של סדנת הדפוס הירושלמית.

  המבנה מאוד יפה מבפנים,בעל קשתות במעברים וצבוע בלבן.

   

  ''

  רחוב הקונסוליות

  בחזרה לרחוב הנביאים, היה משובץ בעבר בקונסוליות של מדינות לא מעטות כמו: שבדיה/ספרד/נורווגיה (רח' אתיופיה 5 המחובר אל הנביאים),הקונסוליה האיטלקית (רח' אתיופיה 12),הקונסוליה האתיופית (הנביאים 38-40) ,הקונסוליה הגרמנית (הנביאים 57) שעליה הציבו בעבר את דגל גרמניה הנאצית,המקום הוצת ואף פוצץ ע"י המחתרת היהודית, וכיום על שטח המבנה שנהרס,נסלל כביש רחוב ולנברג כחיבור לרחוב יפו,וקיים מגרש חנייה).

  הקונסוליה האמריקנית (הנביאים 48) כיום מרכז הפלאפל התימני שוכן בבניין.הקונסוליה האוסטרית (בחיבור לרחוב יפו, מקום בו שוכנת כיכר הדוידקה ,הבניין נהרס).

  בית החולים האיטלקי אגב האיטלקים בנו עוד שני בתי-חולים בנצרת ובחיפה.הבניין העומד בנביאים 34 ,מזכיר בחזותו בניינים מימי הביניים באיטליה. בית העירייה של העיר סיינה שימש כנראה כמודל לחיקוי של האדריכלים. המקום שימש ליעודו כבית חולים רק בין מלחמות העולם,וכיום משמש את משרד החינוך.

  ''

  רחוב בתי-החולים

  עד היום ניתן למצוא ברחוב הנביאים מספר בתי-חולים לא מבוטל:

  בית החולים לילדים (הנביאים 29).

  בית החולים האיטלקי (הנביאים 34).

  בית החולים רוטשילד (הנביאים 37).

  בית החולים הגרמני (הנביאים 51) (כיום חלק מביקור חולים).

  בית החולים ביקור חולים (הנביאים 53).

  בית החולים של המסיון האנגלי (הנביאים 82).

  בית-החולים הגרמני (כיום חלק מביקור חולים)

  שמו המקורי של הבניין הוא בית החולים הגרמני של האחיות הדיאקונסיות. לכאן עבר בית החולים עקב מצוקת דיור בעיר העתיקה. ולמעשה ביום אחד טופלו בו יותר אנשים מאלו שטופלו במשך שנה שלמה במבנה שבעיר העתיקה.על הקשת המרכזית במרפסת החזית יש סמל של יונה ועלה של זית, ועל המבנה חקוק הפסוק:Cquote2.svgכִּי אֲנִי יְהוָה, רֹפְאֶךָCquote1.svg– שמות טו' כו'.

  הבית חולים כונה "בית חולים הגרוש" על שם המטבע התורכי המג'ידה (גרוש) שנדרש כדמי הטיפול.

  ''

   

  בתים מפורסמים נוספים

  להלן מספר בתים מפורסמים נוספים ששוכנים ברחוב ובסביבותיו:

  הנביאים 2 - בית הינדיה.

  הנביאים 13 -בית מחניים השני.

  הנביאים 16-18 בתי דוזדאר.

  הנביאים 25 - בית הבישוף.

  הנביאים 39 (מאחור) -בית הרב קוק.

  הנביאים 42 - בית הכמורה הגרמני.

  הנביאים 43 - (רק השער נותר) אכסניית בנימין לצליינים רוסים.

  הנביאים 43 -(מאחור) בית טיכו.

  הנביאים 55 - הכנסיה האוונגלית.

  הנביאים 59 -בית מחניים הראשון.

  הנביאים 61 - בית הפחה.

  הנביאים 64 - בית הולמן (גרה בו שנה רחל המשוררת).

  הנביאים 65 -מלון קאמינץ.

  הנביאים 66 - מנזר סן-ז'וזף.

  בית-החולים ביקור חולים והכנסיה האוונגלית

  כמו הרבה בתי חולים שהחלו לפעול בעיר העתיקה, עד שהרגישו צרים במקום,עבר בית החולים הזה בשנת 1925 למיקומו.בזמנו חזותו לא הושלמה והרב קוק הזדעק "הבניין החדש… עומד לו עם כל הדרו המקסים, עם כל יפעתו, יקרת כבודו וגודלו. כנזוף ונכלם, חרפה שוברת את לבנו מדי עברנו על יד הבניין הנהדר, העתיד למלא תפקיד כל כך גדול וקדוש לעם ישראל בארצנו המחודשת, והנה הוא עטוי במעטה הבושה בלתי גמור ומשוכל.

  האומנם אין נדיבים בישראל? ישאל כל עובר, האם אין לבבות חמים שירגישו מהו בניין בית החולים הכללי לעדת ישראל הראשית בעיר קדשנו ותפארתנו?"
  להבדיל הכנסייה האוונגלית הבינלאומית נבנתה בשנת 1908, ביוזמתו של כהן הדת תומפסון, אשר היגר לעיר לפני 5 שנים עם משפחתו ממדינת מיין.המקום שימש ככנסיה לערבים נוצרים עד קום המדינה.כיום אין קהילה אוונגלית במקום,והוא משמש כבית הארחה ולקונצרטים.

  ''

  העתיד לא ורוד

  כרגע התוכניות לגבי רחוב הנביאים לא כל כך מעודדת, עקב מעבר הרכבת הקלה ברחוב יפו, רחוב הנביאים עומד לעבור הרחבה, ל4 נתיבים, וכתוצאה מכך יהרסו חצרות בתים היסטורים.

  קישור לחלק א:

  http://cafe.mouse.co.il/post/1822710/

  קישור לחלק ב:

  http://cafe.mouse.co.il/post/1826700/

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     17/10/10 16:36:

   צטט: כחלון עמוס 2010-10-16 21:52:12

   שבוע טובבבבב

   ועוד איך טוב , תל-אביב היא אדומה.

   :-)

     16/10/10 21:52:
   שבוע טובבבבב