עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  סרגל ההריון

  סיפורה של תומכת לידה , רויטל גפני

  0 תגובות   יום ראשון, 5/9/10, 20:03

  סרגל ההריון , www.pregnantoolbar.info מראיין את רויטל גפני , תומכת לידה :

   

  ס.ה. : רויטל , ספרי לנו איך הגעת לזה? 

  רויטל : בהריון הראשון נרשמתי לחוג התעמלות מיוחד לנשים הרות, וגיליתי תנוחות מסוימות שממש מקלות על כאבי הגב הרבים שהיו לי בשבועות מתקדמים של ההריון ועל תופעות לוואי נוספות. בד בבד התחיל לחלחל אצלי הרעיון שלא חייבים אפידורל ושאני רוצה לנסות ללדת טבעי (בלי משככים וזירוזים). כל הסביבה שלי הסתכלה עליי כאילו שהשתגעתי בטענה של "למה לסבול" ואפילו אמי, שילדה 4 פעמים ללא אפידורל, טענה שאם בזמנה היה קיים אפידורל היא היתה משתמשת. הלידה היתה ארוכה, כמו רוב הלידות הראשונות, אך עמדתי במשימה שהצבתי לעצמי – בעזרת שימוש בכדור פיזיו, תנועתיות וכמובן מסאז'ים מבעלי היקר. במהלך הלידה אפילו לא חשבתי לרגע על משככי כאבים, כיוון שהייתי לגמרי בתוך התהליך. מאז אני יודעת שאם יש רצון והכוונה טובה – הלידה יכולה להיראות אחרת, ואני רוצה להעביר את הידע הזה לכמה שיותר נשים, בייחוד בעידן שלנו שבו אפידורל היא מילה כמעט נרדפת לחדר לידה. אין לי בעיה עם שימוש מושכל באפידורל, העיקר שהיולדת תדע מה האפשרויות שלה ותבחר בעצמה.

  ס.ה : מה זה אומר בדיוק "תומכת הריון ולידה" ?

   רויטל : בזמן ההריון יש לאישה הרבה שאלות, ולא תמיד יש דמות שאליה היא יכולה להפנות אותן. רופא הנשים מאוד עסוק ויענה רק על נושאים רפואיים ורק מהזווית הרפואית, אחות הריון לא תמיד מספקת מענה הולם, ולאמהות שלנו הרבה פעמים יש ידע קצת מיושן שלא תמיד מועיל לנו. תומכת הריון ולידה נמצאת בשביל לתת מענה לכל השאלות והחששות שעולים בתקופה זו, לתת פתרונות טבעיים לכל מיני בעיות נפוצות (כגון- טחורים, בצקות, עצירות וכו'), להכין אותך ואת בן זוגך ללידה – מבחינה תיאורטית ומבחינה רגשית, ולצייד אותך בכלים להתמודדות עם הצירים. 

  ס.ה. : מתי השלב שהיית ממליצה ליולדת לקחת ליווי ? 

  רויטל: ניתן למעשה ליצור קשר בכל שלב של ההריון. רוב הנשים חושבות מבחינה מעשית על הלידה בשליש השלישי ופונות לתומכת הריון ולידה בערך בשבוע 28-30 כדיי  להתחיל קורס הכנה ללידה. קורס הכנה ללידה פרטי הוא בן 3 מפגשים, וליווי סטנדרטי של תומכת לידה כולל 2 מפגשים לפני הלידה, ליווי בחדר הלידה ומפגש לאחר הלידה. יש חשיבות רבה לדעתי לרצף של הריון-לידה-תינוק, ולכן לעבור קורס הכנה אצל הדולה (תומכת לידה) שתלווה אתכם בלידה זה יתרון גדול כיוון שההיכרות תהיה מעמיקה ואת ובן זוגך תרגישו בנוח להעלות נושאים שחשוב לכם לדבר עליהם ותתנהגו בחופשיות בזמן הלידה. כמובן שגם לאחר הלידה לקבל תמיכה מדמות מוכרת שאת סומכת עליה – מאוד מקלה על התקופה הראשונית עם התינוק בבית.

  ס.ה. : איך אני כבעל/בן זוג יכול לזהות שאשתי תזדקק לתומכת / עזרה בלידה ובהיריון בכלל ?

  רויטל: שאלה קצת קשה כי לרוב האישה היא היוזמת... אם אין לבת הזוג שלך אם או דמות אם עליה היא סומכת במהלך ההריון – אז תומכת יכולה להוות פתרון מעולה. חשוב לציין שלפעמים גם נשים שיש להן קשר מצוין עם אמא שלהן לא מעוניינות שהיא תהיה איתן בחדר הלידה. בנוסף, התמיכה בהריון ובלידה מכוונת גם לבן הזוג ומציידת אותו בכלים, כדי שיוכל לתמוך ביולדת בצורה מירבית.

  ס.ה. : קורס הכנה ללידה. מה הוא מכיל בעצם ?

   רויטל: קורס טוב צריך להיות מורכב מידע תיאורטי ומתרגול מעשי. הידע התיאורטי כולל: שלבי הלידה, מתי לגשת לבית חולים, איך באיזה בית חולים ללדת, סקירה של משככי כאבים רפואיים וטבעיים, ידע לגבי רצפת האגן ותנוחות לידה, הסבר על השעתיים הראשונות לאחר הלידה והטיפול בתינוק בתינוקייה, הכנה להנקה וקצת ידע לגבי תקופת משכב הלידה (6 השבועות הראשונים לאחר הלידה). מבחינה מעשית רצוי לתרגל נשימות, תנועתיות אגן ותנוחות מומלצות להריון וללידה.

  ס.ה. : האם רק נשים בהריון הראשון נעזרות בתומכות לידה? 

  רויטל: לא. הרבה נשים שהלידה הראשונה שלהן לא היתה כפי שציפו רוצות חוויה מתקנת ונעזרות בדולה. גם נשים שהלידה הראשונה היתה קיסרית וכעת רוצות לידה נרתיקית יפנו לדולה.

   ס.ה. : תהליך הלידה וההתמודדות הוא אישי ושונה מיולדת ליולדת , אז איך עושים את זה?  

  רויטל : זה נכון, והכלי המרכזי של הדולה הוא הקשבה ליולדת ולצרכיה. אנחנו עושות תיאום ציפיות ולפי זה מתכווננים על התמיכה. זה תהליך מאוד רגשי ולכן חשובה מאוד הכימיה בין בני הזוג לתומכת שמלווה אותם. "ארגז הכלים" המקצועי שלי כולל – ארומתרפיה, הומיאופתיה,פרחי באך, דימיון מודרך ומגע – עיסוי, שיאצו ורפלקסולוגיה (כל הנ"ל לצרכי הריון ולידה), אבל בעיקר הרבה חום ואהבה. הכלי הכי שימושי מבחינתי הוא לחבר את האישה לגופה ולאינטואיציה הנשית שלה ומתוך זה תגיע המוכנות והידע ללידה.

  ס.ה. : מהי תמיכה לאחר הלידה?                                                                              

   רויטל: לאחר שובכם הביתה כמשפחה, עולים חששות מאוד טבעיים – מה עושים כל היום עם התינוק? איך יודעים למה הוא בוכה? איך מרגיעים אותו? האם אכל מספיק? איך רוחצים אותו?ועוד ועוד... בנוסף, הרבה יולדות מרגישות בודדות, כאילו שכל העולם חזר לשגרה ורק הן נשארות בבית עם התינוק אבל בעצם לבד. כשתגיע לביתך אותה דמות שאת מכירה מההריון ומהלידה ואת סומכת עליה תוכלי להיעזר בה לכל השאלות של אמא טרייה וגם להיוועץ בנושאים אישיים ורגשיים. תומכת לאחר לידה יכולה לעזור גם לביסוס ההנקה וגם להפנות לגורמים מקצועיים במידת הצורך. מעל הכל – היא תחזק אותך כאישה וכאמא, כך שתרגישי בטוחה יותר בהורות שלך לאחר הפגישות עימה. המלצה נוספת שלי אליכם, הורים טריים, היא שבתקופה הזו אתם תיחשפו להמון דעות ולכ-ו-ל-ם יהיו טיפים בשבילכם... רצוי לבחור דמות, או שתיים לכל היותר, מתוך המעגל הקרוב שלכם – עליה אתם סומכים, ולהתייעץ איתה כשתרצו. תומכת לאחר לידה יכולה להיות אחת מהדמויות הללו.

    ס.ה. : זה נראה תפקיד עם המון המון אחריות ? איך מתמודדים עם זה?

  רויטל: יש כאן באמת הרבה אחריות, למרות שאני לא גורם רפואי. כשיש חשש או סיכון – הצוות הרפואי הוא שיחליט על דרך הפעולה. אני מאוד משתדלת לא לקחת את מקום הצוות הרפואי, אלא לתת מענה טבעי כשניתן, בעיקר לפני זירוז רפואי או התערבות אחרת שלא דורשת תגובה מיידית. זה המקום להדגיש שהכל טוב ויפה כל זמן שההריון תקין והאם והתינוק מרגישים טוב. במהלך הלידה אם יש חשש או חשד לא לוקחים סיכון! אני סומכת על היולדת ובן זוגה שבחרו את המקום שהכי טוב להם ללדת בו, ובדקו גם את המקצועיות של הצוות. אני אישית יודעת מה גבולותיי ואם יש מקרה שמצריך ידע יותר נרחב – אפנה לגורם מקצועי אחר (רופא, מטפל אלטרנטיבי מוסמך, יועצת הנקה מוסמכת וכו' לפי המצב.

  האחריות העיקרית שלי היא להיות שם למען האם בכל צורה שהיא צריכה אותי, לפעמים רק מבט מחזק וחיבוק אוהב יעשו את ההבדל.

   

  ראיונות נוספים ניתן למצוא בסרגל ההריון : www.pregnantoolbar.info

  ואת רויטל תוכלו למצוא בדף הפייסבוק הבא:

  http://www.facebook.com/photo.php?pid=180119&fbid=139015342806691&id=127481697293389#!/pages/rwytl-gpny-tmykh-wlywwy-bhrywn-lydh-whwrwt-rswnyt/127481697293389?ref=ts

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   סרגל ההריון
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין