עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';
  0

  סאטופ א-מיניט - חופשה בתאילנד

  3 תגובות   יום רביעי, 24/2/10, 07:10

  ניהיי מעיין,

  סֶאטופ, סֶאטופ א-מיניט, אומרים לנו בחוף פוקט, מגלגלים את השפה האנגלית במוסיקת גלים. "ראש השנה הסיני", מסבירים בכל דוכן תיירות, כדי לנמק מחסור בחדרים ועלייה במחירים. בעצם, גם אנחנו כאן הודות לחופשת החג בסין. חופשת ראש השנה משתלבת בחופשת סוף סמסטר א'. הסטודנטים נפוצו לבתי הוריהם בפרובינציות המרוחקות, ואני - כמו מערביים אחרים - נסתי מהחורף בבייג'ינג לחום תיאלנדי מעיק, שמלמד אותי בדיעבד [=לאחר מעשה L] לקבל באורך רוח את מה שבא בעיתו ובעונתו.

  על ראש גבעה, במעלה מאתיים וחמישים מדרגות, נמצאה לנו בקתה באי קו פי פי דון [בתמונה]. מוגנים מצונאמי, מדמיינים את שני הגלים ששטפו את המישור השטוח של האי בשנת 2004 [בתמונה]. מקום לקרוא בו את 429 עמודי ספרו של תומס פרידמן "חם, שטוח וצפוף". כאן הירוק מנצח במים וביבשה. הים ירוק, ההר ירוק, הצוקים ירוקים. הגופות חומים, הקעקועים כהים יותר. גם הירוק הפיננסי והירוק הפוליטי נוכח ופוגש את התיירת שבי. מה נהרס כאן בגללנו? מה נבנה? מי מרוויח? כמה? מה רמז הצונאמי לתאילנד ולעולם לפני שש שנים?

  יש דברים שאני רואה בקלות. למשל: הבקתות החדשות שנבנו לאחרונה במעלה ההר חשפו את אדמת המדרון שמתחתן לשטפונות מי הגשם שיגיעו בקיץ [בתמונה] . הכתובת על האסון שיבוא סומנה; התעלות באי העדן היפייפה מזרימות מי ביוב מצחינים אל הים; החוף מעלה אדים של דלק בוער במופעי אש. וכל זה באי קטנטן, ללא כבישים, ללא מכוניות ואפילו ללא קטנועים. שובל בלבד של שואה אקולוגית שמתרחשת בבנגקוק. "אנחנו מממנים את חבל התלייה של עצמנו", אני שואלת את עצמי במילים של פרידמן. אוףףףף, אין מצב לכבות את המזגן בחום הזה.

  ^^^^^^^

  "עלינו להגדיר מחדש את יחסינו עם עולם הטבע", הוא כותב בעמוד 312. והראש שלי מזנק ממרומי הצוק כמו בסרט Avatar על כפות עלי בננה באין אג'נדה מעשית.

  ~~~~~~~

  תומס פרידמן, עיתונאי וסופר יקר, הספר שלך משבית הנאה מחופשה. קשה להנות בצנע אקולוגי שאתה מטיף לו. הראש הישראלי שלי/שלנו עיוור לירוק המחוויר. אצלנו המסיבה הירוקה נמשכת. תאילנד היא הזיה ירוקה לפושטי מדים ירוקים. אנחנו באים אליה, אבל תאילנד גם באה אלינו. זו מדינה עם "הלך" עברי. 

  הנה רגעים של עברית אצל "לילי" (שמה בתאילנד: Gevalin) בקו-פיפי (תמונה 1).

  על נייר הפרסום של "לילי" כתוב: "לילי – בית קפה, נרגילה, אינטרנט חינם, הסברים בעברית!". לילי מציעה "טיול VIP" עם סלט. "טיול 7 האיים", הוא מכונה, מתכוון לסיור בשבעה אתרים (לא איים!), משעה 10:00 עד 18:00 (בפועל יוצאים בשעה 12:30), אבל מי סופר רמאויות קטנות בתאילנד? 

   

  רשות הדיבור לעברית של לילי. הנה ציטוטים ישירים שלה שרשמתי במהלך הטיול : "איפה אתם לישון היום, בבית שלי? / עכשיו את יכולה לישון, לעשות אהבה! / כן ילדות, אנחנו בנות בסדר גמור, בנים תגיד להם ככה (מצביעה על השעון, רומזת בלי מילים לאיחורים שלהם). / אתמול מ[ש]טרה אומרת בגלל יום אהבה סוגרת בשלוש, אם לא יום אהבה סוגרים בשתיים./ בקופנגן יש כוח חזקה יותר טוב שם אין מוסלמים, פה יש תשעים ותשע אחוס מוסלמים. / פוקט הרבה סונות [=זונות] /  מאמי, זה קומקום (דגש על ההברה הראשונה) תאילנדי / מאמי תאכלי! / את פתוחה לא רוצה לשתות קפה? / לשתות מים! כן? היום מאוד חם, בערב שלא יהיה לכם כואב ראש. קחי, מאמי, לשתות הרבה! /  תכלס, מתי אני לפעמים עשיתי [לחמנייה עם שוקולד] במאיה-באיי Maya Bay  כולם בא-בא ללַי / אין לכם ביום מה ל[ע]שות פה באי – מסאז' לאכול, מסאז' לאכול /  כמו טיול לילדים בבית ספר / אה, מנה אחלון / עכשיו, מישהו רוצה לק שוקולד? / מיסינו-מיסינו (= מיצינו-מיצינו), יש עוד מקום, מאוד יפה!

  אין, אין שיח כזה בסין. עוד לא צמח, לא נוצר פרי, לא הבשיל ואין ממה להפיק את המיץ. ולעניין העברית של לילי: היא קלטה את השיח העברי הפעיל, הקצר, הצבאי-פיקודי שלנו, את השפה שממצבת את הדוברים כמשפחה אחת גדולה (מאמי), ואת האופן שבו משחילים לתוכה האדרה עצמית, נזיפות ומנהיגות.

  &&&&&&

  תאילנדים שחזרו מישראל לתאילנד ממנפים את "ההון הלשוני" שרכשו בעמל ובלא-מעט השפלה, בשנים שבהן התקשחו, איבדו בישראל את החיוך התאילנדי הרך, וקיבלו עומק של מבט כמו זה הנראה בעיניה של "פו הדב". כך קוראים לתאילנדית דוברת עברית מדהימה בסוכנות THANA ["טנא" בגרסה מעוברתת] בצ'אנג מאי שבצפון תאילנד. במפגש של הישראלים איתם בתאילנד הם יוצרים הגדרה חדשה של יחסים. וזה עולה לנו. אישית, זה עלה לנו בטיול לשמורת דואי אינתאון ב-600 באט יותר. סתם דוגמה קטנה.

   

   BKK BKK BKK BKK – גלויה מיום אחרון בבנגקוק

  אני סחוטה מחום ומחופשה. יום לפני נחיתה בבירת סין, היצוקה מבטון של איפוק ושליטה עצמית, אני רוצה לתאר לך, מעיין, את ההזיה ברחוב קאו סאן בבנגקוק. סינים כמעט שלא נראו ברחוב. ישראלים כאן בהמוניהם, יחד עם הרבה בריטים, צרפתים, גרמנים, סקנדינבים, רוסים, הודים ועוד. מהומה גלובלית. שייק של ריגושים במחיר מוזל.

  הגלויה מתחילה בנוף צלילי: רעש גדול. רמקולים משמיעים מוסיקה בכל מסעדה ובר הפתוחים לרחוב, המוני אנשים הולכים, יושבים, עומדים, טוק-טוקים מפלסים דרך, פוט-פוטים [רגלי ההולכים ברגל :-)], פרימוסים קודחים תבשילי רחוב, מערבלים רוקחים שייק פירות, גלין-גלן בכל כניסה לסבן-אילבן  (Seven Eleven), "הלו, וויר דו יו גו?", "הלו, מאדאם, א-וואטש?" יושבים על המדרכה לאכול במסעדה-בר במרכז הרחוב. מוטרדים על ידי עשרות רוכלים המתחככים ביושבים השבויים, מציעים גרבוני ניילון לידיים מעוטרים בציורי טאטו, שעונים מאירים, ערסלים, מצתים, קופסאות סיגריות, פנסים, עדיים, תיקים, כובעים, פרחים. מעשנים בכל שולחן, לפני או אחרי עיצוב ראסטות, צמות, ציורי חינה על הגוף, הזרקת קעקוע-אל-חזור לגוף, ו"טונייט גונה-בי א גוד נייט" חוזר ומתנגן.

  כמה פארש! כזה כאילו. הפוט מאסאז' ברמה של חובבנים; שייק הפירות משאיר שכבת שומן [?] מוזרה בחיך; האוכל כאילו טעים; הבגדים החדשים מתבלים לאחר שימוש ראשון; ב"קשר הישראלי" מוכרים שקרים ישראלים ברוטב תאילנדי חריף; במלון כאילו מנקים את החדר, המפלים כאילו מרהיבים; הוואט [מקדש] כאילו פתוח; המרכז לאומנות תאילנדית עכשווית [TADU] קיים רק במדריך הלא מעודכן של לונלי פלאנט; המזגן כאילו מצנן. עמודי הבירה [איך קוראים למיכלי הענק האלו?] בסדר גמור.

  שורה תחתונה: לא, לא יצאתי סאו-די-קהההההההה* - - -

  קפונקה! תודה. אני חוזרת לסין.

   ______________________

  * סאודיקה - ברכת שלום בפי אנשים ממין נקבה

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/2/10 10:38:

   תודה על הפוסט המרתק!
     25/2/10 02:41:


   לא נראה ונשמע שהיו הרבה הנאות בחופשה הזו....

   מה לעשות....יום אסל יום בסל....יום בצל יום דבש....

   נותר להתפלל לחופשה טובה יותר בעתיד...   :-)

     24/2/10 20:45:

   איזו אבחנה/הבחנה מעניינת לגבי השיח העברי השגור בפי התאיילנדים!

    

   האם הפרי טרם הבשיל בסין כי כרגע העברית חיה רק באקדמיה ולא ברחוב? כי הנוכחות הישראלית היא תיירותית חולפת (ובלתי מורגשת יחסית באופן מספרי) לעומת הכיבוש המאסיבי במזרח?

    

   בלוג מרתק. מקווה שהתגובה לא תעלם לשם שינוי . מיס יו א לוט, הדס.

   ארכיון

   פרופיל

   יסינראל
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין