עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  סריטה

  כשסרטים ושריטות נפגשים

  ארכיון

  מחשבות על סרטים ישראליים רצים

  12 תגובות   יום רביעי, 27/1/10, 15:32
  לפעמים קורה שאני מאוד רוצה לכתוב את דעתי המנומקת על סרט שראיתי, אבל זמן אין. מלבד פתרונות אינסטנט בהם אני לא דוגל בדרך כלל (ע"ע טוויטר וחבר מרעיו), חשבתי על ביקורת קיבוצית. דעותיי הלא מגובשות על כמה וכמה סרטים בפוסט אחד. אז הפוסט הנ"ל מרכז בתוכו את כל הסרטים הישראליים שמוצגים כרגע בקולנוע. באופן מפתיע, מדובר בכמות נכבדת, שאף אינה כוללת סרטים ישראליים שמוצגים באופן חד/דו-פעמי בסינמטקים. באופן מפתיע אף יותר, את כולם ראיתי (ובאופן שאינו מפתיע כלל, על כולם יש לי דעה :)

  [וכמה נחמד לסגור סוגריים עם סמיילי מחויך ומבסוט מעצמו]

   

   

  "הבודדים" - על סרטו החדש של רנן שור, המגולל את סיפורם של שני אסירים צבאיים ממוצא רוסי אשר הנהיגו מרד בכלא שש, כתבתי בקצרה מיד לאחר הצפייה בו בפסטיבל ירושלים. דעתי לא השתנתה מאז, ואני מאוד מנסה לא ללכלך יותר מדי על סרטים שלא אהבתי, אבל שני דברים מאוד חורים לי עקב קריאת ביקורות ודעות על הסרט. קודם כל, נדמה כי רוב המבקרים נזהרו מאוד שלא לקטול. קצת כמו במקרה של איתן גרין וסרטו "הכל מתחיל בים". כנראה שאיפה שיש קשרים, לא צריך קומבינות. שנית, אני יודע שמשחק בפרט, כמו כל אלמנט אחר בקולנוע אבל באופן מודגש יותר - הוא עניין של טעם. אבל פשוט מוזר לי שכמעט כולם מציינים לטובה את שני השחקנים הראשיים. על ההופעה של אגרונוב (המגלם את גלורי קמפבל) אין לי השגות, אבל בלתי נתפסת אצלי ההתלהבות מהופעתו של אוסטרובסקי (המגלם את בלוחין). הבנאדם עושה חיקוי של הרוסי המתבכיין. הוא תמיד נשמע כאילו מישהו צובת אותו תוך כדי דיבור. לא משנה איזה רגש הוא אמור להעביר - כעס, עצב, שמחה, פחד - הוא כל הזמן מתנהג כאילו אכלו לו את הדייסה. בעיניי, היה זה משחק חדגוני, שלא לומר חלש להחריד. אבל כל הכבוד על התשבוחות הגרופות שקטף, כנראה שפספסתי משהו...

   

  "חמש שעות מפריז” - כאשר פסעתי אל תוך האולם הגדול של הסינמטק הירושלמי, הבטתי היטב סביבי. אני תמיד נוהג לסקור את הקהל, הרגל מגונה שכזה. שליש מהאולם היה מלא בצוותים צוותים של דודות חביבות. כמה זוגות השתבצו בין חבורה לחבורה והרגשתי כצעיר היחידי שהגיע בגפו. ולפעמים, הקהל הופך סרט לטוב יותר ממה שהוא. רוצה לומר, נהניתי מההקרנה עצמה. הסרט ודאי תרם לכך, שכן מדובר בדרמה מינורית, קאמרית, עשויה היטב ומשוחקת לעילא. סרט דודות אמיתי, אשר עוקב אחר נהג מונית גרוש המתאהב במורה (הנשואה) למוזיקה של בנו. החולשה האמיתית של הסימפטי הקטנטן הזה, היא הרגעים בהם דרור קרן אינו מופיע על המסך. בשליש האחרון, בו הסיפור מתמקד יותר בזוג הרוסי (המורה ובעלה) מאשר בלוזר מעורר האמפתיה, שהפחד שלו מטיסות אלגורי לפחד שלו מלהעז באופן כללי. לטעמי, הדבר החליש מעט את הסרט כולו. אולם, אני ממליץ עליו בלב שלם, שכן מזמן לא נתקלתי בסרט כל-כך לא מתיימר, שאף מצליח לספק בדיוק את שהבטיח.

   

  "לבנון" - זמן הרצה מכובד מאוד יש לסרטו של שמוליק מעוז, זוכה הפרס הגדול בפסטיבל ונציה. גם עליו כתבתי כבר באריכות את כל מה שיש לי להגיד, אז רק אוסיף שאפו על ששרד עד כה (גם אם המעוז האחרון בו הוא מחזיק הוא אולם 23 בסינמה סיטי) ואתבאס שאין נתוניי קופות רשמיים בישראל. כי ממה שאני יודע, הסרט לא הגיע למספר שיחשיב אותו כשובר קופות מקומי, מאה אלף צופים. אשמח להתבדות, אבל נתונים רשמיים מעולם לא מתפרסמים כאן...

   

  "עג'מי" - עוד שורד נועז בנוף בתי הקולנוע האכזרי לעיתים, ועוד סרט שראיתי והתמוגגתי ממנו בפסטיבל ירושלים. אחדש רק שכעת אפשר גם לשאול אותו באוזן בדי.וי.די. אשר בשיא הכנות מעט אכזב אותי. מוזר שיש כל-כך מהדורות מושקעות של סרטים ישראליים. עזבו את זה שאין כתוביות לאנגלית, בסרט שמייצג את ישראל באוסקר אוטוטו (אם יצליח לעבור מהתשיעייה הסופית לחמישייה הסופית, ולא יזכה, תוכתר ישראל כלוזרית הגדולה בהיסטוריה של הפרס - הכי הרבה מועמדויות ללא זכייה אחת, תואר שהיא חולקת כרגע עם פולין). אין יומני הפקה? לסרט ששמעתי כל-כך הרבה על מאחורי הקלעים שלו ממקור ראשון? על הליהוק והעבודה עם שחקנים לא מקצועיים, על תסריט שנכתב במשך שבע שנים - אין כאן חומר לאיזה מייקינג אוף קטלני? יש דברים שאני פשוט לא מבין.

   

  "קירות" - גם על סרטו האמיץ והחריג ז'אנרית של דני לרנר הייתי מאוד רוצה לדעת נתונים קופתיים. מעניין האם הקהל הישראלי התחבר לדרמת אקשן נקמנית בכיכובן של שתי נשים מוכות? הלך בזכות נינט? או אולי דווקא בשביל לצפות באולגה קורילנקו אומרת "אני לא פרייארית"? הנה הביקורת המאוד מפרגנת ומתלהבת שלי מ"קירות", סרט שאני מייחל לראות עוד ועוד כמותו בארץ.

   

  "שבע דקות בגן עדן" - אני זקוק לצפייה נוספת בשביל לקבוע זאת, אבל אני די בטוח שסרט הביכורים של עומרי גבעון הוא יצירת מופת. פשוט לא הבנתי מאיפה זה בא לי, הסרט המהפנט, המפעים והמפואר הזה. הוא מתחיל כמו סיפור קטן ועצוב על ניצולת פיגוע התאבדות (ריימונד אמסלם המוכשרת) אשר שוכלת בדקות הראשונות של הסרט את בעלה ונאלצת להתנהל בעולם עטופה בתחבושות לחץ, המסתירות תחתן עור חרוך. אט אט, מטפטף הסרט אל הסוריאליסטי והנשגב, מתכתב עם הקולנוע התודעתי-חלומי של דייויד לינץ' ומתחקה אחר מסעה של אותה אשה מוכת גורל למציאת הפרמדיק אשר התעקש על חייה, בעת שהייתה נתונה במצב של מוות קליני. שבע דקות הוא התעקש והיא לא מבינה מדוע. הכל מצולם בורסטיליות מרשימה בידיו של ניתאי נצר, שלוכד את כל מה שפוטוגני בירושלים ומזגזג בין הריאליסטי להזייתי. איני זוכר מתי בפעם האחרונה עברו אליי כצופה תחושות הדמויות שעל הבד, באופן כה ישיר ועוצמתי. מעבר לכך, המימד החידתי, המבנה של הסרט כמותחן פסיכולוגי-פילוסופי המעלה שאלות בנושא חיים ומוות, גורל ומקריות - כתוב לתפארת ושאב אותי פנימה. למרות ששתי הדיירות הזמניות הנוספות באולם הקולנוע בו נכחתי, לא הפסיקו לנסות להסביר אחת לשניה את ההתרחשויות, במקום פשוט לתת לסרט להוביל, להקשיב לו. אבל גם מן השורה השנייה, אליה עברתי כדי לא לשמוע את פטפוטיהן לאחר שגם להעיר להן בקול רם לא עזר, יכולתי לראות עד כמה מופתי מה שמתרחש על המסך. ועד כמה הוא נדיר, באיכותו ובסוגתו, בקולנוע הישראלי. צר לי שמבקרים שכן הבינו את הטוויסט בחרו לכתוב ביקורת שאך ורק מפענחת את הסרט. צר לי עוד יותר שמבקרים שלא הבינו את הסרט, כתבו ביקורת על סרט שלא הבינו ושפטו אותו בכל זאת. עד כדי כך צר לי עד כי החלטתי לכתוב עליו כאן, לשבח ולהלל. ואולי אחרי צפייה נוספת, אכתוב ביקורת ארוכה יותר, שקולה. אבל למי יש זמן לראות סרט שכבר ראה, ועוד בקולנוע :-)
  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     31/1/10 11:08:

   צטט: bfou 2010-01-28 23:18:29

   גם אני דודה חביבה!

    

   ברוך הבא למועדון!

   ערב סריגה וריכולים אצלי מחר? יש לי מתכון חדש לעוגה מטמטמת :-)

     31/1/10 11:04:

    אתה לא חייב להתבגר, זה עניין סגנוני.

   בכל מקרה, אורי קליין- דוקא לא מהמבקרים המשקפים את טעמי האישי- הוא בהחלט able ומעמיק בביקורות שלו.

    

   אני אומרת לא לספוילרים! חן כבר ניסתה לפתות אותי עם LOST ועמדתי במבחן אז גם במבחן שלך אני אעמוד:-)

    

    

    אל דאגה, להתבגר זה איום לא ממומש שלי כבר שנים :-)

   כולי כבוד והערכה לאורי קליין ולביקורת הלעולם-לא-מחופפות שלו. באמת. והוא הפתיע אותו בענווה שלו במפגש פנים אל פנים. אבל אני באמת חושב שהיה פספוס קל הפעם. ולא יכול להסביר בלי ספויילרים. אז נסכם שאם תראי, נדסקס את זה (עם ספויילרים ואזהרה לגביהם לשאר הגולשים כמובן).

   ואגב, קליין האיר את עיניי יותר מפעם אחת בביקורותיו לגביי סרטים שהבנתי בצורה אחת והתבררו כקריאים יותר באופן אחר (ז"א, שלא הבנתי כלום בצפייה ראשונה :)

     28/1/10 23:18:
   גם אני דודה חביבה!
     28/1/10 21:41:

   צטט: אורון שמיר 2010-01-28 10:40:08

   צטט: Soul Sista 2010-01-27 21:55:57

   יופי של פוסט.

   מתוך הרשימה שכתבת ראיתי רק את "חמש שעות מפריז".קרא לי דודה חביבה (נכון בשני הסעיפים).

   אני, בדומה למה שאתה ציינת, חושבת שהחולשה העיקרית של הסרט היא בנטישה מוחלטת של ענין הפוביה של הגיבור מטיסות.זו ממש בחירה תמוהה.מאידך, אני מאד אוהבת את הקאסט, כולל את ולדימיר פרידמן.הסרט היה טיפה פרווה ולצערי הטריילר הרבה יותר טוב מהסרט עצמו.עדיין, בגדול מסכימה עם דברייך.

    

   לגבי "הבודדים", לא ראיתי וכנראה לא אראה אבל אני פשוט מאד מחבבת את אנטון אוסטרובסקי מ"טינופת".הוא טיפוס משעשע.מה שלא סותר את מה שאתה אומר.

    

   ל"לבנון", מודה באשמה, אין לי סבלנות.ל"שבע דקות בגן עדן" כנראה אתן הזמדנות בזכותך.הוא לא היה ברדאר שלי.

    

   ושתי קטנות לסיום-

    

   1. איך זה שאנחנו לא חברים בטוויטר?:-) (אפילו שאני שם בד"כ לביזנס יותר)

   2. אני שוב חייבת לציין שקשה לי עם זה שאתה רואה דעות שונות משלך כחוסר הבנה...מה יהיה?

    

    

   היי, גם אני דודה חביבה אם לשפוט לפי דעתי על "חמש שעות מפריז". חברה טובה חיוך
   אין ספק שכל השחקנים הצטיינו, אפילו יורם טולדנו שהייתה לו סצינה וחצי. העניין הוא, שהסיפור של הזוג פחות עניין אותי מכל הרגעים בהם נראה דרור קרן על המסך. לא אשמת השחקנים.

   לא יודע מי זה האוסטרובסקי הזה, פעם ראשונה שראיתי אותו או שמעתי עליו הייתה בסרט ההוא. ואין לו שום דבר נגדו, הוא יכול משעשע מצידי, אבל שחקן הוא לא. לפחות לפי ההופעה היחידה בה צפיתי, בכל מדיה.

   "שבע דקות בגן עדן" לא ברדאר של אף אחד, זו הבעיה איתו. מחכה לתגובתך עליו.

    

   ושתי הקטנות ההן:

   1. אין לי טוויטר. או פייסבוק. או לא-יודע-מה-עוד-יש. עכבר קפה היה צעד אמיץ לאללה מבחינתי. מבטיח לעדכן אם אכנע גם לפלטפורמות אחרות.

   2. קראתי שוב את שכתבתי, וזה אכן נראה...לא להיט. אולי אתבגר יום אחד. הרי רק אתמול התרעמתי על מישהו שביטל את דעתי כלאחר יד. וגם שמעתי תגובה דומה לשלך על הפסיקה שלי "קליין לא הבין את הסרט". אז כנראה שיש דברים בגו'. אז בזהירות בזהירות, אגיד שאני התרשמתי שמדובר כאן בחוסר הבנה של טוויסט עלילתי, ולא בדעה שונה. זה כתוב שחור על גביי מסך מחשב, ואני יכול להפנות אותך לשתי השורות שמוכיחות כי הייתה חוסר הבנה של הסרט. אבל זה ספויילר מטורף, אז זה תלוי בך...

    אתה לא חייב להתבגר, זה עניין סגנוני.

   בכל מקרה, אורי קליין- דוקא לא מהמבקרים המשקפים את טעמי האישי- הוא בהחלט able ומעמיק בביקורות שלו.

    

   אני אומרת לא לספוילרים! חן כבר ניסתה לפתות אותי עם LOST ועמדתי במבחן אז גם במבחן שלך אני אעמוד:-)

    

     28/1/10 21:40:

   צטט: אורון שמיר 2010-01-28 10:44:19

   צטט: Natasha 1977 2010-01-28 06:55:23


   כ"כ מתכווננת ל 7 ד' מגנעדן בסופ"ש, כ"כ מקווה שלא אפספס את מה שאתה ראית.

    

   תודה!

    

    

    

   קודם כל, בכיף. ספרי איך היה.

   שנית, זה לא מבחן "בגדי המלך החדשים", יש טוויסט. או שקולטים אותו מיד לאחר הצפייה (מה שקרה לי ולעוד חבר), או שקולטים אותו יום אחרי (יאיר רוה התוודה בבלוג שלו שזה מה שקרה לו והתחיל ויכוח על האם זה טוויסט או לא), או שלא קולטים אותו בכלל (שתי המפריעות שישבו מאחורי שאלו את הסדרן אם הבין משהו מהסרט מיד כשיצאו. ובגלל שהן היו עסוקות בלדבר, מסופקני אם הקשיבו וקלטו. מעניין יהיה לפגוש אותן ולבדוק האם נפל האסימון, ומה הייתה דעתן כמה ימים לאחר הצפייה).

   בכל אופן, אני מתכונן לצפייה השניה שלי בתחילת החודש הבא בסינמטק הירושלמי.

   צפיתי בסרט 7 ד' מגן עדן ואכן הייתי מהופנטת

   סרט מדהים הנושא קשה - נו טוב סרט ישראלי

   המשחק מעולה התסריט והצילומים - פשוט

   מבריק. 

    

     28/1/10 14:29:

   צטט: אורון שמיר 2010-01-28 10:32:30

   צטט: ליאת z 2010-01-27 18:54:20

   אתה כל כך חרוץ חיוך

    

    תודה, אבל מה אם אגיד שכאשר רק התחלתי כאן חלמתי על פוסט ליום?

   קריצה

   כרגע, שניים בשבוע נראה אידיאלי אבל שלושה זו השאיפה...

    אמן סלא, כן ירבו !

    

     28/1/10 10:44:

   צטט: Natasha 1977 2010-01-28 06:55:23


   כ"כ מתכווננת ל 7 ד' מגנעדן בסופ"ש, כ"כ מקווה שלא אפספס את מה שאתה ראית.

    

   תודה!

    

    

    

   קודם כל, בכיף. ספרי איך היה.

   שנית, זה לא מבחן "בגדי המלך החדשים", יש טוויסט. או שקולטים אותו מיד לאחר הצפייה (מה שקרה לי ולעוד חבר), או שקולטים אותו יום אחרי (יאיר רוה התוודה בבלוג שלו שזה מה שקרה לו והתחיל ויכוח על האם זה טוויסט או לא), או שלא קולטים אותו בכלל (שתי המפריעות שישבו מאחורי שאלו את הסדרן אם הבין משהו מהסרט מיד כשיצאו. ובגלל שהן היו עסוקות בלדבר, מסופקני אם הקשיבו וקלטו. מעניין יהיה לפגוש אותן ולבדוק האם נפל האסימון, ומה הייתה דעתן כמה ימים לאחר הצפייה).

   בכל אופן, אני מתכונן לצפייה השניה שלי בתחילת החודש הבא בסינמטק הירושלמי.

     28/1/10 10:40:

   צטט: Soul Sista 2010-01-27 21:55:57

   יופי של פוסט.

   מתוך הרשימה שכתבת ראיתי רק את "חמש שעות מפריז".קרא לי דודה חביבה (נכון בשני הסעיפים).

   אני, בדומה למה שאתה ציינת, חושבת שהחולשה העיקרית של הסרט היא בנטישה מוחלטת של ענין הפוביה של הגיבור מטיסות.זו ממש בחירה תמוהה.מאידך, אני מאד אוהבת את הקאסט, כולל את ולדימיר פרידמן.הסרט היה טיפה פרווה ולצערי הטריילר הרבה יותר טוב מהסרט עצמו.עדיין, בגדול מסכימה עם דברייך.

    

   לגבי "הבודדים", לא ראיתי וכנראה לא אראה אבל אני פשוט מאד מחבבת את אנטון אוסטרובסקי מ"טינופת".הוא טיפוס משעשע.מה שלא סותר את מה שאתה אומר.

    

   ל"לבנון", מודה באשמה, אין לי סבלנות.ל"שבע דקות בגן עדן" כנראה אתן הזמדנות בזכותך.הוא לא היה ברדאר שלי.

    

   ושתי קטנות לסיום-

    

   1. איך זה שאנחנו לא חברים בטוויטר?:-) (אפילו שאני שם בד"כ לביזנס יותר)

   2. אני שוב חייבת לציין שקשה לי עם זה שאתה רואה דעות שונות משלך כחוסר הבנה...מה יהיה?

    

    

   היי, גם אני דודה חביבה אם לשפוט לפי דעתי על "חמש שעות מפריז". חברה טובה חיוך
   אין ספק שכל השחקנים הצטיינו, אפילו יורם טולדנו שהייתה לו סצינה וחצי. העניין הוא, שהסיפור של הזוג פחות עניין אותי מכל הרגעים בהם נראה דרור קרן על המסך. לא אשמת השחקנים.

   לא יודע מי זה האוסטרובסקי הזה, פעם ראשונה שראיתי אותו או שמעתי עליו הייתה בסרט ההוא. ואין לו שום דבר נגדו, הוא יכול משעשע מצידי, אבל שחקן הוא לא. לפחות לפי ההופעה היחידה בה צפיתי, בכל מדיה.

   "שבע דקות בגן עדן" לא ברדאר של אף אחד, זו הבעיה איתו. מחכה לתגובתך עליו.

    

   ושתי הקטנות ההן:

   1. אין לי טוויטר. או פייסבוק. או לא-יודע-מה-עוד-יש. עכבר קפה היה צעד אמיץ לאללה מבחינתי. מבטיח לעדכן אם אכנע גם לפלטפורמות אחרות.

   2. קראתי שוב את שכתבתי, וזה אכן נראה...לא להיט. אולי אתבגר יום אחד. הרי רק אתמול התרעמתי על מישהו שביטל את דעתי כלאחר יד. וגם שמעתי תגובה דומה לשלך על הפסיקה שלי "קליין לא הבין את הסרט". אז כנראה שיש דברים בגו'. אז בזהירות בזהירות, אגיד שאני התרשמתי שמדובר כאן בחוסר הבנה של טוויסט עלילתי, ולא בדעה שונה. זה כתוב שחור על גביי מסך מחשב, ואני יכול להפנות אותך לשתי השורות שמוכיחות כי הייתה חוסר הבנה של הסרט. אבל זה ספויילר מטורף, אז זה תלוי בך...

     28/1/10 10:32:

   צטט: ליאת z 2010-01-27 18:54:20

   אתה כל כך חרוץ חיוך

    

    תודה, אבל מה אם אגיד שכאשר רק התחלתי כאן חלמתי על פוסט ליום?

   קריצה

   כרגע, שניים בשבוע נראה אידיאלי אבל שלושה זו השאיפה...

     28/1/10 06:55:


   כ"כ מתכווננת ל 7 ד' מגנעדן בסופ"ש, כ"כ מקווה שלא אפספס את מה שאתה ראית.

    

   תודה!

    

     27/1/10 21:55:

   יופי של פוסט.

   מתוך הרשימה שכתבת ראיתי רק את "חמש שעות מפריז".קרא לי דודה חביבה (נכון בשני הסעיפים).

    

   אני, בדומה למה שאתה ציינת, חושבת שהחולשה העיקרית של הסרט היא בנטישה מוחלטת של ענין הפוביה של הגיבור מטיסות.זו ממש בחירה תמוהה.מאידך, אני מאד אוהבת את הקאסט, כולל את ולדימיר פרידמן.הסרט היה טיפה פרווה ולצערי הטריילר הרבה יותר טוב מהסרט עצמו.עדיין, בגדול מסכימה עם דברייך.

    

   לגבי "הבודדים", לא ראיתי וכנראה לא אראה אבל אני פשוט מאד מחבבת את אנטון אוסטרובסקי מ"טינופת".הוא טיפוס משעשע.מה שלא סותר את מה שאתה אומר.

    

   ל"לבנון", מודה באשמה, אין לי סבלנות.ל"שבע דקות בגן עדן" כנראה אתן הזמדנות בזכותך.הוא לא היה ברדאר שלי.

    

   ושתי קטנות לסיום-

    

   1. איך זה שאנחנו לא חברים בטוויטר?:-) (אפילו שאני שם בד"כ לביזנס יותר)

   2. אני שוב חייבת לציין שקשה לי עם זה שאתה רואה דעות שונות משלך כחוסר הבנה...מה יהיה?

     27/1/10 18:54:
   אתה כל כך חרוץ חיוך

   פרופיל

   אורון שמיר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   כותרות עכבר סרטים