עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  הרושם של רותם

  על תרבות וכל מה שטוב - קולנוע, מוזיקה, אוכל, ספרות, תיאטרון

  0

  פסטיבל סיכום העשור- חלק א'- הסרטים

  14 תגובות   יום חמישי, 26/11/09, 08:21

  אני אוהב מצעדים. אוהב מצעדי סיכום. אוהב דירוגים. רשימת 512 השירים הגדולים של...? אוהב! עשרת הסרטים הכי טובים של...אוהב גם!  שתהיה הנידחת שברשימות, אוהב גם אוהב! יש משהו במצעדים האלה שאני שמח שאנשים אחרים מצליחים לדרג, כי איך אפשר לבחור? היו כל כך הרבה דברים מעולים, שאני מרגיש כאילו אני מפלה בין ילדיי האהובים, עד כדי כך. גם על כל דירוג כזה או אחר יקום "אחד שיודע" שיגיד "פחחח איזה שטויות ואיזה דירוג מעפן", אז  אל תשכחו, זה הכל עניין של טעם.

   


  גם אם מליון אנשים יצביעו לשיר העשור, לך בכלל יש את השיר ההוא שגמר לך את החיים כי שמעת אותו בדיוק ברגע מסויים, או את הסרט ההוא שהרס לך את הבריאות ולא הפסקת לבכות בו כמו ילד קטן שלקחו לו את הצעצוע. אז איך אפשר לבחור רק סרט אחד? שיר אחד? סדרה אחת? יש לי לפחות 20! וזה רק בגלל שהצמדתם לי אקדח לרקה וביקשתם לבחור אז אמרתי 20.

   

   

  אז קבלו את סדרת סיכום העשור שלי. מיני פסטיבל קטן. והפעם מצעד העשור הקטן שלי מסכם את סרטי העשור הטובים בעיני (כי מי יכול לבחור רק 3 סרטים???) עם העשרה שהם הם העשרה שהכי הכי שלי (טוב וגם כמה שכמעט נכנסו, אבל גם הם יקרים ואהובים בדרכם הם). כן זו הבחירה שלי. המצעד הזה אינו מדעי וההצבעה לא נערכה בנוכחות עו"ד או רוא"ח, אלא בנוכחותי בלבד.

  קבלו אותם, הסרטים שלי (אלו לא תקצירים, אותם תמצאו בשפע במקומות אחרים) ללא סדר חשיבות:

   


  דוגוויל
  - הסרט שגרם לי להסתגר בבית ל24 שעות ולנתק את הטלפונים, בקיצור לרצות לפרוש מהעולם. ניקול קידמן בתפקיד שכל שחקנית חולמת עליו (תפקיד חייה? בהחלט) ולארס פון טראייר הורס אותה לאט ולא ברכות בכלל, בסרט שהוא בכלל סוג של הצגת תיאטרון. סרט שלוקח את הכאב והאכזריות לדרגות חדשות, עוכר שלווה, מעיק, צורם, מטריד ועצוב על אשה הנקלעת לצערה לעיירה קטנה ודמיונית בה אין חמלה, אין שלום ואין ביטחון. לא מומלץ לחסרי סבלנות ולחובבי קומדיות מושבעים, כמו גם אנשים בדיכאון מתקדם. מי שיצלח יזכה בסרטו הטוב ביותר של פון טראייר מאז לשבור את הגלים. 

   

   

  הר ברוקבק- במילה אחת- WOW. שיקום מי שלא בכה בסרט הזה לפחות פעם אחת. כמה עדינות, כמה יופי, כמה כאב ואיזו החמצה מרסקת את הלב. הסרט שהראה לעולם שכן יש קאובואים הומואים והביא את אהבת הגברים (המסוקסים יש לציין) הישר אל חיק המיינסטרים החמים. לא חשוב באיזה צד מגדרי אתה, סיפור האהבה הזה כובש אותך. כדרכו של אנג לי הכל נעשה  ברגישות, בעדינות ועם הרבה יופי וצילומים עוצרי נשימה. אנג לי בסרטו הטוב ביותר (בעיני) והרגיש ביותר, מראה לכולם איך עושים את זה נכון ומדויק. הית לדג'ר וג'ייק ג'ילנהול אדירים, ועוזרות להן יפה אן התאוויי ומישל ויליאמס. סרט חובה לכל מי שיש לו לב. 

   

   

  השעה ה25-  בשתי מילים: אדוארד נורטון. לפעמים זה אומר הכל. ספייק לי בסרטו הקומוניקטיבי ביותר מגיש לכם גלולת מחשבות בלתי פוסקת, בניו יורק של אחרי אסון התאומים. עצב, כוחנות, בגידה, זהות, משפחה, אתיקה ובריחה הם רק חלק מהמנות המיוחדות המוגשות בסרט הזה. אדוארד נורטון בתפקיד מסחרר כסוחר סמים ב24 שעות לפני כניסתו לכלא. סרט שנראה כמו 24 שעות האחרונות בחיים, כפי שהכרתם אותם עד כה.   התרסקות
  - חשבתם שאתם יודעים הכל על אמריקה. אז חשבתם. אמריקה גוססת וזה אחד הסימנים, אולי לא סרט מופתי ואולי סרט מעט מניפולטיבי אבל עדיין סרט חשוב בהחלט. פסיפס עגמומי על החיים בלוס אנג'לס, פערי מעמדות, שחורים לבנים, גברים ונשים, הורים וילדים, ועל כך שכולנו שניה וחצי לפני הפיצוץ. ראו הוזהרתם.   מיליון דולר בייבי
  -  בתחרות קשה עם מיסטיק ריבר ובעצם כל סרט של קלינט איסטווד בעשור האחרון. במאי העשור שלי, גבר שבגברים, שהוכיח לכולם שיש חיים אחרי הארי המזוהם ושכוחו עוד במותניו, מצליח להוכיח בכל פעם מחדש איך עושים את זה נכון. מיליון דולר בייבי, מיסטיק ריבר, גראן טורינו כולם בדרכם דרמות ריאליסטיות נוקבות על האנשים ה"פשוטים" לכאורה שמזכירות שמשהו רקוב בממלכה. אם אפשר שידחה טיפה את היציאה לפנסיה, הקולנוע האמריקאי לא ייראה אותו דבר בלעדיו. הפעם הוא עושה את זה עם הילארי סוונאק שעושה תפקיד מהחלומות כמתאגרפת הצמאה לקצת חסד.   עם הראש בקיר
  - סרט ששמו כל כך דומה לתחושה שממנה אתה יוצא מהסרט- התנגשות חזיתית של רגשות, בסרטו הטוב ביותר של פטי אקין, הבמאי התורכי-גרמני. שני אנשים אבודים שעולמותיהם מתנגשים זה בזה במלוא העוצמה על הקו שמחבר את תורכיה לגרמניה וההיפך... לא חוסכים כאן רגש ובכמויות. מה שנקרא- ים של דמעות.   דבר אליה
  - אף רשימת סיכום עשור לא תהיה שלמה בלי סרט אחד (לפחות ) של אלמודובר. אז מאיזה מחנה אתם? הכל אודות  אמא או  דבר אליה? למה לבחור אם אפשר גם וגם. אם תצמידו לי אקדח לרקה ותאלצו אותי לבחור אז אני ממחנה דבר אליה. פסגה של רגש ובתוספת ידידות בין גברים שיודעים גם לבכות?  ברור שזה הסרט שלי. סרטו הגברי ביותר של אלמודובר ולא, פנלופה לא פה.

   

  הפרפר ופעמון הצלילה- סרט שהוא כמו סכין ללב, אך יחד עם זאת אפשר לסכם אותו בשתי מילים מדויקות מאוד: התשוקה לחיים. או החיים במצמוץ עיניים. או בקיצור, כנסו לפרופורציה!  מתייה אמלריק אדיר וכובש כעורך מגזין יוקרתי הלוקה בשבץ מוחי קשה, המתקשר עם העולם רק דרך מצמוץ עיניים, מסרב להיכנע למחלה. הסרט הפיוטי ביותר ברשימה יהדהד בראשכם הרבה אחרי שייגמר.

   


  ואלס עם באשיר
  - בתחרות קשה עם כנפיים שבורות על התואר הסרט הישראלי הטוב ביותר בעשור האחרון, אבל זהו ניצחון על חודו של קול. ובעצם שניהם מנצחים כל אחד בתחומו. מה עוד אפשר להגיד על באשיר שלא נאמר? ספר זכרונות מצויר וחדשני, כואב כמו אגרוף בבטן ומטלטל על מלחמת לבנון הראשונה (ה-טרנד של העשור האחרון) הראה לכולנו שחברי האקדמיה בהוליווד  לא מבינים כלום, זה אחד הסרטים החשובים שיצאו מישראל אי פעם.

   


  צבים יכולים לעוף
  - אף רשימת סיכום לא שלמה בלי סרט אירני או עיראקי :). מדובר בסרט הכי עצוב פה ברשימה, הכי מסויט והכי שובר לב. סרט שגם אחרי שנים יש מי שלא סולח שלקחתי אותו לסרט הזה, כי סצנות קשות שלמות לא יוצאות מהראש הרבה הרבה זמן אח"כ. סיפורם הקשה של ילדים פליטים עירקיים עם גורל עגמומי ידוע מראש. אין חמלה ואין אהבה בסרט הזה. אח"כ תחזרו הביתה ותחבקו חזק את ילדיכם.   ציון לשבח מגיע גם לסרטים הבאים:
  השעות, אבודים בטוקיו, ארץ קשוחה, ביקור התזמורת, שמש נצחית בראש צלול, הים שבפנים, הרחק מגן עדן, חיים של אחרים, ממזרים חסרי כבוד, עטאש-צימאון ולבנון.

   

  השפיעו גם אתם:

  http://orange.mouse.co.il/?rfr=rotem

  ____________________________________________________________________________________________

   

   

  מצעד "עכבר עשור" בשיתוף עכבר העיר ואורנג' טיים, ריכז את הבולטים שבעשור בכל קטגוריה: השיר, הסרט והסדרה ומאפשר לכם הגולשים הזדמנות לבחור מה לדעתכם המובילים של העשור. בכל אחת מהקטגוריות הנ"ל נבחרו מיטב הסרטים, סדרות ושירים ע"י ועדת מומחים של עכבר העיר אונליין ומומחים נוספים מהתחומים הרלוונטיים. הפריטים הנבחרים מוצגים בלינק למעלה.
  _____________________________________________________________________________________________

  דרג את התוכן:

   תגובות (13)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     27/11/09 13:34:

   ראיתי את רוב הסרטים שהמלצת עליהם והם בהחלט נחשבים אצלי לסרטים מעולים, כאלה שגורמים לך לחשוב עוד הרבה אחרי שסיימת לראות את הסרט...

   אני מחכה להמשך סיכומי העשור, אשמח גם ללינקים אם בא לך,

   סופ"ש נעים חיוך 

     27/11/09 13:14:

   כל הכבוד!! טעם מיוחד בסרטים..

   מחכים להמשך..

     27/11/09 00:59:

   צטט: batia b 2009-11-27 00:48:52

   בחירות מסקרנות. לא יודעת למה לא צפיתי בדוגוויל למרות שהדי וי די שלו עדיין מולי. אני תוהה האם זה בגלל שאני חסרת סבלנות, בדיכאון או חובבת קומדיות ;- בכל מקרה, גרמת לי לתכנן ערב איתו. אולי מחר.

    

   לא לא לא לא, בשום אופן לא לראות בשישי בערב את דוגוויל!

   לא חבל על השבת שלך? יש אותה רק פעם בשבוע.

   תשמרי ליום של דיכאון עמוק.

     27/11/09 00:58:

   צטט: כריסטינה 10 2009-11-26 19:29:49


   רותמק'ה סחטן על ההשקעה

   ויש לי רק מילה אחת להגיד: שיייייייייט (אני מקווה שאתה זוכר, אם לא תראה שוב את השעה ה-25)

    

   תודה מותק, זוכר גם זוכר!

     27/11/09 00:57:

   צטט: Soul Sista 2009-11-26 19:25:18


   על זה נאמר לא באת להנות, הא? חתיכת סרטים בחרת:-)

   בחירות מצוינות.ראיתי את כולם חוץ מהצבים המעופפים.אני חייבת לומר שמכל הסרטים שציינת הסרט שהכי אהבתי היה "שמש נצחית".הוא אולי לא היה המושלם שבינהם אבל הוא זה שהכי דיבר אלי וריגש אותי.

   מאד אהבתי גם את "עטאש".

   אבל באמת בחירות אחת אחת.

   סחתיין על ההשקעה- אני לא מסוגלת לעשות כזו רשימה...

    

   בטח שאת מסוגלת..מצפה בקרוב לראות פוסט כזה אצלך,

   הרי גם ככה  כל פוסט שלך מושקע עד קנאה...

   חובה עליך לראות את צבים יכולים לעוף, רק התכונני לגלולת דיכאון מרה מרה.

    

     27/11/09 00:55:

   צטט: דיקלה5 2009-11-26 17:32:38

   הבחירות שלי הן יותר

   מהמצוינים לשבח...

   אבל רשמתי את הבחירות שלך...

   אתרשם מקרוב...

   לך *

    

   תודה לך, המצוינים לשבח זו רשימה אלטרנטיבית בעצם, אבל יש עוד כל כך הרבה שאהבתי כל כך...

    

     27/11/09 00:54:

   צטט: חנן הראל 2009-11-26 11:21:36

   וואלה יש לנו אותו טעם בסרטים. חבל שאתה לא בחורה....

   המממ....

    

     27/11/09 00:48:

   בחירות מסקרנות. לא יודעת למה לא צפיתי בדוגוויל למרות שהדי וי די שלו עדיין מולי. אני תוהה האם זה בגלל שאני חסרת סבלנות, בדיכאון או חובבת קומדיות ;- בכל מקרה, גרמת לי לתכנן ערב איתו. אולי מחר.

     26/11/09 19:29:


   רותמק'ה סחטן על ההשקעה

   ויש לי רק מילה אחת להגיד: שיייייייייט (אני מקווה שאתה זוכר, אם לא תראה שוב את השעה ה-25)

     26/11/09 19:25:


   על זה נאמר לא באת להנות, הא? חתיכת סרטים בחרת:-)

   בחירות מצוינות.ראיתי את כולם חוץ מהצבים המעופפים.אני חייבת לומר שמכל הסרטים שציינת הסרט שהכי אהבתי היה "שמש נצחית".הוא אולי לא היה המושלם שבינהם אבל הוא זה שהכי דיבר אלי וריגש אותי.

   מאד אהבתי גם את "עטאש".

   אבל באמת בחירות אחת אחת.

   סחתיין על ההשקעה- אני לא מסוגלת לעשות כזו רשימה...

    

     26/11/09 17:32:

   הבחירות שלי הן יותר

   מהמצוינים לשבח...

   אבל רשמתי את הבחירות שלך...

   אתרשם מקרוב...

   לך *

    

     26/11/09 13:33:
   מעולה, אמנם הייתי בוחרת מעט אחרת אבל לגמרי מסכימה איתך בעניין של טעם ובעיקר סומכת על טעמך ויש סטרים שעלי להשלים את הצפייה בהם..תמיד נהנית לקרוא תא הביקורות שלך.. :)
     26/11/09 11:21:
   וואלה יש לנו אותו טעם בסרטים. חבל שאתה לא בחורה....

   ארכיון

   פרופיל

   rotemmon
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין