עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  מהפה לאוזן

  ארכיון

  מי רוצה להיות ראש ממשלה

  3 תגובות   יום שבת, 26/9/09, 22:27

  סיפור קצר לתחרות - "מי רוצה להיות ראש הממשלה"

   -----------------

  יום אחד, בגיל 14, דני החליט להיות ראש ממשלה. האם זה לא מגוחך שילד בן 14 יהיה ראש ממשלה? ואם כבר אז זה תפקיד קשה ואחראי, אתה צריך להיות ראש הממשלה של כוווולם. אז למה דני מתעקש להיות ראש ממשלה? האם יש לו סיכוי.. להצליח?

   

  היה זה יום יפה, באביב החדש של אותה שנה, השנה בה מלאו לדני 14. אין צורך שתדעו איך נראה דני, אבל אני אכיר אותו לכם בכל מקרה; ילד צנום, שער כהה, עיניים אפורות, מסודר, ילד טוב ירושלים, קצת נמוך לגילו. אז ביום שלישי, כ"ח באדר, דני קם בבוקר ואמר לאמא שלו –

  "בוקר טוב, אמא"

  "בוקר טוב ילד, חביתה זה טוב בשבילך?"

  "כן, אמא"

  "יש היום משהו מיוחד?"

  "לא אמא, לימודים כרגיל. אני חוזר ב-3"

  "בסדר"

  "אמא?"

  "כן?"

  "אני רוצה להיות ראש ממשלה."

  "יופי חמוד, החביתה כבר מוכנה."

  לא נאמר הרבה מעבר לזה, ודני הלך לבית הספר בעוד שאימו נשארה בבית, אבל לא להרבה זמן, רק לסדר קצת את הבית והיא תצא לעבוד. אני רואה שאתה ממש סקרנים, אז היא עובדת בתור מטפלת לאישה מבוגרת שגרה לא רחוק. דני ואמו גרים ברחוב המעלות בכפר סבא. אבל זהו, עד כאן, יש גבול למה שאני יכול לגלות, האם אין להם גם פרטיות? איפה הייתי? כן..

  בעוד שדני יצא לבית הספר, אמו נשארה בבית לסדר. אבל היה שם רגע אחד בו היא התיישבה וחשבה  על הדבר המוזר שבנה אמר לה באותו בוקר, ואז היא חייכה והמשיכה בשגרת יומה; לסדר את הבית ולצאת לעבודה. באותו הזמן, דני כבר הגיע לבית הספר, הכול התנהל כרגיל, עד להפסקת הצהריים..

   

  "המורה, אני יכול לדבר איתך רגע?" פנה דני למחנכת בתום השיעור.

  "כן דני, בבקשה" אמרה המחנכת, "אם תחכה רגע שכולם יצאו אז יהיה יותר קל לדבר"

  "המורה, אולי נוכל לדבר בחדר מורים?"

  "כמובן, אני הולכת לשם עכשיו. בוא איתי."

  דני והמחנכת פסעו יחד לחדר מורים, בעוד שהמחנכת קצת מודאגת ממה שדני עומד להגיד, הוא נראה כזה רציני. הם התיישבו ליד אחד השולחנות בחדר המורים והמחנכת פתחה ואמרה "דני, אני מקווה שהכל בסדר אצלך?"

  "כן, המורה, הכל בסדר"

  "ומה שלום אימא שלך?"

  "בסדר גמור"

  "אני שמחה שהכל בסדר, חשבתי שקרה משהו. אז על מה רצית לדבר איתי דני?"

  "המורה, איך אני יכול להיות ראש הממשלה?"

  "מה?"

  "אני החלטתי שאני  רוצה להיות ראש ממשלה."

  המורה היתה המומה, ולרגע לא אמרה דבר.

  "דני.."

  "כן?"

  "האם אתה בטוח שאתה רוצה להיות ראש ממשלה?"

  "כן"

  "האם אתה יודע מה צריך לעשות כדי להיות ראש ממשלה?"

  "אה..לא ממש.."

  "דווקא דיברנו על זה בשיעור אזרחות שבוע שעבר, כדי להיות ראש ממשלה אתה צריך לגייס לפחות 35 אלף איש שתומכים בך, להתמודד בבחירות ארציות, ואם אתה עומד בראש המפלגה שקיבלה הכי הרבה קולות, וקיבלת את אישור הכנסת והנשיא, אז אתה תהיה ראש הממשלה."

  "כמו שנתניהו נבחר לראש ממשלה?"

  "זה היה מקרה שהיה שיוויון  בין מספר הקולות של שתי מפלגות. שתיהן קיבלו את אותה כמות של קולות, ובסוף נבחר מי שהיה לו יותר תמיכה בכנסת. יש כוונה שהממשלה שנבחרת בבחירות תהיה חזקה ושרוב העם יעמוד מאחוריה. אם יש שיוויון במספר הקולות אז אפשר לצאת לבחירות חוזרות, אבל במקרה הזה בנימין נתניהו הרכיב ממשלה רחבה יותר מאשר ציפי ליבני, כלומר שהיו לו יותר תומכים בכנסת ולכן הוא נבחר ע"י הנשיא להיות ראש ממשלה, וציפי ליבני נבחרה כראש האופוזיציה."

  "אבל למה ליבני לא ראש ממשלה אפילו שהיא קיבלה יותר קולות? היה לה מנדט אחד יותר!"

  "נכון, זה הגיוני שמי שקיבל יותר קולות ינצח. אבל, החוק קובע שכאשר מספר הקולות של שני מועמדים, או יותר הוא קרוב מספיק, אז אין טעם שהבחירות יוכרעו על פי מספר קולות כל כך קטן. עדיף שראש הממשלה יהיה המועמד שמקבל תמיכה גדולה יותר, וגם שם צריך להיות רוב לטובתו. זה לא רוב מיוחד, אבל לפחות חצי מהכנסת צריכה להיות בעדו. אני מקווה שאתה יכול להבין למה זה ככה?"

  "כדי שלממשלה תהיה מספיק תמיכה מהכנסת, כדי שלא תיפול בהצבעת האי אמון הראשונה."

  "נכון, כי אם הממשלה תיפול כבר בהצבעת האי אמון הראשונה שהגישו נגדה, אז זה אומר שזאת לא הממשלה שבחרו בה. לא היתה לה מספיק תמיכה בכנסת, שהם הנציגים שהעם בחר אותם. ואם הממשלה תיפול אז יתקיימו בחירות חדשות, ואז שוב יכולה לעלות ממשלה חלשה, שאין לה תמיכה בכנסת. זאת יכולה להיות תקופה ארוכה בה אין ממשלה קבועה. הממשלה שתהיה בינתיים בשלטון היא ממשלה זמנית, היא אותה ממשלה שהיתה לפני הבחירות אבל היא לא נבחרה בבחירות החדשות. הכנסת לא תוכל להתכנס ולהחליט על חוקים, כי הבחירות לא הסתיימו בהחלטה נחרצת ומיד יתקיימו להן בחירות חדשות. המדינה יכולה להיקלע למצב של אי יציבות, אין ראש ממשלה נבחר, או ממשלה נבחרת, אלא רק ממשלה זמנית. אנשים ממדינות אחרות יחשבו פעמיים לפני שיבואו למדינה לא יציבה. אנשים הרי מעדיפים לבוא למקומות שיש בהם יציבות, מקומות שאין בהם סכנה לבקר בהם, או לחיות בהם. גם הבחירות עצמן יכולות להיות אירוע בלתי פוסק, כי כל הזמן המפלגות צריכות להזכיר לאנשים שהם צריכים לבחור בהן ובאותו זמן שהן מכינות סקרים וכנסים לא יכול להתבצע הרבה מבחינת הממשלה הקיימת. זה...למה אתה רוצה להיות ראש ממשלה? "

  "אני.. אני החלטתי לעשות משהו. להביא שינוי, ולהיות ראש ממשלה נראה המקום ממנו אפשר לעשות דברים"

  "אה, אני רוצה שתדע שהרבה אנשים התחילו ככה את הקריירה הפוליטית שלהם."

  "באמת?"

  "כן, לחלק גדול מהם המחשבה הראשונה היתה שהם יכולים להביא לשינוי, לשפר משהו שהם ראו כבלתי נסבל. משהו בסביבה שלהם לא היה בסדר והם יצאו לתקן את הבעיה. אבל רק אנשים שהם חזקים מצליחים להתקדם בעולם הזה של הפוליטיקה. ההשקעה היא כל כך גדולה, כשלפעמים אתה יכול לשאול את עצמך אם זה שווה בכלל. גם בתור ראש ממשלה אתה יכול לגלות שהסדר יום שלך כל כך עמוס שאתה לא מצליח להגיע לדברים שחשובים לך. אתה יכול להגיע למצב ששכחת בכלל למה הגעת למקום הזה, בגלל שיכולים לקרות דברים חשובים יותר, כמו ביטחון או שלום, כלכלה, חינוך. גם הם חשובים לראש הממשלה, או בכל תפקיד בכיר. אתה יכול למצוא את עצמך לקראת סוף המנדט שקיבלת, ולגלות שהספקת לעשות משהו שחשוב לך באמת. אני לא רוצה למנוע ממך לעשות משהו שהחלטת לעשות, אבל האם אתה יודע מה צריך בשביל להיות ראש ממשלה? האם אתה יודע מה אתה צריך לעשות כדי להיות ראש ממשלה?"

  "אני לא בטוח.. מה אני צריך לעשות כדי להיות ראש ממשלה. אבל אני מקווה שאת תעזרי לי.."

  המחנכת התמתחה לרגע בכסא, והסתכלה החוצה דרך אחד החלונות.

  "המורה?"

  "דני, אני מסתכלת עליך ורואה אדם רציני, שיודע מה שהוא רוצה. אני מוכנה לעזור לך להיות מה שאתה רוצה להיות, אבל אני צריכה לדעת שאתה עומד מאחורי ההחלטה שלך. אני לא רוצה שמחר תבוא תגיד לי שכל זה היה סתם בדיחה. אני אפילו אתן לך זמן לחשוב על זה, שבוע-שבועיים תחשוב ותגיד לי מה החלטת.."

  "אני לא צריך עוד זמן, אני החלטתי"

  "..אנחנו נתחיל בכל מקרה במה ראש ממשלה צריך לעשות; מה האחריות שלו, מה מקומו בממשלה, מה ההשפעה שלו על הכנסת. כך שאם תשנה את דעתך בשבועיים הקרובים, לא קרה כלום. אחרי הכל אתה צריך להיות לפחות בן 21 וחבר כנסת כדי להיות מועמד לראש ממשלה. עכשיו אתה רק בן 14, עוד הרבה זמן בשבילנו.. ובשבילכם."

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     15/10/09 16:55:

   צטט: אדם נבו 2009-10-15 05:01:52


   הסיפור עצמו מאוד טוב, אבל יש משהו שמעורר אי נחת בילד קטן שאומר שהוא שואף להשיג עוצמה. אנחנו לא ממש מעודדים ילדים קטנים להגיד "אני רוצה כוח", כי בוא נהיה הוגנים זה די מפחיד (מסוג הדברים שלקס לותור צעיר היה אומר - I don't want to do good things' i want to do great things). אהבתי גם איך שהמורה של דני ניסתה לנפץ את החלומות שלו בהתחלה (כוון את החצים שלך נמוך ילד, ככה לא תתאכזב כאשר הם לא יגיעו רחוק). בגדול אבל סיפור כתוב מאוד טוב ואני סתם מברבר, באמת סיפור מצוין.

    

    

    תודה על הביקורת. מישהי אמרה לי דבר דומה - 'ילד בן 14 שרוצה להיות ראש ממשלה, אולי הוא צריך להיות ילד קטן ששאלו אותו מה הוא רוצה להיות.. או שהוא צריך להיות מבוגר יותר כדי שיהיה לו יותר סיכוי ויהיה פה גם אקשן.. ' אבל באיזה גיל אדם רוכש את החלומות שלו? ובאיזה גיל הוא יוצא לממש אותם?

    

     15/10/09 05:01:


   הסיפור עצמו מאוד טוב, אבל יש משהו שמעורר אי נחת בילד קטן שאומר שהוא שואף להשיג עוצמה. אנחנו לא ממש מעודדים ילדים קטנים להגיד "אני רוצה כוח", כי בוא נהיה הוגנים זה די מפחיד (מסוג הדברים שלקס לותור צעיר היה אומר - I don't want to do good things' i want to do great things). אהבתי גם איך שהמורה של דני ניסתה לנפץ את החלומות שלו בהתחלה (כוון את החצים שלך נמוך ילד, ככה לא תתאכזב כאשר הם לא יגיעו רחוק). בגדול אבל סיפור כתוב מאוד טוב ואני סתם מברבר, באמת סיפור מצוין.

    

     12/10/09 11:01:
   איפה הפואנטה, שיעור באזרחות, התחלה לא רעה - זה סיכום התגובות שקיבלתי. אז אני מודה שהסיפור לא מוכן, ומודה גם לאנשים שקראו אותו. מי ייתן וניפגש לעוד סיפור בקרוב.

   פרופיל

   מהפה לאוזן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין