עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  ';

  רשימה

  הרושם של רותם

  על תרבות וכל מה שטוב - קולנוע, מוזיקה, אוכל, ספרות, תיאטרון

  ארכיון

  תכנים אחרונים

  ביקורת על מבול,

  אם נשרוד את המבול הפעם

  14

  סרטים  

  12 תגובות   יום שישי , 18/3/11, 17:52

  ''

  זה מעניין לראות שני סרטים ישראלים חדשים באותו שבוע. זה מעניין יותר כשבשני הסרטים מככבים, באופן מפתיע (או שלא) צחי גראד ורונית אלקבץ. מעניין יותר לציין שלשני הסרטים יש לא מעט מכנים משותפים ונקודות דמיון, מלבד שני שחקנים (מצוינים) אלה. שניהם מובאים מנקודת מבטו של ילד סביב גיל הבר מצווה במשפחות מפורקות. בשניהם מנהלים הנערים הצעירים יחסי אהבה-שנאה עם אחיהם הגדולים. שני הסרטים נעשו באיזור הכרמל- הראשון נעשה בחיפה והשני במושב בחוף הכרמל, ובשניהם הים ורכבת ישראל תופסים מקום בעלילה. פרט שולי, קטנטן,  בשניהם רונית אלקבץ משחקת את האמא.  אגב, בשניהם יש סצנה כמעט זהה, עוצמתית ומרגשת בין האם לאח הגדול, במקלחת. מקרי? לא מקרי? מעניין, תודו. עד כה הדמיון. ההבדל ביניהם הוא שהראשון הוא מחוספס מתחיל מצוין ומתפזר לקראת הסוף, אך שומר על טלטלה מרגשת לאורך כל הדרך. השני עדין ומעודן, מתחיל מפוזר, הולך והתהדק באמצע ונגמר טוב מאוד. לראשון האלמוני והמצוין קוראים ציון ואחיו, לשני הטוב מאוד, אך החסר משהו, קוראים מבול.

  מבול, מספר סיפור עדין ועצוב על משפחה בתהליך של פירוק. כבר בסצנת הפתיחה אנחנו מגלים כי האב והאם אינם ישנים באותה מיטה. אנחנו לא מבינים על מה ולמה, אך בהדרגה אנחנו משערים ומבינים לבד את הסיבה. מירי (רונית אלקבץ) היא גננת צבעונית ויצירתית בגן ילדים במושב, בעלה צחי גראד הוא טייס מטוסי ריסוס. כביכול, שני תפקידים הרבה יותר מסמליים. היא כגננת, אמורה לדעת איך לנהוג בילדים ולטפל בהם, לחנך אותם מן הסתם. בעלה, טייס, הוא אחד שאמור לדעת לנווט ואיך להרים גוף מתכתי גדול ולרחף איתו באוויר, אך בפועל הוא נתפס מסטול יותר מדי פעמים ולכן לא ממש מצליח להמריא. בקיצור, שניהם לא ממש יודעים איך להביא את כישוריהם המקצועיים הביתה. בבית מחכה להם יוני, המכין עצמו לבר מצווה. יש לו לשון משוננת ופה חד וחוסר פחד מובהק. יוני (יואב רוטמן), מטפח מהצד ג'וב כמכין שיעורי בית בתשלום לתלמידי בית הספר שלו. יום בהיר אחד, עולמם של השלושה (ושל הצופה) משתנה כאשר מגיעה ידיעה על כך שעליהם לאסוף את בנם הבכור, תומר (מיכאל מושונוב), מן המוסד שנסגר, הביתה. עד שיימצא לו מקום הוא מובא אל הבית הלא מתפקד ובעצם חושף, מבלי לעשות דבר כמעט, את השקרים והסודות של בני ביתו. באין הורה אחראי של ממש בבית, יוני מצידו מבין כי עליו מוטלת האחריות והנטל. הוא מפתח יחסי שנאה שהגבול בינם לאהבה הוא דקיק וחמקמק מאוד. תוסיפו על כך גם את גיל ההתבגרות הלא פשוט שעובר על כל אחד בגיל הזה ומעצים יותר את חוויית הבדידות, הניכור וחוסר התפקוד הקשה של הוריו הבוגדניים. הוא אוהב, הוא שונא, הוא דואג, הוא חומל, הוא רוצה לברוח, הוא תקוע במקום. כך הופך תומר, זה שעל פניו אינו אמור לתפקד, לסוג של מושיע בדרכו. הוא האיש התם היחידי, בתוך סביבה שקרנית החיה בחטא ועליו מוטלת הצלת המשפחה. בקיצור, תומר הוא קצת נוח. כאן נכנס הסרט יותר ויותר למעמקי סיפור המבול התנ"כי ומכיל כמה סצנות סמליות של בעלי חיים וסירה אחת בים, אך גם זוהי נקודת החולשה של הסרט. אפשר היה גם בלעדיו.

  ''

  באופן מפתיע,  נקודת החולשה המרכזית של מבול היא דווקא התסריט שלו. את התסריט, הלא אחיד ברמתו, כתבו יחד נועה ברמן הרצברג וגיא נתיב, שביים אחר כך לבדו (אגב, סרטו הקודם זרים, הוא סרט חביב ומקסים שכדאי לכם להשלים). סיפורי משפחות לא מתפקדות כבר ראינו. יחסי אחים בעייתיים ראינו גם ראינו, על אחת כמה וכמה שאחד מהם אוטיסט (רמז רמז, הסרט ההוא גם מכיל את המילה גשם. איש הגשם) אבל שילוב סיפור המבול הוא רעיון מקורי ונפלא. אז מה הבעיה? הטקסט. משהו שם לא עובד. התחושה היא שיש המון סצנות יפות ועשויות נפלא אבל גם לא מעט נפילות מיותרות ותחושה שמשהו חסר, או לא הולך עד הסוף. יחד עם זאת, זה לא מונע מהסרט להיות אפקטיבי.

  ''

  כי מבול, גם אם אינו יצירת מופת מושלמת, הוא סרט טוב. טוב מאוד אפילו, על אף פגמיו. כל זה קורה כל כך חזק בעיקר בזכות עבודת שחקנים מעולה, שסוחפת מהתחלה ועד הסוף. הפגנת המשחק המושלמת מחפה על העדר קוהרנטיות ועל החורים הקלים בתסריט ומטעינים אותו ברגש ובעידון. צחי גראד הוא צחי גראד והוא עושה את זה טוב. רונית אלקבץ, מרוסנת מתמיד, מקסימה ונוגעת ללב כל כך. שימו לב לסצנת המקלחת החזקה, בה היא נאלצת לרחוץ את בנה בכורה. אין כאן הרבה שחקניות כאלה, אין הרבה רגעים כאלה. וכעת הילדים. מיכאל מושונוב כתומר, כמעט ואינו מדבר, אך נוכח כל כך שפשוט קשה לתאר את המשחק המעולה שהוא עושה כאן. מבול מוכיח את מה שהיה צריך להגיד כבר מזמן- מיכאל מושונוב הוא שחקן גדול. גראד, אלקבץ ומושונוב הם מעולים ממש, אבל מי שגונב להם את ההצגה בקלילות הוא יואב רוטמן.  ממש כמו ג'ניפר לורנס בקר עד העצם, או היילי סטיינפלד באומץ אמיתי, הוא עושה את הסרט. כמוהן בדיוק, גם הוא פספס את האוסקר. אבל הוא לא סתם עושה את הסרט, אלא מרים אותו בכמה רמות למעלה ובזכותו מבול הופך ליצירה מרגשת וסוחפת. אין ברירה אלא להזדהות איתו ולרצות לחבק אותו. הוא, אנחנו.

  דרג את התוכן:

  הציון שלי: 4 מתוך 5

   ביקורת על נינט וסימפונט - סימפונינט

   על זמרות גדולות ותזמורות, או בקיצור: נינט והסימפונט

   11

   מוזיקה  

   3 תגובות   יום שלישי, 15/3/11, 08:04

    

   יש שילובים כאלה, שחיבורם גורם לתהות: האם זהו חיבור יותר תמוה או חיבור יותר מסקרן? קחו למשל את נינט והסימפונט (של רעננה). כביכול, שני עולמות שעל הנייר אין ביניהם ולו שמץ של קרבה או השקה. להיפך אפילו, נדמה כי האחת (נינט) מייצגת בדיוק את כל מה שהשנייה (סימפונט) לא. לטוב ולרע. אי לכך ובהתאם לזאת, עלו בראשי כמה שאלות עוד לפני המופע המסקרן: מה הם קשורים זה לזה? האם הם קשורים זה לזה? האם אפשר לחבר עולמות כל כך שונים ואם כן, איך התוצאה יוצאת? מי הלך לכיוון מי? והאם מישהו לא יוצא שם מופסד? התשובות מיד.

   זהו אם כן, לא החיבור הראשון בין שני העולמות הנ"ל, אבל אם ציפיתם לחיבור נוסח יהודית רביץ או אחינועם ניני והפילהרמונית אזי התשובה היא בשתי מילים: תשכחו מזה. אלו היו נוצות, לעומת המסמרים של נינט. נינט והסימפונט, להלן ייקראו מעתה הסימפונינט, נתנו ערב שהגדרתו כקונצרט רוק קלאסי תהיה מדויקת מאוד. נינט נתנה ברוק, הסימפונט נתנה בראש. או להיפך. וזאת מחמאה.

   לפני כשנה וקצת הוציאה נינט את אלבומה השנוי במחלוקת, קומוניקטיבי, שהיה הכל חוץ מקומוניקטיבי. האלבום שסימן מחדש את גבולות הגזרה של נינט, היה שונה במהותו מכל מה שנינט נגעה בו עד אותו זמן. לא עוד מאמי, אלא מעתה אמרו נינט טייב זמרת רוק. אבל כל זה אולד ניוז, חברים. זה לא מעניין. מה שמעניין הוא איך היה בסופו של דבר הערב המבוסס בעיקרו על קומוניקטיבי, שנתן (גם אם זו נינט) רוק לא קל לעיכול. איך תהיה האינטרפטציה הקלאסית שלו? וכמו שנינט שרה בשיר שסגר את המופע (לפני ההדרן): אולי היום יקרה לי משהו טוב. אכן קרה לה על הבמה הזאת משהו טוב. טוב מאוד.

   כמו בכל חיבור, לפעמים כל צד מושך לכיוון שלו ומסקרן לראות איפה תהיה נקודת המפגש. מי ייוותר למי, מי ישפיע על מי וכמו במציאות, לפעמים התוצאה לא אחידה. לה יש את הקול העוצמתי , להם יש הגודל והאיכות, מן הסתם זה הולך להיות חיבור מיוחד. גם בערב הזה, בעיקר ברגעיו הראשונים, גם הקהל, גם נינט ובעיקר הסימפונט היו צריכים לאכול את היצור החדש הזה. יש מקומות שזה היה תפור בדיוק מושלם. השיר הבנוי על בסיס רוקנרולי עובד וקיבל תפנית קלאסית שהתיישבה עליו נפלא כמו חליפת הוט קוטור מרשימה, אך לעומת זאת היו מקרים שהתפרים נראו מעט גסים מדי, בעיקר בשירים ה"רועשים" יותר. אך בסופו של ערב התוצאה הסופית מוצלחת מאוד ומרשימה.

   עם השיר הפותח עבדים והפתיחה הדרמטית שלו, היה חשש שהתזמורת לוחצת על ההתחלה ונינט עשויה ללכת לאיבוד. אבל איפה. היא השיבה פייט טוב משלה.  גם התאורה נתנה ניגוד מרשים השמור למופעי הרוק יותר מאשר לבית האופרה וביחד היו פתיחה טובה. דווקא במדברים, השיר השני, מהשירים המצוינים יותר בקומוניקטיבי, היה אחד הדוגמאות לתפירה בעייתית.  החיבור בין השניים לא צלח בבתים. משהו שם לא נשמע טוב ולא התחבר, אך לפתע הפזמון קיבל (או נתן, תלוי איך מסתכלים) תפנית נפלאה, בעיקר בזכות עבודת התופים המיומנת. בכלה מסוממת, מה שהיה הסינגל השלישי, נינט מתחילה לבעוט, תרתי משמע, בערב המעונב הזה וכשהיא שרה: זה הלילה שלה, אין ספק. זה הלילה שלה. כשהיא לוקחת את הגיטרה בלא תקחו ממני את השלווה היא מדגימה איך צריך להראות חיבור בין רוק לקלאסי. תפר מהודק היטב, בעיקר בזכות הנגינה של נינט. גם אולי בחגיםהשקט המשיך את המגמה. אבל במקרה הזה אולי זו לא חכמה גדולה מדי. השיר שכבר באלבום היו בו ניחוחות קלאסיים שנועדו לעיבודים תזמורתיים קיבל גם הערב טיפול מעולה. בתים עדינים ומעודנים ותופים שעושים את הפזמון לחזק ומסעיר. ביצוע מושלם.

   גם כשנינט עושה אדית פיאף, זה לא מנותק מקונטקסט. לכן הבחירה המסקרנת בשיר שבו אין חרטה על שום דבר מוציא מנינט כנות מרשימה וביצוע מוצלח נוסף, שבו לרגע – קטנטן וחמקמק (ואם תתפסו אותי במילה אני אכחיש שאמרתי) נינט נשמעה כמו אדית פיאף ובית האופרה בתל אביב נשמע כמו אולימפיה בפאריז.

   הנציג הראשון של האלבום הראשון (והיו רק שלושה כאלה בערב הזה, וזה לגמרי הצהרת כוונות) היה יחפה. בעצם השיר הראשון שהקהל נשפך ממנו ולא בכדי. זהו שיר שנינט בגלגול החדש ממעטת לשיר וחבל. המילים, שהם הסיפור הנינטי במלוא כנותו, הושרו באופן מאופק. העיבוד היה, שוב, מאוד עדין וקלאסי והתוצאה- מרגשת. גם הבחירה לעשות את  sorry של ג'ף באקלי הבלתי נמנע, היא אמיצה והעיבוד היה למעלה ממעולה, בזכות עבודת כינורות ותזמור מושלם שלהם עם הגיטרה של נינט.

   נינט המשיכה לבעוט ולנשוך בהכלב (איך לא אמרת שלום) והפכה אותו לקודר ותיאטרלי, כמעט קברטי. ברגע זה נפל לי האסימון, הערב הזה מזכיר לי קצת את הסרט ברבור שחור ולא רק בגלל האיפור של נינט והלבוש השחור שלה. היה משהו קודר מאוד בערב הזה, שבלט דווקא בשירים הרועשים יותר.

   השיר כדור פורח הדגים גם הוא את רגעי השיא של הערב- השירים השקטים של נינט עובדים חזק יותר. וכאן, נינט מתחיישבת בקדמת הבמה, מתכתבת עם יחפה והרצון לשוב לשקט, והופכת את השיר הזה למעיין גדול של עצב עכור. גם היא יודעת, קיבל אינטרפטציה עצובה כשהפזמון שלו נשמע לפתע כמו שיר לכת, או אפילו כמו שיר אשכבה. מיותר לציין שזה היה ה-להיט של הערב. גם אם אני אלך המשיך את הקו של קודמו והיה לשיר בועט ולא רק בזכות הרקיעות של נינט עם המגף על הבמה.

   בהדרן, משוחררת להפליא, מתיישבת נינט עם גיטרה קלאסית ומחדשת את "מודה אני" של מאיר אריאל. קטן, אישי, נשי. רגע מצמרר, חבל שמאיר לא נמצא כדי לראות איך נינט עושה כבוד בשיר הזה בזכות הקול החזק שלה והנגינה הקטנה שלה. כשאתה כאן סגר את הערב בתחושה שהקהל היה מת לעוד כמה להיטים כאלו ממנה. ים של דמעות אמר מישהו?

   אז הערב המיוחד הזה נגמר בתחושה שהסימפונט זרמה עם נינט יותר מאשר נינט זרמה עם הסימפונט. נקודת המפגש הפומפוזית לעתים, הראתה מה שכולם יודעים כבר מזמן, לנינט יש יותר גדול.

   דרג את התוכן:

   הציון שלי: 4 מתוך 5

    ביקורת על "ארוחות אמצע אוגוסט"

    על זקנה וארוחות - או ארוחות אמצע אוגוסט

    13

    סרטים  

    6 תגובות   יום ראשון, 6/3/11, 23:16

    ''

    מקרה מוזר הוא הסרט ארוחות אמצע אוגוסט. לראשונה מזה הרבה זמן, אני יוצא מסרט בתחושה משונה שהרכיבים היו כולם טובים, אבל הסך הכל הכללי איכשהו לא עובד. על הנייר הכל צעק הנאה. בפועל, לא ממש. ארוחות אמצע אוגוסט הוא המקרה הקלאסי שוודאי מוכר לכם מתחומים אחרים בחיים:  אם הכל כל כך טוב אז למה התחושה היא שמשהו לא עובד? למה רע או סתם משעמם?

    זה בדיוק המקרה של הסרט הזה. על פניו, הכל טוב כאן. הניחוחות האיטלקיים קיימים ופועמים בכל פריים ופריים. גם טוב לב ואנושיות יש פה למכביר וזה דבר מרענן לכשעצמו, אחרי כל הטרגדיות שנראו לאחרונה בקולנוע. סוף סוף סיפור אנושי לא מזעזע, להיפך. הכל קטן, בדיוק כמו שאני אוהב: העלילה, ההומור הדק, שום דבר פלסטיקי, וגם הויזואליות הצנועה של הסרט בולטת. בקיצור חגיגה אמיתית של גישת less is more, שאני ממעריציה, חוגגת כאן. ובכל זאת? אם הכל כל כך טוב, אז למה העיניים מתקשות להשאר פקוחות? או במילים אחרות, זה סרט קצת משעמם. וכעת הולכים להיות לא מעט ויכוחים, כי יש בסרט הזה את כל האלמנטים שאני קורא להם: קראוד פליזר ושאין ספק שהקהל הישראלי, חובב הקולנוע האירופאי מהזן של מוזיאון תל אביב, יימצא בסרט הזה חן רב. אני פשוט לא קניתי את זה (בבקשה תגידו שזה לא רק אני).

     

    הסיפור, לא יאמן, שייך לתסריטאי הסרט גומורה, אחד מהסרטים האיטלקיים הבולטים (והאלימים) של השנים האחרונות ואולי הטוב שבהם, אך אל דאגה, אין ולו קמצוץ קל של דמיון בין השניים (למרבה הצער). ג'יאני דה גרגוריו, הוא גם הבמאי, גם התסריטאי וגם השחקן הראשי של הסרט. בגדול, אני לא בעד המולטי טאסקינג הזה וזה אכן מורגש פה. הוא מגלם את ג'יאני, גבר בשנות החמישים לחייו, הגר עם אמו, קשישה איטלקיה ודעתנית. דווקא אחת הסצנות החזקות שלהם יחד היא סצנת הפתיחה המעולה, בה מקריא הבן סיפור לאם עד שהיא נרדמת, רגע קטן ומקסים. חבל שההמשך לא היה כל כך אפקטיבי כמו הרגע הזה. שניהם צברו יחד הרבה מאוד חובות לבעל הבניין.  גם שאר הדיירים לא ממש מרוצים מהשכנים, שלא עושים דבר למען תחזוקת הבניין. על מנת לסלק חובות מגיע ג'יאני להסדר עם בעל הבניין בדבר הפקדת אמו הקשישה אצלם למשך סוף  שבוע באמצע אוגוסט, בהם הוא יוצא לחופשות מרפא. פרט שולי שהוא לא ציין זה שגם דודתו הקשישה בעסקת החבילה.  בהמשך, גם רופאו של ג'יאני מבקש טובה להפקיד שם את אמו, שוברת המוסכמות. כך מוצא עצמו ג'אני בחופשת חג מוקף בארבע קשישות ובעוד חבר שיכור. הקשישות בדרכן, כל אחת יותר פולנייה מפולנייה וכנראה שזה לא עניין של גיאוגרפיה. זה אומר שכל אחת מהן יותר מניפולטיבית מהשניה, דעתניות שזה לא מילה, תובעניות ותחרותיות גם בגיל הזה (תגידו, זה לא עובר אף פעם?), אבל בסופו של דבר כל אחת מהן זקוקה לקצת חום ואהבה. כמובן שכל המתחים בסוף בין ארבע הקשישות מביאים לקתרזיס (טוב אולי נסחפתי, זה לא כזה קתרזיס), שעם כאלה ילדים, הכי טוב להן ביחד. וכאן מפספס הסרט את היכולת שלו להיות מניפסט בדבר יחס הצעירים לקשישים ולצאת מהתבנית של סרט לדודות ולא, זו לא מחמאה. בכלל כמה כבר יוצא לראות כל כך הרבה קשישות בבת אחת על מסך הקולנוע? לא כדאי למנף את זה לביקורת? הסוף עם הפואנטה הזו הוא חלש, חלש מדי. הרי בקלות אפשר היה לייצר כאן סרט שיגרום לכל אחד מאיתנו טיפה אשמה שהוא לא מרים טלפון לסבתא ושבכלל...הזמן אוזל. לצערי זה לא קורה, אולי בגלל העדינות הרבה מדי של הסרט, אולי כי בניגוד לגומורה מושך האש, הפעם בחר ג'יאני דה גרגוריו להחנף לקהל ולתת לו בדיוק מה שהוא רוצה: קצת הומור, קצת טוב לב, קצת תמונות של אוכל איטלקי, קצת שמחת חיים ואת הביקורת לשמור לפעם אחרת. לפעמים זה לא מספיק.

    ''

    הקטע המרנין ביותר בסרט דווקא מגיע בכותרות הסיום של הסרט, בו הקשישות רוקדות יחד עם ג'יאני. זה רגע מקסים, אחר, מצחיק באמת ופשוט לא יבש.

    אין לי ספק שארוחות אמצע אוגוסט ידבר אל לא מעט אנשים (מספיק לראות את כרזת הסרט עתירת השבחים).  אך נראה שקהל היעד שלו (ובבקשה לא להעלב כעת) הוא בעיקר מבוגרים. אותם קשישים שגם כאן מגיעים לבית הקולנוע (וזה מקסים) ומקבלים סוף סוף סרט שמדבר אליהם ועליהם בגובה העיניים. אני חושש שאל הדור הצעיר יותר, זה פחות ידבר ובכל מקרה, אל תבואו עייפים.

    דרג את התוכן:

    הציון שלי: 3 מתוך 5

     10 תגובות   יום שישי , 4/3/11, 06:56

     ''

     תראו מה זה, פעם הספיקה מועמדות אחת קטנטנה לאוסקר והופס הסרט יוחצן בכל מקום ואתר כסרט אוסקרים ומהר מאוד הגיע לקולנוע על תקן מושך קהל. אבל היום? היום, זה כבר לא מה שהיה פעם. בכל מובן. מועמדות לפרס הסרט הטוב ביותר? כבר לא תנאי להקרנה של סרט בישראל. בשבילנו אתם צריכים להתאמץ יותר. אפילו תהילת עבר של יוצרי הסרט כנראה לא מספיקה. מזל שיש את הסינמטקים שעושים את העבודה ומגניבים מדי פעם לרפרטואר שלהם את אותם סרטים שהמפיצים מחליטים בשבילנו שלא נראה בקולנוע. והמקרה הנוכחי – 127 שעות.

      

      

     לא יעזרו כל האוסקרים של נער החידות ממובאי, לא יעזור הפולחן של טריינספוטינג האגדי, את  127 שעות סרטו של דני בויל במאי סרטים אלו,לא תראו בבתי הקולנוע. והכל בגלל סצנה אחת. נכון היא קשה קשה ואולי לחלק מהצופים היא תהיה בלתי ניתנת לצפייה, אבל זה תירוץ. והאמת? הפסד של הקהל הרחב, זה שלא שוחר סינמטקים.

      

      

     ובכל זאת, לפני שאתם רצים להזמין כרטיסים להקרנה הקרובה, אולי כדאי שתדעו על מה מדובר. 127 שעות מתאר את חמקמקות החיים ואת יכולתם להשתנות במחי שנייה (ויותר מדי יהירות) דרך סיפורו (האמיתי) והבלתי יאמן של ארון ראלסטון. ארון הוא צעיר, חתיך ויהיר, חובב ספורט אתגרי מהסוג שחי על הקצה ואז מותח אותו עוד טיפה. ספרי טיולים? הם רק המלצות לדודות, לא לגברברים כמוהו שבולעים את השטח בריצה. מי ידע שהחלטתו לטייל בשמורת קניונים מרהיבה, מבודדת ונידחת בלב יוטה תשנה את חייו ללא היכר. בשנייה אחת הכל משתנה כאשר סלע שעליו עומד ארון ניתק ממקומו ומפיל את ארון לתוך נקיק צר. הצרה היא לא הנפילה אלא העובדה הבלתי נתפסת שהסלע נתקע בין ידו הימנית של ארון למצוק. כן, כן. כבר אמרתי שבשנייה אחת הכל משתנה? תכניות למסיבה שהוזמנת, תכניות לחיים שתכננת, שיחת הטלפון מאמא שלא ענית, העבודה שהשארת, המים שהולכים ואוזלים, הרכב שמחכה בחנייה, הרגל שמגרדת בדיוק עכשיו, הקור המקפיא בלילה. על מה אתה חושב ברגע שבו היד שלך מחוצה בין סלעים? אין למי לצעוק כי הרי זוהי שמורה מבודדת ומנותקת להרפקתנים בלבד, המים תוכננו לטיול של יום אחד, גם אוכל. ומכאן מתחיל הסיפור באמת. לא עוד קומדיית הרפתקאות ואתגרים, מעכשיו זו דרמה מורטת עצבים (בכל מובן) המותחת את סבלנות הצופה ומחזיקה אותו קצר קצר קצר עד הסוף. מה אתם הייתם עושים במקרה כזה? נותנים למוות לכרסם אתכם לאט לאט ובייסורים? מסע ההשרדות של ארון, הופך להיות גם מסע ההשרדות של הצופה (אוי, כמה מסכן הצופה התמים שלא ידע לאן הוא נכנס) ומאבק שותף בסלע אחד. אוי החיים החיים. איך אפשר לאבד את הכל ברגע. אם עד כה הסיפור האמיתי נשמע הזוי ושייך לעמודי הידיעות המשונות בעיתון, ההחלטה של ארון בדבר הישרדותו היא בכלל גובלת בטירוף. ארון, אם זה ברגע של יאוש או ברגע של אומץ, מחליט לחתוך לעצמו את היד על מנת להציל את חייו. בלתי מובן, בלתי נתפס, אם זו לא היתה המציאות זה היה נשמע כמו מוח מעוות וחולני של תסריטאי משועמם שרוצה להתעלל בקהל. ואכן, זו אחת הסצנות הקשות ביותר שתראו השנה בקולנוע אם לא בכלל. זו גם הסיבה שמפיצי הסרט חסכו אותו מכם. איזו טעות.

     ארון מלמד את הצופים שיעור אחד או שניים ביהירות ועונשה והלמידה על כך. באחד הרגעים הטובים ביותר בסרט, כשהוא נע בין דיכאון לאיבוד הדעת או אולי סוג של תקווה, הוא מבין שהסלע הזה חיכה לו כל חייו ובעצם ארון הזמין אותו. הוא ממשיל את הסלע, מול המצלמה, לדברים אחרים שתוקעים כל אחד מאיתנו ובעצם ההבנה שלכל אחד יש סלע בחיים שעוצר אותו ולעתים, על מנת לשרוד את החיים האלה, עליך לעשות מעשה קיצוני כל כך על מנת להציל את עצמך ולא לתת לסלע הזה לנצח. שוב, ברוח סרטי התקופה, גם 127 שעות הוא סרט שנותן שיעור קל בפרופורציות בחיים ובעיקר, הערכה המחודשת של מה יש לך בחיים ולא מה אין.

     אז תשאלו, אדם אחד וסלע רוב הסרט, זה לא טיפה משעמם? מה כבר יכול לעניין בסרט של שחקן אחד, ברובו, שנתקע עם ידו בקניון? משעמם?! איזה משעמם ואיזה נעליים. אם ראיתם סרט אחד או שניים של דני בויל, אתם יכולים ודאי להבין שבניגוד ל 127 שעות האיטיות של ההיתקעות הבלתי אפשרית, הקצב של הסרט הולך להיות מסעיר כמו ריצת ספרינט. הדופק גבוה, הטלטלה לא מאחרת לבוא, הבטן כואבת, הראש מסוחרר, שלא לומר אילו עוד תחושות עולות בסצנת הקיטוע המחרידה, כמו גם המהפנטת. אין, אפשר להגיד הרבה דברים רעים על דני בויל- שהוא מניפולטיבי, שהוא סוחר שחקנים, שהוא פופוליסטי, מה לא. אבל אין ברירה אלא להודות לאמת - דני בויל הוא אשף. לקחת סיפור של גבר תקוע בלב המדבר ולעשות ממנו וידאו קליפ ארוך, מהיר ולשנייה אחת לא לשעמם זה הישג. מספיק להסתכל על הקהל במהלך הסרט על מנת לראות איך כולם מביטים קפוצים בכסאותיהם ומהופנטים למסך. חבל שהסוף הדביק והמרושל מעט הורס טיפה (אמנם נצמדו פה מאוד למציאות, אבל בכל זאת). אם היה נעצר הסרט חמש דקות קודם, הוא היה אדיר.

     ''

     עוד דבק שעושה את המלאכה זה הפסקול. כמו בנער החידות גם כאן חובר בויל לא.ר. רחמן ההודי שמתבל את הסרט בפסקול מעולה. כבר הרבה זמן לא נשמע פסקול עם חשיבות גדולה כל כך ותרומה גדולה לסרט. הקצב המהיר, התובנות והחיבור לפחד, לאימה, לייאוש, לחרדה, למחשבות על המוות ובעיקר התסכול של ארון מועצמים כל כך בזכותו (בנוסף שיר הסיום היפה לכשעצמו, שהיה אף הוא מועמד לאוסקר).

     פסקול וקצב וידאו-קליפי זה טוב ויפה, אבל לכשעצמם הם לא מחזיקים צופה מרותק 94 דקות, צריך משהו אחר, ערך מוסף והערך הזה הוא ג'יימס פרנקו (מועמד לפרס השחקן הטוב ביותר ושם את קולין פירת בכיס הקטן ויסלח לי הקולין). 127 שעות הוא ג'יימס פרנקו. זה הסרט שלו, בראש ובראשונה. פרנקו סוחב על כתפיו סרט ועושה זאת ביד רמה (תרתי משמע). התנועה מיהירות, לתדהמה, כעס, תסכול והמון הומור לאורך כל הסרט מוציאים ממנו משחק מרהיב וחזק ומחזקים את היותו הרבה יותר מכוכב עולה (ופנים יפות). כמה אנרגיה ותנופה הוא מביא לסרט. כשהוא מדבר אל מצלמת הוידאו שלו –נפרד מהוריו או מגיש מן תכנית אירוח כשידו תקוע, או נמצא באחד מרגעי הטירוף והפחד שלו, אלו קטעים לא פחות ממאלפים. מדהים לגלות בכלל איזו שנה מעולה היתה לו – בתחילת השנה עלה בעולם יללה, אחד הסרטים הטובים והחכמים ביותר שנעשו השנה, שגם אותו לא תזכו לראות (אבל אתם חייבים לעצמכם), שם כיכב בדמותו העדינה של אלן גינסבורג וממש בשבוע האחרון הבחור הצעיר זכה להיות מנחה האוסקר. כבוד, לא?

     ''

     אין ספק, דני בויל עושה זאת שוב. אפשר להתווכח על יצירותיו, אבל אין ספק שגם ביצירותיו הבעייתיות הוא מצליח לטלטל את הצופה וגם הפעם הוא שולח אותך הביתה עם לא מעט חומר למחשבה. תתכוננו, אתם הולכים להתרגש, להתפעם, להיגעל עד עמקי נשמתכם, לפחד, לצחוק, להמתח עד לקצות עצביכם ולהשאר בחיים. אל תתנו לסצנה אחת מעוררת בעתה ככל שתהיה להפריע לכם, מדובר בסרט חזק. לרגעים תרגישו כאילו זו היד שלכם תקועה שם, אך כמה כייף לגלות מחדש אחרי הסרט שהחיים שלכם כאלה פשוטים ויפים. השיגו באחד הסינמטקים הקרובים לביתכם.

     דרג את התוכן:

     הציון שלי: 4 מתוך 5

      ביקורת על ביותיפול,

      ביותיפול לייף?

      20

      סרטים  

      5 תגובות   יום ראשון, 27/2/11, 08:46

      ''

      תשכחו את ברצלונה שהכרתם. תשכחו מגאודי. תשכחו מרחובות רומנטיים. תשכחו מאתרי תיירות מצולמים היטב. תשכחו מטאפאס וסנגריה ואז תלכו לסרט ביותיפול. אוירה קלילה, תוססת ודקדנטית? לא בבית ספרנו. חיים יפים? תשכחו מזה. ביותיפול הוא תמצית וריכוז הסבל האנושי לחוויה מהממת של שעתיים וחצי קורעות לב.

       

      ברצלונה הניבטת מביותיפול היא עכורה, עלובה, ענייה, קודרת ועצובה, כשבתוכה נע אוזבל (חאוייר בארדם, בהופעה מדממת תרתי משמע) כעמוד התווך. הוא הדבק המחבר את העלילה המתפזרת לכמה סיפורים בכמה עולמות, הנארגים אט אט בסאגה מייאשת. אוזבל הוא משהו בין סוחר עם נשמה ענקית למתווך עם מצפון, בין סינים התופרים תיקים מזוייפים ועלובים בתנאים מחפירים, לאפריקאים שמוכרים אותם ונמצאים בפחד מתמיד מהמשטרה שרודפת אחריהם. לעתים הוא נאלץ להשלים הכנסה כמתקשר, החוליה המתווכת והמקשרת בין המתים לחיים (באופן מאוד סמלי), דבר התובע ממנו כוחות נפשיים אדירים (התקשור מגיע בפעם השניה השנה לקולנוע, אחרי מכאן והלאה ויש היראו בזה חלק תלוש ולא קשור). בנוסף אוזבל ואולי בעיקר, הוא גם אב במשמורת מלאה על שני ילדיו – אנה בת ה 10 (ואיזו יומולדת עצובה שהיא תחגוג) ומתיאו ילד קטן ועצוב והוא רק בן ה 7. הילדים נקרעים, רוב הזמן, בין אהבתם לאמם הדו קוטבית לאישיותה הבעייתית הגורמת לעתים להתעללות והזנחה. אם עד עתה מנת העצב לא גדושה מספיק לטעמכם, כבר בדקותיו הראשונות של הסרט אנחנו מגלים כי אוזבל גם חולה בסרטן הפושה בגופו ומותיר לו חודשים ספורים לחיות. הגילוי הזה, כמו גילויים אחרים שיבואו בהמשך מובאים לצופה כמו שאומרים – לפנים. בלי לרחם, בלי לעדן. רציתם יופי? תשכחו מזה. וואו, גודש רגשי כזה על הלב כבר הרבה זמן לא נראה במחוזותינו וכבר יצא לנו לראות לאחרונה לא מעט סרטים "קשים". כפי שניתן להבין כבר מהשם המעוות, ביותיפול (כן, שגיאת הכתיב היא מכוונת) שיפה זה לא ממש. העיוות של השם עשוי היה להיות קלישאה אם הוא לא היה כל כך מרגש. הסרט, כמו סרטיו הקודמים של אלחנדרו גונסלס איניאריטובבל, 21 גרם ואהבה נושכת, לא מרחם על הצופה ומעביר אותו סוג של מסע צלב, לעתים ללא גאולה אמיתית וממשית בסוף. בוגרי סרטיו הקודמים (ולא מעט מבקרים) ודאי יחושו שזה לפעמים קצת יותר מדי. הרי לא ייתכן שהכל כל כך רע, שכל סחי החיים מרוכז אצל אדם אחד, וששוב איניאריטו יורה לכל הכיוונים ללא אבחנה וללא רחם. התוצאה של הירי הזה הוא שזה לא תמיד פוגע. או בבחינת תפסת מרובה. בדרך כלל מצב כזה עשוי לגרום לצופה להגיע לשני מצבים: או שהוא מותש מהעומס הרגשי הזה או בדיוק להיפך, להסחף איתו. וביותיפול, לטעמי, הוא סרט סוחף.

       

      על אף אורכו הרב, כמעט 150 דקות של עצב בלתי נגמר, ואולי בזכות אורכו מתאפשר חיבור רגשי לכל אחת מהדמויות ובעיקר לאוזבל וילדיו ואין רגע אחד משעמם. אבל אם אתם כרגע לא במצב נפשי מי יודע מה, זה כנראה לא סרט בשבילכם. אתן בהריון? לא, אל תחשבו אפילו לראות את הסרט. כך למשל, כל סצנות המשפחתיות ייגרמו ללבכם להזיל הרבה יותר מדמעה ולהזדעזע לא אחת. כי כשהסרט נוגע בקו התפר בין החיים והמוות, בעיקר בילדים ומשפחה ומה יקרה לה ביום שאחרי מות האב, הלב נקרע. לזה מתווסף גם התעללות והזנחה, בגידת הגוף, בגידת המשפחה, בגידת החברה במהגרים אליה (נקודת החולשה של הסרט היא דווקא העיסוק בזרים שמעט מתפספס) ובעיקר בגסיסה הבלתי נגמרת ובחיפוש אחר הגאולה והתקווה, הסרט לא מותיר ממש נקודות אור חיוביות.

       

      גם כשיש נקודות אור ושביב של חמלה בסרט, מיד יגיע רגע טרגי במקרה הטוב, או אסון גדול במקרה הרע, שיוריד את כל החמלה הזאת היגון שאולה. לדוגמה (זהירות ספוילר מתקרב), כשאוזבל מחליט לרכוש תנורים בעבור 30 הפועלים והפועלות הסינים הישנים במרתף על מנת להתחמם בלילות הקרים, מיד אחר כך תתרחש הסצנה הקשה ביותר שיצא לי לצפות בה השנה בקולנוע. כמעט רגע בלתי נסבל שמותח את גבולות הסיבולת והיכולת של הצופה וזאת כשכמעט לא רואים בה כלום, אבל התחושה החונקת קשה מנשוא. אם חשבתם שסצנת קיטוע היד בסרט 127 שעות (סרטו של דני בויל, המועמד אף הוא לאוסקר) היא קשה ובלתי ניתנת לצפייה, תנסו לחשוב מה זה 30 סינים שמתים מהרעלת גז, בהם ילדים ותינוקות.

       

      אם הגעתם עד כה ונותר בכם אוויר, עדיין ביותיפול הוא חוויה מהממת ומדממת של קולנוע עכור המגיש את תמציתם הקודרת של החיים ללא פשרות. כל זה לא היה עובד באותה עוצמה ללא הופעה מחשמלת ואדירה של חאווייר בארדם. נכון, האוסקר ילך לקולין פירת' אבל בינינו, הוא צריך להיות ללא עוררין בידיו של חאווייר. לא בכדי בפסטיבל קאן האחרון הוא קטף את פרס השחקן הטוב ביותר. עוצמה וכאב, יאוש וסבל מתמצים כולם להופעה בלתי נשכחת. עוד מישהו שיסחוט לכם היטב את הלב הוא גיירמו אסטרלה, המגלם את מתיאו הקטן, העומד במרכז התעללותה של אמו ומזכה אותנו בשלוש סצנות שכל אחת מהן יותר שוברת את הלב מקודמתה. לא יאמן שמדובר בילד קטן.

       

      ביותיפול אם כן, הוא ראשון המועמדים לסרט הזר הטוב ביותר, הנוחת על מסכנו והוא פתיחה מהממת וכואבת לעתיד לבוא. איניאריטו לא מרחם עלינו ומגיש  150 דקות סוחטות לב, מרגשות וחותכות בבטן כשהכל צועד אל המוות המסתתר מעבר לפינה. אם חשקתם בבילוי נעים, זה לא הסרט הנכון. להיפך, היציאה ממנו תותיר אתכם דוממים וכואבים, מותשים וסחוטים רגשית. מסע צלב כואב ודוקר בנתיב הייסורים המדמם של החיים.

      דרג את התוכן:

      הציון שלי: 4 מתוך 5

       ביקורת על אומץ אמיתי,

       יש אומץ ויש אומץ אמיתי

       8

       סרטים  

       5 תגובות   יום שלישי, 22/2/11, 08:35

       ''

       האחים כהןעושים זאת שוב! אי אפשר לתאר זאת אחרת. גם כשנדמה שהם עשו הכל, אמרו הכל וספרו הכל, הם מצליחים למתוח את היריעה עוד טיפה ולהפתיע. אחרי שהצחיקו, רגשו, הפחידו, שעממו וזעזעו, הם מביאים את אומץ אמיתי וטורפים את הקלפים מחדש. לזה קוראים יצירה, לזה קוראים מופת, לזה קוראים אמנות, לזה קוראים אומץ אמיתי. אם היתה תחרות אמיתית באוסקר השנה, לאומץ אמיתי היה סיכוי הרבה יותר מגבוה ליטול חלק ניכר מהפרסים. כל כולו ממתקים שמצדיקים לפחות איזה פרס או שניים (וזה רק בגלל תחרות אמיתית מצד ברבור שחור).

       לאט לאט אני מתחיל להבין שאני ממש אוהב מערבונים. והמערבון כבר הרבה זמן לא נראה טוב כל כך וחזק כל כך, כמו באומץ אמיתי. הסיבה לכך היא בעיקר כי חוברים בו יחד כל כך הרבה מרכיבים מצויינים, שהופכים אותו להרבה יותר מסתם סרט או מעוד מערבון. וכרגיל אצל האחים כהן, גם כשהם עושים מערבון - או שאוהבים אותם מאוד ומעריכים אותם על פעליהם או שלא ממש מבינים את ההתלהבות מהם, ואני יכול להבין את אלו ואת אלו. אני, דרך אגב, בצד שאוהב אותם מאוד, אז קחו את הביקורת הנ"ל בחשבון.

       אומץ אמיתיהוא בעצם רי-מייק למערבון נושן ומצויין (שבעצמו עיבוד של ספר) שאמנם נודע אז בזכות ג'ון ויין, הפעם הוא נודע בעיקר תודות לביצוע המושלם שלו. זה מתחיל בתמונה מהממת ולא ברורה, קצת כמו איזו אגדה או לפחות כמו המעשייה שפתחה את יהודי טוב, סרטם הקודם. וזה מסתיים בסוף מפעים ובתזכורת שהזמן אוזל. כמעט כמו בסרט אחר שמוצג כרגע בבתי הקולנוע - קר עד העצם, גם כאן נערה צעירה נשלחת בעקבות אביה, אך בניגוד לקר עד העצם הריאליסטי, הקודר והמטלטל, סרטם של הכהנים חם (ותמים) בהרבה. מאטי רוס היא ילדה בת 14, שנאלצת לסוע הרחק מביתה על מנת לזהות את גופתו של אביה, שנרצח על ידי עובד שלו. הילדה היא לא סתם ילדה, היא בעלת לשון חדה כתער ופה נוטף ארס עוקצני, שלא כדאי ליפול בו. מאטי מעוניינת לצאת למסע של נקמה ברוצח ולצורך כך היא שוכרת את שירותיו של המרשל רוסטר קוגבורן, הנודע כבעל "אומץ אמיתי" ואופיו הרצחני, אך בפועל מדובר באיזה סוג של קאובוי מזדקן ושתוי (הפעם לא ג'ון ויין אלא ג'ף ברידג'ס, בתפקיד שממשיך את שורת תפקידיו האחרונים – זה שתהילת העולם שלו הרחק מאחוריו וכעת הוא רוב הזמן שיכור, ממורמר ו..שובה לב). אל מסע הנקמה מצטרף לביף (מאט דיימון), איש חוק טקסני שדולק אף הוא אחר הרוצח ומעוניין לשכור את שירותי הרוסטר. במסע הנקמה ובמרדף אחר טום צ'ייני הרוצח (ג'וש ברולין) חולפים השלושה במין משולש מוזר ולא תמיד מתחבר, של אנשים שאין להם ברירה אלא להיות אמיצים. קלישאתי ככל שזה יישמע. היופי כאן שזה מקבל טיפול כל כך חזק שבמקרה אחר זה אכן היה יכול להשמע ולהראות כקלישאה. תורם לכך גם המימד ויזואלי – שוטים מופלאים הופכים את סצנות קטנות לגדולות מהחיים. לא חסרות כאן דוגמאות ליופי ולעוצמה שבעיצוב הסצנות, כמו למשל ברגע בו מאטי וקגבורן רוכבים לאיטם ולפתע מגלים גופה תלויה בצמרתו של עץ, זהו פשוט שוט עוצר נשימה. גם סצנת הדו קרב הינה קלאסיקה בהתהוותה ושלא לדבר על הרכיבה לאור הירח והכוכבים בסוף. 

       שלא תבינו לא הנכון, יופיו הויזואלי של הסרט הוא חשוב, אך הוא בטל בשישים אל מול התסריט. הכהנים עבדו באופן מופלא את הספר (והסרט), שנשמע בעיבוד הנוכחי כמו סיפור שייקספירי או איזו אודיסיאה על עקשנות ודבקות במשימה (קלישאה קלישאה אבל זה עובד) מחוייבות ואומץ. חכמת הדיאלוגים, שנינותם והניואנסים הרבים והדקים לא היו עוברים היטב אלמלא היו בסרט שחקנים לא טובים, אך אנסמבל השחקנים כאן עושה מלאכת מחשבת של משחק. בתפקיד קטן כגדול, מעובר אורח דרך דמויות שוליות ועד למאטי רוס. הרי זה ברור שאי אפשר לדבר על אומץ אמיתי מבלי לדבר על היילי סטיינפלד. אם זו תצוגת המשחק בסרטה הראשון, מה יהיה אחר כך? מדהימה במלוא מובן המילה ועוד מעיזים לקרוא לזה תפקיד משנה. זה משנה? מסכנה מליסה ליאו, שוב עשוי האוסקר לחמוק לה מבין האצבעות.  אם אתם זקוקים רק לסיבה אחת לראות סרט, הרי זו היא.

       לרגעים מזכיר אומץ אמיתי סרטים אדירים כמו הבלתי נסלח או זה ייגמר בדם, ונראה אפילו שמיישר עמם קו, כשמבין כל הסצנות מטפטף לו כל הזמן דמם של האחים כהן. מצד אחד זה מערבון, מצד שני זה האחים כהן. אי אפשר להסביר את זה, צריך לראות את זה. אומץ אמיתי, קצת כמו שייקספיר - לא מסעיר בכל רגע ורגע, אבל מספר סיפור קטן ודרמטי שתוך כדי צפייה אתה מבין שנולדת כאן קלאסיקה.

       דרג את התוכן:

       הציון שלי: 4 מתוך 5

        14 תגובות   יום חמישי, 17/2/11, 09:59

        ''

        בפעם הראשונה זה היה ערב קריר פוסט סערה, שנדרשה בו כמות גדולה מאוד של נחמה. בפעם השניה זה ערב קריר אחרי סערה. בפעם השלישית ובפעם הרביעית זה כבר סתם היה תירוץ לנחמה. בפעם החמישית זה בגלל שזה היה יום שבת שטוף שמש חמימה ומנחמת. ומה מנחם יותר מחברה טובה, אוכל מעולה ואווירה? או האווירה. כן, לפעמים השילוש הקדוש הזה של חברה-אוירה-אוכל טוב יכולים לעשות פלאים לנפש האדם. וכשאני מחפש מזור לנפש ולגוף ולא יכול לארוז את עצמי לחו"ל, אני מגיע לקלמטה הכי קרוב שאגיע כנראה ליוון בתקופה הנוכחית. אני מצמיד את עצמי לאוזו ולכמה תופינים שעושים לבכות.

        השבת החמימה פשוט הזמינה את העובדה שצריך כאן ועכשיו לשבת מול הים, עם אוכל טוב, חברה טובה ואם אפשר לשתות משהו טוב על הדרך, אז בכלל. שיהיה רק טוב. וקלמטה לא מאכזבת. בביקורים חוזרים ונשנים המשולש הנצחי של אוכל-אוירה-חברה מוכיח את עצמו שוב ושוב כמתכון מנצח ובמקום היפואי הזה, מול הים, בין הכנסיות בלב יפו העתיקה  החופש נראה כל כך קרוב.  קסם המקום שלא מתבטא רק במוזיקה היוונית השמחה והנעימה, ולא רק בבית האבן האופייני למתחם אלא  בעיקר האוכל (טוב והשירות המעולה, נסו את אדם או את רונה המלצרים). שילוב שלוקח את כל מה שטוב באגן הים התיכון הזה ורוקח אותו לכדי מנות פשוטות, מרעננות ומפתיעות. כן, ההפתעה היא בעצם הפשטות. ואיזה כייף זה אוכל פשוט. פשוט אבל במובן החיובי של המילה.

         

        ''

        בארוחת הצהריים השמשית (טיפ קטן: חובה להזמין מקום ליד החלון כשבאים באמצע היום בסופי שבוע) התחילה כמו שצריך עם קצת אלכוהול לשמח לבב אנוש. הבחירה הישירה היא טורקיש (39 ש"ח), קוקטייל משמח על בסיס ראקי ולימונדה שמעלה אותך יפה על הקו הנכון לסופשבוע טוב. עכשיו רק צריך לאכול על מנת שזה לא יעלה לראש. מכל הביקורים במקום כבר יש פה מנות שסומנו מזמן כפייבוריטיות שלי, זאת אומרת שאף ביקור בקלמטה אינו שלם בלעדיהן , ולכן זו התלבטות האם לגוון או ללכת על המוכר והאהוב, כי הרי סוס מנצח לא מחליפים גם כשמדובר באוכל. הפעם החלטנו לשלב – המנות ראשונות המנצחות כתמיד ומנות עיקריות שטרם ניסיתי קודם.

        לא משנה מה יקרה תמיד זה יתחיל במנת לחם הבית (18 ₪) ולא פעם אחת. אני מתנצל, זה פשוט לחם מצויין שעד לפני שמישהו שם לב הוא נגמר כלא היה. אז הזמנו אותו פעמיים, שלא יחסר צוחק. הלחם החמים והפציח מגיע עטוף בנייר עיתון יווני, קצת כמו לפתוח חבילה ריחנית וטעימה. כאילו שלא יכולתי להסתפק בלחם לבדו, מגיעים בצד שתי הפתעות כי הרי צריך לטבול את הלחם במשהו. ממרח חצילים שמפתיע כל פעם מחדש בצבע הירקרק ובקרמיות שלו.  הממרח השני והמצויין לא פחות הוא של לבנה עם נענע. למה להזמין עוד מנות אם אפשר למות כאן ועכשיו?

         

        אבל האם נראה לכם שבזה היינו מספקים? איפה. מנת הדגל של מנות הפתיחה היא פרחי הכרובית הצלויים בתוך עציץ חרס (21 ₪) שגם פה אי אפשר הרי בלי לטבול במשהו, אז הכרובית מגיעה כשבצידה  איולי מושלם שמקבל טוויסט טוב בזכות המלפפון חמוץ שבו. אם לא הייתי מתבייש, הייתי כותב עליו שיר. הוא היה מתחיל ככה: הו איולי שלי... בכלל מנות הפתיחה של קלמטה הן חזקות מאוד ובהזדמנות כדאי לפתוח שולחן רק איתן ולחלוק.

        עוד הזמנו במסגרת מנות הפתיחה סלט סלקים צלויים (28 ₪) ואם יורשה לי גילוי נאות, בהתחלה לא ספרתי אותו. נו מה כבר אפשר לחדש בסלט ועוד עם סלק. מסתבר שוב שאני פשוט לא מבין כלום מהחיים. הפתעה זה לא מילה. זה מתחיל עם הרבה עלים ירוקים, אבל ירוקים לא מהזן המוגש בכל מקום ואתר אלא הרבה נענע-פטרוזיליה-כוסברה ושות' כשהשוס המרכזי הם כמובן הסלקים ועגבניות השרי הצלויים, אבל מי שגונב את ההצגה הוא בעצם הרוטב האדמדם (תודות לחומץ היין האדום) שהופך את המנה לדוהרת חזק בחיך וכל ביס הוא הפתעה. אז מי אמר שסלט לא יכול להפתיע? עוד סלט שלא מכזיב פעם אחר פעם הוא סלט עגבניות ומוצרלה (34 ₪) שמתובל בהרבה זיתי קלמטה (כיאה למקום), אבל הטויסט בו מופיע דווקא בתחתית. שני קרמים מושלמים – קרם עגבניות לוהט דהיינו חריף במקצת, אבל הוא מקבל איזון עם קרם השום. בקשו עוד לחם ותטבלו להנאתכם.

         

        בשלב הזה כבר התפוגגה השפעת הקוקטייל, אז אין כמו מנת אוזו (26 ₪) ותוספת מיץ אשכוליות אדומות (7 ₪)כדי לעלות שוב על הגל. מעיין נשארה סולידית והלכה על הסודה (10 ₪) מגניב.

         

        אם חשבתם שכאן נגמר המצעד אפשר להגיד שאנחנו רק במחצית הדרך. עכשיו הגיע הזמן לעיקריות ופה הסתמנו בול פגיעה והפתעה. ההפתעה היא מנת הפסטה. כן פסטה "פסטונטי פטריות" (52 ש"ח) מבחינתי היתה פסגת הארוחה. מה שהיה כביכול המנה המאזנת למנת הסינטה עם עדשיםשחורים (עדשים זה הכי 2011, בכל מקום רואים אותם עכשיו) הפכה את היוצרות. כי מה כבר אפשר לחדש בעוד פסטה עם פטריות ושמנת לא עלינו? מסתבר שהכל. כזאת פסטה פשוטה אך מופלאה מזמן לא טעמתי והשמנת? מי הרגיש אותה בכלל.

        שלא תבינו לא נכון גם מנת סינטה (105ש"ח) היתה טובה מאוד ואפילו למעלה מזה. העדשים היו מצויינים והסינטה עשויה בדיוק כמו שצריך ומדויקת כל כך, אבל אני כחובב פחמימות חלמתי על הפסטה.

        נשאר לכם מקום לקינוח? אצלי עוד נשאר איכשהו מקום, אבל ההתלבטות היתה על איזה קינוח ללכת. לבסוף ההכרעה נפלה על עוגת השוקולד. לרוב מדובר בקינוח שהוא ונחמה חד הם, כלומר הרבה חום ואהבה כמו שרק עוגה נוטפת גנאש שוקולד ושברי אגוזי לוז יכולה להרעיף עליך, אבל הפעם זה היה (אולי כי אכלנו קצת קודם?) טיפה כבד ומא-וד מתוק. מזל שיש אמריקנו שמחליק את הכל היטב למטה.

        ''

        קלמטה שוב עשתה את זה. החל מהשירות המופלא ודרך מנות מצויינות אחת אחת וכלה במוזיקה היוונית שעושה נעים באוזן והשמש שעשתה נעים בגב, כל אלה הפכו את צהרי השבת למושלמים. מי צריך חו"ל?

        ''

        תודה למעיין נדיר על התמונות ועל החברה הנעימה תמיד, וכאן תוכלו לקרוא את רשמיה המלומדים מאותו ביקור ממש

        דרג את התוכן:

        הציון שלי: 4 מתוך 5

         7 תגובות   יום שישי , 11/2/11, 19:14

         ''

         טוב בואו נגיד את זה קצר ולעניין. נמאס מתלת מימד. כואב הראש מתלת מימד. תרתי משמע. ואם כבר תלת מימד, אז שיהיה לפחות אחד ששוה את זה. סאנקטום, על אף הפיתוי שיש בשם ג'יימס קאמרון (ותיכף נדבר עליו), לא שווה את זה, להיפך. תתקשו להאמין ששילמתם על הסרט הזה (ועוד על האקסטרה של התלת מימד).

         בכלל, מעניין אם ג'יימס קאמרון קרא את התסריט של סאנקטום בטרם השקיע בו את כספו ומרצו. ומילה למפיצים- למכור את זה כסרט של יוצרי הטיטאניק ואווטאר זה קצת לעבוד על הצופה הממוצע בעיניים. ג'יימס קמארון הוא בעיקר המפיק, חברים.

         נכון שלצורך יצירת סאנקטום השתמשו בציוד, במצלמות ובמוחות של הסרטים ההם, אך להציב את סאנקטום באותה שורה איתם זה קצת מביך ולא מוציא אף אחד טוב. בשלוש מילים אפשר לתמצת את סאנקטום כסרט לא טוב. דווקא הסיפור היה בעל פוטנציאל למשהו קצת אחר – קבוצת חוקרי/צוללי מערות הרפתקניים, מגיעים לפינה נידחת בפפואה ניו גיני, לערבה האחרונה שטרם השתלט עליה האדם. המטרה היא להתחקות אחר מערכת המערות המסועפת, אך סופה שמתפתחת לציקלון מעל האזור, לוכדת את החוקרים במעבה האדמה והופכת את צוות המחקר למשתתפים בפרק בסדרה השרדות גינאה החדשה (הרעיון מוגש בחינם לערוץ 10, תודה). בראש הצוות עומד פרנק החוקר מספר אחת בולם למערות מהסוג הזה. פרנק (ריצ'ארד רוקסבורו, בעיקר שחקן משנה שולי בכל מיני סרטים עד היום ולא מפתיע בעצם למה..) הוא על תקן החוקר הקשוח, שהוא גם פרפקציוניסט באופן מוגזם, אטום-אבל-עמוק-בפנים-מה-ז-ה -רגיש הנוהג בכולם בסררה, כולל בבנו ג'וש (ריס ווייקפילד בעל הקול המעצבן ושחקן גרוע שזה לא יאמן בכלל). אל השניים מצטרפים גם קארל - הבוס של פרנק, הרפתקן יהיר ושחצן וזוגתו מטפסת הרים כלשהי, אך חסרת ניסיון בצלילת מערות. טיפשה שכמוה. בכלל, סאנקטום הוא סרט מתנשא. זה מתחיל בהתייחסות לזרים המקומיים, אך זה בא לידי ביטוי בעיקר בהתנשאות על נשים שיוצאות מהסרט הזה די רע. הן מצטיירות כחסרות אחריות ולוקחות על עצמן משימות שגדולות ממידותיהן (ותנחשו מה העונש על כך). אך כמובן שזה לא מרכז הסיפור, אלא רק עוד דבר מרגיז בו. יחסי האב והבן, ובהקבלה גם יחסי האדם מול הטבע והאלוהים הם העומדים בלב המערכה. אך שניהם יוצאים קרחים מכאן ומכאן. תוך דקות ספורות מתחילת הסרט אפשר כבר להבין את הכל – יהירות היא דבר רע. האדם הוא אפסי מול הטבע. תיכף יקרה פה אסון. והנה הוא מגיע. אפשר כבר לנחש מה יקרה בסוף ביחסי האב והבן הקלוקלים, נכון? ואפשר לנחש מי ינצח, האדם או הטבע, נכון? כל זה קורה תוך מלמול של דיאלוגים מגוחכים וציטוטי שירה תמוהה על קודש ואלוהות (באמת, באחד הקטעים המביכים ביותר בסרט מלמד האב את בנו שיר שאמו חובבת השירה היתה נוהגת לדקלם. לא יאמן, הביאו את ראשם של התסריטאים!). ובכן, כבר לא מדובר על פספוס, כי כל הסרט הזה הוא פספוס אחד גדול, אבל לא ברור איפה הפספוס הוא יותר משמעותי, בתסריט הגרוע או בבימוי של אליסטר גריירסון?  אולי היתה פה נחמה קטנה והסיפור היה הופך לשולי, אם גם האפקטים וההרפתקאות בו היו שווים את זה. נכון, מדי פעם בפעם מגיעה סצנה מרהיבה וראוותנית עם צילום נפלא, אך זה טובע (תרתי משמע) בנהר הדיאלוגים הפשטניים והקלישאתיים ובתצוגת משחק עצי במקרה הטוב וסתמית ביתר הזמן. תהיתי כבר מה ג'יימס קאמרון חשב על התסריט הזה?

         במילים אחרות, גם לא כל כך כייף פה. מעט מדי פעמים משתחרר וואו, איזה יופי. והיי, זה אמור להיות סרט טבע-הרפתקאות-אסונות מהמם. אבל איפה. לטעמי, גם חובבי ז'אנר סרטי הטבע ייצאו מהסרט כשחצי תאוותם בידם ובתחושה שזה נחמד, אבל לא מספיק. מהר מאוד מרגישים שהמאה הדקות האלה הן ארוכות. ארוכות מאוד. איפה זה ואיפה הכייף שהיה באווטאר.

         בימים כאלה שהקולנוע מוצף בכל כך הרבה סרטים טובים עד מעולים, והתלת מימד עולה לא מעט כסף, עדיף להשקיע אותו במקומות הנכונים. וסאנקטום הוא לא המקום הנכון. רוצים לראות סרט על יחסי בן ואב ועל הדרך גם סרט אסונות? לכו ל"הדרך". לפחות אז הדיכאון יהיה שווה את זה.

         דרג את התוכן:

         הציון שלי: 2 מתוך 5

          13 תגובות   יום ראשון, 6/2/11, 12:09

          ''

          ובכן, כבר כמה ימים אני מתלבט לגבי הביקורת הזאת ואם בכלל. מצד אחד זה נאום המלך. הרי אם לא יקרה שום דבר בלתי צפוי, הוא עתיד לגרוף לא מעט אוסקרים בסוף החודש וזה אומר עליו משהו, לא? מצד שני, לא פעם ולא פעמיים במהלך הסרט הרגשתי שאני צופה בשיעור היסטוריה. אמנם עשוי היטב, אמנם משוחק להפליא אבל עדיין שיעור היסטוריה. וכמו כל שיעור היסטוריה (ויסלחו לי קוראיי המורים להיסטוריה) זה לפעמים מעט מייגע או משעמם. בסך הכל התחושה היא שזה סרט טוב (ולעתים גם מאוד) אבל לגמרי לא מעולה. יכול להיות שזה בכלל אני שבאתי עם עודף הציפיות, ויכול להיות שפשוט לקחו סרט קטנטן ונפחו אותו למימדי ענק.

          גם די ברור למה אנשים כל כך אוהבים אותו. נאום המלך הוא קראוד פליזר (crowd pleaser)- הוא מצחיק, נראה טוב, שחקנים טובים ומרגש לעתים. בדיוק מה שהקהל אוהב ורוצה. אך האם זה מספיק?

          ובכן התשובה היא תלוי מתי. הסיפור אם כן, הוא סיפור טוב וחזק כשבאים להראות צד אחר ופגיע של המלך. המלך ג'ורג' (כן כן הוא בנו של ההוא מקינג ג'ורג', הרחוב קריצה) או בכינוי הסתר שלו ברטי, סובל מבעיית גמגום קשה. זו לא היתה בעייה כזו קשה אם הוא לא היה צריך לנאום מדי פעם ובפעם בפני הציבור. אם כן, כיצד זה מעמיד אותו בפני עמו? דמיינו רגע את אחד מנבחרי הציבור האהובים עליכם, שצריך לעמוד מול קהל רב אך יש לו פחד במה במקרה הטוב, או מגמגם במקרה הפחות טוב. אפשרי?

          אחרי שניסה כל דבר ועניין ורגע לפני שאמר נואש, מגלה אשתו מן קלינאי תקשורת, מורה לדיבור אם תרצו. המורה הזה, איך לומר, קצת שונה מכל מי שהכירו בממלכה עד כה. המורה האוסטרלי המיוחד בעל שיטות קצת אחרות וייחודיות, לשון חד כתער ותנאי עבודה בלתי רגילים. גם עברו מעט לוט בערפל, אך הוא מאמין בדרכו ובשיטות הלימוד שלו. אמונה זה שם העניין. כיאה לנסיך (בהתחלה), שאחיו המוצלח יותר, אך הבעייתי יותר נבחר לרשת את האב, הרצון לפתור את הבעיה הקשה הופך לחזק יותר ונאום בפני האומה הוא רק תירוץ בעצם להתגבר על שדים ולסגור חשבון עם העבר. מזל שהאח חובב גרושות אמריקאיות מוותר לבסוף על הכתר וברטי מקבל את המלוכה לידיו. לאט לאט, בחשדנות בלתי נדלית יחסי המורה המשונה ותלמידו המיוחס יהפכו ליחסי חברות, לא נטולי חשדות אך עם המון אמונה ולהט (עד כמה שבריטים מאפשרים לעצמם ללהוט).

          טום הופר, במאי נאום המלך, מבין דבר או שניים במשפחת המלוכה (לאחר שעשה בעבר את המיני סדרה הטלוויזיונית אליזבת', שהוקרנה גם אצלנו) חבר לתסריטאי דייויד סיידלר וביחד נהגו בכל הדמויות ברכות ועם המון אהבה והוציאו דמות אנושית ופגיעה ממה שנראה לרוב כמו בלון מנופח שנקרא הממלכה המאוחדת. אלו גם הרגעים הטובים באמת של הסרט. מחוץ ליחסי המורה-תלמיד יש נפילות לא קטנות ומעט מייגעות. כל מערכת היחסים הקטנה והאינטימית בין המורה לתלמיד, מכילה את לב הרגש אמיתי של הסרט. אלו הן הסצנות המבויימות עם הכי הרבה תנופה ומעוף והן מוצלחות לרוב תודות לעבודתם המעולה של השחקנים.

          כן, על השחקנים של נאום המלך נכתב כבר הכל. הלנה בונהאם קרטר סוף סוף בתפקיד רגוע ולא אקסצנטרי, קטן זה לא מילה ומשכנע. מוטב לה לא לשכוח לעשות גם תפקידים כאלה בקריירה עתירת תפקידים הזויים. קולין פירת' בתפקיד קולין פירת' כלומר לנצח מארק דארסי, עושה כהרגלו את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב וזה את אותו תפקיד שלו, הפעם עם טוויסט קל בגמגום. באמת נראה שהאוסקר בכיסו הקטן, אך אני חושב שהוא היה יותר טוב במועמדות שלו משנה שעברה על סינגל מן. אז קולין פירת' מקסים כהרגלו, אבל מי שגונב את ההצגה הוא דווקא ג'פרי ראש בתפקיד המורה הססגוני. ביצוע מושלם, אין מה להגיד מעבר. הא...וגם גיא פירס עושה יופי של תפקיד אורח פצפון, אך יעיל.

          כשישככו קולות האוסקרים והפרסים מוטב לו נאום המלך יחזור למידותיו הראוית והפרופורציונליות (ואני יודע שאקים נגדי לא מעט אנשים שלא יסכימו איתי, לא נורא- על טעם וריח וכו' שמעתם?) ואז נגלה שזה סרט קטנטן, קאמרי ממש ובלי עומס הציפיות האלה, הוא סרט ממש טוב. לא מעולה, אבל ממש טוב. במילים אחרות, בילוי נעים לכל המשפחה ותו לא.

          דרג את התוכן:

          הציון שלי: 4 מתוך 5

           ביקורת על קר עד העצם,

           על קור וקיפאון או: קר עד העצם

           7

           סרטים  

           5 תגובות   יום שלישי, 1/2/11, 07:51

            

           תותחי האוסקר הולכים ומצטברים על מסכנו ובאמת, שבוע אחר שבוע אנחנו רווים ורואים קצת נחת מההיצע הקולנועי המרשים והמהנה הזה. אז אם עוד לא תפסתם לכם איזה סרט אוסקר כפייבוריט, למה אתם מחכים? וכבכל שנה, גם השנה מסתנן לרשימה איזה אנדרדוג. האנדרדוג בדרך כלל הוא אותו סרט קטנטן, עצמאי. הסגנון? קאמרי. דהיינו - כמה שחקנים בודדים (ובד"כ אף כוכב לוהט), ביצירה שקטה ובד"כ עם סיפור קורע לב באופן מאופק. על תקן הסרט הקטן-העצמאי-אך-המצליח-עם-שחקנית-מעולה מגיע השנה קר עד העצם, הזוכה הגדול של פסטיבל סאנדנס בשנה שעברה. אך לפני שאתם רצים לראות אותו, צופים יקרים, הכינו את עצמכם לקיפאון גדול.

            

           קר עד העצם, כשמו כן הוא, סרט קר ומלא ניכור, במסורת הקולנוע האיטי האופנתי עכשיו במיטב סרטי הקולנוע ודוחק בצופה להתאזר בסבלנות עד לסוף המשתלם (טוב תלוי איך רואים את זה). קר עד העצם אינו סרט מתפשר ומראה את אמריקה האחרת. הענייה. הדלה. העילגת. הוויט-טראשית, אך שלא כמו בפייטר, כאן העליבות היא עצובה וקיצונית וכשמדובר בילדים קטנים הלב נצבט על אחת כמה וכמה.

           דמיינו לכם יער אמריקאי קפוא ובין קרחת אחת לשכנתה כמה בתי עץ מוזנחים, השייכים כצפוי לעלובי החיים, הלא מתפקדים, העניים וקשי היום. מה שדמיינתם אלו בדיוק החיים של רי דולי. רק בת 17 אבל חיה חיים של אשה מבוגרת. באין הורים מתפקדים (האמא) או נוכחים (האבא) היא נאלצת להיות האמא והמחנכת של שני אחיה הקטנים ולטפל באמה השתקנית והדכאונית. אוכל אין ממש בנמצא, אלא רק מה שיש ביער (כן, ציד), בבית הספר או מה שהשכנים ברוב חסדיהם מוכנים לתת, אם בכלל. הרעב, הקור, היאוש והבדידות מחלחלים לאט לאט ולופתים חזק בגרון. כשנציג החוק מגיע אל הבית על מנת לאתר את האב הנעדר מעוד משפט על ייצור סמים וסחר בהם, הוא נאלץ להנחית בשורה קשה בפניה של רי – או שאת מוצאת את אבא שלך או שאנחנו לוקחים את הערבות שהוא חתם. לתדהמתה מגלה רי כי אביה משכן את הבית ואת החלקה הקטנה מסביב. הזמן המוקצב לזה הוא שבוע אחד בלבד. שעון החול ההולך ואוזל גורם לילדה/נערה/אשה/אמא/מטפלת לצאת למסע לאיתור האב. רי יוצאת למסע מדיטטיבי כמעט, קצת כמו באודיסיאה או בלא מעט טרגדיות אחרות כשתוצאו החיפוש כמעט ידועות מראש. המסע אחר האב נמשך מבית לבית, ממכר לדוד, לחבר אך אצל כולם היא נתקלת בקשיים ובאלימות מפחידה ומצמררת.  אט אט נחשפת אל מול הצופה תמונה עגומה ומבהילה על הצד האחר (והאפל) של אמריקה. פזורת הבתים מסביב מתנהגת כמו שבט קטן, בעל קודי התנהגות נוקשים הקשורים בעיקר להסכמה שבשתיקה. הדבר המפתיע הוא שאמנם זהו שבט עם לא מעט גברים חזקים וקשים, אך הוא מונהג על ידי נשים קשוחות ואלימות. אשה לאשה זאבה טורפת. המסע המייסר והמייאש אחר גילוי האב מביא את הנערה לדילמת חייה- האם לשתוק ולהציל את הבית או לחשוף סוד שעשוי להקים שבט שלם נגדה במקרה הטוב, או להרוג אותה במקרה הרע.

           המפתיע בכל זה שזהו סיפור של נשים שנעשה על ידי נשים. נכון, הגברים נוכחים-נפקדים כאן, הם המניעים את הדברים אך אינם המבצעים. במאית הסרט דברה גרניק (שגם כתבה את התסריט יחד עם אנני רוסליני) יצרה כאן סרט קטן, לעתים קטן מדי רווי באלימות וכוחניות שלא תמיד נראית על המסך, כמין איפוק (שלעתים הוא דווקא בעוכריי הסרט) ובכל זאת זהו סרט שאינו מרחם על הגיבורה שלו -  רי (ג'ניפר לורנס האדירה). במחשבה שנייה, זהו סרט שאינו מרחם על אף אחד. גם לא על הצופה. למשך כמה סצנות תרצו לחבק את רי כל כך כי פשוט לא תאמינו מה ילדה אחת קטנה יכולה להכיל. וכן, בת 17 זה עוד ילדה.  היתרון הגדול של קר עד העצם הוא לא נעים לומר שהוא פשוט מכניס את החיים לפרופורציות. קשה לכם? אתם עוד לא יודעים מה זה קושי. החמלה היחידה והרגש הזולג מהסרט הוא כמובן אצל רי. מעין נדיר ושופע של עוצמה וכוח ואחריות.

           ג'ניפר לורנס נושאת בגאון על כתפייה הקטנות והצנומות סרט שלם, ומתמודדת לעתים עם תסריט לא פשוט ולא אחיד ברמתו. זהו הסרט שלה בכל מובן ולא בכדי היא מועמדת עליו לפרס השחקנית הטובה ביותר (אך אין לה שום סיכוי יש להודות באמת). כל מבט ומבע שלה הוא פשוט שיעור.  מכים אותם, משפילים אותה, מתעללים בה והיא עדיין חדורה למצוא את אביה ותהיה התוצאה קשה ככל שתהיה. מהפנטת. אגב, ב2008 היה עוד סרט קטנטן שכזה שכל הזמן עלה בראשי במהלך צפיית הסרט וזהו נהר קפוא (עם מליסה ליאו, מועמדת אז לאוסקר וגם השנה בזכות פייטר). וזה לא רק בגלל השם. חפשו אותו בספריה הקרובה לביתכם.

           ובכן, בבואכם לראות את קר עד העצם התלבשו היטב. הולך להיות לכם קר. קר זו לא מילה. היכונו לסרט איטי, מלא בשברוני לב, מזעזע לעתים ולא קל לצפיה בעיקר בזכות שתי סצנות עוצמתיות, ריאליסטיות כל כך שלא תאמינו שהן לא אמיתיות (לא אגלה לכם על מנת לא לקלקל, תלכו לראות). אך אם צריך סיבה אחת שבשבילה הוא שווה צפייה,זוהי ג'ניפר לורנס. כשהיא תהיה גדולה תוכלו להגיד איפה ראיתם אותה בפעם הראשונה.

           דרג את התוכן:

           הציון שלי: 4 מתוך 5

            ביקורת על אסף אמדורסקי ,

            כל אחד והצד שלו, או צד א' ו א"א

            11

            מוזיקה  

            3 תגובות   יום שישי , 28/1/11, 18:39

            ''

            בהאזנה ראשונה לצד א', הדיסק החדש של אסף אמדורסקי (להלן ייקרא א"א) התחושה המיידית שעולה היא "שיט! זה לא הרי את". מאז, למעלה משבועיים חלפו א"א ואני לא נפרדים – ברכב, בלפ טופ, באייפון, בבית וכן בהרבה האזנות חוזרות ונשנות. זה אומר עלינו משהו, לא? כעת התחושה היא שצד א' הוא אמנם לא הרי את, אבל הוא אינו נופל ממנו. זהו פשוט מאוד אלבום ההתבגרות/ההתפכחות/ההתפקחות/ההשלמה שבא אחרי הסערה הגדולה. הצד של א' לפרידה. אם לסכם זאת בשתי מילים, זהו אלבום יפיפה.

            לא בכדי מושווה ללא הרף צד א' להרי את. הרי את, שיצא ב 2008 וסומן כ"אלבום הפרידה הגדול" של א"א, היה עוף נדיר, יפה וכן, חשוף ומאוד פגיע. אם היה צריך למצוא בו חיסרון, זה אולי תל אביביות היתר שלו, שאו שאוהבים אותה או שלא מבינים אותה. אחרי הרי את ואחרי הנסיון הכושל עם עברי לידר, היו מי שציפו להרי את 2 (בכללם אני?) והנה – שלוש שנים אחר כך, צד א' הוא גרסת א"א לשקט שנשאר אחרי ההתפרקות. במילים אחרות אפשר להגיד שצד א' היפה הוא לא הרי את 2 אבל הוא בהחלט ההמשך הטבעי והמבוגר שלו, הוא ההתקדמות, החיים מחדש וזו מחמאה.

            בצד א' א"א מניח בצד (רוב הזמן) את האלקטרוניקה וחוזר לפסנתר, קלידים והגיטרה. בכלל, על האלבום שורה איזו אווירת ג'ו ג'קסון, חצי אורבנית חצי אוורירית, כמעט נוגעת בג'ז לפעמים. בנובמבר הופיע א"א בפסטיבל הפסנתר ולפתע אני מבין למה החיבור הזה נראה לי אז כה מדויק: צד א' מאופיין בפסנתר וקלידים עם רוח קלילה שנושבת מהרי הסבנטיז מצד אחד, אבל נשמע הכי שייך לימינו אנו, מהצד השני. וזו אחת הסיבות שאני כ"כ אוהב את אסף, החיבור המתמיד והעדכני הזה עם מה שקורה בחוץ.

            בשנות ה70 לשיר שירי משוררים היה אופנתי מאוד, אך עם השנים הדור הולך ופוחת וכמוהו השימוש בשירי משוררים. בתרבות העכשווית זה מאורע די נדיר וחבל (אגב, שמעתם כבר את מסע האספלט – אוסף החידושים המופלאים למלחין סשה ארגוב?). א"א מחליט בחכמה לפתוח עם הרחובות ממריאים לאט, שירו של דוד אבידן. כמעט כמו גולשים גם כאן מדובר בשיר תל אביבי במהותו למרות ששם העיר לא מופיע ולו באזכור.

            אחריו מאתגר א"א את הקהל ב 9:33 דקות של זוג משמיים, שמתחיל במטח פסנתר-גיטרות-תופים אימתני ונרגע ("האמת שלי כזאת, אני לא יכול לחיות ברעש הזה"), מתפתל ועושה פשוט טיול בין כמה סגנונות, ומותח את גבולות השיר לכיוון הג'זי משהו. אגב, שלא תעריכו פתאום את הרדיו שמשמיע את השיר, הוא קיבל גרסה קצרה משלו. שיר נדיר, חזק ויפה, לא תרגישו איך עוברות כמעט עשר דקות.

            הלהיט של האלבום, אם אפשר לקרוא לו כך , הוא איפה את היום. שוב 6:36 נעימות, מרחפות, אווריריות כמעט, מזגזגות לכיוון הדיסקו אפילו. כמו בפסטיבל הפסנתר גם כאן בולטת תום דרום כקונטרה לא"א, אבל קונטרה נעימה מהסוג שמשלים את א"א כמו כפפה. רק למי הוא מתכוון כשהוא שר איפה את היום?

            כוונות טובות מתכתב עם האלבום השני של א"א ויושב באותה חטיבת שירים שמכילה את השמיים הכחולים והוא האמין לה. דהיינו, שיר רוק עם נגיעות אלקטרו מפוזרות פה ושם. שיר סוחף וחזק, שמעניין אותי לראות איך יעבור בהופעות.

            יש שירים שתופסים אותך בטיימינג מסוים בחיים והם לופתים אותך כל כך חזק באופן שקשה להסביר אותו. רעידת אדמה הוא שיר כזה. פסגת האלבום שממתינה בשיר מס' 5. כבר בשמיעה ראשונה בפסטיבל הפסנתר וגם כעת, בלופים שאינם נגמרים, מדובר בדואט קטנטן, עדין וחולמני, שביר, שובר לב לגורמים קטנים ומדויק. הוא עשוי להיות המנון הפרידה, או האפטר אפקט של כל קשר משמעותי שנגמר זה עתה, ברעידת אדמה. קרני פוסטל וא"א סוף סוף עושים את זה, גם במילים וגם בלחן ומדייקים עד כאב, לדוגמה: מה להציל אותי או את הזכרונות, לא למהר מה שיהיה יהיה. רעידת אדמה לצד א' הוא כמו בראשית להרי את. השיר הכי טוב באלבום. אחריו ולפניו הכל מתגמד. פנינה נדירה. הנה היא כאן.

            האלבום הקצר, קצר מדי הזה מסתיים עם עוד קול נשי חזק ועדין שמתארח בבתוך הנשימות והפעם – רונה קינן. מה שמפתיע שזהו החיבור בשיר הסקסי ביותר באלבום. אחריו סיומת עדינה עם מסתכל בכוכבים. שיר אחרון קלאסי ואינטימי. כובש.

            נכון, הוא אולי צד א' לא מתעלה על הרי את או על מנועים שקטים, אבל זה ממש בסדר – הוא גם לא צריך. הוא טוב כמו שהוא והוא טוב בהרבה מדברים אחרים שקורים כאן בימינו. רוצים להציץ ולראות איך חיים אנשים אחרי פרידה? איך נראים החיים אחרי רעידת אדמה? עזבו אתכם מהאח הגדול, הנה הצצה אמיתית לחיים של כולנו. א"א מציע שוב את אותן גלויות קטנות מהחיים, אך האמיתיות כל כך, שיורות חץ מדויק, רגיש ועדין ללב. אמיתי, חזק, חושפני. תמצאו מישהו להתכרבל איתו, להתנחם איתו ולשמוע יחד את צד א'. כואב כמה שזה יפה.

            נ.ב.

            אפשר לארגן לי את עטיפת האלבום כפוסטר? 

            דרג את התוכן:

            הציון שלי: 4 מתוך 5

             8 תגובות   יום חמישי, 27/1/11, 11:54

             לפעמים שווה לעבור שנה שחונה ולראות לא מעט סרטי "שכונה", רק בשביל להגיע לרגע בו רואים סרט כמו ברבור שחור. אם צריך לתמצת את הביקורת הזאת לשורה תחתונה אחת הנה היא כבר בהתחלה – ברבור שחור הוא סרט השנה שלי. לא קל, לא מתפשר, מבעית, מטריד, סוחף, עוכר שלווה, עוצר נשימה.

             דארן ארונופסקי במאי רקוויאם לחלום המופתי והאכזרי, המעייןהמתאבק ממצב את עצמו בברבור שחור, כבמאי הצד האפל וההרסני של החיים. כמו שהמתאבק אינו סרט על היאבקות, כך גם ברבור שחור אינו סרט על עולם המחול או על רקדנים. הוא כן סרט על יצירה ואמנות, אך בעיקר הברבור הוא סרט על חתירה לשלמות, על חמקמקות התהילה, על המאבק הנפשי הגדול שיש ביצירה ובהצלחה ועל לחץ לחץ לחץ. הלחץ שאנחנו עצמנו מציבים ואחר כך הסביבה שלנו סוחפת אותנו ומי אנחנו מולו ומה חוזקנו מולו. מהם הגבולות שלנו, איפה אנחנו מתחילים ואיפה הנפש נגמרת. כנראה שברבור שחור הוא סרט על טבע האדם וטירופו.

             נינה (נטלי פורטמן) היא ברבורה לבנה וענוגה באופיה, רקדנית בלט מוכשרת בלהקת הבלט של ניו יורק שכל כולה זאבות טורפות המשוועות לתהילה בזכות התפקיד הראשי בהפקה החדשה של אגם הברבורים. ההפקה החדשה היא גם הזדמנות להפרד לשלום מכוכבת הלהקה המזדקנת, שכוכבה הועם (וינונה ריידר, לרגעים מועטים אבל חזקים). התפקיד הראשי הפעם הוא מורכב. לא שתי רקדניות יגלמו את הברבור הלבן ואת הברבור השחור כי אם אחת. הברבור הלבן כשמו כן הוא – צחור, נקי, קלאסי ומדויק. השחור, כצפוי הוא הניגוד המושלם, כל מה שהלבן לא – הטירוף, הלכלוך, התהום. כשנינה, כאמור ברבורה לבנה וצחורה מדי נבחנת לתפקיד היא מתבקשת לברר היכן הברבור השחור שבתוכה ואם הוא בכלל קיים. חקר הברבור השחור שבתוכה כמו גם כניסתה של לילי (מילה קוניס), רקדנית סקסית, נועזת ומשוחררת, סוג של ברבורה שחורה במהותה, סוחפים את נינה למערבולת של טירוף ובדיקת הגבולות, עד כדי שגעון. המצב בבית לא טוב בהרבה. החיים לצד אם מסרסת ושתלטנית (ברברה הרשי, עוד כוכבת לשעבר), שמגשימה את חלומה וכשלונה דרך ביתה מכניס עוד אלמנט של טירוף ולחץ לחייה של נינה. היופי בברבור השחור שהוא נבנה בשלבים. הוא מתחיל בנקודה מסוימת ומתהפך כל כך הרבה פעמים עד שהוא מותיר את הצופה המום ומקורקע לכסא בתדהמה. כמו שהחקר העצמי והחיפוש אחר השחור נעשה בשלבים, מהתום עד למופרע, כך הטירוף מחלחל לאט לאט לאט לאט, כמו טיפות דם קטנות על הטוהר של הברבור הלבן, כאומר מה שאתה רואה עכשיו הוא לא בהכרח מה שיקרה אחר כך. המאבק בין הלבן לבין השחור, בין האמת לטירוף, בין הבתוליות ללכלוך הולך ונהפך לממשי כל כך עד שהצופה התמים שבא להנות מסרט על בלט נקלע בכלל לסחרור איימתני ובו נתבע לבדוק גם הוא את גבולות הסיבולת שלו – מה אני יכול לראות, למה אני מאמין, מה נכון, מה הדמיון, מי המטורף פה באמת ומה לעזאזל אני עושה כאן.

             כשרואים סרט כמו הברבור השחור אי אפשר שלא לחשוב, לתהות ולהבין את הטירוף של כוכבנים צעירים שנפלטים אל העולם והלחץ הזה, כמו גם הפרפקציוניזם המוגזם ובעיקר התחרות גומרים אותם ודוחפים אותם אל גבולות השגעון או אפילו אל המוות. פסיכולוגים יכולים לעשות מטעמים מהסרט הזה. אח, כמה סמלים שיש כאן, כנראהצריך לראות את הסרט הזה הרבה יותר מפעם אחת על מנת באמת להכיל אותו ולראות את המכלול השלם שבו. וכן, בטח שמעתם על סצנת האוננות ו/או הסקס הלסבי בסרט, אך לראות אותם ברמת הפשט יהיה פספוס (אגב, אני בטוח שזה אחת הסיבות לכך שיש לא מעט גברים בקהל), הם עוד רכיב אחד בכדור השלג שנקרא נינה וקריסת עולמה.

             ברבור שחור מקבל משנה תוקף של עוצמה, לא רק בזכות תסריט מצוין (יש שיגידו מופרך או מוגזם, שיגידו) ובימוי מופתי, אלא בעיקר משחק מהמם, לא פחות, של כל שחקניו. כל אחד משחקני הסרט מטעין אותו באנרגיות אחרות מלאות ניגודיות. מילה קוניס קנתה את עולמה במופע של שנות ה 70, עושה כאן את לילי המשוחררת, האנטי תזה החמה לנינה, פשוט להבה בלתי פוסקת ובכלל מי האמין שהיא כזו שחקנית טובה?! וינסנט קאסל מטעין גם הוא כל סצנה באש ולהט. ברברה הרשי, סוג של שחקנית שמעולם לא הצליחה ממש להיות כוכבת וכל סיפורה נגוע בפספוס כאמה של נינה הוא ליהוק מדויק ומצוין והיא עושה תפקיד על גבול הטירוף אף הוא. בכלל כמו בפייטר, כנראה שאמהות שתלטניות זה הכי 2010. וינונה ריידר, סוג של נטלי פורטמן בשנות ה 90, בהופעה קצרה ומרשימה, גרמה לי להבין שאני מתגעגע אליה ומוכיחה שאין תפקידים קטנים. לא יכולתי שלא לתהות אולי היא באה בליהוקה לאותת משהו לנטלי פורטמן? הזהרי על נפשך ושמרי עליה? טוב, אולי אני נותן יותר מדי קרדיט למלהקים. אחרונה חביבה היא כמובן,נטלי פורטמן. זהו בעצם הסרט שלה. להגיד על כך שזה תפקיד חייה זה כבר נדוש ומיצה את עצמו מזמן. להגיד על כך שהיא מגיעה לאוסקר על תקן הסוס המנצח זה שקוף מאוד. אבל זה לגמרי לא העיקר. נטלי פורטמן היא מחוננת והופעתה אלגנטית ואינטילגנטית. היא מטעינה את התפקיד בדיוק כזה שקצת קשה להאמין שהיא לא רקדנית באמת. יש בה קור ותום וניקיון וכל כולה ילדה טובה שבאמת הניסיון שלה להתלכלך כל כך מכמיר לב שזה הופך את הסרט לאפקטיבי יותר מרגע לרגע. במילים אחרות, היא פשוט טורפת את התפקיד.

             דראן ארונופסקי ידוע בכך שהוא לא עושה חיים קלים לשחקניו וכנראה שבברבור שחור הוא לוקח את זה צעד אחד קדימה ולא עושה הנחות או חיים קלים כל כך, גם לצופה. ברבור שחור לגמרי מסמן אותו (אם לא סומן כבר מזמן) כאחד הבמאים הבולטים של התקופה, גם כאלה שלא מפחדים מאמירה. דארן ארונופסקי יצר יצירת אמנות לקהל הרחב.

             אם לא הובן עד כה, ברבור שחור הוא סרט חובה.  קחו בחשבון שהוא יישלח אתכם הביתה מדממים, מדוכאים ועצובים, פשוט ייכה בכם ללא רחם עד הסוף עוצר הנשימה.

              

              

             דרג את התוכן:

             הציון שלי: 5 מתוך 5

              פרופיל

              rotemmon
              1. שלח הודעה
              2. אוף ליין
              3. אוף ליין

              בלוגים אהובים

              • שמנמנים

              הטוויטר שלי ואני יצאנו לדרך