עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  משרד התיירות: אין דיווח ואין פיקוח

  0 תגובות   יום שבת, 23/6/07, 20:11

  משרד התיירות: אין דיווח ואין פיקוח

  היעדר פיקוח על מלונות, חוסר מעקב מסודר אחר תלונות הציבור ואי קיום הוראות האמורות בחוק בנוגע להפעלת קרן פיצויים. מבקר המדינה מצביע על כשלי הממשלה בתחום התיירות

  ynet פורסם:  09.05.07, 16:01

   

  דו"ח מבקר המדינה לשנת 2007 המתפרסם היום חושף שורה של ליקויים שנתגלו במשרד התיירות בתקופה שבין ינואר 2004 ומרס 2006. הנקודות העיקריות העולות מן הדו"ח הן היעדר פיקוח על מגוון רחב של נושאים עליהם אמון משרד התיירות, דוגמת בתי מלו ותלונות הציבר, אי קיום הוראות החוק ואי אכיפת חוקים. היעדר פעילותו של המשרד התיירות בתחומים אלהעלול להביא לפגיעה קשה ברמת שירותי התיירות בארץ.

   

  האם המלונות מפוקחים?

  בתקופה המוזכרת פיקח משרד התיירות רק על בתי מלון רשומים, שהם כמחצית מבתי המלון בארץ. בתי מלון רשומים הם כאלו שעומדים בסטנדרטים ובנהלים שקבע משרד התיירות, ומקבלים תעודת "מלון רשום". שאר בתי המלון בישראל לא נתונים תחת כל פיקוח של המשרד, ולא ניתן לוודא את טיב ואיכות השירות שהם מציעים לאורחיהם.

   

  יתר על כן, נכון להיום תוקפה של תעודת "מלון רשום" אינה תחומה בזמן. כך שאם השירותים שהוא מעניק היום נמוכים מאלה שהעניק בעבר, ואינם עומדים בסטנדרטים המקובלים, נותר מעמדו כ"מלון רשום" לעד. לדעת משרד מבקר המדינה יש להגביל בזמן את תוקף התעודה לתוקף רשיון העסק המוענק (שלוש שנים בדרך כלל).

   

  עוד בעניין קובע דו"ח המבקר כי על משרד התיירות לחשוף בפני הציבור את רשימת בתי המלון הרשומים, על מנת להקל על התיירים להתארח במלונות שעומדים באמות המידה שמקנה תעודת "מלון רשום". משרד המבקר מציע להעלות רשימה מפורטת שכזו לאתר האינטרנט של משרד התיירות.

   

  מישהו מטפל בך?

   

  משרד התיירות אינו מנהל מעקב ממוחשב מסודר אחר תלונות המגיעות למשרד. הטיפול במרבית התלונות נעשה במחוזות השונים אולם בסופו של דבר הן אינן מוזנות ומדווחות למערכת הממוחשבת המרכזית של המשרד. בין היתר מקשה הדבר על איתור נתונים באשר לתלונות חוזרות, כך שאם אתר תיירותי "זוכה" לתלונות רבות, הוא אינו מקבל את מידת הפיקוח והאכיפה הראויים.

   

  מי יחזיר לי את הכסף?

  בתיקון משנת 2002 לחוק שירותי התיירות נקבע כי סוכנויות הנסיעות יקימו קרן להבטחת כספי הלקוחות, שתפעל להשבת כספי הנוסעים במקרה שסוכנות נסיעות הפכה חדלת פירעון ואינה יכולה לספק את השירות שהבטיחה. החוק גם קובע כי שר התיירות ושר האוצר יקבעו במשותף את הסדרי הפעלת הקרן.

   

  מאז תוקן החוק לפני חמש שנים כיהנו ארבעה שרי תיירות בתפקיד: בני אלון, גדעון עזרא, אברהם הירשזון ויצחק הרצוג, אולם עד כה לא נקבעו ההוראות האמורות, אף שהחוק חייב אותם לעשות כן. בינתיים נכנס לתפקידו יצחק אהרונוביץ, השר החמישי במשרד בחמש השנים האחרונות (קצב של שר בשנה), ואולי ממנו תבוא הישועה.

   

  אשכולות של פטורים

  כשל תיירותי נוסף, הפעם מבית מדרשו של משרד התחבורה נוגע לרכבי אשכול - אותם רכבים להסעת תיירים שבצידם סמל משרד התיירות המתאר שניים מבין המרגלים ששלח יהושע בן נון לכנען, נושאים את פרי הארץ. משרד התחבורה הוא הגוף הממונה על מתן רשיון לרכישת רכב אשכול - רשיון המעניק פטור ממיסים על רכישת הרכב, ואשר מותנה בכמה תנאים, דוגמת מספר מינימלי של ימים בהם משמש הרכב להסעת תיירים.

   

  מבדיקת מבקר המדינה עולה רק כי בשנת 2004 דיווחו רק כמחצית מבעלי רכב אשכול על מספר ימי העבודה ובשנת 2005 כ-80%. חלק ניכר מדיווחים אלה התקבלו רק לאחר דרישת משרד התחבורה ממפעילי הרכבים.

   

  למרות היעדר הדיווחים, משרד התחבורה לא נקט בצעדים נגד בעלי רכבי האשכול ואף חידש את הרשיון לכל בעלי הרכבים, ובכללם אלה שדיווחו על ימי עבודה אך לא עברו את המכסה המינימלית, או לא דיווחו כלל על מספר ימי העבודה.

   

  תגובות

  בתגובת לדו"ח המבקר אומר משרד התיירות כי המשרד יגביל בזמן את תעודת "מלון רשום", כך שתוקפה יפוג עם תוקף תעודת רשיון העסק של המלון. כמו כן, המשרד יעלה לאתר האינטרנט tourism.gov.il רשימה מפורטת של כל בתי המלון המאושרים.

   

  באשר לקרן הפיצויים לצרכנים נפגעי סוכנויות נסיעות שנסגרו טוען משרד התיירות כי צוותים שלו ביחד עם התאחדות סוכני הנסיעות הסכימו על נוסח חדש להפעלת קרן הפיצויים, אשר נדון בימים אלה עם משרד המשפטים והמפקח על משרד האוצר.

   

  בנוגע לרכבי אשכול, אומר משרד התחבורה בתגובה לדו"ח כי הרשיונות יחודשו מדי שנה ויותנו במספר מינימלי של 80 ימי עבודה. בנוסף, המשרד רענן את הנהלים לפיהם רכבי אשכול מיועדים להסעת תיירים בלבד, וכן הושם דגש על בדיקת דיווחי נהגים, ונקיטת צעדים (לרבות אי חידוש רשיון) לאלה שאינם עומדים בנהלים.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   פרופיל

   Sherwin
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין