עדכונים מעכבר העיר אונליין >
  cafe is going down
  ';

  משרד התיירות - שכחו את אילת

  0 תגובות   יום שישי , 1/8/08, 11:19
  אכזבה מדו"ח הוועדה הציבורית שהוגש השבוע לשר התיירות: "שכחו את אילת"
  מאת: רחלי אבידוב גיליון:
  2343  - ערב ערב

  גורמי תיירות בעיר מאוכזבים מהדו"ח של הוועדה הציבורית לבדיקת טיב השירות והמוצר התיירותי בישראל .יש אף המכנים אותו שערוריה . הדו"ח מבקר קשות את מצב התיירות בישראל וממליץ, בין היתר, לאמץ את מודל ערי התיירות באירופה . לצורך הפיילוט, ממליצה הוועדה על תל אביב יפו ולאחריה טבריה . מדוע נעלמה אילת ממפת התיירות ולמה שוב, תל אביב עוקפת אותנו בסיבוב . וגם: יו"ר הוועדה, ד"ר ישראל פלג, מגיב ואומר: "אילת היא החמצה כלכלית ותדמיתית"


  אם רוצים להתרשם ממצבה העגום של התיירות, די להביט בכתב המינוי של הוועדה הציבורית לבדיקת טיב השירות והמוצר התיירותי. את הוועדה מינה השר הרצוג שביקש "להפוך את האדמה" ולמפות את המוצר התיירותי ובעיותיו, כמו גם לקבל רעיונות לפתרונות. הייתה זו עבודת המשך לדו"ח ארנסט אנד יאנג שהוגש בעבר למשרד התיירות. מאז מונתה הוועדה הציבורית בראשות ד"ר ישראל פלג, בעבר מנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה וכיום יו"ר H&O, התחלפו כבר שלושה שרים במשרד. הרצוג סיים את תפקידו, אהרונוביץ' ביקר במשרד לתקופה קצרה, ואז שימש אולמרט כממלא מקום וכעת, גדעון עזרא מכהן בו בחצי משרה במקביל לכהונתו כשר להגנת הסביבה. לצד ההצהרות הנרגשות שמשחררים קברניטי המדינה לגבי מקומה וחשיבותה של התיירות כמנוע צמיחה, מעלה הדו"ח ביקורת קשה על הנעשה בתחום: "הוועדה לא הלכה בתוואי של דוח ארנסט אנד יאנג, אך לית מאן דפליג, שחלק מהמלצות הדוח,
  הנהירות לכל מי שעוסק בענף, מעלה תמיהה, כיצד זה הגורמים השונים, דהיינו הממשלה והחברות הציבוריות והעסקיות, לא עשו מעשה עד כה. פוטנציאל התיירות של ישראל מוחמץ בממדים כאלה, שההיתלות המתמשכת באי-יציבות הביטחונית נראית כ'טיעונים להקלה בעונש' יותר מאשר כהסבר אמיתי להחמצה לאומית וכלכלית", קובעים מחברי הדו"ח. מה הסיבות להחמצה? העדר תקציבים, שיווק, הפניית משאבים, תמריצים, כל מה שעשוי להשפיע על המוצר התיירותי וטיבו ולשפר את עמדתה של ישראל ביחס למתחרותיה. "הוועדה ממליצה לממשלת ישראל להגדיר את תחום התיירות כיעד לאומי ולהקציב לו את המשאבים הנדרשים כדי למנפו לממדים הראויים לו. בתום יותר משנה של דיונים, ישיבות ושמיעת עדויות ממרבית הגופים המקצועיים העוסקים בתיירות, ברור שהפוטנציאל בתחום אדיר. אם יושקעו המשאבים בתשתיות הפיזיות, ישודרג השירות בענף, ותהליך המיתוג והפרסום של ישראל ימצב אותה מחדש כארץ תיירות, הרי ש 'השמיים הם הגבול'", אומרים חברי הוועדה. אז מה המרחק בינינו לבין הגשמת החלום? הוועדה סקרה את שירותי התיירות בישראל, השוותה אותם למוצר באירופה, בחנה פגמים, בעיות וכשלים בתחום תוך מתן הצעות ייעול ופתרונות, הציעה מתווה לדירוג שירותים תיירותיים ולהקמת מערך פיקוח ובקרה ובחנה שיתוף של גורמים מגוונים בענף. הוועדה ציינה, כי הממצאים בתחום התיירות מדאיגים מאוד והמליצה לערוך שינויים מפליגים, ביניהם: התערבות ממשלתית וחקיקה משלימה שיבטיחו שלא רק כוחות השוק הם אלו שידאגו ויצרו את המוצר התיירותי. החלת 'גילוי נאות' על כל המגזרים התיירותיים וגיבוש אמנת שירות עליה יוחתמו כל גורמי התיירות, דירוג מחודש של מתקני האכסון והמלונות, שדרוג בתי מלון, שיפור תחזוקה, שירותים עירוניים, פיקוח, נקיון ותשתיות, שדרוג המסופים האוויריים, השילוט, התקינה, התיעוד ועוד. אחת מהמלצותיה העיקריות של הוועדה היא אימוץ המודל האירופאי של ערי תיירות. הוועדה ממליצה לאמץ גם בארץ את המודל וכפיילוט, מציעה את העיר תל אביב יפו בשל חוסנה וכמות האטרקציות בה. לאחר מכן, ממליצה הוועדה לבחור בעיר פריפריאלית ומציעה את העיר טבריה. האם אילת נשכחה?

  ביקורת אילתית על הדו"ח
  מנכ"ל 'הילטון מלכת שבא', רונן שי, התאכזב מהבחירה של מחברי הדו"ח ומהעובדה שאילת לא עלתה כלל כאופציה: "זו שערוריה! אילת כלל לא מוזכרת על המפה. ישבה שם ועדה בלי אף נציגות מלונאית אילתית. האזכור היחיד לעיר אילת נמצא בסעיף של הקמת משטרת תיירות בערי התיירות. לדעתי, לעשות פיילוט בעיר כמו תל אביב שהיא העיר שהכי מתויירת וזו הכי פחות צריכה שיווק וקידום! זו טעות אסטרטגית מאוד גדולה. אילת זקוקה יותר מכל עיר אחרת בארץ לתמיכה הזו. הדו"ח כולל המון הצעות לשיפור כמו שיפור שדה התעופה בעובדה. הרעיונות נפלאים, אך האסטרטגיה מוטעית. הן תל אביב והן ירושלים סבלו מכמות פיגועים גדולה ולקח זמן רב לשקם אותן, בעוד שאילת, במשאבים מאוד מינוריים יכולה לשווק את עצמה לאירופה וארה"ב. אילת יכולה לעשות את השינוי הכי גדול, לכן, לדעתי, זה פספוס ענק. חורה לי שטבריה היא במקום השני. אילת צריכה להיות במקום הראשון. אנחנו צריכים להקים קול צעקה ולא לתת להמלצות הללו לחלוף. ההתאחדות צריכה לקרוא את זה בקפידה ולתת על זה את הדעת, זה פשוט פספוס", אומר שי. לאכזבתו של שי מצטרף גם שבי שי, מנכ"ל התאחדות המלונות שלא מצא בדו"ח ישועה למשבר התיירות הנכנסת ממנו סובלת העיר כבר קרוב לעשור: "מעבר לשניים שלושה נושאים מסוימים שהייתי חושב שיש בהם תרומה, אני חושב שהדו"ח לא מועיל. אפשר להשתמש בו ולומר שצריך לשפר את המוצר התיירותי, אך המלצות מעשיות לא ניתנו על ידי הוועדה. 90% מהדו"ח הן הצהרות בלפור עליהן ידענו קודם. בכתב המינוי אמר השר אני רוצה ניתוח מחירים, תקינה ורישוי, אין בדו"ח את זה! הם לא עשו זאת, רק חזרו על הצורך בכך!", אומר שי וממשיך לבקר את תכני הדו"ח: "היום הטיפול בתיירות מתפזר בין רשויות רבות - משרד הבריאות, תיירות, איכות סביבה ועירייה, כולם מטפלים, אך לאף אחד אין מספיק סמכות. פעם למשרד התיירות היו סמכויות אכיפה: רשיונות למורי דרך, ניהול בתי מלון, סוכנויות נסיעות. מה שנשאר היום - רק הקפדה על מורי דרך. היום, לכל אחד יש אפשרות לפתוח סוכנות נסיעות ובית מלון. בדוח אין ניתוח למה זה קורה ואיך פותרים את זה? איפה כל ההתייחסות לנושא העדר ההכשרה המקצועית שהיא חלק מהירידה באיכות המוצר? ראש הממשלה אולמרט ואחרים אומרים שהתיירות היא קטר כלכלי, אך לא נותנים לה משאבים - חסרות לנו קתדרות לתיירות, מגמות תיירות בבתי ספר. כל ההכשרה המקצועית בנושא תיירות מתמוטטת ואפשר לראות זאת כאן באילת, פשוט לא מצליחים לפתוח קורסים! ומה עם העובדים? האם ישבו עם מלונאים וניסו להבין מה חסר כאן? צריך היה לומר למשל, באילת צריך להחזיר עובדים זרים. לצערי, הדיון נשאר ברמה אקדמית. יש המון מומחים ובסוף אין בשורה חדשה. הבשורה היחידה היא שוועדה ציבורית אמרה שצריך לשפר את המוצר התיירותי". ביחס להמלצת הוועדה ליישם את המודל של ערי תיירות בתל אביב, אומר שי: "הוועדה אומרת שהכי נוח ליישם את המודל בתל אביב שהיא נגישה, גדולה, מתוקצבת, אנשי עסקים, חיי תרבות. תל אביב הכי פחות צריכה את המודל הזה! לעומת זאת, בעיר אילת, מתבצעת חצי מכמות הלינות הארצית מבלי שיהיה לה עורף כמו של העיר טבריה או אפשרויות כמו של תל אביב. אין בדו"ח שום תוספת לאילת. אין שם המלצות אופרטיביות", מסכם שי, "אנחנו זקוקים למעשים. חסר למשל קמפיין לאומי לנושא התיירות. מדובר שקמפיינים שעולים מיליונים ישנו את התודעה הציבורית לתיירות. שיפור תדמית, תעסוקה, הכשרה, לצערי, לא מצאתי בדו"ח מספיק התייחסות לכך".

  יו"ר הועדה הציבורית: "האכזבה טבעית"
  ד"ר ישראל פלג, יו"ר הוועדה הציבורית שכתבה את הדו"ח, לא מתרגש מהאכזבה האילתית למקרא הדו"ח: "די טבעי שאילתים מתעצבנים שבוחרים בתל אביב", אומר פלג ומסביר: "המודל של עיר תיירות מבוסס על צרכי התיירים, אינטרסים של סקטורים, עקרונות פיתוח ברי קיימא ועוד. לפי העיקרון הזה, תושבי ירושלים היו יכולים לזעום עוד יותר על כך שלא בחרו בה. אני מחובביה המובהקים של אילת, אבל הנושא הוא לא ירושלים או אילת, אלא עיר שיכולה לממש את פוטנציאל ההצלחה לפי המודל האירופי. אני לא בטוח שאילת בנויה למאמצי שיווק, מערכות מידע אינטראקטיביות באינטרנט, הפעלת משטרת תיירות לנקיון, שירותים ציבוריים, תחבורה ציבורית. הטיילת באילת, למשל, היא לא מודל לנקיון. כל הדרישות סף האלו שמציב המודל, הן לא ממש רלוונטיות לאילת. אילת היא לא מרכז מטרופוליני שזה חלק מהמודל של עיר תיירות. הצירוף של עיר מטרופולינית עם פוטנציאל הפכו את תל אביב לאידיאלית עבור הפיילוט. אחר כך טבריה ואחר כך, בהנחה שהמודל יצליח - יישומו בכל הארץ.

  אז למה טבריה ולא אילת? "אין לזה סוף. אם משרד התיירות יחליט שאילת תהיה הראשונה, אין לנו בעיה. הנושא הוא לא העיר אלא היכולת ליישם את המודל בארץ. לתל אביב יש רקורד יותר מוצלח. ברגע שהמודל יצליח, הוא צריך להיות מקצה הארץ ועד קצהה. המטרה היא להצליח בפיילוט ואז ליצור מהלך אסטרטגי. מצדי, שייבחרו גם אילת וגם טבריה. לדעתי, המקום הנכון להתחיל הוא המקום בו הרשות המקומית עשתה כמה צעדים כדי לממש את הפוטנציאל הזה: נקיון, תחנות מידע, שירותים ציבוריים, מאמצים שיווקים, הסדרי חנייה, סיורים נושאיים, מוקדי בילוי ותרבות עם תרגום. תל אביב היא עיר עולם. אז אם הממשלה תחבור, תהיה הצלחה. לא מדובר כאן על עזרה בקושי, זיהוי מצוקות או תמיכה. הוועדה מבקשת לצאת מההתנהלות הנוכחית וללכת לאלטרנטיבות. אנחנו לא רוצים שיהיה כשלון עם המודל", אומר פלג. "האמירה שאין המלצות אופרטיביות רחוקה מאוד מהמציאות", טוען פלג. עסקנו בכל הנושאים והכל מופיע בדו"ח. אם היו משווקים את אילת כמו את סביבותיה - ירדן ומצריים, מסדירים את הטיסות, מטהרים את הטיילת, אילת הייתה הופכת לעיר תיירות בינלאומית, מוקד משיכה אדיר. כל זה לא קרה בגלל הנימוק הביטחוני. אי יציבות ביטחונית היא לא הסבר אמיתי. יש כאן החמצה כלכלית ותדמיתית".

  ומה יהיה עכשיו? הוועדה הודיעה, שעם הגשת המסמך, שליחותה הסתיימה. בשנים האחרונות, כמה וכמה ועדות פעלו במשרד התיירות והגישו דו"חות עבי כרס, ממתינות לשר שיישב יותר מכמה חודשים על כסאו וייקח את ההמלצות הללו צעד קדימה. כל ההמלצות דורשות תקציבים רבים ושינוי מפליג בדפוסי החשיבה ובדרך בה תופסים פרנסי המדינה את התיירות עד כה. מי שמכיר את דעותיהם של בכירי המלונאים בעיר אילת בנושא התיירות, לא ממש מצא חדש בדו"ח הוועדה. כבר שנים שמלונאי העיר זועקים למשאבים, לשיווק, לפיקוח, לשיפור הניקיון והשירותים העירוניים, בכללם. נכון להיום, ממתינה משרת מנכ"ל מינהלת התיירות העירונית לאיוש. כבר מספר חודשים שיוסי אני איננו בתפקידו ומחליף - אין. האם שר בחצי משרה שמשך כהונתו לא ברור בערפל הפוליטי הסמיך של ימינו מנחם את גורמי המלונאות בעיר? לא ממש. גם הביקורת ספק אם תצליח לרגש מישהו בדרג הפוליטי. בעלי הזכרון הארוך, עדיין זוכרים את המתקפה החזיתית אליה יצא ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, עם הגשת הדו"ח הקודם למשרד התיירות, דו"ח ארנסט אנד יאנג אשר קבע כי אילת איננה יעד תיירותי ראשון במעלה בו צריך להשקיע משרד התיירות. "הזוי ותלוש" קרא יצחק הלוי אז לדו"ח וטען, כי הנכתב בו עלול לפגוע בעיר התיירות המובילה בישראל. כמו בדו"ח הנוכחי, הרכבת המקרטעת של התיירות בכלל והתיירות האילתית בפרט ממתינה לקטר אמביציוזי. נכון להיום, סבורים המלונאים, לא נראה כזה באופק.
  ראסטר: סל השירותים של עיר תיירות לפי המודל האירופי
  זה מה שאילת צריכה לעשות אליבא דמחברי הדו"ח אם היא באמת רוצה להפוך לעיר תיירות על פי המודל האירופי, לגזור, לשמור ולהניח על שולחנו הבלתי מאויש מזה חצי שנה של מנכ"ל מינהלת התיירות בעיר: · ייזום מאמצי שיווק בארץ ובחו"ל והשתתפות בהם.
  ·לשכות מידע ו'קיוסקים' במתחמים מרכזיים.
  ·מסופים מקוונים ואינטראקטיביים לקבלת מידע.
  ·אתר אינטרנט מגוון וידידותי, הכולל אפשרות לביצוע הזמנות מקוונות.
  ·הפעלת משטרת תיירות, בדגש על סיורים בשטח.
  ·ניקיון ברמה גבוהה יותר מהרמה העירונית.
  ·תאורה באתרי תיירות ובמונומנטים.
  ·מערך מסודר, נקי וזמין של שירותים ציבוריים באתרי תיירות ובמקומות מרכזיים.
  ·שילוט והכוונה בכבישים בכמה שפות.
  ·שיפור התחבורה הציבורית, כולל מיפוי ושילוט נוחים לתייר בכמה שפות.
  ·הסדרי חנייה לאוטובוסים ושילוט מתאים.
  ·סיורים 'נושאיים' בעיר בליווי הדרכה בשפות זרות.
  ·בילוי, תרבות וכו' עם תרגום לכמה שפות.


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   פרופיל

   Sherwin
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין